Kukuruz u monokulturi i Diabrotica

diabrotica u Banatu radi opasno na ovu susu i vrucinu.Osetio sam na svojoj kozi,bez obzira na ponco pada ko lud za sada je 10 posto pao a klima se dosta biljaka i ima musica...
A kada je Sava govorio jos pre 3 godine,ljudi nema leka za diabrotiku samo plodored,da mi je sa 1,25 popadao kukuruz 90% mislili su neki clanovi da lazem i da je taj vid zastite donekle siguran!Videcete da nije,ja znam iz licnog iskustva,ako bude susna godina kao ova bice stete 50% garant!
 
A kada je Sava govorio jos pre 3 godine,ljudi nema leka za diabrotiku samo plodored,da mi je sa 1,25 popadao kukuruz 90% mislili su neki clanovi da lazem i da je taj vid zastite donekle siguran!Videcete da nije,ja znam iz licnog iskustva,ako bude susna godina kao ova bice stete 50% garant!
bice stete i bez diabrotice,kukuruz iz kasnije setve nikakav,vlage nema nistaaaaa ALI OD NISTA NISTA...
Soja ima lisce ko petoparac svo se skupilo,repa place za kisom,jedino suncokret izgleda dobro ali i njemu treba kise....najebasmo ga ima da se gledamo slenije na leniju...
 
Prosle godine tj 25-og juna slikano...Setva posle mladog luka oko 12-og maja,kukuruz visine do 1,50m
1z4bozs.jpg
Sta hocu da kazem,nema toliko veze ni velicina kukuruza,kondicija,agrotehnika,itd...Gde je velika koncentracija prezivelih imaga bice vece stete,gde je bilo manje bice manje stete i to je to! Ovo je njeno vreme i sta uradi u narednih 10-ak dana,kasnije ona prelazi u stadijum tj.fazu leptira i brsti svilu!Ako bude kise kukuruz ce se izvuci,pustiti nove kandze,ukoliko ne drasticno ce se smanjiti prinos! Evo kako su grickale kukuruz da kazemo koji je imao 45 dana od setve i nije jos pustio kandze
2r7rf5h.jpg
 
Možeš predsjetveno sa neki zemljišnim za generaciju crva , ima ih više npr Force , a za ovu generaciju insekata gore na klasu i svili ima isto velik izbor samo kako primjeniti ?t
 
Dali jos neko planira treci put kukuruz na kukuruz osim mene? Neku raniju sortu tretiranu sa insekticidom, sa jacim korenom posejati pri kraju optimalnog roka.Koristio bih depozitore za ulaganje nekog zemljisnog insekticida.Ako crvi neizlete, nepreobraze se u zlatice ,sanse su iste sa onim njivava gde nije bio kukuruz jer dolecu zlatice svakako_Ove godine je napad bio jak ali polaganje jaja i prezivljavanje jaja je bilo malo bas zbog susnih uslova ,zlatica voli vlazna strukturna tla.Svako iskustvo je dobro doslo ako neko ima jos neku ideju.Samo nemojte pisati plodored to znam i ja ,ovu njivu od 12h radim zadnji put i hteo bi kukuruz posejati.
 
Nisam najbolje razumeo da li je na toj parceli bilo napada ili uopste?
Moje iskustvo je da gde je popaljeno i izgorelo dobro moze ali pod uslovom da prethodne god nije bilo napada diabrotike.
U slucaju da nije popaljeno ja nebi sejao ni na drugu godinu,jer bude padnutog bas dosta.(pisem za moje iskustvo)
 
Nije paljeno, a steta je bila iskljucivo na klipu.Ja veliku nadu ulazem u insekticid koji se unosi u redove.
 
Sto je kukuruz bio bolji tu ce sledece godine biti vise dijabrotike bez obzira dali je kukuruz sejan dve ili tri godine zaredom i obrnuto.Mislim da je generalno veci napad dijabrotike u drugoj godini monokulture nego u trecoj. Mozda ovo nije logicno ali to sam primetio na svojim njivama.Desavalo mi se da sam sejao kukuruz na parceli koja je imala i preko 60%stete od dijabrotike a da sam sledece godine imao manje od 30% stete.Koliko ce stete od dijabrotike biti zavisi i od kolicine i raspodele padavina.
 
Ja na mojoj jednoj njivi kukuruz sejem 10 godina za redom,i nikad nije bilo problema,kako ne znam.Njiva je do reke 1 klase,negde oko pola hektara i svake godine daje od 4-5 tona zrna kukuruza.Kad bi mi pola bile ovakve gde bi mi kraj bio :osmeh:
 
Na desetak hektara ću imati kukuruz trideseti put možda zaredom , na još tolko 5-10. put itd. Pokušaću insekticid u redove ili sl i to je sve .
Najvjerovatnije ću se manuti plodoreda , ekonomičnije mi se pokazalo da one parcele koje su bolje za kukuruz tu ide stalno kukuruz , a na lakše zemlje , malo više i sl pšenica- tritikal . Tamo gdje je soja dobra ,= auto repeat . Briga me za plodored .
 
@Radovan iz Ilandze
I ja sam primetio taj paradoks, da u trecoj godini bude manji napad diabrotike od druge godine. Medjutim ipak se proleca 2013 usuditi na najgoru njivu kukuruz posejati, pa cak ni insekticidom u redove.

@momosaric
Ns institut radi razne oglede ukljucujuci naravno i monokulturu od 30+ godina. Najekstremniji test je bez p i k djubrenja + monokultura. Ono o cemu nece da pricaju su karakteristike (sta se desava sa plodnoscu zemljista?) zemljista nakon toliko godina iste kulture.
 
Djubrenje je naravno neizostavno i to malo pojačano zbog dosta iznošenja .Siguran sam i da je povećanje organske materije ako se ne pali . To jest spor proces al nije zanemarljivo pogotovo gdje je inače nizak nivo humusa. Ovde je dosta takvih slučajeva . Dosta je zemlje u riječnim dolinama i nezaštićeno pa su poplave u rano proljeće čest slučaj i zbog toga ljudi nesmiju sijati žito. Dalje ima dosta stočara , sa tovom bikova kojima nikad dosta kukuruza i silaže . Starije ljude ovde kad pitamo uglavnom neznaju za veće probleme zbog monokulture . Diabrotica i sl su se skoro pojavili ali se već primijetilo da insekata ima i sa plodoredom . Uglavnom se kaže da je za neke zemlje "šteta" sijati pšenicu ako tu redovno bude dobar kukuruz a za druge da se ne isplati sijati ništa osim žita .
 
Malo sam racunao ekonomsku isplativost. Soja - kukuruz -kukuruz pa u krug plodored mi je ekonmski isto kako kukuruz u stalnoj monokulturi. Zasto? U godini posle soje rod bude obavezno odlican i kompezuje manju dobit na soji. Jako bitno u tom plodoredu je lakoca borbe sa korovima, sto kod stroge monokulture nemam.
 
To jeste , ali ako uzmeš u obzir sadašnju cijenu soje koja je u prošlosti bila dosta manja , i to da većina tipova zemlje uopšte nije pogodna za soju , pa onda da nemamo svi dovoljno kalijuma u zemlji koga soja dooosta iznosi , pa doskora nismo imali dovoljno otkupljivača , mogli su krojiti cijenu kako oće. Inače dobra rotacija.
 
Ja imam plodored kukuruz -kukuruz pa posle soja-soja psenicu nesejem par godina a suncokret...nevolem, najvise mute sa njegovom cenom pa ni skladistiti nemoze
 
Nazad
Vrh