Korišćenje silaže u ishrani koza i ovaca

Gledao, no comment. Bilo im je vazno i da kazu da jagnjad bez problema prodaju za 2.5 eura.
 
Miljko je u pravu skroz,ali opet svaka medalja ima dve strane.. naprimer doci do te jeftine hrane je trenutno dosta tesko -zavisis dosta od drugih ljudi,dal ce ti odobriti, treba ti veza u seceranama u mlinovima itd ( repin rezanac,lomljeno zrno itd),jedino za silazu ne zavisis jel to mozes sam.. a za ovo ostalo je za neke ljude kao npr za mene dosta tesko nazalost.. taj prilog nisam gledao ali mogu da zamislim sta su napricali..
 
kad kazem jeftina hrana onda prvenstveno mislim na silazu. Polovni silokombajjni kostaju oko 300-400evra. Traktor i prikolicu skoro svako da ima ko se bavi poljoprivrednom ili bi morao da ima. Ono sto jos ostaje je da se sve lepo upakuje u najlone i lepo nabije. Mi smo vec jedan silo rov od nekih 17 prikolica (kikinda sa stranicama) potrosili. Sada imamo jedan od 50 prikolica koji bi trebao da nam traje jos dva meseca. Posle toga imamo jos 20 tona rezanca koji je kostao 2 din/kg u dvoristu i taj covek je mogao da donese koliko god da mi je jos trebalo. I na kraju imamo jos jedan silorov sa lucerkom. Ja i brat smo racunali da je priprema sve te hrane sa relativno zastarelom mehanizacijom trajala oko 12 dana a time cemo moci da hranimo sve zivotinje koliko god mogu da pojedu pola godine ili nesto vise. Da smo spremali samo suseno seno umesto silaze ne bismo mogli da ishanimo mi 50 ovaca kako treba a da ne pricam o 150 ili cak i nesto vise u odredjenim trenutcima. Zato kad negde vidim 100 bala kukuruzovine i jos toliko slame i neko onda prica kako proizvodi jagnjad, meni bude zao onih jahnih zivotinja koje se ni slame ne mogu najesti a ne necg drugog. Najludje bude jos kad se takve poluzive ovce sundjerima sinhronizju :sta:
 
Koliko kg kukuruzne silaze dajes po ovci dnevno a koliko silaze-senaze(lucerke),iskreno vise sam pristalica travne i lucerkine silaze
 
kukuruznu silazun (oko 4kg/ovci/danu) dobijaju u vreme pre parenja, i sve do jagnjenja u kombinaciji sa slamom (oko 0,5 kg/ovci/danu). U tom periodu im je potrebna samo energija a manje proteina, tako da je kukuruzna silaza za to idelana. Ako za vreme jagnjenja jedu kukuruznu silazu (oko 3kg/ovci/danu) onda uz to dobijaju jecam (oko 0,8kg/ovci/danu)i lucerkino seno (oko 1kg/ovci/danu) umesto slame. Senaza od lucerke je odlicna za proizvodnju mleka i tada im nije potrebna neka druga proteinska komponenta osim silaze (oko 4kg/ovci/danu) i uz to dobijaju oko 0,8kg kukuruza dnevno. Jedini problem kod travne silaze je sama trava koja se u nasim krajevima zbog suse lose raste pa zbog toga gajimo samo lucerku. Kod trave i lucerke postoji problem da se teze siliraju i da je donosenje i ubacivanje u silorov teze, odnosno potrene su druge masine.
 
Moje prvo iskustvo sa silazom (naravno kukuruznom). Volio bih cuti komentare iskusnijih prvenstveno izgleda (boje), silaza ima specifican kiselkast miris. Naravno, sve od sjetve do uskladistenja sam platio (mehanizaciju i ljudski rad). Sveukupno cijena, po kg mene kosta cca. 0,025 EUR. Kada sam je prvi put dao ovcama ostao sam frapiran za kratko jasle (korita) su ostala kristalno cista. Tek sada mi je jasno zasto Miljkovici (po nekada i "dosadno") potenciraju na ovakvom nacinu ishrane ovaca. Poceo sam sa oko 2 kg/ grlu, neznam da li je to optimum za pocetak?
244nm0x.jpg
20az8kg.jpg
34owk80.jpg
2b7e4k.jpg
 
Bosnian-Kao prvo silaža,farma i ovce sve ti je super!
Silaža ovako po izgledu bi morala biti vrhunska možda se malo manje vidi baš zrna kokuruza pa ipak malo pospi po silaži u korita mljevenog brašna (kokuruz ili ječam),nemoj ispočetka pretjerivati sa količinom tj. uhodavaj nekih dvadesetak dana a onda procijeni otprilike hrpu i broj grla koje jedu silažu pa rasporedi i obavezno prakticiraj da dok god imaš silaže da daješ svaki dan a ne prekidati.Po mom mišljenju ne treba prelaziti 3 kg silaže po odrasloj ovci i obavezno da imaju i sijena pa čak uz silažu valja i slama.
A po ovome što se vidi na slikama ovce i farma sigurna sam da tvojim ovcama ništa ne fali i mogu samo reći ČESTITAM I SRETNO!
 
