Gajenje voca u plasteniku

I sta je na kraju ispalo da je gajenje voca u plasteniku HI-Tec dajte ljudi pa to jeste nesto novo za nas ali nije nista spektakularno!
Mislim grejanje zemlje u plasteniku :sta: jel neko ulazio od vas u plastenik sa povrcem uopste? sta mislite koja je temperatura zemlje u plasteniku ako je vazduh +20 a zemlja na dubini 2m +11
Ali sam dobio ideju ja imam kod kuce plastenik za licne potrebe 40kvm i nabavicu najesen dve knip sadnice bilo cega od voca sa rodnim pupoljcima pa cu da eksperimentisem jedna u plastenik druga u bastu pa cemo da vidimo
Naravno okacicu rezultate i slike ovde :ppozdrav:
 
ja ne vidim problem da se dovede cevkom vazduh do bubnjare,napravis spalir cevi kroz koje prolazi dim i toplota,postavis ventilator da duva svez vazduh kroz taj spalir.eto toplog i svezeg vazduha.ovo smo vec pisali.@kicco,ma ne mislim da izmisljam struju ali hocu da imam neku vajdu od zemlje. dojadilo mi je vise da gledam vremensku prognozu.potrosio sam 200 evra proletos na gorivo i preparate,djubrivo ,dodje mraz i obra mi sve sljive.livade i njive mi ne trebaju,ja stocarstvom necu da se bavim.povrce mi nije zanimljivo.drago mi je da ces pokusati sa sadnicom u plasteniku,ne kosta te nista-a iskustvo je dragoceno
 
@ ironmene,daj objasni ovo: ako se pokrene vegetacija polovinom januara (npr.jabuka u plasteniku),a jabuke koje su napolju krenu u vegetaciju npr u martu (krajem marta se otvara plastenik i nema vise grejanja),da li ce jabuke koje su pre krenule u vegetaciju srazmerno pre i sazreti ili vocka ima neki vremenski okidac kada mora da zri (krenula pre ili ranije) ? onako sam uzeo primer jabuke
 
Nemozes tako da posmatras nema otvaranja do god uslovi ne budu idealni napolju a sva je prilika da je to onda kada nocne temperature ne padaju ispod recimo 16 °C a kod tebe se pretpostavljam ceo mart nocu spustaju do nule a neretka je i pojava mrazeva u tom periodu Kada ima normalnu temperaturu i svetlost biljka ce pratiti svoj bioloski casovnik znaci koliko dana ranije pocne otvaranjepupoljka toliko ces dana dobiti i plod ranije
 
onda kada nocne temperature ne padaju ispod recimo 16 °C . na to sam i mislio ali me mrzelo da opisujem.niko nije lud da otvara po mrazu
 
ali barem jedan metar dubine...ne treba više :)
Sto metar, strucnjak, i sto smajli na kraju?
Mislis da si nesto pametno rekao? Nisi.
ili vocka ima neki vremenski okidac kada mora da zri
Nema okidac koji je vezan za kalendar, za neki datum.
Njen okidac je suma temperatura i kad sakupi dovolnjo ukupne temperature ona ce sazreti.
Naravno da je u praksi sve malo komplikovanije jer razlicite fenofaze traze razlicite temperature i trpe razlicit eekstreme tako da otvaranje plastenika bi sigurno moralo da se usaglasava sa konkretnim uslovima odredjene vegetacije i odredjenog podrucja.
Mislim grejanje zemlje u plasteniku :sta: jel neko ulazio od vas u plastenik sa povrcem uopste?
E vala Kico upravo to sam se i ja pitao.
Da li ovo ljudi misle da ce temp vazduha biti 20 stepeni a zemljiste i dalje biti zaledeno?
 
ma i meni je nelogicno ,kako da bude 20 +stepeni a da zemlja bude hladna :sta: nemam iskustvo sa plastenikom pa reko,ajd...ja bas i ne bih spustao nailon do zemlje,pre bih podigao neki zid metar visine npr od mesavine zemlje i slame pa tek gore dve folije ,da naprave tampon izmedju hladnog vazduha napolju. i da se razumemo,ne mastam ja da moze da se proda rod i mozak na otavu,brdo para na gomili.nego da se popuni kucni budzet,posla za seljaka nema,ljudi beduju po selima oko kopaonika ,golije.tamo nema hladnjaca (opstina raska zahvata ove planine) pa da gaje malinu. opstina sa malim brojem stanovnika,dzabe ti i da si dobar varioc,strugar,zidar,keramicar itd kad nemas trziste za svoj posao.firme radkaju,plata nema ili su mizerne.
 
