Prskalice

Juče kišni dan pa sam rastavio razvodnik ,sva creva poskidao,manometar i isprao razvodnik sa crevom.Pre toga očistio sve filtere na prskalici od velikog do malih na diznama.Mrak je bio pa ne znam jel nešto ispalo iz razvodnika ali je počeo da radi kako treba.Još sam primetio da crveni ventil na situ koji se nalazi na razvodniku nije bio stegnut.Oko manometra je bilo nekih sitnih opiljaka.Inača nikakva nauka oni elektro ventili.
Epilog danas sam prskao prve setve suncokreta imazomoksom i zadao normu 170 litara na ha,vozio sam i 5 i 12 km diže pritisak do 10 al isprati zadatu normu. Očigledno je ili bio zapušen nekom nečistoćom ili je vukao falš vazduh na situ.
Elementi su usklađeni i mogu da isprate zadatu normu.
Baš sam oduševljen kako radi.
 
Kad mi je prskalica puna odnosno kad ima 600 litara vode u njoj drži mi pritisak na 4 bara i kako nivo vode opada tako se i pritisak smanjuje. Šta bi moglo da bude uzrok da nije isti pritisak kad ima 600 i kad ima recimo 100 litara vode. Kao da na manjem nivou nema dovoljan protok kroz filter do pumpe.
 
Ovakvu:







Ugradi se na dno bureta umesto postojećeg otvora na buretu. Kapa sprečava ulazak vazduha iz "vira" koji nastaje iznad otvora na buretu prilikom pražnjenja kad se nivo vode dovoljno spusti (nekih 20 cm iznad otvora). Kad vazduh uđe u pumpu onda pritisak pada. Isti slučaj kao i kod pene...

Ali to se vidi na zadnjih 50-100 litara, zavisno koliko je "plitko ili ravno" bure. Tako da ne bi smeo da ti pada pritisak do poslednjih 50 tak litara, ako se to dešava i kod 200 i više litara u buretu onda nešto drugo ne valja, npr. možda su sita prljava... Takođe, kod prskalica gde je otvor iz bureta kao u nekom bunaru (udubljenju) ova pojava je izbegnuta. Npr kao kod agromehanike sa četvrtastim buretom....
 
Poslednja izmena:
Ovakvo je dno kao kod tebe na slici, pratio sam samo sa čistom vodom u mestu pa sam tako i napisao, svi filteri su provereni i čisti su.
 
Ovakvo je dno kao kod tebe na slici, pratio sam samo sa čistom vodom u mestu pa sam tako i napisao, svi filteri su provereni i čisti su.
Proveri da ti nije napuknuto ili negde probuseno crevo koje uvlaci rastvor iz prskalice. Moze da se desi da je i unutar rezervoara ali uglavnom bude kod izlaza gde se savija pa zna da vuce vazduh i oscilira pritisak.

Послато са SM-A125F помоћу Тапатока
 
Kad mi je prskalica puna odnosno kad ima 600 litara vode u njoj drži mi pritisak na 4 bara i kako nivo vode opada tako se i pritisak smanjuje. Šta bi moglo da bude uzrok da nije isti pritisak kad ima 600 i kad ima recimo 100 litara vode. Kao da na manjem nivou nema dovoljan protok kroz filter do pumpe.
I kod mene je to počelo da se dešava pre nekoliko dana, a do tad je bilo u redu. Pribojavam se da je to možda jedan od usisnih ventila neispravan. Jel ima neko slična iskustva ?
 
Mene je isto tako prcala prskalica. Od 900 do nekih 400 lit radi dobro a ispod toga katastrofa! Smanjuje pritisak, pumpa lupa kao da nema ni jedan ležaj u njoj.... Sve sam proveravao više i puta, od usisnog filtera, ventila u pumpi, creva, razvodnika i ništa...
I na kraju primetim i skontam da se usisno crevo spljošti tj nije adekvatno, nije za vakuum, nego je za pritisak obično crno-gumirano a treba da je ono crevo prozirno sa žicom... Obrati pažnju na crevo da nije ono u pitanju.
 

Ovaj je bio na toj na kamionu

A ovaj je kod mene
Prije 20 godina sam napravio sam sa 2 protokomera i elektronikom za brojanje impulsa da racuna preko induktivnog sensora sa kotaca kolicinu po jedinici i ukupnu potrosnju prskalice.

Pa nesto malo znam o tome i tako na tvojoj prskalici imas protokomjer 250 impulsa po litri i protok koji mjeri u granicama tocnosti koje je dao proizvodjac od 10-250litara u minuti , ako sam dobro vidio onih 10 litara.

Na drugoj slici ti je protokomjer od 665 impulsa po litri i dozvoljenog protoka od 10 do 100 litara u minuti , tako da na tvojoj prskalici je protokomjer koji ima 2,5 puta veci kapacitet mjerenja , pretpostavimo da oba protokomjera rade do 8 ili 10 bara tesko vise(plastika).

Ako gledas po kapacitetu protokomjera i izracunas max protok od 250 litara u minuti , sto dodje da prska 1,25 hektara u 60 sekundi ili minuti ako prskas 200l/h:)

Tesko da i pumpa ima toliki protok jer treba da ide i 40 posto nazad zbog mjesanja u rezervoaru i odrzavanja zadanog tlaka.


Znaci protokomjer nije usko grlo.

Impulsi po litri nisu vazni , odnosno vazni su za preciznost , ali u ovom slucaju i ne igraju ulogu, vise ja vazno za male protoke koji mjere ispod litre ili male kolicine.
 
Poslednja izmena:
Sad vidim da je rjesen problem sa prskalicom.

Ne znam da li netko na forumu koji ima agopengps koristi upravljanje gps-a sa prskalicom.
Zreba jos jedna elektronika , postoji vec napravljen pcb koji treba naruciti i platiti sa jlcpcb (kina) koji upravlja sa prskalicom , iskljucuje se kompjuter prskalice i spaja se PWM regulacija na regulator tlaka prskalice i ulaz sa protokomjera i elektroventila prskalice , polaritet regulatora se mora paziti , potrebno je i setovati softver i gps navigacija odnosno agopengps upravlja prskalicom , potrosnja, otvara prskalice kod ulaska u njivu , zatvara kod izlaza , gasi sekcije da ne preklapa previse itd. normalno moze i manualno.
Ovaj sa linka ne kontrolise regulator nema, kontrolise samo grane.
Ovaj drugi link ima i kontrolu protoka preko agopengps.
 
Nema ovdje nikakvog isobusa , direktno se spaja regulator na kontrolu i izlazi ventila takodje. Moguce Hardi prskalica radi preko canbus ali ove ostale malo teze.
Evo link na madjarskom gdje steluje regulator , prva dva izlaza sa elektronike su mu regulacioni ventil ostali su elektroventili na granama.
 
Hteo sam da kažem da je kao ISOBUS, sam pali i gasi sekcije gde je oprskano i tako...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Nazad
Vrh