Savet oko kompa!

Pa jest. Gledam ove moje potomke. Igraju samo dva prsta i izuste po koju riječ.
U moje vrijeme ako nisi pretrčao par kilometara ubo se na trn ili ogulio koljeno kao da nisi ni igrao. :osmeh:

Veci problem su ovi sto se “igraju” po kladionicama… pa se malo zaigraju i onda nema nazad.
Nisam za to da mala deca igraju igrice na pc ni soniju. Ali kad su malo stariji mogu dosta stvari dobrih da izvuku iz toga. Naravno ne preterivati. Ja sam eto engleski naucio na taj nacin.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Realno, engleski sam naucio 90% iz igrica i filmova, zbog igrica sam naucio i da baratam kompom, da instaloram windows , popravljam,menjam delove, budzim itd itd, nije imao ko drugi, nije bilo interneta,nemas gde videti, ne uzinam u skoli da bi kupio cd, ram memoriji,hdd ,graficku itd. jer moji nisu hteli da mi za to daju pare, kupio cd od windowsa , 3 dana nisam spavao dok nisam ukapirao ( ko je instalirao win 98 zna o cemu pricam , bootabilna disketa pa iz dosa se pokrene instaler sa cd-a) ovo sad instalirati windows smejurija , drajvera nema , svaki posebno trazi.Malo po malo nauci se svasta.

Sent from my Mate 50 Pro
 
Mene igrice nikad nisu ni interesovale, ni privlačile. Čak me prilično nerviraju. Najviše što sam probao kad sam kupio prvi PC je neki Luxor (ako se dobro sećam to su neke kuglice koje izbacuješ negde, ili tako nešto :haha: ). Tu sam mogao da pređem par nivoa i onda mi dosadi. Onda mi je drug instalirao neke trke sa autima (mislim da se zove need for speed ili tako nešto), znam da mi je kočilo komp. On se oduševljava, a meni smešno... Reko' sklanjaj mi to sranje iz kompa da mi ne crkne komp... :haha:

A imao sam nekad i CPC 464, tad je već bio prevaziđen, al' samo sam ga tako mogao kupiti. Dobio sam sa njim more kaseta sa igricama, dva džojstika, al' skoro da ih i nisam uzeo u ruke... Uglavnom sam prekucavao programe iz radio-amatera, za preračunavanje antena i sl. Eno ga, kupi prašinu i dan danas kod mene...
 
Ja na tavanu imam komodore 64. Koliko vredi to?
Ako je originalan iz 1982 godine, u ispravnom je stanju i pritom je kompletan (Ništa ne dostaje) možete da ga prodate za oko 220 €
s-l1600.jpg


Moj predlog vam je da spustite cenu i da bude 120 € (Naravno ako želite brže da ga prodate). Inače sada je došla njegova replika sa preinstaliranim igricama i košta 9500 dinara (Njegovo kodno ime je The C64 Mini).
Screenshot-2024-05-10-15-20-54-822-edit-com-kupujemprodajem-android.jpg

Došlo vreme da se pazari komp. "Jači" PC mi služi da odigram po neku igricu koju volim kada izadje jednom ili dva puta godišnje.
Izašo Dead Spece Remake koji zahteva 16 Gb RAMA i 8 Gb VRAMa što znači da ne mogu da ga pokrenem. Uskoreće dosta novih naslova zahtevati 8Gb VRAM za minimum što znači da ti treba bar 16 da bi igrao manje više normalno što znači da ako želim nardnh 5-6 godina da igram nove igre na srednjim podešavanjim moraću da izdvojim 1500€ što mi ne pada napamet.

Najgore od svega je što u ranijim godinama za kopovinu istog kompa trebalo je samo da prodam stari za 150 dodam 350 i mogo sam da budem miran narednih 5 god. Ali zbog odredjenih dešavanjima u industriji igara i tržištu komponenti, a pogotovo grafičkih karti cena da kažeš nečega što pre 10-15 god bila srednja kartica otišla je X 4 lako.

