Strug i alati za obradu metala

Pomislio sam isto, ali me cudi kako u jednom smeru ide normalno? Spingla se kod njega delimicno vidi i izgleda potpuno normalno, bez ikakvih ostecenja, to sam pregledao koliko sam mogo. Jedino navrtku ne mogu da vidim bez rasturanja.
Provjeri stelovanje zazora na lastinom repu ako postoji , da se nije otpustilo.
 
Radi i na tom delu sto se vidi, samo ne tako cesto i tu kad dodje opet tesko ide, ali se lako vraca u suprotan smer. Za mazalice i rupicu za podmazivanje navrtke pravo da ti kazem ne znam.

Grabik, odma sam to proverio i tu je normalno stegnuto, bar koliko se ja razumem.
 
@mirosti, pitabnje da li si radio sa linuxcnc i mesa kartice, radio kolegi drajvere za neki prastaru glodalicu CNC koja nikad nije ni radila i kao ukleti holandjanim cirkulisala ali kako je trebala jako snazne drajvere za pogon , stari DC motori , spingla 10mm hoda po okretu , motor spojen 1:1 sa singlom i treba malo veca struja da to pokrene. Sad drajveri rade ali linux i setovanje mesa kartice nesto sad radi sad izbacuje gresku.
 
Nema tu puno filozofije, polako to rasklapaš i lako ćeš videti šta nevalja..
Radili smo to na nekoliko Moranda, rutinski je posao. Set špingla i matica je bio oko 150€ kod ovih u Adi.
Mada, smo na dva imali slučaj da smo morali brusiti suport i tuširati površine, jer nije bilo smisla sklopiti tako.
Opet je dolazio neki stari majstor mađar iz Mola.. To je već izašlo na oko 400€ za sve..
 
Poslednja izmena:
Motori malecki povlacili oko 40A kod kretanja , trafo malo skinut napon sekundara jer je bila u originalu tiristorka regulacija , koja ne postoji dosao sa tranzistorkom , eksplodirali izlazi, tvornicki ali preslabo , prepravljano na mesu i na kraju doslo kod kolege , napravio na misice ako nece milom , IGBT cigle u izlazu 150A.

https://ibb.co/qnQL43r][/url]
 
@grabik
Pravo da ti kažem, tih igrarija sam se odavno ratosiljao, jer su to u stvari samo igre bez granica kojima nema pravog rešenja..
Najbolja opcija je ugraditi savremeni kit, ali svi kupe mašinu za kikiriki, pa onda se onesveste kada vide da modernizacija košta kao 5 cena te gvožđurije koju su kupili. I onda počnu istraživati ove zezalice sa Alija..
2500 impulsa(sa rotacionog enkodera verovatno) izgleda dosta, ali to je 4 mikrona po obrtaju, što je prilično grubo, jer deset tih impulsa daje daje skoro pola desete.. Mislim kada vidim ovakvu DIY elektroniku, to mene podseća na neku dečiju igračku, a na alatnoj mašini sa tim imaš uvek rizik da nešto u nešto gadno udari..
 
Nema tu puno filozofije, polako to rasklapaš i lako ćeš videti šta nevalja..
Radili smo to na nekoliko Moranda, rutinski je posao. Set špingla i matica je bio oko 150€ kod ovih u Adi.
Mada, smo na dva imali slučaj da smo morali brusiti suport i tuširati površine, jer nije bilo smisla sklopiti tako.
Opet je dolazio neki stari majstor mađar iz Mola.. To je već izašlo na oko 400€ za sve..
Vec bi ga rasklopio nego se mislim da ne zeznem nesto😁
Klizne povrsine mu izgledaju odlicno, tako da bi verovatno menjao samo navrtku i spinglu. Kakve sam sve drobove gledao, klizne staze ukopane, automatski posmaci se ukljucuju ili iskljucuju sa obe ruke i opet nekako rade, sta ovom bi stvarno mi nije jasno.
 
Prvomajske se u osnovi za klasu kvalitetnije izrade od ostalih strugova iz klase, i obično su im sve klizne površine kaljene.
U principu niko tvoj strug neće bolje i pažljivije rasklapati od tebe, i teško ćeš nešto zeznuti, jedino što će to potrajati i nekoliko dana ti neće biti u funkciji.. Morala bi sa gornje strane suporta na mestu gde je matica, biti rupica ili uljna mazalica za podmazivanje. To moraš osposobiti, jer jasno ti je da će bez podmazivanja brzo otkazati i nova.
 
Treba 10000 impulsa po okretu je je rec o qvadrature enkoderu 2500*4 , 10mm/10000
sto dodje 1/1000 mm , radi to 1/100mm bez problema ,glodao neke alate za prese za metal.
Uvek postoji mogucnost da udari i kod tvornickog stroja ako je G kod los.

