Prirast i konverzija kod prasica

posto su na sisi jeli po 150 grama predstartera F 250 (Panto) danas im je 9 dan od odlucivanja jedu po 600 grama (3puta po 200) panto 10/35
 
Ovi praci što sam danas prodao imaju 2 meseca i 1 nedelju prosek im je 21 kg,a pojeli su mi po 26 kg koncetrata i koštaju me 1235 dinara plus 1000 za krmaču i ostale potrebe ukupno me koštali 2235din što znači da sam zaradio po prasetu čistih 705 dinara Idemo dalje :udri:
 
@none 73
koliko ih je bilo u leglu? ..?.. a i mnogo u pojeli None za 30 dana da si nastavio dalje da ih hranis jos 20 dana pojeli bi ti jos po 30 kg i imali bi 38 kg .. da se ti nisi nesto preracunao ... :cao:
sto znaci pojeli 64 kg sa 90 dana starosti ma;o mi je to mnogo hrane a postigao bi prosek 38 kg .. pa zar to nije malo mnogo .. NONE
 
None mislim da je Crni Gruja upravu. Postavi kompletno sve parametre ,recimo: po kojoj ceni si prodao prasice,koliko ih je bilo u leglu ,koliko je oprasila i dali si imao uginuca, kako si izracunao troskove za krmacu za ceo period od osemenjivanja pa do odbica itd.Bilo bi dobro da vidimo racunicu mada svi unapred znamo da nema neke zarade.Pozzzz :D
 
Praci su odlučeni 9 januara,sisali su 5.5 nedelja,odlučio sam 36 praseta (12 po leglu) prosečno su pojeli(svako prese uperiodu 2 meseca i jedna nedelja)3 kg pantao F 250,zatim sam im davao panto 10/35 njega su pojeli po 8.2 kg i na kraju su pojeli po 21.5 kg panto F 15 što je ukupno 32.2 kg(Napravio sam grešku prilikom računanja izvinjavam se)Što znači da mi je jedno prase pojelo 1487dinara i kada dodam 1000 dinara na krmačiu i ostale potrebe to je 2487 din i tu ostaje svega 453 dinara.Dragi prijatelji bolje da ste ćutali nego što ste me opomenuli bio bih srećniji ovako......
IZVINJAVAM SE SVIMA KOJI SU PROČITALI PREDHODNI POST GREŠKU SAM SLUČAJNO NAPRAVIO :ppozdrav: :cao:

Nema potrebe da vičete.Z.K.
 
Jede to ko mecava!Dnas sam prebacio u toviliste 39kom pojeli 1250kg hrane sto vinera sto cervorke. Odliceni 11.01 sa nepunih 9kg jeli po volji od pocetca na male hranilice.Nema nikakvih problema sa prolivom prehranjivanjem samo ih naviknem na zrno jednom dnevno zbog provere zdrastvenog stanja da vodim kako reaguju dali svi ustaju da jedu.A sto se tice zarare ima jedna izreka mog komsije koi kaze "komso vazno je da se obce gadno je kad nema"
 
@none Evo prodje par dana,procitao sam tvoju poruku isto toliko puta ali i dalje mi nije jasna tvoja racunica.Dobro ,znamo svi da nema neke zarade.Ali svakako da volim da stavim sve na papir. Recimi kako sam razumeo ti u racunicu dodajes trosak za krmacu od 1000 din i to po prasetu. Ako ti je prosek legla,kako kazes 12 komada .onda mu to dodje da tebe hrana za krmacu kosta 12 000 din za nekih 165-180dana .Od pripusta pa do odbica.Jesi li tako racunao?
 
tih hiljadu dinara plus su hrana koju krmača pojede u susprasnom periodu plus 38 dana u dojnom(ukupno 155 plus 5 dana za osemenjavanje) i tu su uručanati gvožđe.vitamini i troškovi osemenjavanj :ppozdrav:
 
Prasici odluceni sa 32 dana tada izmerena tezina je iznosila od 8 - 11,5 kg ,danas im je tacno 60 dana (od prasenja) i teski su od 17-24 kg. Od 15-35 dana hranjeni sa Ibeka-Panto granulama,od 35-45 starter ovde jednog lokalnog proizvodjaca,a od 45-60 a nastavljam i dalje mesam 66% kukuruz 25% soja 5% stocno brasno i 4% premix isto naseg lokalnog proizvodjaca. e sad me zanima da li je ok ovaj prirast i dali je tezina uredu za njihovu starost.
 
