Biodizel - opšta tema

Posto sam ovde pominjan par puta, posle duze vremena uzeh da vam se javim.
U zemlji Srbiji pricamo o biodizelu kao o tehnoloskom cudu. Proizvodjaci mu prilaze sa dozom tajnovitosti, a potrosaci sa dozom sumnje. Ali para je motivacija i jednima i drugima da se okusaju....
U EU vecina zemalja od 2003 u dizel ubacuje min 3% a max 7% biodizela i to zato sto zakon tako nalaze. Srbija je trebala u 2010 da uvede 2.75% biodizela u dizelska goriva, ali nije to uradila jer nema jos zakonsku podlogu za tako nesto. Ovih meseci se upravo realizuje zakonska regulativa, pa bi 2012 trebala biti godina stabilizacije proizvodnje biodizela.
Sto se tice upotrebe, kvaliteta, tehnologije proizvodnje, sirovina, i ostalih nama interesantnih pitanja, ja cu izneti neke cinjenice koje tu vladaju.

1. Biodizel u kucnoj radinosti moze biti, ali cesto nije istog kvaliteta kao u velikim postrojenjima.
2. Biodizel iz otpadnih ulja (ulja iz restorana ili mesavina nekih drugih termicki obradjenih ulja) ne moze zadovoljiti vazeci EN 14214 standard.
3. Proizvodjaci automobila odobravaju upotrebu bio dizela po standardu EN 14214 u svim novim dizelskim vozilima do 7% (kako se zakonska granica povecava povecavaju je i oni ali nece ici iznad 20%)
4. Proizvodjaci automobila su sva dizelska vozila od 1996-2004 (u glavnom sva) pripremili za upotrebu biodizela u svim procentima.
5. CRDI motori, i eur V motori imaju porblem sa biodizelom. Jedni zbog specificne tezine biodizela,, dok drugi zbog viska NOx u izduvu. Prvo se prakticno za sada ne moze resiti a da se ne odstupi od EN 14214 standarda, a drugo se resava ubacivanjem nekih NOx absorbera.
6. Mnoge auto kuce i danas prave vozila koja mogu ici i na biodizel u svim procentima, ali ih obicno oznace. Kod VW je oznaka 2GO.
7. Prema zakonima koji treba da se usvoje u 2011 svako ce moci da proizvodi biodizel za svoje potrebe u odredjenoj kolicini, i imace dozvolu za kupovinu odredjene kolicine metanola.
8. Biodizel se moze prati vodom, ali u kucnoj radinosti sigurnije ga je prati metodom "suvog pranja".
9. Ako se ne dodaju aditivi, i najkvalitetniji biodizel ce posle 6 meseci oksidirati izazvati oksidaciju svega na sta naidje.
10. Ako se ne skladisti pravilno (tako da ne moze upijati vlagu) svaki biodizel ce posle 60 dana biti veoma kontaminiran vodom koju je tada skupo i tesko izbaciti napolje.
11. Zavisno od sirovine, temperatura stinjavanja moze biti cak od 25 stepeni do -10 stepeni. Teorijski okviri su i siri, ali nasa praksa je pokazala upravo ovo. Ulja od soje, suncokreta, repice, masline, ricinusa i lana imaju tacku tinjivosti od -8 pa do
-18, dok masti imaju problem cesto i na 10-12 stepeni u plusu)
12. Aditivi mogu poboljsati svojstva biodizela, pogotovo kada je u pitanju kristalizacija i tinjivost, medjutim u praksi se cesto ne dobiju zeljeni rezultati pa biodizel i dalje ne predstavlja zimsko gorivo.
13. Svojstva mazivosti su kod biodizela znatno bolja nego kod fosilnih dizelskih goriva. Pumpe crkavaju mozda zbog gustine biodizela, a ne zbog njegove "suvoce". Koristeci biodizel mazivost se poboljsava do 60%.

