SADNICE ŠLJIVA

Hajde da to pitanje posatvimo ovako
Šta valja na tim sadnicama?

I da razmislimo o tome šta sadnicu čini kvalitetnom.

Pričali smo o ispravnosti po pitanju sortimenta i zdravstvenog stanja.
Postoje li garancije za to na ovim slikama, i postoje li garancije za to sudeći po filozofiji poslovanja koju prktikuje konkretni proizvođač, u ovom slučaju Miroljub?
To ostaje na svakome od nas da proceni, ja procenjujem da to nije baš sigurno, ti možda procenjuješ da je sve ok, i tu stepenicu smo svaki na svoj način prešli.
Ja bih odustao već na tom nivou, ali hajde da razmislimo šta je još bitno da bi se utvrdio kvalitet sadnice, pod pretpostavkom da verujemo miroljubu na časnu reč da je sve ok.

Jedna od najbitnijih karakteristika dobre sadnice je dobra snabdevenost pupoljcima celom dužinom sadnice.
Vidi li se to na slikama?
Ja ne vidim, a ti?
Da li Miroljub ne zna šta je važno pa to nije slikao, ili zna pa je namerno sakrio nedostatak?
Ako ne zna, da li ga to prepotručuije za dobavlajča, a ako zna pa krije da li je to momenat koji ga preporučuje?

Da pitamo Miroljuba ako mu veruješ na reć?
Drugi veoma važan detalj je obraslost spojnog mesta.
Vidi li se to?
Opet ne.
Opet veoma važan detalj se ne vidi, a ti kažeš sadnice su dobre.
Po čemu procenjuješ?

Na osnovu čega tvrdiš da su sadnice dobre kada ama baš ni za šta, ni za jedan važan moimenat nema nikakvih pokazatelja da je u redu?
Na osnovi dimenzija sadnice koje su zadovoljavajuće?

Pa ako misliš da je to dovoljno da bi se konstatovalo da su sadnice dobre, imate kontak i srećno vam bilo.
Ja nikada ne bih takve sadnice kupio za iole ozbiljniju površinu, niti bih ikome savetovao da se kocka sa tim, a ti izvoli, možda ti se i o posreći. I na lotou neko dobije.

Vidljivi nedostaci su:
Nepravilan koren, ako se dobro sećam na jednoj od valjda tri (dakle 30%) nepravilan plemeniti deo sadnice, da ne tražim sad slike ponovo i ovo je sasvim dovoljno da se kaže neka hvala.

Previse odgovora i previse pitanja. Nisam imao nameru da nekog vredjam, niti da branim Miroljuba namera mi je bila da saznam sta to ne valja na onim sadnicama, koje su po nekom mom misljenju dobre.
Od vas sam dobio odgovore, Najvise zamerate na raspored pupoljaka i sto se taj detalj ne vidi na slikama, sa tim odgovorom sam zadovoljan, ne vidi se.
Konkretno o korenovom sistemu, po meni je OK, znaci bujan korenov sistem.
Sta nedostaje ovom korenovom sistemu?
Zar korenov sistem ne zavisi od konfiguracije tla,same prirode? Po mom misljenju korenov sistem je nesto sto ne moze biti isto na svakoj sadnici, znaci svaka sadnica ima razlicit koren, ne mogu biti dva ista prekopirana korena. ?

Ne branim ni jednog rasadnicara a jos manje trgovca. I sam sam jednom na*bao sa kupovinom pogresne sorte sva sreca pa je mala kolicina bila u pitanju.

Molim da mi odgovorite na pitanje vezano za korenov sistem. Unapred zahvalan:ppozdrav:
 
Svakako da ne može i ne treba koren na svim sadnicama da budu identični jedan drugom.
Ali svi moraju da budu pravilni i uniformisani, da imaju pravilno raspoređene osnovne žile, da nemaju vidljivih deformiteta.
Da ne ogovaram više konkretne sadnice, pogledaj i sam još jednom slike i vidi da li na njima ima deformiteta.
Takve podloge, sa deformisanim korenovim sistemom se prilikom premeštanja iz matičnjaka podloga u rastilo, mesto na kome će biti okalemljene, ili prilikom odabira podloga za kalemljenje ako se radi tzv sobno kalemljenje, odbacuju.
To ovde očigledno nije rađeno iz razloga koji nije teško naslutiti -šteta da se baci, ili, ma šta joj fali.
A fali joj.
Fali joj i sa fiziološke strane posamtrano, ta krivine pod pravim uglom, usporavaju kretanje i mineralnih materija usisanih od strane korena, i organskih materija potrebnih za ishranu samog korena.
Fali i sa "tehničke" strane.
Teško je, ili teže je, takve sadnice posatviti na tačno određeno mesto u iskopanoj rupi za sadnju, a da i sadnica bude u centru te rupe (da bi red bio prav) a da istovremeno koren ne bude uz samu ivicu iskopanog "jamića".
To znači da će se koren razvijati ili asimertično u rastresitom zemljištu iskopanog pa zatrpanog "jamića", ili u zbijenom zemljištu, pošto mora biti postavljen uz samu ivicu rupe.
Ko ima iskustva u sađenju zna koliko praktičnih problema prave ti nepravilni korenovi sistemi, a pored njih, rekoh, postoje i fiziološki.
 