Hvala Medolina, zaboravih napisati, naravno uz silazu dajem na njih 15 grla oko 1/2 bale sijena ili slame, uz vecernji posip stocnog brasna u kombinaciji sa kukuruzom u zrnu oko 0,2 kg sveukupno / grlu.
 
kada ranite ovce silažom obavezno treba uraditi vakcinaciju protiv eteroksemije,mismo koristili faskovern
 
Miljko prava tema mislim da bez obzira koliko je brojno stado treba pripremati silazni obrok zbog kvalitetnije ishrane manje manipulisanja oko prireme hrane a i manje obradive povrsine po uslovnom grlu ja vec duze vreme imam oko 30ak odraslih grla silazu ostavljam vec sedmu godinu i mislim da ko je jednom ostavio (kako treba) taj ce je raditi sve dok ima prezivare.
PS Poliovin je protiv enterotoksemije.
 
Silaza je prava stvar tu nema price..! Ali taj repin rezanac po ceni od 2 din je ja mislim pun pogodak! samo me interesuje kakav je proces cuvanja tog rezanca, jel i on mora da se gazi kao silaza ili ne mora ? naravno i kakav je kao hranivo ?!
 
Rezanac sam kao rezanac i nije neko hranivo ali kao dopunsko uz silazu i koncetrovan obrok je odlican pogotovo za ovce u laktaciji. Neki ga cak siliraju zdruzeno sa kukuruzom pa tako cuvaju. Uglavnom se koristi samostalno gomila se dobro nataba i pokrije da nekisne uhvati se malo pokorice na vrhu koja se baci ali su rasturi minimalni. Na zalost kod mene na kucnu adresu nemoze doci bez 5 do 6 din ali nije ni to skupo mada na proizvodnu cenu silaze i na njenu hranljivu vrednost nemam racun da ga kupim po toj ceni iskreno pre cu povecati povrsine silaznog kukuruza. To je moje misljenje ko ima jeftinije blago njemu.
Jos jedna stvar u mom selu samo nas par radi silazu neverovatna je usteda ostale kabaste hrane ja recimo imam od svih komsija najprazniji objekat sa senom u jesen a ponajvise stoke a u prolece meni uvek ostane najvise kabaste hrane bas zahvaljujuci silazi a ovce debele uz to ko panjevi i onda mi kazu kako ja njih krijuci forsiram zitom i kako nemam racuna a ja ubedljivo tvrdim da imam od svih njih najkvalitetniju a najjeftiniju hranu. Nazalost jos nasa svest nije dosla do te granice da shvatimo da je profit u stvari u sto jeftinijim imputima u proizvodnji.
 
evo i ja da kazem nesto o silazi,mi koristimo silazu prvi put ove godine,jako smo zadovoljni i slazem se sa svima da je jeftina i zadovoljava u ishrani,
 
Ova diskusija mi se vec vise dopada. Dobro je da smo je zapoceli na vreme jer sejanje kukuruza tek dolazi tako da se svi mogu pripremiti. Ovom prilikom bih pozvao sve zainteresovane da se mozda udruzite i dodjete kod nas na farmu i konkretno pogledate kako izgleda pripremljena silaza, kako je pokrivena ili kad bude priprema u avgustu da tada dodjete. Trebate samo pozvati mog brata na 063/7796636 i sa njime da se dogovorite. Rado cemo podeliti neka nasa iskustva sa vama koja smo mi stekli na zapadu pa da svima bude malo lakse u proizvodnji. Pozdrav
 
miljko dali je isti nacin kad ostavljas lucerkinu silazu dali je isto ostavljanje ko i za kukuruznu silazu dali nesto sipas za vrenje...planiramo da sijemo stocni grasak i da radimo od njega silazu dali je to neko vec radio od vas?neka napise iskustva mi smo primetili da zadnje dve godine hrana mnogo znaci ali hrana i genetika daju pravi rezultat dobijali smo prirast ile de franca koi nismo imali na pocetku jagnjad ne idu na pasu niti ovce sto imaju jagnjad ile de franc nece veliko hodanje po moim misljenju je on samo za stalsko cuvanje
10ggsuf.jpg

5mwe11.jpg

15oxdv7.jpg

2u3veiw.jpg
 
Da, i cena mu je 1000-1500 eura zavisno od stanja, bar u mom kraju je ta cena. Ima ih malo, u mojoj okolini radijus 10 km ga nema niko, inace da ima odavno bih ja radio senazu, a nisam neki sa parama daa kupim.
 
Jesenas sam hteo da tarupiram poslednji otkos lucerke i 50ari soje posejane posle jecma, ali me jedan uplasio kaze on prosle godine silirao soju i sve mu propalo tako da sam odustao plaseci se da i ja ne prodjem tako
 
Nazad
Vrh