Postoji i tokarski cnc prepravljan na linux i ovakve drajvere ali slabije , iz mio standarda , taj je napravio dosta osovina i to sa dosjedima lezaja i udarao je samo zbog loseg G koda koji kuca kolega na zivo i pogresi itd.

Ovdje kod kvara tesko moze nesto da se desi , postoji na DSP mikroprocesoru kontrola drajvera koja je neovisna od linuxa ,inace taj DSP ima vecu procesorku snagu od prvih 486 PC-a, dovoljno je 1000 impulsa, razlike izmedju komande i stvarnog kretanja motora da iskljuci sistem sto dodje nekontrolisano kretanje od 1mm kod ove glodalice. A onda jos prekidaci krajnjeg polozaja.

To nije moje, ali zelja kolege da prepravi da sebi pomogne , a moja da mu pomognem, koliko mi je poznato za ovu glodalicu je bila ponuda od 25000E da se stavi tvornicka elektronika motori itd. Inace glodalica nikada nije radila , a napravljena 80-tih godina , mehanika je nova.
 
Prvomajske se u osnovi za klasu kvalitetnije izrade od ostalih strugova iz klase, i obično su im sve klizne površine kaljene.
U principu niko tvoj strug neće bolje i pažljivije rasklapati od tebe, i teško ćeš nešto zeznuti, jedino što će to potrajati i nekoliko dana ti neće biti u funkciji.. Morala bi sa gornje strane suporta na mestu gde je matica, biti rupica ili uljna mazalica za podmazivanje. To moraš osposobiti, jer jasno ti je da će bez podmazivanja brzo otkazati i nova.
Stvarno su mu sve klizne povrsine dobre i sve je lagano islo, svaka rucica, sem sto ovo sad poce da zeza. Bas sam sad gledao i sa gornje strane ima neki sraf u sredini, a pored njega dva manja i kad sam skinuo taj veci sredisnji ispod se vidi neki mesing. Valjda mu je to navrtka, moguce da se tu ona podmazuje.
 
Stvarno su mu sve klizne povrsine dobre i sve je lagano islo, svaka rucica, sem sto ovo sad poce da zeza. Bas sam sad gledao i sa gornje strane ima neki sraf u sredini, a pored njega dva manja i kad sam skinuo taj veci sredisnji ispod se vidi neki mesing. Valjda mu je to navrtka, moguce da se tu ona podmazuje.
 
Možda je kod tebe štelujuća navrtka, koja je iz dva dela, a u sredini ima klinasti deo, koji kada pritežeš srednjim vijkom podešavaš zazor odnosno mrtvi hod. Vidim da imaš vijak sa glavom i crve M6 i taj široki srednji na ravni šrafciger koji je možda za štelovanje.
Morando nema štelovanje navrtke, veže se za suport sa dva imbusa M8.
Probaj da izvrneš neki od vijaka, da vidiš dali je ispod probušeno da vidiš kroz navrtku navojno vreteno. Ako uspeš podmaži kroz to i trebalo bi da ti to odblokira. Koliko imaš mrtvog hoda na mestu gde je najpohabanije?
Suport izgleda uredno, liči na solidno čuvanu mašinu.
 
Treba 10000 impulsa po okretu je je rec o qvadrature enkoderu 2500*4 , 10mm/10000
sto dodje 1/1000 mm , radi to 1/100mm bez problema ,glodao neke alate za prese za metal.
Uvek postoji mogucnost da udari i kod tvornickog stroja ako je G kod los.

Postoji i tokarski cnc prepravljan na linux i ovakve drajvere ali slabije , iz mio standarda , taj je napravio dosta osovina i to sa dosjedima lezaja i udarao je samo zbog loseg G koda koji kuca kolega na zivo i pogresi itd.

Ovdje kod kvara tesko moze nesto da se desi , postoji na DSP mikroprocesoru kontrola drajvera koja je neovisna od linuxa ,inace taj DSP ima vecu procesorku snagu od prvih 486 PC-a, dovoljno je 1000 impulsa, razlike izmedju komande i stvarnog kretanja motora da iskljuci sistem sto dodje nekontrolisano kretanje od 1mm kod ove glodalice. A onda jos prekidaci krajnjeg polozaja.

To nije moje, ali zelja kolege da prepravi da sebi pomogne , a moja da mu pomognem, koliko mi je poznato za ovu glodalicu je bila ponuda od 25000E da se stavi tvornicka elektronika motori itd. Inace glodalica nikada nije radila , a napravljena 80-tih godina , mehanika je nova.
Koja je glodalica u pitanju?

Ja pre nedelju dana gledao hurco bmc 30ht/m, 97. god. , nije bila skupa ali losa moja logistika, sneg, nisam mogao kuci da je dovucem, smestim, i otisla....
 
