Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Pozdrav dobri ljudi ... imam par komada vlasicki pramenki (dvojke) , i nabavio sam od strica ovnica romanovac ukrsten sa vinterbergom (trojke) . De mi reci te hocel valjat ova kombinacija cemu.?
 
obavili smo kontrolno merenje nekih jagnjica sada za vikend i kilaza meleza wir x idf je prosek je 28kg sa oko 78 dana starosti.jedno jagnje sa 90 dana starosti ima 37kg
 
2akcrdi.jpg
 
Pozdrav,

pošto sam nov u ovčarstvu, potreban mi je savet o meleženju i povećavanju plodnosti. Iz hobija već par godina držim ovce za svoje potrebe, uglavnom domaće ovce, meleze, čija plodnost je oko 130% i jagnje se 3 puta u 2 godine. Planiram da proširim svoje stado, Da bih povećao plodnost ovaca, da li je bolje da na njih pustim Romanov ovna, ili da kupim romanov ovce i parim ih sa nekom mesnatom rasom (Virtemberg, Il de france, Texel), kako bih dobio veću plodnost i mesnatu jagnjad?

Moje blago početkom februara

2ef0yuh.jpg


Pre neki dan na putu do pašnjaka :)


k314zl.jpg
 
na osnovu mog 15-godisnjeg iskustva odgovorno ti tvrdim da je najprofitabilnije drzati mesnate rase ovaca u cistoj rasi pa za koju god da se odlucis. jedino u cistoj rasi mozes da iskoristis njen pun genetski potencijal i na plodnost i na prirast dok kod meleza (svih kombinacija) to nije konstanta ni u jednoj generaciji (f1,f2,f3).pogledaj samo ovo jagnje sa crnim nogama kakav od njega mozes prirast da ocekujes, dok stigne za prodaju ono ce samo sebe pojesti
 
Moje misljenje sto se tice romanovske ako pustis romanovskog ovna na svoje ovce samo ces izgubiti prirast tj janjci ce biti sitniji f1 generaci dobit ces plodnost ali ce prirast biti slab tako da sve ide dobrobit jednog na stetu drugog po meni je bolje romanovske ovce a ovan tovne rase.Naj bolje bi vam bilo kao sto kaze kolega slavis da ubacite cistu rasu i selekcijom radom i trudom morate dobiti rezultate,rasa treba da bude u skladu s uslovima kojim vi raspolazete pasnjacima,smjestajem,ishranom...Isigurno ce te biti zadovoljni
 
30rtvk1.jpg


jedna stara slika od mojih meleza bergamo x sarole,
ove 2 sestre su u proizvodji kodmene,pustene su prvi put pod ovna sa 14 meseci,vracen ponovo sarole,obe dale dvojke prosek napredovanja je bio 445g dnevno,nakon tog jagnjenja se ojagnjile ponovo posle 8 meseci ponovo dvojke,za te jagance nemam prosek jer su neki 70dana i nisu zaljuceni.
Dvojno i trojno ukrstanje moze dati dobre rezultate ali treba raditi prave kombinacije,
ja sam jedan od onih koji podrzava melezenje i smatram da je to cilj klanicne robe za bolji kvalitet,
dvojno i trojno melezenje radim sa solidnim rezultatima,ko neveruje uvek je dobrodosao da se uveri
 
to tvoje iskustvo se bazira na dve ovcice, pa ne moze da bude sigurno kao preporuka,a opet tebi je to samo mali eksperiment, glavna stvar su tvoje sarole koje zelis da dovedes do perfekcije dakle igras na sigurno
 
to tvoje iskustvo se bazira na dve ovcice, pa ne moze da bude sigurno kao preporuka,a opet tebi je to samo mali eksperiment, glavna stvar su tvoje sarole koje zelis da dovedes do perfekcije dakle igras na sigurno

slicno sam ponovio sa tekselom,ista majka bergamo kao i ovima sa slike,takodjer su se jagnjile 2 puta,ishrana ista,jedna dala jedno druga 2,isto tako ponovile i sada,ta jagnjad su u prvoj turi dala u proseku 375g dnevni prirast,daleko je ovo od preporuke ovo je iznosenje tih dosadasnjih rezultata,cak i nije merodavno jer su malo grla upitanju,ja imam sarole u cistoj rasi,to mi je najveca populacija u stali uz njih imam nekoliko cistih bergama,takodjer ove pomenute kombinacije u f1 generaciji,safolk i teksela,teksela sam rasprodao sem jednog grla,ovo su moja iskustava do sada,
 
Melezenje da bi se radilo ispravno(da bi bilo isplativo) a radi se obicno trojno,znaci treba vam tri ciste rase,od nicega se ne pravi nesto,e sad ako mislite da se to isplati onda nemamo isti digitron. . .mi nemamo stada dovoljno ni u cistoj rasi da bi radili kako treba jos melezenje nam hvali,steta sto se mnogo njih zagreje na pocetku sa melezima a kasnije vidi da je pogresio,znam mnoge koji su se vratili na cistu rasu kukajuci za svojim starim stadima,isto je i sa svinjama,Landras i Piatren,ostave se zenke,pa na njih Durok,ti prasici idu posle Duroka na klanje,i opet tako,jedan od primera koje sam gledao pre neki dan,to je posao za velike farme i komercijalu koja je kod nas nerazvijena,al svako radi kako misli.
 
Nazad
Vrh