Već sam hteo da udstanem kada mi je zapalo za oko da PlayStation 5 koji će moće da pokrene većinu naslova i to na najačim podešavanjima narednih 5 godina košta samo 400€! Tako da da ću izgleda posle 25 godina da se vratim na konzole. Jedina negativna stvar, nema više piratskih igrica. :). Mada i ovako se za mnoge se čeka i po 2 god za crack tako da jbg.
Ako imate minimum ovakvu konfiguraciju možete da pokrenete igru bez problema (Naravno srednja podešavanja)
  • OS: 64-bit Windows 10
  • Procesor (AMD): Ryzen 5 2600x ili bolji
  • Procesor (Intel): Core i5 8600 ili bolji
  • RAM Memorija: 16 GB
  • Grafička kartica (AMD): RX 5700 ili bolja (8GB GDDR5)
  • Grafička kartica (NVIDIA): GTX 1070 ili bolja (8GB GDDR5)
  • DirectX: 12

Ako nije tajna, i naravno ako želite da mi napišete vašu konfiguraciju (Ili do koliko maksimalno para želite da izdvojite za novu konfiguraciju pa da ste mirni >Konfiguracija koja pokreće sve igrice bez problema pa i na srednjim podešavanjima, pričam za 2024 naslove<). Cena nove igre 7500 dinara za PC ili 8000 za PS5 (Korišćena košta 4000 dinara).
 
Poslednja izmena:
Ako je originalan iz 1982 godine, u ispravnom je stanju i pritom je kompletan (Ništa ne dostaje) možete da ga prodate za oko 220 €
s-l1600.jpg


Moj predlog vam je da spustite cenu i da bude 120 € (Naravno ako želite brže da ga prodate). Inače sada je došla njegova replika sa preinstaliranim igricama i košta 9500 dinara (Njegovo kodno ime je The C64 Mini).
Ma ja imam samo komjuter, mozda još nešto. Teško da tako vredi išta. Pitanje čak dal i radi pošto ni trafo nemam. Na koliko V on upšte radi da ga probam?
Ako imate minimum ovakvu konfiguraciju možete da pokrenete igru bez problema (Naravno srednja podešavanja)
  • OS: 64-bit Windows 10
  • Procesor (AMD): Ryzen 5 2600x ili bolji
  • Procesor (Intel): Core i5 8600 ili bolji
  • RAM Memorija: 16 GB
  • Grafička kartica (AMD): RX 5700 ili bolja (8GB GDDR5)
  • Grafička kartica (NVIDIA): GTX 1070 ili bolja (8GB GDDR5)
  • DirectX: 12

Ako nije tajna, i naravno ako želite da mi napišete vašu konfiguraciju (Ili do koliko maksimalno para želite da izdvojite za novu konfiguraciju pa da ste mirni >Konfiguracija koja pokreće sve igrice bez problema pa i na srednjim podešavanjima, pričam za 2024 naslove<). Cena nove igre 7500 dinara za PC ili 8000 za PS5 (Korišćena košta 4000 dinara).
Trenutno imam:

i7 950 3GHz
8GB RAM
RX 570 4GB

Možda bih dao do nekih 500-600 € + ako uspem da izvučem nešto kao 150€ za stari komp. Nisam zadovoljan time što dobijam za te pare. Ne bih uzimao grafičku bez 16GB memorije što mu je odprilike ceo moj budžet. Iako će 8 GB VRAM verovatno biti dovoljno da pokrene svaku igricu nardnih 5 godina neću moći da ih igram na nekim zadovoljavajućim podešavanjima. Sa druge strane PS5 mi rešava stvar
 