MATEMATIKA:

za proizvodnju 1lit biodizela od svezeg ulja (ne koristenog) prema nekim trzisnim maloprodajnim cenama racunica je sledeca:

0.2dl Metanol x 66din/lit = 13.2din
0.0035kg KOH x 250din/kg = 0.52din
0.002kg sredstva za suvo pranje x 750din/kg = 1.5din
0.003kw/h struje x 7din/kwh = 0.02din
____________

15.24din/lit

Na ovo se dodaje cena sirovine (ulja, masti) i time se dobija krajnja cena 1 litre biodizela.

Licno sam zastupnik upotrebe biodizela. Licno ga proizvodim i trosim. Svakome ko zeli dodatne informacije, napisacu ovde na forumu sve sto znam i sto moze pomoci u razvoju svesti i sirenju CINJENICA o upotrebi biogoriva.
Postavicu ako treba i adrese zadovoljnih ljudi koji su potrosili tone i presli hiljade kilometara na biodizel.
 
A koje masine koristis i cena tih masina?
Posto sam ovde pominjan par puta, posle duze vremena uzeh da vam se javim.
U zemlji Srbiji pricamo o biodizelu kao o tehnoloskom cudu. Proizvodjaci mu prilaze sa dozom tajnovitosti, a potrosaci sa dozom sumnje. Ali para je motivacija i jednima i drugima da se okusaju....
U EU vecina zemalja od 2003 u dizel ubacuje min 3% a max 7% biodizela i to zato sto zakon tako nalaze. Srbija je trebala u 2010 da uvede 2.75% biodizela u dizelska goriva, ali nije to uradila jer nema jos zakonsku podlogu za tako nesto. Ovih meseci se upravo realizuje zakonska regulativa, pa bi 2012 trebala biti godina stabilizacije proizvodnje biodizela.
Sto se tice upotrebe, kvaliteta, tehnologije proizvodnje, sirovina, i ostalih nama interesantnih pitanja, ja cu izneti neke cinjenice koje tu vladaju.

1. Biodizel u kucnoj radinosti moze biti, ali cesto nije istog kvaliteta kao u velikim postrojenjima.
2. Biodizel iz otpadnih ulja (ulja iz restorana ili mesavina nekih drugih termicki obradjenih ulja) ne moze zadovoljiti vazeci EN 14214 standard.
3. Proizvodjaci automobila odobravaju upotrebu bio dizela po standardu EN 14214 u svim novim dizelskim vozilima do 7% (kako se zakonska granica povecava povecavaju je i oni ali nece ici iznad 20%)
4. Proizvodjaci automobila su sva dizelska vozila od 1996-2004 (u glavnom sva) pripremili za upotrebu biodizela u svim procentima.
5. CRDI motori, i eur V motori imaju porblem sa biodizelom. Jedni zbog specificne tezine biodizela,, dok drugi zbog viska NOx u izduvu. Prvo se prakticno za sada ne moze resiti a da se ne odstupi od EN 14214 standarda, a drugo se resava ubacivanjem nekih NOx absorbera.
6. Mnoge auto kuce i danas prave vozila koja mogu ici i na biodizel u svim procentima, ali ih obicno oznace. Kod VW je oznaka 2GO.
7. Prema zakonima koji treba da se usvoje u 2011 svako ce moci da proizvodi biodizel za svoje potrebe u odredjenoj kolicini, i imace dozvolu za kupovinu odredjene kolicine metanola.
8. Biodizel se moze prati vodom, ali u kucnoj radinosti sigurnije ga je prati metodom "suvog pranja".
9. Ako se ne dodaju aditivi, i najkvalitetniji biodizel ce posle 6 meseci oksidirati izazvati oksidaciju svega na sta naidje.
10. Ako se ne skladisti pravilno (tako da ne moze upijati vlagu) svaki biodizel ce posle 60 dana biti veoma kontaminiran vodom koju je tada skupo i tesko izbaciti napolje.
11. Zavisno od sirovine, temperatura stinjavanja moze biti cak od 25 stepeni do -10 stepeni. Teorijski okviri su i siri, ali nasa praksa je pokazala upravo ovo. Ulja od soje, suncokreta, repice, masline, ricinusa i lana imaju tacku tinjivosti od -8 pa do
-18, dok masti imaju problem cesto i na 10-12 stepeni u plusu)
12. Aditivi mogu poboljsati svojstva biodizela, pogotovo kada je u pitanju kristalizacija i tinjivost, medjutim u praksi se cesto ne dobiju zeljeni rezultati pa biodizel i dalje ne predstavlja zimsko gorivo.
13. Svojstva mazivosti su kod biodizela znatno bolja nego kod fosilnih dizelskih goriva. Pumpe crkavaju mozda zbog gustine biodizela, a ne zbog njegove "suvoce". Koristeci biodizel mazivost se poboljsava do 60%.

