Priprema granule sastav i vrste granule po % proteina i mašina za peletriranje..

Cini mi se da sam vec objasnio kako se radi!Svaki strugar poseduje posebne konusne burgije,ima da se kupi i hobi varijanta tih burgija.Kao sto rekoh matrica mora biti debela vise od 2.3cm pelete koje mi koristimo su 3mm u precniku,dakle rupa se busi celom duzinom 3mm po semi koju sami odaberete tj gustina rupa je individualna stvar,mogu da idu celom povrsinom pelet/matrice a mogu se protezAti samo onuda kuda valjci za potiskivanje potiskuju masu kroz te rupe,druga vaza je "frezenkovati" iste te rupe do debljine od max5mm u velicini za 1mm 1.5mm od velicine rupe na matrici,treca faza jeste termicka obrada koja se moze izvesti u sopstvenoj rezijji (potreban je merac temperature do 1000 stepeni,i neko sinteticko ulje koje ce sluziti kao "kal"),a isto tako se moze odneti kod kovaca da okali kako valja.Izgled matrice moze biti raznolik,sve zavisi od toga sta se peletira i koliko se peletira kao i od zeljene tvrdoce peleta.Naime za peletiranje bio mase,konkretno sojine slame modifikovao sam sa drugarom tu kinesku peletirku kao sto peto1 ima iz razloga sto je za peletiranje bio mase mnogo vece trenje a samim tim se i stvara veca temperatura i valjci se jedu kao i matrica,napravili smo 3 tipa matrica sa razlicitim rupama i sa razlicitim konusima,isto tako smo napravili valjke.Osovina je napravljena nova jer je prethodna kineska pukla.Covek mora da bude zainteresovan ako hoce da pravi bilo sta a kamoli peletirku koja na prvi pogled izgleda jednostavno,medjutim nije i ja sam pokusavao dok nisam savladao princip radapeletirke sa rotirajucom matricom.Ukoliko vas jos nesto zanima slobodno pitajte ali nemojte prozivati,na svako pitanje teoretski vam mogu odgovoriti ali ne prakticno posto se prakssa preko foruma ne moze pokazati
 
@ sale88

Niko te nije prozivao samo smo smo hteli malo vise da saznamo o peletrirkama posto si pisao da ti je to bio diplomski rad. Verujem da si se svojski namucio dok si ga napisao.:ppozdrav:
 
Ako je matrica precnika 20 cm,koliki bi trbali da budu valjci,kog precnika.Kog precnika bi trebala da bude osovina i da li bi trbalo na osovini da bude neki lezaj na mestu gde su valjci ili neka biksna
 
E pa tu ima raznih varijanti za sistem valjaka.Bitno je da valjci svojim hodom pokriju svaku rupu na matrici,sto se tice osovine mora biti deblja kako ne bi pucala i naravno mora biti lezaj unutar valjka,sve je to individualna stvar jer pravimo sami.Nedamo pare kinezima koji su pritom ne kvalitetni
 
Ljudi,jedno pitanje...mozda je malo glupo ali moze li masina za peletiranje piljevine (pelet za ogrev~6mm) da peletira i stocnu hranu?? Ovo vas pitam zato sto je jedan komsija skoro kupio stroj i poceo da pravi pelet a ja bih mogao kod njega posto smo dobri drugari da s' vremena na vreme ispeletiram sebi nesto hrane (naravno ako to moze da funkcionise na toj masini):ppozdrav:
 
Mozes komotno odneti materijal da ti izpeletrira. Naravno ako imas dovoljno komponenti za smesu.
Veliko hvala prijatelju.Komponente nisu nikakav problem,to cu sve da kupim.Jedino ne znam da li kod mene u B.Basti ima da se nadje lucerkino brasno ali znam da ga sigurno ima u Uzicu.Imam drugara koji vozi bus (ide 2 puta dnevno tamo) pa ce mi on doterati.:ppozdrav:
 
Ja sam onako prateci ovu temu, malo trazio po oglasimma..800 evra pa nadalje..barem kod nas BiH
 
Ovde u B.Basti je covek skoro prodao cetiri polovne peletirke (uvezeno iz Nemacke) po 400e.Jednu od njih je uzeo moj kolega iz firme (inace strugar po zanimanju),kaze toliko bi ga izasla i da je sam pravio.
 
Svaka cast druze.Ovo kod tebe nije pravljena peletirka vec originalan "stroj".Koliko je kostala ova masina,ako nije tajna?:ppozdrav:
 
Zbog toga sam ja odustao o izrade paletirke zato sto nemam dobru recepturu za izradu paleta.
 
Nazad
Vrh