Sta god da uzmes sad od konfiguracije mislim da nece moci da gura gta6. Ja sam se i zbog toga odlucio na ps5. Kontam da ce biti jako zahtevan za pc. A opet za soni mora da gura sve :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moja konfiguracija kupljena 20.4 2023. sa tadašnjim cenama
1. AMD Ryzen 5 5600G 3.90GHz AM4 BOX 100-100000252BOX - 124e
2.ASROCK B550M Phantom Gaming 4 - 91e
3.G.SKILL 16GB Ripjaws V DDR4 3200MHz CL16 KIT F4-3200C16D-16GVKB -41e
4. KINGSTON 512GB KC3000 M.2 PCIe M.2 2280 SKC3000S/512G - 55e
5.Gembird GMB-500-PRO 500W 80+, PFC,, 4xSATA,2xIDE.- 3500 din
6.MS ELEMENT M305 - 2800 din
7. Momitor LG 24GN60R-B 165e
 
Ma ja imam samo komjuter, mozda još nešto. Teško da tako vredi išta. Pitanje čak dal i radi pošto ni trafo nemam. Na koliko V on upšte radi da ga probam?
5v 1A

Trenutno imam:

i7 950 3GHz
8GB RAM
RX 570 4GB

Možda bih dao do nekih 500-600 € + ako uspem da izvučem nešto kao 150€ za stari komp. Nisam zadovoljan time što dobijam za te pare. Ne bih uzimao grafičku bez 16GB memorije što mu je odprilike ceo moj budžet. Iako će 8 GB VRAM verovatno biti dovoljno da pokrene svaku igricu nardnih 5 godina neću moći da ih igram na nekim zadovoljavajućim podešavanjima. Sa druge strane PS5 mi rešava stvar
Dobra je vaša konfiguracija (Odradite mali Upgrade i računar će biti 👍, da me ne shvatite pogrešno dobar je on i sada samo kao što znate i sami neće moći da pokrene ove nove naslove što dolaze).

U toku dana ću vam preporučiti neku konfiguraciju (Samo da vam kažem ovo, kao što ste i rekli cene komponenti su znatno skočile gore i to od 2021-2022).
 
Ma ja imam samo komjuter, mozda još nešto. Teško da tako vredi išta. Pitanje čak dal i radi pošto ni trafo nemam. Na koliko V on upšte radi da ga probam?

Trenutno imam:

i7 950 3GHz
8GB RAM
RX 570 4GB

Možda bih dao do nekih 500-600 € + ako uspem da izvučem nešto kao 150€ za stari komp. Nisam zadovoljan time što dobijam za te pare. Ne bih uzimao grafičku bez 16GB memorije što mu je odprilike ceo moj budžet. Iako će 8 GB VRAM verovatno biti dovoljno da pokrene svaku igricu nardnih 5 godina neću moći da ih igram na nekim zadovoljavajućim podešavanjima. Sa druge strane PS5 mi rešava stvar
Koliko god pokušavao da sklopim konfiguraciju za zadatu cenu ne može nikako da bude 600€ i da je pritom grafička

Tip memorije: DDR5 - DDR6
Veličina memorije: 16GB

Takva konfiguracija košta 2000 pa na dalje €.

Jedino da se zadovoljite sa​


Tip memorije: DDR5 - DDR6
Veličina memorije: 8GB
Ili da pređete na konzole.

Konzola XBOX Series S 512GB (Košta 340€)​

Konzola XBOX Series X 1TB +3 Igre
(Košta 545€)


Konzola Sony PlayStation 5 1TB Slim
(Košta 511€)


 
Poslednja izmena:
Koliko god pokušavao da sklopim konfiguraciju za zadatu cenu ne može nikako da bude 600€ i da je pritom grafička

Tip memorije: DDR5 - DDR6
Veličina memorije: 16GB

Takva konfiguracija košta 2000 pa na dalje €.

Jedino da se zadovoljite sa​


Tip memorije: DDR5 - DDR6
Veličina memorije: 8GB
To ja govorim. Nek je i 1000€ da dam i nek je polovan komjuter opet se nikako ne uklapam osim ako ne naletim da neko prodaje hitno za male pare.

