Ogrev (ugalj, drvo,...) -- nova tema

Pa kad im merna traka počinje od 20cm. I sve na brzinu.
Nije greota okatog prevariti.
 
Kod nas u kraju se dosta seku drva i dosta ljudi vozi za vojvodinu, ali po priči nikad ne idu dva puta u isto mesto. Dešavalo se da drugi put dobiju batine koje pamte ceo život, neki su čak i tovilista čistili. Mnogi su posle par godina odustali, jer po priči sada svi znaju kako ide oko mere i uvek u dvorištu čekaju dva kočića ili ako se pakuje uza zid, nacrtana je mera kredom.
To što pričate da može da se proceni sa kamiona, varate se. Pre neki dan smo prodali čista bukova drva po 4100 na kamari, idu negde za vojvodinu. Ono je žalosno kako ljudi imaju duše da onako varaju, do stranica se sve lepo spakuje nema mesta za šibicu, a u sredinu bukvalno idu tri cepanice pa se preko ukrsti jedna i tako do kraja. Prošle godine nam je čovek rekao, da od naše kamare od 25m bez problema pravi 30m.
Inače metar drva se kreće od 3800 do 4100 zavisi od cepanice.
 
I ja sam tog mišljenja. Onda se setim da neko celi život provede smišljajuci način kako da nekog prevesla.
 
Prodavali bi sirova pod suva, pa kod koga prođe, prođe
Ne znam da li neko zna za "belu bukvu"?
 
Pelet i sada ide na tonu, ali i tu ima muljaže oko sirovine koja se koristi. Nije isti kvalitet kad samelje kladu i upresuje ili na pilani pokupi koru sa trupaca pa uz malo okoraka i grana uradi isto. :osmeh:

Tek sa vrstom drveta je igranka. Kod nas u šumi ima dosta lipe i to neznalicama prodaju kao bijelu bukvu. Inače niko neće ni da je takne sem kad vjetar izvali preko puta pa smeta za prolaz, ali kad nema dovoljno bukve da namire prikolicu obore lipu i za deset minuta imaju još pola metra drva. Neki se još hvale kako su dobili prava drva koja se cijepaju na pogled, ali šta da se radi. :osmeh:
 
Onog ko ne zna izmjeriti drva i treba prevariti, na svakoj prikolici se moze priblizno izmjeriti i izracunati.
Naravno. I onog ko se ne razume u automobile treba zavrnuti prilikom prodaje. Kad ti dodje kupac za prase, uvali mu ono bolesno. Majstori treba da prevare svakog ko im donese nešto na popravku, a ne razume se. Svako svakog treba da prevari, to je pravi domaćinski odnos prema sunarodnicima i sapatnicima u ova prevarantska vremena
 
Prosle kodine komsiji doneli 15 kubika, iz Sabca. Kad se izmeri sa njihovim metrom ima toliko, al coveku bilo sumnjivo otisao po svoj metar. Oko 12 je bilo :D
 
Mere za drvo i koliko se čega dobije:
Iz 1 kubika, to su izmereni trupci po tablicama, se dobije
1,4 volumenska metra metrica, to su metrice naslagane unakrstno u kocku
1,2 volumenska metra naslaganih rezanih drva za loženje (tu nije pomenuta dužina komada, može bit 20, 25 ili 33 cm, sigurno je za svaku dužinu bar malo drugačija kubatura)
2,0 volumenska metra sipanih rezanih drva za loženje

Znači barata se sa xy merskih jedinica i svako koristi svoje, pa dolazi do zabuna. Plus ako se računa da se kratko režu sa nekom lošom pilom s debljim listom, ide i prilično u piljevinu.
 