Kada se koren postavi uz ivicu rupe teze probija taj zid od zemlje tj ivicu,narocito ako nije rigolovanu vec samo orano plice,ja sam imao tih problema,pa zato kopam sire rupe da koren ima prostora nekih 10 cm sa svih strana do tvrdih zidova zemlje kada se ore plice nego sto bi trebalo,jer taj zid koji se napravi kada se asovom kopa rupa je tvrd kao drvo,tako da ovo sa korenovim sistemom sto kaze Ironman je problem koji se i meni javio
 
#112
mirko 015
Član

Datum pristupanja:
May 2011
Lokacija:
Donja Pocerina-Sabac
Poruka:
1,859
Zahvalio se:
364
Zahvaljeno 260 puta na 216 poruka
Downloads:
4
Uploads:
0
Zavrsena berba stenleja,12 tona na 250 stabala po vec ranije ugovorenoj ceni od 25 din za cepanje u plasticne gajbe,klasika branje sve na red.Hladnjaca ABD Prom.
Mlade zasade i ne racunam,tu je bilo malo,tek se razvija.
Da li si slagao u berbi ili juce pitanje je sad ???

- - - - - - - - - -

Ovako,ja imam jako mnogo sljive ali na vise lokacija u selu i na mnogo malih parcela,cak i po 40 komada.Najveca parcela je hektar u 15 godini,najstarija,stenlej,prosle godine dala 36,5 tona na 485 stabala,druga manja parcela je pola hektara u 12 godini i dala je 17 tona na 250 stabala,ima jos ali to su mladji zasadi medju kojima je jedan od 2 hektara,a trenutno kupujem zasad(zapusten)od 2,5 hektara.Moze da rodi ali Mirko ne silazi sa traktora,mora da se prska,frezira,tarupira,mora da bude kao u parku,atomizer se raspao od prskanja,ja sljivu prskam i do 12-13 puta,tecna djubriva 3-4 puta.....
Nazalost ja ne vozim Audi A6,Ford Eskort u raspalom stanju i netreba mi bolje,meni treba traktor

- - - - - - - - - -

Kojom magijom je ovih 12 tona pretvoreno u 17 tona :haha::haha::haha:

- - - - - - - - - -

ne bih ni znao jer 2012 od aprila nisam pratio forum nego dobijam ceo dan pp sa podrskom i malopre mi covek ukazao naovu nelogicnost:ppozdrav:
 
Pa jbg, 5 tona po 25 kinti je preko hiljadarke u jurima, vredi se potruditi, a nije ni teško, samo kucneš drugii taster :osmeh:

A tebe nije mrzelo da tražiš? :)

edit
Sad vidim da nisi tražio
 
Ma nisam ni znao za temu nisam pratio forum negi sam dobio 7 poruka danas i u ovoj zadnjoj me donate k obavesti da pogledam
Nego ovih 5 tona su sitni spram cinjenice da se onih 36.5 nigde i ne spominju :haha:

- - - - - - - - - -

Na kraju ove zajebancije da se zahvalim Mod. teamu Topalko i Nebojsa zbog razumevanja sad cemo malo ozbiljno da pisemo:ppozdrav:
 
Kico
Kome si prodavao sljivu i po kojoj ceni? Koja institucija iz nase okoline otkupljuje veliku kolicinu sljive?
Znam da su je ljudi prosle godine poklanjali ispod 20 dinara...
 
Ovako,posto slabo citate sve da pojasnim stvari.Jesam imao 12 tona na 250 komada i to lepo pise da sam dao hladnjaci ABD PROM,ostalih 5 tona je zavrsilo u rakiju jer nije ravnomerno sazrela i to je normalno za sljivu,rakija je za sebe i to ja ne racunam a i nisam duzan da se ispovedam u detalj na ovom forumu sta sve imam i sa cim raspolazem,a naravno i koliko imam vocnjaka i na kojim sve parcelama.Moja osnova za sve proracune je 250 komada na parceli od pola hektara i tu nalazim prosek jer ta je sljiva u top stanju u 12 godini.Sve ostalo je mladje i mnogo starije(pocupane ove godine)Ovde su mnogi radoznali,najbolje bi bilo da vam napisem gde mi i sta stoji u kuci i oko kuce.
A sto se cene tice lomili smo se,obecali 25 pa se kasnije menjala cena,imali smo tu dosta problema,malo je falilo da se vatamo za gusu ali smo nakraju nekako nasli zajednicki jezik i nastavili saradnju.