Činimi se da si napisao pa editovao da konzole nisu više kao što su bile? Šta misliš pod tim? Koje su prednosti i mane izmedju konzole i PC-a ako pričamo samo o gejmingu?

Sad sam odgledao ovaj video koji me je naterao da se zapitam da li vredi uzeti PS5. Mada mi video ne deluje verodstojno pošto sam gledao neka druga poredjenja gde su razlike jadva uočljive.
 
Činimi se da si napisao pa editovao da konzole nisu više kao što su bile? Šta misliš pod tim? Koje su prednosti i mane izmedju konzole i PC-a ako pričamo samo o gejmingu?
Konkretno sam mislio na cene a i iskreno ima i falš robe popravljene konzole pa se pregreva itd.. (Konkretno gameS prodaje odlične konzole i ja samo tamo kupujem).
 
Koje su prednosti i mane izmedju konzole i PC-a ako pričamo samo o gejmingu?

Sad sam odgledao ovaj video koji me je naterao da se zapitam da li vredi uzeti PS5. Mada mi video ne deluje verodstojno pošto sam gledao neka druga poredjenja gde su razlike jadva uočljive.
Najveća prednost PC-ja je to što je univerzalno dostupan, tj. kao platforma nije ograničen na gejming, već služi maltene za sve moderne potrebe posla i zabave, što znači da ga skoro svi imaju već kod kuće. Konzole imaju posebnu prednost hardverske uniformnosti – sve su iste.

To mnogo olakšava posao developerima video igara jer znaju tačne specifikacije i sve mogućnosti koje su im na raspolaganju. Zbog toga često konzole koje imaju lošiji hardver od PC-ja imaju lepšu grafiku ili bolje performanse, jer su igre pravljene baš konkretno za njih.

Mnogi bi pomislili da bi u ovom slučaju profit na tržištu mogla da izvuče treća strana, tačnije računari opremljeni tako da podrže naslove video igara novijih generacija, pa čak i mobilni uređaji. Međutim, i tu se krije popriličan problem, a to su sve veće cene gejming PC komponenti, uz posebnu napomenu da grafičke karte, kao najvažniji deo za gejming, često menjaju cene, pa su mnogima gotovo i nepristupačne.

Novije video igre zahtevaju i snažne performanse, a samim tim i više para za ulaganje. Sa druge strane, konzole imaju uglavnom sve potrebne komponente da podrže sadašnje i novije igre koje tek treba da izađu (jer je sistem izrade sličan), pa se na dugoročne staze isplati u startu uložiti par stotina evra za dobru konzolu, bilo da ona dolazi iz Sony-ja ili Microsofta. Stvar je preferencije i potrebe korisnika.
 
Poslednja izmena:
Ispada da PC koji se ne koristi za igre uopste nije skup. Sve ostale stvari koje koristimo na PC nisu uopste zahtevne. Kad se tako pogleda igrice su kao neki “luksuz”. Znaci ko hoce da se igra mora da plati :)
Kod konzola (ps5) sam video da ima dosta opcija da se kupe aplikacije tipa Netflix i druge. Tako da dosta sadrzaja na koji smo navikli da radimo na pc sada ima opcija i na konzoli.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ispada da PC koji se ne koristi za igre uopste nije skup. Sve ostale stvari koje koristimo na PC nisu uopste zahtevne. Kad se tako pogleda igrice su kao neki “luksuz”. Znaci ko hoce da se igra mora da plati :)
Kod konzola (ps5) sam video da ima dosta opcija da se kupe aplikacije tipa Netflix i druge. Tako da dosta sadrzaja na koji smo navikli da radimo na pc sada ima opcija i na konzoli.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako ovo vidi napredna sekta ima i akcizu da uvede na igrice! Država mora od nečeg da živi... :haha::haha::haha:
 
Nazad
Vrh