Ogrev-(ugalj-drvo-) NOVO

Otvaram NOVU Temu, "uz blagoslov" Super Moderatora, pošto je stara (a istoga, ili sličnoga naziva) na volšeban način nestala....
Ovaj gore pomenuti, a "donji Sremac", Matić, kaže, da će STARE Postove prebaciti ovde, itd....:ppozdrav:
I istovremeno želim da podelim sa Vama iskustvo mojih (daljih) rođaka sa prodavcima drva u Rumi...
Naime, spremili se lepo ljudi, i fizički, i psihički, pa na kraju i materijalno, i o'šli za Rumu da "gledaju" drva da kupe...
Nije im ni bilo posebno važno koja vrsta, ali količina, jeee...
"Natrape" baš na jednoga "vucibatinu", iz nekog sela ispod Cera, al' s "onu stranu", dakle, "od Loznice"...
Svideše im se drva, 90% bagrem, lepe cepanice, onako "na oko", i SUVA drva ko barut...
Pogode se da kupe 8 meteri, jerbo ovaj "trgovac" reče da toliko mu je ostalo, i s obzirom na tu činjenicu, spustiće im cenu maksimalno moguće, odneće im kući, istovariti, da i on može (najzad) "domu svome"...
Pod planinu Cer....
"Potrefi se" da sam baš bio kod burazera na podnevni "kafućino", kad stigoše drva, istovaraju dvojica, taj trgovac i njegov kolega, a mi sa strane, naravno, posmatramo....
Uđoše na sok, bez sikter-kafice, jerbo "mlogo žure" i da se "obračunaju"...
Pita ovaj moj Rođa, koliko smo dužni, veli "trgovac", 290 eura koliko je i pogođeno, Rođa vadi 300 evrića a ovaj mu vraća 1000 dinara, "jer nema sitno" a i Rođa je "kratak" sa sitninom...
Za koliko meteri je lova, priupitam ja namigujući na jedno oko, kaže "trgovac", za 8...
U bre majstore, pa na onoj gomili nabacanih drva nema toliko, velim ja i razvučem šeretski osmeh, napola ozbiljno a napola zezatorski....
Kako nema?!
"Napali se" taj....
Opet ja, mirno i tiho, nema, brate moj, a dokazaću ti tako što ćemo uzeti pantljiku, izmeriti 6 (šest) metara dužnih, 2 kolca debela u zemlju kao graničnici, i ja složim ta drva u tih 6 metara, visine 1 metar, i još će i ostati mesta, u visinu, da neće biti ni dovoljno....
A ti vraćaš pare, a drva ostaju složena, ako grešim, dajem ti još toliko para....
Skoči ovaj, besan, ko furija polete napolje iz kuće," iznenađen i uvređen", ovaj kolega za njim, a gazda Rođa za njima, pa još se i izvinjava, pravdajući se da sam "popio" pa sam ondak i lud itd....
Odoše oni, Rođa se vraća u kuću i grdi na mene što ih oterah, pa kakav sam ja to čovek, trebaće mi možda i oni nekad...
Velim ja, daleko im lepa kuća i dabogda vrat po onim čukama skrljali u povratku, a ja dabogda cr'ko ko ulično a nezbrinuto pašče ako na onoj gomili ima 8 meteri, ostajući pri svojoj tvrdnji....
A da bi mu to i dokazao, eto mene sutra do njih, i složim ta drva....
Ako grešiš? Kaže moj Rođa....
Rekoh, ponesem motorku, moju voljenu Štilovku 018-cu, neću ganc novu MS180, da bude fer....Jel'te.....Pa ti isečem, ne 1, nego 2 rezervoara drva, NE PLAĆAŠ ništa, drva ti složena, a i polovina isečena, ne da mi Đavo mira, pa podjebavam dalje, da se tako lepo i slikovito, "odrazim"....
Tako i uradih, sutradan, na posao, odradim dužinu, ali na samo 4 metra, velim sebi, možda stvarno nema, a isećiću mu svakako, bio u pravu ili ne...
Trči moj burazer, da pomogne, kažem, može, ali drva ja slažem, možeš samo da mi dodaješ...
Pristaje...
Gledam ja ponovo, ovaj put zaista i zapravo, pa izvadim kolac s jedne starne i smanjim još za metar, dakle na SAMO 3 dužna metra...
Ako pretekne drva, podignem uvis još do pola metra i mirna Bačka....
Svakako gubim "opkladu"....
Odradimo mi jedan deo, malo više od pola metra u visinu, a gomila drva se drastično smanjila, jbm-mu mamicu ološku, ja sam, kanda, u pravu....
Kažem burazeru da turi jedan "kafućino" i napravimo pauzu, da naoštrim lanac i sipam pripadajuće elemente u motorku pa da isečemo 2 rezervoara, jer sam se zajeb'o u proračunu...
Priznajem....
Krenemo da radimo, odradimo rezervoar, a drva, bre, sve manje i manje....
A Rođe nema kod kuće, da mu natrljam nos....
Vidi i burazer, pa nije blesav, da tu nema ni 5 kubika, i počinje da mi veruje, a grdi onoga "trgovca" nazivajući ga svakakvim "lepim" pogrdama koje jedan Mađar, a znajući i Srpski, ređa sve po spisku i redu....
Sredimo i drugi rezervoar, pa ajd' da složimo ostatak....
I stade taj ostatak, u knap, na onu gomilu od 3 kubika složenih drva!!!!
PA KOLIKO SAM JA ISEKAO S 2 REZERVOARA male Štilovke 018, remontovane s P.R.C. Kineskim klipom i starim a ošmirglanim cilindrom???!!!
A rezervoar za gorivo joj je kapaciteta 250 ml !!!!!!!!!!
5 (slovima:pet) kubika drva !!!!!!!
JB-te, ne verujem ni ja, jer su drva ko barut, a lanac samo svira po njima, pun gas, dere se motorka ko da je kolju, rekoh, crkni ponovo, pa da te bacim ko čovek u đubre, zajedno sa PRC kineskim klipom....
Međutim, izdrža junački, i mi s njom....
U tom, naiđe i tata Rođa kući, pa ne veruje nam koliko ga je ovaj zajebao, kaže da smo se burazer i ja, onako bratski, uortačili da ga zajebavamo, i da smo ostatak cepanica negde sakrili....
Ma daj Bože da je tako bilo, Rođo, al' na (tvoju) žalost, nije!!!!
Mal' ga (još jedan u nizu) "šlag" nije strefio, sede čevek na šamlicu, zapali cigaretu, pa se čudu čudi, i na kraju mi kaže, klempotres jedan, zašto sam mu isekao 2 rezervoara drva ako sam bio u pravu!!!????::sramota::
Magare jedno uvozno, kažem mu ja, ni ja nisam bio siguran, TOLIKO DA FALI, gde si gledao, da je bila "trgovkinja", sa "atributima" ženske lepote, pa da te čovek i razume, što te zajebaše, al' brate onoliki čova, pa još i dlakav i nikakav, pa to je za Lazu Lazarevića!!!!!
Okrenem na šalu, jer vidim, nije mu lako, da ne pravim još veću komendiju neg' što jeee, i pokupim svoje alatke i bež' kući, ostavivši ih nek' se sami "žderu" kad su najebali....
Lepi novci odoše, PO MOJOJ PROCENI, brat bratu, i ruku na srce, na 5 (aj' nek bude i 6, AL NIJE) meteri drva!!!!!
Šta Vi, MALO ISKUSNIJI, "spremači drva", a i ostali, kažete na ovu moju tragi-komičnu priču?????????
 
