Pokrovni usevi

Pošalji meni na viber pa ću ja postaviti...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
a98aa8df750ae5c29719ce750f3d79e6.jpg


kako uraditi terminaciju pokrova na ekoloski nacin?
Ostavis da misevi urade svoje…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moj trenutni stav o pokrovnom usevu i regenerativnoj poljoprivredi je da je bitniji podzemi deo pokrovnog useva nego nadzemni deo. Nadzemni može praviti problema, a podzemni verovatno manje.
 
Par fotografija, iz aprila. Prva je stanje smeše bele slačice, uljane rotke i "dobrovoljnih pokrova" (korova) pred terminaciju (12. april):


Posle je kukuruz direktno sejan 19. aprila, plus valjanje. Ova smeša je očuvala prihvatljivu količinu vlage:


Na slici dole je no-till setva soje u pokrov raži, sejano 26. aprila Ovo je masa iza raži direktno sejane u kukuruzovinu, koja je totalisana početkom aprila:


Ove godine je raž izvukla puno vlage, tako da je to lekcija za dogodine. Treba da smislim kako da je posejem i terminiram ranije. Poznanik koji uslužno prska i rasipa dronom nudi da probamo setvu pokrova u kukuruz dok stoji, kaže da će biti sjajan snimak za YouTube 😀
 
Koliko totala koristis kad totalises ?.Sejalica na zadnjoj slici iza John Deer-a,neka za no till ili obicna diskosna ?.
 
Na raži je išlo 6l totala na hektar, početkom aprila. Ovakva je bila raž prvog aprila, dan pre nego što je rušena:


To je najjača masa sa kojom se radilo, druge raži su uglavnom bile nešto slabije.

Sejačica je Kuhn Maxima 2. Nije tipična no-till sejačica, ima samo 150kg pritiska po bateriji. Ove godine joj je dodat disk ispred V para da dodatno zaseče masu:


Radi to u direktnoj setvi, ali joj je falilo pritiska. Suvo i tvrdo, nije mogla da osigura dubinu.
 
Nazad
Vrh