MATEMATIKA:

za proizvodnju 1lit biodizela od svezeg ulja (ne koristenog) prema nekim trzisnim maloprodajnim cenama racunica je sledeca:

0.2dl Metanol x 66din/lit = 13.2din
0.0035kg KOH x 250din/kg = 0.52din
0.002kg sredstva za suvo pranje x 750din/kg = 1.5din
0.003kw/h struje x 7din/kwh = 0.02din
____________

15.24din/lit

Na ovo se dodaje cena sirovine (ulja, masti) i time se dobija krajnja cena 1 litre biodizela.

Licno sam zastupnik upotrebe biodizela. Licno ga proizvodim i trosim. Svakome ko zeli dodatne informacije, napisacu ovde na forumu sve sto znam i sto moze pomoci u razvoju svesti i sirenju CINJENICA o upotrebi biogoriva.
Postavicu ako treba i adrese zadovoljnih ljudi koji su potrosili tone i presli hiljade kilometara na biodizel.
 
@srelisbk ako vam nije tesko da opisete malo kako se izvodi suvo pranje i kako se priprema staro ulje u mast za proizvodnju biodizela? (kako mast odrzati u tecnom stanju)
 
www.bio-dizel.rs

Klanica Nedeljkovic- Sasinci (greje fabriku od 4000m2 na biodizel od masti)
Klanica Djurdjevic - Pecinci (greje klanicu i mlekaru)

Racunica na dugorocno ide uvek na stranu biodizela.

Kombi Renault Master 2.2 dci 2004 god presao je na biodizel 110.000km. Potrosnja kombija je 11lit na 100km znaci da je potrosio do sada 12100 litara
12100x 136,00=1.645.600,00din Cena na pumpi
12100x 65,00= 768.500,00 Biodizel (mada me je uproseku kostao 45,00 din.)
Usteda 859.100,00
Kombi je jos uvek u idealnom stanju a ako se i nesto desi na 300.000km meni ce ostati novca da kupim novi u salonu.

Mi biodizel peremo suvim pranjem tjs. ne koristimo vodu za pranje biodizela. Ne koristimo takozvane jono-izmenjivace kao pojedine firme vec celulozne EKO filtere(mi smo zastupnici Engleske firme za jugoistocnu Evropu). Kada operete biodizel sa vodom ta voda nikada ne moze u potpunosti da se odstrani. Primera radi uzmite prstohvat KOh-a i umocite ga u vodu i probajte da operete ruke trljajuci. Nece vam poci za rukom tako lako da operete ruke. Posle naseg tretiranja suvim pranjem u biodizelu ce ostati Sode, Glicerina i Sapuna u tragovima tjs nece moci da se izmeri. Biodizel treba da bude PH neutralan alli ako ne odradite dobro titraciju verovatno cete imati losu reakciju(pod uslovom da imate dobar procesor u kome mozete da dobijete vise metilestra od 96,5% standard EN14214) ili previse kiseo biodizel. Suvo pranje moze da odstrani sodu do neke granice.
 