Kako uopste mozete da kupite drva sa sa i lo oznakama kamiona?
Kako??
Pa taj ako ne zajebe nekog,taj nije zaradio.
 
Kome nije daleko da dodje kod nas u pescari uvek ima jeftinih drva. Secenice bagrema(debljine kao ruka, ima i tanjih i debljih) se prodavalo po 1700 din metar. Metar bagrema(sumari zovu oblice) je sad kako sam cuo 3500 din. Ima kad se prodaje mesano topola, lipa, brest to se prodavalo po 1100 din.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
I nas su jednom zaj...li i nikad više.Nijedan neće pristati da redja drva u metar.Jer je druga strana kamiona izukrštana.Jednom smo sa vašara u žablju naručili drva ladno nije hteo da redja vec vratio drva par metrica u kamion kad smo počeli da redjamo.I otišao kao on je pošten jako žuri i uvredio se.Neznam kako im se isplati da vozaju ta drva.Jedan je u selu kod nas na pijaci bio,lepa bukovina bila pitali ga da redjamo biće društva pa će se brzo poredjati jer oni kao zure nije se ni pojavio posle pijace.
Što kaže član @KishRobert ako te nezaj... neće ni trgovati sa vama.
 
Dobrodole, lepo pišeš. :osmeh:
Ovo što si slikovito opisao je klasičan način prevare. Uvek se žure i samo pobacaju drva na gomilu. Na to ne treba pristajati, već da se lepo složi i izmeri. Merenje obaviti svojim metrom! Opremljeni su metrima koji su obeleženi na 90cm (i manje) umesto 100cm.
Druga stvar, ne pristajati na merenja na kamionu. Lično sam gledao kako od mene kupe 8 metara i pretvore ih u 12 metara složenih na kamionu. Čovek koji ne radi sa drvima, neiskusan, teško to može da prepozna. Pogotovo kad drva dođu na istovar, po mraku, kiši, u žurbi itd.
 
Nazad
Vrh