Šljiva

Stenlej
7a67f6e63c5bd8b99520dcbc38418201.jpg
795cb7910c582e644a8b025f5ad9e94c.jpg
c20aafd9b9dffbed8e66281ae46799b8.jpg


Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Mod mene u okolini Uzica sredinom aprila bilo -5 jedno jutro i sve sljive smrzle, pozutele i opadaju. Nece biti ni jedna jedina od ranke pa svih cacanki i neke nemacke odlicne do stenlejke. Ni jedne nece biti a kamoli jedno kilo.
 
Mod mene u okolini Uzica sredinom aprila bilo -5 jedno jutro i sve sljive smrzle, pozutele i opadaju. Nece biti ni jedna jedina od ranke pa svih cacanki i neke nemacke odlicne do stenlejke. Ni jedne nece biti a kamoli jedno kilo.
И у мом селу /Горња Трешњевица код Аранђеловца/ било мраза у априлу, био је толико озбиљан да су и велики ораси скроз опрљени, поцрнео лист начисто, кад човек погледа помислио би да је био пожар (не знам ни дал ће се опоравити, неки изгледају претужно онако спржени мразом). А хтео сам да кажем за шљиве. У једној парцели поред куће као што сте описали — ниједне једине, ранка (овде звана црвењача), пожегача (овде звана маџарка) и нека мени још увек непозната сорта коју је мој деда посадио нула бодова; међутим, на парцели са друге стране брда има шљиве! Изненадио сам се јер сам завиривао око куће и помислио да неће бити ничега. Кад ја мало наоколо, а оно међутим. Па рекох да предложим да обиђете са свих страна ако имате више засада. У једном вотњачету код мене на пример до пола је пропало од мраза, а у другој половини има шљива. Ето и неке микроклиматске околности изгледа некако утичу, а како немам појма.
Нажалост што се шљива тиче у мом крају ветар искрши Боже сачувај колико грања, и то по правилу ломи оне са највише рода. Већ сам два три пута скупљао по вотњаку и чистио, душа ме боли кад открши грану на којој има за две кофе шљива, и таман скупим грање и склоним из вотњака, ето за два дана опет ветруштине, и тако укруг.
Није само за шљиве, и друго воће оштећује озбиљно, не могу се начудити колику ми је кајсију ветар преломио, и то на врх дебла, испод саме крошње. Тако да је моја нада да ће ове године кајсија бити бар за на сто све безизгледнија.
 
Pitam zastitara sta je ovo . Jedan kaze ko zna cega ima u vazduhu a drugi kaze neka viroza . Sve vise ih ovako zuti i to na vise mesta i po celom selu . Takodje vidim da i drugo drvece zuti ( vrba , bagrem , tresnja , idt ) . Jel vidjate vi ovo i sta moze biti ?
IMG-20240516-092423.jpg
 
Nesto mi se cini da mozda neki element nedostaje, azot... Nema bas mladare. Ali verovatnije hloroza jer je cela zuta.
 
Nazad
Vrh