- - - - - - - - - -

Postavicu pitanje jasno da posle nebude nekih problema:Zasto se raspitujete za moju sljivu,koliko ja imam i sta imam???
 
nećemo o tome, sad gledamo na b92-velikog brata ili na pinku -farmu.
Više volimo da vodimo računa o tuđem životu nego o svom ( šta ko ima ili ko je koga pipno) , a to ti je ta parola za srbiju, ta dole navedena u tvom postu
 
Poslednja izmena:
Mirko015
Ja se raspitujem da bih dojavio Vucicu da se proveri koliko si poreza platio ::novac::

Naravno da mi nije bio cilj da po svaku cenu opovrgnem tvrdnju da zarazene sljive imaju isti prinos kao i zdrave zbog ljudi koji tek pocinju da se bave ovim i naravno da mi nije bio cilj da dokazem koliko si neozbiljan diskutant i koliko ne postujes svoje sagovornike iznoseci lazne intormacije:ppozdrav:
 
Prvo,u mom kraju svi sljivici su zarazeni sarkom kao i u ostatku srbije,a drugo uopste nisam duzan da podnosim izvestaj forumasima sta imam i koliko imam.
Trece,porez neplacam niti cu ga placati Vucicu:haha:,a niti cu registrovati domacinstvo::suncanje::.
I cetvrto,sagovornici na ovom forumu su mnogo veci lazovi od mene:cvetic::haha:
 
:haha: :bravo: izvinite nije lepo smejati se tudjoj nesreci. kico sad kad mu stignu ortaci na.... bo si. hahahaha e ljudi samo opusteno bez vredjanja. da se vratimo na sadnice sljive trenutna. cena 50 - 70 dinara okolina drenove jedini problem kakva cena takav i kvalitet, a i te zadnje sadnice su vrlo diskutabilno po pitanju sorte .
 
Sto se mene tice zavrsio sam svaki kontakt sa mnogim clanovima foruma.Mozda je moj brat Slavko upravu kad je napustio ovaj forum,a napustio ga je jer mu je jedan uvazeni clan ovog foruma prodao kravu koja je crkla posle 5 dana jer je bila bolesna.Naravno ovaj se posle pravio lud i nije hteo da mu se javi,izbegavao ga.
Izvinte za :off_topic:

Ako ima za 50-70 ja kupujem,treba mi jos.
 
Poštovane kolege, nisam se javljao neko vreme na ovu temu jer je jednom članu iz Kruševca koji se pomalo bavi i rasadničarstvom, na negde 20 ili 30 ari površine rekao bih po broju sadnica, smetalo što sam napisao da iz Kruševca dolaze loše sadnice. Naravno da je ovo tačno jer sam i sam prošle godine presađivao više stotina komada lepotice koje sam dobio i koje nisu pustile u proleće višlje od 30 cm, tj. sve što su pustile bilo je iznad same zemlje a trećina nije ništa ni pustila već je iz njih samo izbilo sok tj med. Naravno da je Kruševački kraj poznat po rasadničarstvu i naravno da bi kad njih ne bi bilo i mi morali da proizvodimo sadnice, stvarno mnogo veliki problem ne znam kako bi smo mi to, ali je činjenica da je u tom kraju više prevaranata nego poštenih. Ja sam na primer te loše sadnice dobio na , kako ga oni tamo zovu, tenderu preko opštine koja je plaćala veći deo cene a mi samo doplaćivali. E tu se onda skuplja po selu ko šta ima jer ljudi neće da se bune, ionako su ih dobili skoro džabe a rasadničar je nekom u opštini dao procenat i svi mirni osim nas jadnika koji smo sadili pa presađivali i sl. Slažem se da ima i nestručne sadnje, nezalivanja u prvoj godini koja je po ovoj suši obavezna i sl. ali ima i nas kojima ovo nije prvina i sve smo uradili, prskali, zalevali obrađivali, pa opet ništa. I nema teorije da me neko farba da je većina Kruševljana mnogo poštena, upravo je obrnuto. Kad pogledate na internetu svi rasadnici raspolažu površinama, matičnjacima i sl. a kad dođem tamo ono oćeš, samo kooperacija trange frange, svaki treći ima parcele a ona dva te vodaju po tuđim ili te vode samo u magacin.
I da ne ružim ljude sa kojima radim kao što neko ovde reče, ja sam poučen ovakvim iskustvima pre 10-tak dana obilazio rasadnike po Krušeačkom kraju i mogu reći da je šareno. Kad pođete na njive u obilazak ima i onoga što je dobro ali polovina je jako loša tj. sadnice sađene na par ari, mada je to par hiljada, u jako lošem stanju, slabo održavane i sl. i kažu mi ma to je jedan tu on to radi na divlje bez papira za nekog tamo, i ispostavi se da je polovina takva. Na kraju dogovorismo sa jednim čovekom, nebitno kako se zove rasadnik zbog reklame, a koji nam je i ranije dovozio da mi spremi oko 9 do 10 000 komada za jesen a po realnoj ceni od 1eura + pdv, što je oko 120 dinara. Sadnice su sertifikovane jednogodišnje sa dvogodišnjim korenom, i da budu sa prevremenim granama. Inače radi se o šljivi i nešto dunji. Dogovor je da dođem par puta u toku leta u kontrolu i da budem na vađenju da ne dobijem sadnice od onih komšija koji kao rade nešto kao malo a nikakvo. Mogu reći da sam bio i u rasadniku koji ima malo jače ime, ima ga u novinama i sl. u susednom selu, koji ima sadnice koje su u istoj kondiciji sa čak manjim prirastom a koji mi je tražio 1.5 euro bez prevremenih grana a 1,7 eura, gle bezobrazluka, ako imaju prevremene grane. Da li sam u pravu ili ne videćemo ali zaobišao sam ga.
Sad mene interesuje da li bi vredelo, pošto sad znam koje su moje buduće sadnice, da ih na neki način kad puste prevremene grane okuliramo ili čak u junu i prekratino direktno u rasadniku na njivi, da one do jeseni ne bi bez vez gurale u visinu kad ih i tako na proleće kratim već da prave jače prevremene grane i donji deo stabla. Nisam o ovome još razgovarao sa rasadničarom ali eto možda neko od vas ima iskustva sa tim.
I izvinite što sam bio opširan kivan sam na većinu rasadničara iz okoline Kruševca ali eto nemamo kud nego da biramo koliko toliko poštene ljude pa šta nam bog da.
 
