Ishrana maticnog jata

Ako se pravilno hrani (da nije ceo dan za danom samo kunic na livadskom senom nema potrebe sa preteranim ni aminokiselinama ni vitaminima jednom ili dva puta mesecno i to je to pre kocenje ili posle ko vec kako ko praktikuje multivitamin i eventualno ko pravi pazu u parenju Promtselen moj sistem sasvim dosta )
 
Evo ovako.. Samo cu ukratko spomenuti ovo. Kunici su za mesec dana, nisu forsirani znaci zitarice i granule ujutro i navece preko dana malo sena i povrca.. prirast je kod hajkoma skoro 1kg a panon je nesto slabiji mozda 950..

granule cine mozda 30% njihove ishrane ostalo je jecam zob psenica itd.. Jako sam zadovoljan i jedva cekam prve primerke za tov.. Siguran sam da cu uspeti da naguram prirast 1200-1300 grama za mesec dana.

Ocekujem jedno 30 hajkom malih i 20 panon/hajkom a za novembar bi trebalo da bude x2 :D
 
Dali bi hteo da prikazes kako ih hranis po periodima,kolicina hrane:po 1.zenki za vreme skornosti i sa malim za vreme dojenja i vreme tova.Hteo bih da primenim to ,jer vidim da dobijas dobre rezultate. Unapred hvala,pozdrav.
 
Uputstvo na granulama kaze 6-7% telesne mase. Tako da im dam uvek manje recimo nekih 5-6% dnevno. Preko dana grickaju sve i svasta. Koristim dok ima maslacka napolju kupusa i svega.
Hocu da im montiram led sijalicu od 3w potrosnje i da im to bude osvetljenje ali imam 2 nedoumice. Koliko dnevno da je drzim upaljeno i hoce li to uticati na njihovu ishranu, i da li da bude bela ili zuta svetlost....
 
Baš sad pričamo o tome na drugom forumu. Trebala bi da bude neonka, znači, belo dnevno svetlo i treba da budu na svetlu minimum 12-14 sati (što prirodnom, što veštačkom).
 
Potreban,intezitet svetlosti za; Reprodukciju dnevno tokom godine: 14-16/h = 4.W/m2. A za Tov:6-10/h dnevno =2.W/m2.iz Knjige kunicarski izazov.M.Popovcevic 1997.g.
Hvala na odgovoeu za ishranu.pozdrav.
 
U nekoj sam frci ovih dana pa samo bacim oko na forum. Previse svetla je ``mucenje``. Sad me zanima da li da ostavim od ujutro do navece svetlo da radi. npr hranim ih u 6h ujutro do recimo 6h navece. stavicu led sijalicu malo je skuplja. trosi 3-4w. sija kao skoro 50 wati. Posto su zidovi dodatno beli okreceni bice im prijatno. okrenucu da sija u zid ne u njih. Vruljanin sto se tice hrane, ja im dajem redovno povrce i salatice, u njima su potrebni vitamini. Malo su na dijeti kod mene jer su jesni inace, i da im dam na izvolte brzo bi nagurali kilazu i beli debeli :).

Granule hteo ja da priznam ili ne najvise vole. To je verovatno zbog udela sangarepe i jabuke u njima. Ishrana cistom granulom je verovatno naj, ali skupa je. Ovako posto imam svojih zitarica ``ne osetim`` toliko trosak.
Budite oprezni sa kukuruzom, prijatelju uginuo orijas tezak 8kg. Steta ogromna jer je ima samo njega muzjaka i pazio je na njega, ali su ga ukucani svi obozavali i svi mu davali po malo... u to po malo bio je dobar udeo psenice tj zita i kukuruza sto je izuzetno tesko za njih, i krepao. Nabavio je novog muzjaka tezak samo 6kg... Taj mali lapsus ga je kostao 5000 dinara bez veterinara. Kaze da je dobio temperaturu i posla mu krv na nos...
 
Ne znam ali je bio ostao bez glavnog muzjaka. Ako se ne varam taj isti muzjak je brat od ovog sto je imao 8kg+.
ali prethodni vlasnik ga je drzao kao priplodni materijal i normalno hrana na min :).
 
6 kg je malo za odraslog orijaša, njihova minimalna težina je 7 kg.
 
Moja tablica>>>300g jecma,300g granula,,200g kukuruza,100g suncokreta,100g zobi plus seno samo uvece zadnji obrok,sveza voda malo odstojala,ponekad u vodu sipam sirce,aminovit,,i oligovit (2ml na 2 l vode)../
 
Poslednja izmena od urednika:
lox;Molim te objasni mi ovu mesavinu sto si naveo od 1/kg sto dajes na dan + seno, za koliko komada dajes?mislim da je odnos dobar.
 
To mi je mesavina za svaki dan,,taj 1 kg ode na 10 komada odraslih za jedan dan,a mlade hranim samo granule jecam seno i ponekad tvrdi hleb,,to je bilo pre 4 god do danas pauziram ,,,,,ali uskoro novi kavezi i novi kunici,,bitno je da utrosak hrane bude na maximum a da se sto manje prospe zato idu odgovarajauce hranilice i jaslice

- - - - - - - - - -

I da napomenem granule sam davao za tov pilica 1 jaca je proteinski,i u vodu je isao galogak,koga nema vise a sad moze da se nadje neosulfox
 
Poslednja izmena od urednika:
Prefoskal nisam cuo da ga niko koristi u vodi ja sam ga mesao sa nabubrenim zitaricama i pojedu lepo sve samo praviti za svaki dan smesu.
 
Priplodne kunice i zecice "dojilje" hranim mesavinom jecam (25%)+zob (25%)+kukuruz (10%)+ granula za tov jagnjadi II-16%proteina (40%) i to mi daje odlican ucinak.Sada imam 8 skotnih zenki i jednog priplodnog muzjaka.Treba sve da se iskote do 15 februara.Tovnjake drzim u zidanim objektima,pod betonski sa dobrom prostirkom od slame.Dimenzije objekata su 2,5mx 2,5m i u jedan takav stavljam 25 komada.Njih hranim samo granulom i senom. Priplodnjacima je takodje seno non-stop dostupno,tj. na volju.
 
Nazad
Vrh