U medjuvremenu sam opet cackao i zagledao i mislim da je bas tako kao sto kazes. Taj srednji vijak sa glavom za srafciger ulazi u navrtku, ali navrtka na tom mestu nije suplja vec samo zabusena, koliko ja vidim. Ovaj sa sestougaonom glavom je izgleda za podmazivanje. Kad sam ga skinuo ispod zacementirano, kao blato, aj sto ja nisam znao da se tu podmazuje nego izgleda i prethodni vlasnik nije znao. Izduvam to nekako i tu se vec vidi kroz otvor da je navrtka skroz razbusena i vidi se navojno vreteno. Ispratio sam celim hodom kroz taj otvor navojno vreteno i nisam primetio nikakva ostecenja. Podmazem, nekako krene, poce normalno da se okrece, al ne lezi vraze, opet oteza kad sam ga oterao u krajnji polozaj ka centru. Imam utisak kao da je nesto upalo i povremeno glavi ili da se nesto raskacilo. Ako te razumem za ovaj mrtvi hod, on se nekim cudom smanjio.
 
Ako navrtka nije rasečena nemože se nikako smanjiti sam od sebe. Postoji i navrtka, koja je uzdužno rasečena pa se sa dva posebna vijka podešava stegnutost po prečniku. Ovo što sam predhodno objasnio je sistem kada je navrtka dvodelna i kada podešavanjem razupireš tako da navrtka naslanja suprotne strane navojnog profila.
Bilo kako bilo moraš to sve lepo razraditi. Možda te zezaju i aksijalni ležaji na vretenu. Imaš jedan do ručice i jedan na kraju vretena..
Inače, ako ti je taj srednji veliki vijak na šrafciger za podešavanje, podešavaj sa njim na krajevima navoja gde ti je zdrav navoj, ali ćeš imati luft u delu gde je potrošen, gde najviše radiš.. Ali neće glaviti..
 
Poslednja izmena:
Nisam nesto strucan po pitanju tih stelovanja tako da mogu samo da nagadjam. Ovo sto kazes za aksijalne lezaje takodje ima smisla. Uglavnom od negde moram da pocnem, rasklapanje ne gine.
 
Koja je glodalica u pitanju?

Ja pre nedelju dana gledao hurco bmc 30ht/m, 97. god. , nije bila skupa ali losa moja logistika, sneg, nisam mogao kuci da je dovucem, smestim, i otisla....
Meni to izgleda kao klon MAHO 700 nesto kao sa linka ali vece , pogonski motor oko11-15kW sa manjim 3F motorom za hladjenje a pogonski na osama 2x veci ili i vise , nema redukcije kao kod maho sa nazunljenim remenom vec direktno a ispod stola neki cilindar hidraulicki spojem sa tlacnim posudama na 80 bara, neka ludorija. I hidraulickim stezanjem alata.

https://www.blechzulieferer.com/tool-room-milling-machine-universal-maho-mh-700-c-used+5907/offer

Prije nesto ovako , mozda malo teze , na onoj se vide motor jedne ose.
https://www.exapro.com/maho-mh-800-p-p210326139/
 
Poslednja izmena:
Koja je glodalica u pitanju?

Ja pre nedelju dana gledao hurco bmc 30ht/m, 97. god. , nije bila skupa ali losa moja logistika, sneg, nisam mogao kuci da je dovucem, smestim, i otisla....

Svima je vecinom otisla mehanika ako je elektronika dobra ili je otisla elektronika ako je mehanika dobra.
Znam iz price dvojice koji su radili u firmi koja ima 3cifre CNC, poznati proizvodjac i ne stari CNC , povremeno dobiju kravlje ludilo , radili serije , nista se ne mijenja i bez razloga nekontrolisani pomak , vecinom noz i predmet strada, serviseri hodocastili i nista.

Jednog dana u pola posla , nabio najvecu brzinu amerikanera i max brzinom uletio sa alatom u amerikaner, odvalio nekoliko pakni i citav amerikaner , popucali vijci , odvalio ne noz vec kompletan nosac sa suportom ili kako se zove na CNC. Kazu ova dvojica puklo kao rucna granata , hala se stresla , poskakali svi a ovaj najblize samo sto mu srce nije stalo. Tako da me ne cudi fobija prema CNC-ima koju ima mirosti:)

Popravili mehanicki taj jedan i nekoliko istih prodali u RS ili tamo negdje kod vas, inace kaze radi danima bez problema i onda napravi problem i poslije opet radi, nema promjene programa ni nista izmedju rade mjesecima jedno te isto , operater radi kao robot otvori zatvori i provjeri tolerancije.
 
Mirosti na adi se steluje navrtka na poprecnom, rasecena je.
Upravo mi majstori rade suporte na pa631 od 3m.
Klizne staze razlika na celoj duzini 2 stote sto je perfektno. Suport nisu isli na obradu samo tusira je, manje od desete su bili pohabani
Izaci ce oko 700 evra sa maticama
 
Nazad
Vrh