Trešnja

Imam i ja dve takve i komsija mi isto predlagao da isecemo sve grane kad sazreli pa da oberemo i prodamo a ona ce se podmladiti.
Meni zao, to mi uspomena na dedu i oca. Imam one aluminijumske trodelne merdevine sa 12 precaga, izvlace se na 8 metara. Sa njih mogu da uberem koliko mi treba pa i za poklon. Ko god dodje nesme da se penje cak ni na merdevine pa onda ja idem gore sa 70 godina jer mi zao da ne jedu tako lepe tresnje. U pitanju je ruskavac. Jedno stablo je staro preko 60 godina a drugo oko 50. Oba su visoka preko 10, mozda i 15 metara.
 
Слобо и мене за те трешње везују лепе успомене, разумем одлично о чему говорите. Сада када сам прочитао вашу поруку сетио сам се како ми је деда када сам био дете рекао да је сорта тих трешања врускавац! Хвала вам много, ево сада знам бар нешто о тим старим трешњама, односно назив сорте.
Од тих дрва великих једна је бела трешња, али опет немам појма која сорта. А та је некако другачија, нема ракље за крошњу ниско него је порасла у висину, има баш дугачко дебло и малу крошњу, свега пар грана на висини.
Не знам који може бити век једне трешње. Још док је мој деда био жив једна прастара трешња (старија и од њега) почела да се ломи и трули, и да не би направила штету деда је прода дрвосечама. Стоји и данас пањ, не види се јасно да се преброје годови, али мислим да је пречник тог пања можда већи од једног метра.
 
Imam i belu tresnju ali je stara tek 10 godina. Droganova zuta se zove, poreklom iz Nemacke. Vidim da rasadnici nude i domacu belu ali nisam siguran da li je to neka druga sorta.
 
Nazad
Vrh