kunicarstvo za pocetnike

Sutra ću doneti dva zeca (mužjaka i ženku) i to male zečiće pa ću ih hraniti i kasnije spariti. E sad bih ja da pitam oko parenja jel dobro da se oni pare medjusobno tj. isto leglo jer znam da to niko ne voli da se donosi ženka na parenje, a ni ja baš ne bih voleo nositi svugde po selu baš zbog tih bolesti? Ovo sam ovako isplanirao da ostavim jednoga mužjaka za parenje i da povećavam broj.
A čuo sam i da ne valja da se isto leglo pari medjusobno.

Sent from my HUAWEI U8815
 
Pa drugar nije bas pametno,pariti kunice iz istog legla,ja barem nikada nisam to radio niti cu,zato ti bolje da najdes negde muzjaka od drugog odgajivaca,a od ovog da uzmes 2 zenkice,pa da imas za svaki slucaj 2 pa posle parenja i okota izaberi bolju zenku i ostavi je....pozzz
 
I onda iz tog novog okota opet ne mogu da parim ženku sa tim mužjakom sa kojim sam njih dobio jer bi mu ta ženka bila ćerka?

Sent from my HUAWEI U8815
 
Pozdrav drugari malo da se prikljucim u vezi parenja u krvnom srostvu.Sam pocetak je uvek tezak..Nekako se nabavi zenka i muzjak ili se dobije na poklon pa sta dalje i kako..Pusts da se medjusobno upare i tako proveris kakva je zenka majka a te mlade nemoj ostavljati za dalje jer se svakako prvo potomstvo ne ostavlja za dalje podizalje mladih.Dok se okoti saznaces ko ima zeceve pa je upariti i te mlade ostavis da pustas sa svojim zekanom.U krvnom srostvu mogu biti dobri sve zavisi sta zelis dalje od njih...
 
Ima jedno pitanje za malo iskusnije odgajivace, dobio sam zenku mesanku na poklon, ali je problem u tome sto je mnogo agresivna, tako reci ponasa se kao divlji zec, pomislio sam da je verovatno stres promena sredine, ali vec dve nedelje ona se nemenja, cim se priblizi ruka odma napada kao kuce xD, danas je uparena valjda ce se smiriti, voleo bih da cujem da li neko ima neko objasnjenje za takvo ponasanje kunica, ili je imao slican slucaj.
 
Poslednja izmena od urednika:
Imam jedanu zenku sarac koja je donesena sa 5meseci i jako je agresivna..Doneli smo je prosle godine u avgustu divlja cim otvorim kavez lupi nogama i ubrzo bezi po kavezu.Prvo sam je malo pripitomila sa jabukom i sangarepom tako da stavim rukavicu i drzim sangaepu a ona mora iz ruke da pojede obicno obori usi nazad i krene naglo a onda stane i pocne jesti ono sto je u ruci.Strpljivo cekas da stekne poverenje.Svaki dan po par puta kad imam vremena..Uparili smo je i super je majka ali ni dan danas nema sanse da vidim mlade dok ne zatvirim ulaz u kotilicu.Zenka je nemacki sarac i othrani krupne mladunce jaka mlekulja..Okotila se u subotu i deca su je dirala u nedelju pa je uletela u kotilicu i zgazila jedno.Dobra je jer kada je pustim kod muzjaka ostane skotna jos nije omanula.Mi smo na periferiji grada pa imamo problema sa pacovima i kod nje sam vise puta nasla mrtvog pacova ali zecici na broju.Dok kod drugih zenki bilo je da pacovi i lasice podave mlade..To je moje iskustvo trenutno...
 
I ja imam jednu takvu kalifornijku, u pocetku me je ujedala kao dobar dan, sav sam bio prostepan :osmeh: Posle sam je polako sa sargarepom i kupusom navikao na mene, ali i dalje je dosta oprezna. Sa drugim zecovima nema sanse da se slaze, samo sa muzjakom kad joj je dan za parenje, to je jedini razlog sto je jos u zivotu, a i dobra je majka. Zimus njenoj komsinici pacov izneo dlaku iz kotilice i svi mladi se smrzli, a kod nje sam nasao samo delice doticnog :haha:
 
A šta kad zec pojede pacova jel tu ima opasnosti za zdravlje ljudi?

Sent from my HUAWEI U8815
 
Ma ne, samo pitam jel to moguće :)

A koliko ženka nosi male dok se ne okoti i posle kada se odbiju mladi od sisanja može li je se odmah pustiti na parenje ili mora proći neki period?

Sent from my HUAWEI U8815
 
Nosi mlade 30 dana + - jedan dan. Mozes zenku pariti isti dan posle kocenja. Zavisi kojim tempom oces da ti se zenka koti. Intenzivno drzanje posle treceg dana a ako iz hobija kad trazi muzjaka.
 
I koliko jedna ženka može da se koti i kada bi trebalo zameniti je drugom?

Sent from my HUAWEI U8815
 
Imas vec sve odgovore u temama malo citanja ti nece skoditi i ima dosta stvari kad procitas da ne moras pitati.
 
Bambino to tvoje pitanje je sve stvar slucaja jer zenka moze da okoti 1 2 kunica kad podbaci a moze i recimo 17 18 komada koliko neki hibridi okote i to ne retko.
Nesto normalno je da kazemo za mesanace i uglavnom za vecinu rasa od 6 do 10 dok za neke hibride je normalno recimo od 12 do 14.

Intezitet parenja na farmama se krece nesto cesce recimo 3ci dan od kocenja a nesto blaza varijanta je 15ti dan i takve zenke traju oko 1 godine. U hobi varijanti odgajivaci uglavnom pribegavaju parenju na 28mi dan od kocenja ili neki jos redje oko 45tog dana. Takve zenke traju duze obicno nekoliko godina.

Zenka nosi kao sto ti je peto1 odgovorio 30 dana ali napomenuo bih jos ovo: ako su ti uslovi drzanja idealni mogu da se kote i sa 28 dana dok u suprotnom granica kocenja se pomera na 33 dana. Na nasim prostorima kod nasih odgajivaca najcesci period kocenja je 31 i 32 dan.
 
I ovo me jos zanima...
Kada odvojim mlade zecice od majke odnosno kada ojacaju onda planiram da ih stavim u jedan malo veci prostor gde ih mislim toviti za klanje. E sad mene zanima kada ja moram odvojiti muške od ženskih da se ne bi medjusobno parili i u kojem mesecu oni polno sazrevaju?

Sent from my HUAWEI U8815
 
Moj sistem odvajanja mladunaca:do 8 kom nakon 4 nedelje,preko(10-12)kom držim i pet nedelja i koji dan pošto su sitniji,dotle majku extra hranim.Ženke i mužjake bi trebalo odvojiti već sa 2-2.5 meseca da ne bi naskakivali jedni na druge i time ometali razvoj,bez obzira dali su polno zreli.
 
Jel vam se dogodilo nekada da niste dobro odvojili muske od zenskih pa da su se sparili? Najvise me brine hocu li moci dobro raspoznati koji su muski, a koji zenski.

Sent from my HUAWEI U8815
 
Panonci dok docekaju treci mesec zivota dostizu tezinu za klanje teko da takvih problema sa njima nema.
 
Nazad
Vrh