Ja da komentarisem rasadnicare necu vise napisao sam sta sam imao o tome.
Kada bi ih prekratio na realnih 60 cm cim mlo predju tu visinu a to je verujem krajem ovog meseca ili pocetak juna,bolje sto pre zbog dozrevanja letorasta koji ce izbiti dobio bi nesto kao "prevremena knip" sadnica znaci poterala bi bocne grane neposredno ipod preseka najvislji pupoljak bi poterao novu provodnicu nizi bi poterali prvi sprat i to je dobro.
Osnovni preduslovi da ovo uspe su dovoljno vode i hrane sto verovatno ima i prostora sto mislim da moze biti problem u gustom rastilu veoma tesko potera bocne grane zbog zasenjavanja i sl.
To je moje misljenje a javice se jos neko pa ces videti ja sam ovo probao ali sa sadnicama sadjenim iz ruke direktno na njivu i bilo je super mada je mala kolicina bila nesto preko 100 kom
 
Grane ima i sad. U rasadniku će po redovnoj proceduri da skinu sve ispod 60 ili 70 cm a ostaju samo one gore. Ako adnica ispadne kako treba ona će realno imati po 5 ili 6 grana levo i desno kao riblja kost ali neće biti prejake ali ja ovako laički po pitanju negovanja sadnica mogu da pretpostavim da ako negde u junu, kad je i redovna letnja rezidba kod mene a i kod svih drugih koji rade ovu rezidbu voća, prekratimo na 90 od kalema, na koliko bih ih ja i ostavio ali tek narednog proleća, da bi onda sadnica bolje gurala tih 4 ili 5 prevremenih grana ispod preseka a ne recimo svih 10 ako se ne krati. Takođe bi i stablo trebalo da bude jače. Voda nije problem, video sam da kod pomenutog rasadničara ima kap po kap, e sad možda bude problem gustina, jer je sađena klasično u rastilu i nikako mi nije jasno zašto ih u rastilu ne sade malo ređe, znam da im je ovako isplativije ali one i tako staju oko 900 komada na jednom aru površine, pa nije malo i recimo 700 a imale b i sigurno mnogo bolji koren u malo ređoj sadnji. Možda i ne mora da se prekraćuju, recimo da bi bilo dovoljno okulirati ih tj. zarezati prsten preko kore da se obustavi dotur hrane u višlje delove.
 
Sta je onda problem neka odmah skidaju donje grane ali makazama a ne cupanjem kako to obicno rade i cim sadnica predje metar neka je skrate na 90cm ako tako hoces nema razloga da cekas neki datum a sto pre skratis vise ce nabijati u bocne grane a samim tim one ce brze da lepo odrvene kako bi prezimele
kada sadis okreces bocne grane unutar reda kako kazes bice kao riblja kost unutar reda ti i trebaju jaca razgranjenja.
 
Nazad
Vrh