Ove "pumpe" što prodajete, zanima me kolika je garancija, da li mogu da se koriste ulje iz friteza ili masti od pečenja ili prerađeno ulje iz vozila?
 
Izvinite sto upadam u temu... Bilo je postrojenje za preradu friteznog ulja u Virovitici. Da se razumijemo, ne ovakva pumpica, nego kompletno postrojenje, cijela firma...

Imali su 3-4 kombija, torpedo traktor i tocili su ljudima u gradu u starije aute.

Noviji auti nisu htjeli raditi kako treba na taj bio dizel, Njihovi kombiji i sluzbena dva golfa stara su isli kao i torpedo i to dobrih 6 mjeseci bez greske, cesce mjenjanje filtera i deri. usipali su i alkohol i dizel u taj biodizel i sve po pravilu dok im nije lego jedan kombi i jedan golf, pa kombiji poceli redom crkavati i na kraju je samo torpedo ostao i radio je ali je jako izgubio snagu i to samo od jednom...

Od onda se vise time ne bave, jer su si napravili vise stete nego koristi.

Ovo sve znam, jer mi je kolega tamo radio godinu i nesto i vozio je svaki njihov auto i kod mene je dolazio i nudio mi biodizel po jaaaaaako jeftinoj cjeni ali sam u to sumnjao citajuc sta se amerima desavalo i ispricao sam to kolegi. Cim je prvi kombi "legao" kolega me odmah zvao i rekao mi je da sam ipak bio u pravu...


Cuvajte se "domacih" bio dizela od friteznog ulja jer ko na cupriji dobije na mostu izgubi...
 
kolika je kilometrza tih automobila, napisao si da su stari? koji su kvarovi bili?inace to sto je izgubio snagu moze da bude zbog dizni ili pumpe? I kakvi su ljudi koji su ga proizvodili oni na liniji? stariji motori mogu da rade i na cisto ulje iz friteze ali mora da se dobro izfiltrira npr golf 1 gledali ste posle 2000 pre 15 god se emitovala ta emisija covek je sipao ulje iz friteze zaboravio sam tacno koliko je presao pre emisije. a to sto ti je nudjeno po niskoj ceni moze da bude da je zasparano na necem.
 
Činjenice o biodizelu. Biodizel je obnovljivi izvor energije. Pročitajte neke interesantne činjenice o biodizelu.
• Biodizel je obnovljivo gorivo (obnovljivi izvor energije) koje se može proizvoditi od algi, biljnog ulja, životinjskih masnoća ili iz recikliranih restoranskih masnoća. Biodizel se može proizvoditi lokalno u većini država.

• Biodizel nije isto što i biljna ulja koja se koriste u nekim dizel vozilima (sama ili pomiješana s pravim dizel gorivima).

• Biodizel se proizvodi kemijskim procesom nazvanim transesterifikacija u kojoj se glicerin odvaja od masti i biljnog ulja. Procesom se dobiju dva proizvoda - metilni esteri (kemijsko ime za biodizel) i glicerin. Glicerin je vrijedan nusprodukt koji se koristi za proizvodnju sapuna i sličnih proizvoda.
• Biodizel je biorazgradiv, nije otrovan i tipično proizvodi oko 60% manje emisije ugljičnog dioksida gledajući cijeli životni vijek. To je zbog toga jer prilikom rasta biljke uzimaju iz atmosfere određeni dio ugljičnog dioksida u procesu koji se zove fotosinteza.

• Biodizel je općenito skuplji za kupiti od normalnih fosilnih dizel goriva, ali ta bi razlika mogla nestati zbog ekonomije veličine, rastućih cijena goriva i poreznih poticaja od strane država. U Njemačkoj je na primjer biodizel općenito jeftiniji od normalnog dizela na benzinskim postajama koje prodaju oba goriva.

• Biodizel koriste milijuni vlasnika automobila u Europi, osobito u Njemačkoj. S tržišnim udjelom od skoro tri posto njemačkog tržišta dizelskim gorivima, biodizel je postao alternativno gorivo broj jedan i upotreba tog goriva će se zasigurno povećavati.

