Podrivanje zemljišta

Stajsko sjubre se iskoristi u prvoj godini 50posto,30 u drugoj i 20 u trecoj tako da ces dobiti divljanje sadnica kojece odloziti prvi rod

Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока
 
Pre cetvrt veka sam radio na polaganju optickog kabla kroz Srbiju,
spustalo se okiten crevo na dubinu 100-120 cm
Imala je jedna nemacka masina, koja je radila slicno kao podrivac,
kroz vojvodinu nekako, ali sporo, muke...
Skoro istovremeno je pokusano sa istom u sumadiji.
Obigravali nemacki strucnjaci oko masine, ali ne ide...
Veoma brzo je istu u vojvodini zamenio modifikovani traktor koji je
pomocu lanca sa malim kopacicama na nozu pravio kanal za okiten,
pesma u odnosu na podrivac.
U sumadiji se islo kombinovano, modifikovani traktor, i siptari sa uskim asovima i lopatama...
 
Eps je najdebilnija firma koja ima skoro svuda glavne vodove sa optikom ali iz nekog razloga nece da ih prosledi do krajnjih korisinka i namlati pare.

Srbistan
 
Stajsko sjubre se iskoristi u prvoj godini 50posto,30 u drugoj i 20 u trecoj tako da ces dobiti divljanje sadnica kojece odloziti prvi rod

Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока
Ovo je sktoz tacno. Ali zar se unosenjem stajnjaka ne menjaju i mehanicka svojstva zemlje na duze staze ili gresim?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Кад се спроводи обрада тла подривањем мора се знати да влага у тлу минимално мора бити 27 % а максимално 31 %.
На мерење влаге у тлу на дубину до 90 см нико се не обазире а то је јако битно пре него што се одлучи о овој мери обраде тла.
Ако тло није подривано боље је спуштати органе подривача постепено на пример.25 см па 30 па 35 па 40 па 45 па 50 код тешких тала а код
лакших и лаких тала 30-40 см па 45см па 50см па докле иду органи а да се ништа не поломи.
Ово су само примери а да би се што тачније одредила поступно дубина докле спуштати органе подривача треба помоћу цевасте бургије
фи 60-100 ммса "прозором"испитати тло.Јесте,посао је то али касније се оваква припрема итекако исплати а све вам остаје за много година.
 
Trenutni posa' i trofej kako nisam u sremu zlatne šlemove da vadim
a3939e3786f203d9959d6f9557790a35.jpg
c7be81094068289cbe580b3b75ecddf3.jpg
da545986e9bb9f0caf69ec84e42a44f6.jpg
48b982b308e130d4fa66acc0b28dae8a.jpg


Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne moze ovaj traktor da vuce na 50+
Dubina je od 35-45cm,gde god je vlaznija zemlja,moram da smanjim dubinu jel se traktor zakopa u mesto. Inace,Da ovo je zamena za oranje
 
Ja se sve vise razmisljam da sledece god angazujem nekoga da mi uradi podrivanje. Sve zavisi da li u mojoj okolini ima neko dobar podrivac da to uradi kako treba. A interesuje me i kolika je cena podrivanja po ha.
 
Ja se sve vise razmisljam da sledece god angazujem nekoga da mi uradi podrivanje. Sve zavisi da li u mojoj okolini ima neko dobar podrivac da to uradi kako treba. A interesuje me i kolika je cena podrivanja po ha.
Ja isto o tome razmisljam, da razbije zemlju vec jednom...kazu da je najbolje u strnjici posle skidanja i da je susno bas da puca zemlja, ne da je sece samo...plus je pitanje na dubinu koliko moze ili zele da idu usluzno...kad bi moglo preko 50 bilo bi idealno...
 
Podrivanje pa oranje tek nema veze sa elementarnom mehanikom tla.

A i kakvo je to podrivanje na manje od 70-80cm ?

Msm ono, preterano smo skloni preuveličavanju određenih uređaja. Razrivač je razrivač i nije isto što i podrivač. Na isti način kao što duboko oranje nije rigolovanje. I onda ta odokativna upotreba reči dovede do zabluda, neuspeha, gubitaka, oštećenja, kajanja...

Eee, da ne bude zabune. cenim ja da ljudi koji raspolažu opremom koriste podrivač umesto pluga. OK.

Ali tako gledano dobra tanjirača će, na mojoj zemlji, odraditi posao puno bolje nego bilo koji plug jer je plodno tlo 15-20cm plafon 25cm, ispod ilovača, pa dal bela ili žuta...

Podrivač u dubljim slojevima treba da ostavi izlomljenu strukturu kroz koju će voda i vazduh lakše cirkulisati, zar ne ?

I ja se kanim da šteknem pare za dobro podrivanje uz puno stajnjaka i dobar spremač ili drljaču posle toga pa zgodan plodored 6-7-8 godina.
 
Poslednja izmena:
Pre neki dan sam orao njivu coveku za vocnjak"podrivano" na 50cm i onda preko bacen stajnjak eto kako je uradjeno kada sam morao da skinem trecu brazdu i da orem sa dve.Zemlja kao slanina sto bi rekli samo se umotava nema rasipanja,a tvrdo do zla Boga.Tamo gde je podrivanje uradjeno letos tu ne moze da se ore jer zemlja bude toliko rastresita da plug je ni ne prevrce,a brazda bude kao krmad da su riskala.I u podrivano na pravu dubini 70cm i po suvome jako se tesko buse rupe za sadnju vocaka jer se zemlja sve obrusava.
 
Nazad
Vrh