Jedna molba ako neko moze da napravi tabelu kolicine hrane koja se daje prasicima
npr.
[TABLE="width: 346"]
[TR]
[TD] dani[/TD]
[TD]hrana(gr.)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]7-14[/TD]
[TD]50-80[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]14-21[/TD]
[TD]80-110[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]21-28[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]28-35[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]35-42[/TD]
[TD]180-200[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]42-49[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]49-56[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]56-63[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]63-77[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]77-98[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]98-119[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]119-147[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]147-175[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

to je samo primer vi ispravite
molim vas dopunite tabelu jer imam problema kod prasadi sa prolivom
 
Faza zalucivanja
qri368.jpg
 
Jedna molba ako neko moze da napravi tabelu kolicine hrane koja se daje prasicima
npr.
[TABLE="width: 346"]
[TR]
[TD] dani[/TD]
[TD]hrana(gr.)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]7-14[/TD]
[TD]50-80[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]14-21[/TD]
[TD]80-110[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]21-28[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]28-35[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]35-42[/TD]
[TD]180-200[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]42-49[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]49-56[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]56-63[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]63-77[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]77-98[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]98-119[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]119-147[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]147-175[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]



to je samo primer vi ispravite
molim vas dopunite tabelu jer imam problema kod prasadi sa prolivom

e i meni bi to bilo od velike koristi.
evo ja sam prosle nedelje kupio osam prasica, prosek 18kg. I sad neznam koliko hrane odprilike treba da im dajem. Sad uglavnom djem oko 5litara koncentrata (takav imam lonac) po obroku. Dajem dva puta dnevno, znaci 5lit ujutru i 5 uvece. Bitno mi je samo da znam da ne dajem vise nego sto je potrebno, da ne prosipam hran bezveze.

Ako bi bili voljni da mi pomognete. Totalni sam pocetnik.
 
Prasad u toj tezini od 18 kg trebalo bi da jedu od 1,5 do 2 kg koncetrata...ali sve to zavisi da li su spremani od samog odlucivanja na tu kolicinu hrane...posto si ih sada kupio moj ti je savet da ih polako uvodis u ishranu na tvom posedu...sto xnaci da im dajes trenutno dosta manje hrane od ovog receno gore,,,da nebi dobili proliv ili da nebi doslo do endemske bolesti....nema litraza nego kilaza...
 
Mene je isti problem dosta mucio,pogotovo sto kod mene prasici dok sisaju pojedu veona malo hrane a i rano ih odlucujem
ja ih sad odma bacim na punu ranilicu jedu koliko hocu edem skoro da inema proliv se smanjio vise od duplo, dok sam ih hranio na obrok edim me rasturao pa dl da dam 100-150 -200gr? ovako je dosta bolje samo male hanilice i ne mnogo velike grupe
 
hvala none 73. da, da znam da ide na kilazu, ali nisam jos stigao da izmerim koliko stane u taj lonac. danas sam merio i tih 5lit izadje 7,5 kg koncentrata. Sto znaci 7,5kg ujutru i 7,5 uvece pa to izadje 1.87kg po prasetu dnevno, sto znaci da se uklapam u vasu racunicu.

jos jednom, puno vam hvlala...
 
Pre sat vremena sam imao interesantnu situaciju...Naime, posetila me je menadzer-ka iz Patent. co-a i dok smo jos razgovarali, naidje menadzer iz Gebi-a. Da li je slucajnost ili ne ...Naravno svi smo se slatko nasmejali, razgovor izmedju njih u pocetku je bio u korektnom-kolegijalnom duhu, ja sam pravio smeske na situaciju i bas je bila pijatna atmosfera. Kada sam izneo iskustvo oko konverzije, da sam vrsio ogled-uporedjivanje njihovih premiksa i da je Patent za dlaku pobedio, onda je Zeljko iz Gebia veoma ozbiljno predlozio da se ponovi ogled, da oni zajedno sa koleginicom otprate sve do kraja i da se vide rezultati. Prihvatili smo svi, stim sto sam im rekao da cu im javiti kada se stvore idealni uslovi za trku (ista genetika, vremenski uslovi..).
 
Zeljko je dobar lik,znam ga licno jer je se druzimo,ali je Patent bez premca trenutno.
A ako hoces ogled,podelis jednu turu u dva boksa i hranis odvojeno.Nemas bolje pokazatelje od toga.
 
Slazem se u vezi Zeljka da je pre svega dobar drug, veoma profesionalan, vredan...Znamo se odavno, a i ako vec 2-3 god. ne koristim njihove priozvode (sem ferta i zakiseljivaca), on i dalje svraca kod mene, kad god se nadje u mom selu, podruzimo se nevezano za svinjarstvo. A naravno, kad je u pitanju ogled konverzije i prirasta, moze da se jedno leglo podeli, ali uglavnom je deficitiran prostor, pa nije bas prakticno za jedno leglo koristiti dva boksa, tovilista, ... Ja sam prosli put koristio za ogled prasice od dve sestre(ista genetika), oprasene isti dan, zaluceni, izmereni i teraj. Mada, napravice se vec nekako prostor!
 
Jutros sam premerio prasice stare 90 dana,zaluceni sa 30 dana prosecna tezina 36kg,sta mislite da li je to dobro ili moze i bolje koncetrat pravim sam posto imam sve svoje komponente jedino kupujem premiks 1% nutri plus.
 
Nazad
Vrh