• Udio sumpora u biodizelu je gotovo zanemariva (< 0,001%). Uz to biodizel je lako biorazgradiv i ne predstavlja opasnost u vidu onečišćenja tla i podzemnih voda u slučaju nezgode.

• Energetska vrijednost biodizela je oko 90% energetske vrijednosti običnog dizela.

• U Sjedinjenim Američkim Državama biodizel je jedino alternativno gorivo koje je zadovoljilo uvjete prilikom testiranja utjecaja na zdravlje prema zakonu o čistom zraku (Clean Air Act - 1990).

• Ukoliko će se koristiti deforestacija šuma i monokulturne poljoprivredne tehnike, biodizel bi mogao postati ozbiljna prijetnja okolišu.

• Biodizel se često miješa s običnim dizel gorivima. Kada je mješavina u postocima od 20% biodizela i 80% normalnog dizela onda se to zove mješavina B20. Neki ljudi pogrešno vjeruju da je ta mješavina zapravo čisti biodizel.

• Biodizel se koristi i za mnoštvo ne-motornih upotreba kao što su otapala i odstranjivala boje.

• Biodizel ima znatno višu točku zapaljivosti od običnih dizela (iznad 160 °C). To znači da je rizik od zapaljenja prilikom transporta, skladištenja i upotrebe znatno manji nego kod običnih dizel goriva.

• Biodizel je u federalnom zakonu u SAD-u označen kao "alternativno gorivo" i registriran kod agencije za zaštitu okoliša (US Environmental Protection Agency - EPA) kao gorivo i dodatak gorivima.

• Očekuje se da će tržište biodizela rasti s nekoliko stotina milijuna galona po godini danas na više od milijarde galona po godini do godine 2010.

• Biogoriva se trenutno proizvode od šećerne trske, kukuruza, žitarica i soje, a u isto vrijeme na Zemlji živi oko 850 milijuna ljudi koji nemaju dovoljno hrane i gladuju.

• Kukuruz je glavna sirovina za trenutnu masovnu proizvodnju biogoriva poput biodizela i etanola. Kukuruz koji je prije bio namijenjen za proizvodnju hrane sada kupuju proizvođači biogoriva koji su spremni platiti veću cijenu od proizvođača hrane.

• Biodizel je pokazao da ima performanse slične običnim dizel gorivima u više od 50 milijuna cestovnih milja u gotovo svim tipovima vozila, bezbrojnim off-road miljama i bezbrojnim satima pogona plovila.

• Biodizel ima smanjeni nivo emisije poliaromatskih ugljikovodika (Polycyclic aromatic hydrocarbons - PAH) i nitro-poliaromatskih ugljikovodika koji su identificirani kao tvari koje potencijalno uzrokuju rak.

• Biodizel je mnogo bolje mazivo od normalnih dizelskih goriva i produžuje životni vijek motora. Njemački kamion zaslužio je zapis u Guinness-ovoj knjizi rekorda time što je prešao više od 1,25 milijuna kilometara (780.000 milja) na biodizel s originalnim motorom.


Ljudi shvatite da postoji biodizel i "biodizel", isto kao sto postoji eurodizel na OMV i eurodizel sa barzi na Dunavu.
 
Posto vidim da prodajete te masine za proizvodnju biodizela, interesuje me da li ste testirali takav biodizel u nekoj akreditovanoj laboratoriji? Pre svega mislim na testove po standardu EN14214.
 
pitanje za srelisbk na vašem sajtu se mogu videti cene opreme za proizvodnju biodizele ali da bih ona mogla od isceđenog ulja napraviti bio dizel potrebno je iscediti ulje iz sirovine recite nam koliko koštaju prese za hladno ceđenje ulja
 
Pitanje za SrelisBK ... Mom komsiji je izgorela kuca dok je pravio biodizel, ne znam kakvu je opremu koristio ali znam da su vatrogasci gasili celu noc. Jer kad je metanol poceo da gori nije bilo spasa. Kakvu sigurnost imaju vase masine? I ko je izdao bezbednosne ateste?
 