Poslednja izmena:
A imas li ideju kako se koriste feromnoske klopke?
Vocar, ja znam da ti trazis gresku u mojim komentarima i jasno mi je zbog cega. Zbog tvoje povredjene sujete. Ali ja ti nisam kriv sto ne znas a zelis d ase pokazes kao znalac. Ja sam samo bezobrazan pa to pokazujem i nista vise.
Zamena zemljista u plasteniku uopste nije bila ideja vec reakcija na umisljen komentar kakvi su i tvoji najcecse a ja umisljene bas i ne mogu da otrpim.
Jesi li sad uspeo da shvatis ili da to kazem na nacin i za tebe razumljiv?
 
ja bih postavio pitanje koliko kosta postavljanje protivgradne mreze?koliko kosta postavljanje rasprskivaca za borbu protiv mraza? odakle pare za to ?!posecem neko bagrenje,hrast,jovu..napravim konstrukciju,ono krajnica i letava sto mi ostane iskoristim za vezu zida od slame i blata,pogledam negde neki kotao i sa komsijom ga izvarim i prekopiram. nismo mi miskovic nego beda drugovi moji. sto kazu stari :daj mi dan i komat,kakve velike pare,kome da ih uzmes u propaloj srbiji
 
A imas li ideju kako se koriste feromnoske klopke?
Vocar, ja znam da ti trazis gresku u mojim komentarima i jasno mi je zbog cega. Zbog tvoje povredjene sujete. Ali ja ti nisam kriv sto ne znas a zelis d ase pokazes kao znalac. Ja sam samo bezobrazan pa to pokazujem i nista vise.
Zamena zemljista u plasteniku uopste nije bila ideja vec reakcija na umisljen komentar kakvi su i tvoji najcecse a ja umisljene bas i ne mogu da otrpim.
Jesi li sad uspeo da shvatis ili da to kazem na nacin i za tebe razumljiv?

U kom ti svijetu živiš? Il sav svijet koji poznaješ je u gvozdenoj glavi?
 
Sta si ovim hteo da kazes?
Ako tek nisi imao hrabrosti da ocutis mogao si i nesto suvislije da smislis a ako ipak nisi razumeo, sto sam i pretpostavio, evo za tebe jednostavniji recnik:

Ako smatras da sam u nekom kemntaru izneo neku netacnost kazi sta je netacno i kazi kako je tacno.
Ako to nisi u stanju, a nisi, onda ili cuti i uzdrzi se od pokusaja provokacije ili budi spreman na ovakve moje reakcije kakva je ova o tvojoj hvalisavosti nekom tamo klopkicom koju si kupio, procitao na uputstvu sa pakovanja kako se postavlja, hvalises se time, postavlja sneke slicice, a blage veze nemas kako se ona upotreblajva.
 
@vocar,mislim da nije u redu rasprava sa ironmenom. on je covek od koga moze prakticno da se nauci za razliku od gomile drugih na forumu koji prepisuju kalendare firmi koje prodaju preparate i tako glume strucnjake. ovo se ne odnosi na tebe,znas i sam da je vecina posle dve zamesene kante bakaroksihlorida pocela da prodaje nauku ovde.nemoj mi zameriti na komentaru:ppozdrav:
 
@topaloviću razumijem te.

@ironični, ko je provokator ne moramo ni diskutovati.

A sad odgovor dotičnom a vezano je za temu.
Kolegi koji je zainteresovan za ovu ideju plastenika i voća predlažeš da mijenja zemlju, pa ako si čitao ranije postove jasno ti je da čovjek improvizuje i pokušava da ostvari svoju ideju sa što manje rashoda, a ti mu predlažeš da vrši zamjenu zemlje. Zato moj komentar (a vezano je za temu) da je ta tvoja ideja (prijedlog) u najmanju ruku bezvezna i totalno kontra ideji da se što jeftinije krene u proizvodnju.

@luka kv, ne zamjeram ti, nego ovdje dotični uvijek svima ispravlja krive Drine na svim postovima (a što je najgore misli da zna kako je to moguće).
 
@vocar,izvini druze ali moram da te ispravim.ironmen je od pocetka upoznat sa ovom idejom oko plastenika i zna da mi je plan improvizacija. za zamenu zemljista je komentarisao kad je pocelo da se komplikuje a ne da se resavaju problemi,zna on da ja to ne bih radio,a ako neko hoce -neka menja. .ironmen je objasnio dosta bitnih stvari za ovakav nacin gajenja a ako neko jos ima nesto da predlozi-slobodno. ali neka bude prakticno primenljivo.ko ne moze ovako da gaji ima druge teme. ovo je za sada trazenje resenja pa svako ko prati temu neka se preracuna da li mu se isplati i da li moze da radi i ostvari rod. ne zameri :ppozdrav:
 
Opet prepisujes vocar.
Kazes:
ako si čitao ranije postove jasno ti je da čovjek improvizuje i pokušava da ostvari svoju ideju sa što manje rashoda
a ja juce na istoj ovoj temi napisao:

Lukakv je, ako dobro citas, vec rekao da o tome malo zna i da ovde samo na glas razmislja o ideji na koju je skoro dosao a nikoga a ne da nekoga ubedjuje da se time bavi.
Ko ne cita i ko prepisuje?

Kazes da mu nesto predlazem a to nigde ne stoji.
Evo objasnicu ti, kucacu polako, da razumes.
U komentaru gde si to nasao i pokusao da iskoristis, da i ti tek nesto kazes, se ni ne obracam lukikv vec komentatoru koji je svoj komentar poceo sa "Sad si se nalupetao bas mnogo." pa je usledio pokusaj drzanja predavanja o plastenickoj proizvodnji i problemima u njoj na iskljucivo teoriskoj ravno a ne na konkretnom lukinom slucaju.
E paako ima ambiciju da sa te pozicije, pozicije nadmenog poznavaoca nastupa, onda mora malo bolje vlada materijom. I taj komenttar se na to odnosio a nikako nije bio upucen Luki kao predlog.
Ako ni sad nisi uspeo da shvatis o cemu se radi.......
 
Nazad
Vrh