Au sve lepse od lepseg , daleko mu lepa kuca ako se to cudo od bio dizela tako pokazalo.
 
Atest je izdao Masinski fakultet u Beogradu.

Moj komsija je zapalio kucu sa cigaretom, drugi je punio akumulator i izgorela mu kuca sve zajedno sa garazom a poznavao sam jedonog kome je (na zalost pokojni) kome je eksplodirao gas u kuci a nije imao instaliran gas??????????????

Na nasoj masini se trenutno rade ispitivanja o usaglasavanju sa standardom CE (Conformité Européenne). Metanolove pare su zapaljive, mi smo iskljucili bilo kakvu mogucnost da se te pare zapale, osim ako se nesavesno rukuje sa masinom(pusenje cigarete, otvoren plamen).
Prese za hladno cedjenje su od 1550 eura pa do 10000 eura.
 
Nesto tu smrdi

Kako to da na masinskom ne znaju da su vam izdali atest? Koji je broj atesta? Koja laboratorija je vrsila ispitivanja? Kada je to radjeno?
 
Mene zanima, ako stavimo u reaktor 125l suncokretovog ulja neprerađenog, koliko ćemo dobiti biodizela a koliko glicerina?
 
Mene zanima, ako stavimo u reaktor 125l suncokretovog ulja neprerađenog, koliko ćemo dobiti biodizela a koliko glicerina?


Teorijski, prema reakciji ULJE+METANOL---->BIODIZEL+GLICERIN, za kolicinu od 125l ulja trebalo bi Vam 15,8l metanola. Takodje, teorijski prema ovoj jednacini trebalo bi da dobijete 131,28l biodizela i 9,49l glicerina.

125+15,8=131,28+9,49
140,8=140,8
 
Razmišljam se sa drugarima da nabavim možda onu malu mašinicu za biodizel i presu za hladno ceđenje, pa da cedimo suncokret, po nešto da ostavljam za sebe i drugare kako sačme tako i dizela a ostatak da prodamo, možda malo teže bi išla prodaja biodizela ali mislim da bi suncokretovu sačmu mogli da prodamo jer je ovde nema nešto.

Ako mi je računica dobra to bi trebalo da izgleda ovako:

Na 10t suncokreta bi trebalo da bude makar 7t sačme i 3t ulja, ako je sačma 0,40e ispadne da je prihod oko 2.800e
od 3t ulja bi trebalo da se dobije oko 3.1t biodizela i oko 200l glicerina
Ako je računica gore dobra i ostali troškovi koštaju oko 0.15e ispadne da me litra biodizela košta ne preko 0.50e.
Ostaje još i glicerin ali njega teško da mogu da prodam ovde.
E sad pretpostavljam da ima još nekih troškova.
Startno ulaganje je oko 6.000e + oko 4.000 za suncokret, nije malo ali mi deluje da može da se isplati za nekih godinu dana.
 
Napomenuo sam da su ovo teorijske vrednosti, odnosno vrednosti kada je stepen konverzije 100%,tj. ovo vazi za idealan sistem pod idealnim uslovima. Ne znam u toj Vasoj masini za biodizel koliki stepen konverzije moze da se postigne. To treba prodavci te masine da Vam kazu, odnosno trebalo bi da su testirali u nekoj akreditovanoj laboratoriji biodizel dobijen iz te masine. Takav biodizel treba da zadovolji evropski standard EN14214 (koji inace vazi i za nasu zemlju), a prema njemu minimalni stepen konverzije mora biti 96,5%. E sad, ja cisto sumnjam da u tim masinama moze da se postigne taj min. step. konverzije, ali to je vec druga tema.
 
Nazad
Vrh