Zeleno orezivanje voćaka

Moram da se ponovim i ovde pošto druga tema nije puno živa a treba mi savet, šta mislite o ovom orezivanju kod mene u voćnjaku, u pitanju je trešnja burlat, treće leto, a ima par i na proleće posađenih. Evo snimka iz februara i sad pre par dana. Izdžiljale su ovako ma za manje od mesec dana :D Šta da radim sledeće i kad, "rod" je prošao...

Snimci su uporedni, voleo bih da neko ko se razume odvoji par minuta lepo pogleda i da mi neki savet, puno hvala unapred, oko orezivanja još najmanje znam a sad je kritična situacija :D treba li sad da orezujem i kako?

[video=youtube;x_3ZfcNduCo] http://www.youtube.com/watch?v=x_3ZfcNduCo[/video]

Kao i :

 
Da li orezujete voće? Ovih dana čujem priče da mnogi odustaju od zelene rezidbe da bi se sačuvao rod od prejakog sunca i ožegotina.
 
Ja sam juce zavrsio berbu nektarine i danas krece rezidba zapoceli smo jedno 100tinak stabala pre berbe i odustali zbog sunca preporuka strucnjaka je bila takva
 
Ja ću Ljepoticu orezati za koji dan bez obzira na vrijeme, da joj dam šansu da od Sunca dobije finu boju za plasman. Svejedno će ubrzo berba.
 
Mozes da napravis neku kombinaciju npr prodjes vodopije samo i poneku granu ali ne detaljno kako nebi doslo do ozegotina :ppozdrav:
 
Ne sme se previše vegetativnog dela odbaciti.Jer treba do kraja vegetacije da ostane dovoljno lisne mase da bi ovogodišnji mladari i prinos sazreli do jeseni!
 
Ja juče orezah kajsije mađarske, rod je "odavno" prošao, sekao sam vodopije, ali sam ostavio nalik na vodopije one bočne, sekao sam samo srednju vodopiju na mestima gde bih da mi drvo izraste još u vis jer ima tek metar, metar i po, jesam li dobro radio?
Kod većih stabala sam sekao sve tri vodopije, centralnu i obe bočne...

Jel poenta ovog orezivanja da mi male grančice u dnu tih vodopija krenu da rastu bočno brže i više nego što bi da nisam secnuo vodopije? Kaže mi jedan komšija da sam mnogo uranio sa orezivanjem, meni nekako logično da capnem vodopiju pa da ove male izdžigljaju bočno nego da sam čekao avgust a sve otišlo u vodopije...
 
To prekraćivanje su trebao odavno da uradiš! Još pre mesec dana! Fora je da se što bolje obrazuju rodni pupoljci za narednu godinu! Imaš još jednu rezidbu, krajem ovog meseca, kojom ćeš da slomljene i bolesne grane, eventualno one koje smetaju za prolaz mehanizacije( to važi tamo gde se mehanizacija koristi, naravno)!
 
Pa to i ja kapiram, gledam svi čekaju avgust da orezuju a ja nisam tu video nikakve logike, vidim rodne grančice što rastu bočno su ostale male pa pomislih brže bolje da ja capnem ove vodopije da dam šansu tim rodnim da izađu...
Recite mi samo da li je pravilno, drveće koje je još malo sam ostavio po te dve bočne vodopije na neku visinu, skratio ih za trećinu recimo, jel se tako formiraju noseće grane ili iz toga nikad neće izbiti plod, znači ima ona srednja što je kao nastavak grane a ima i po dve koje izbijaju bočno ali odmah kreću uvis, te sam samo skraćivao...

Jbg ne znam puno, prva mi je godina da sam sve radim pa još učim ali volim da čujem i razlog a ne "treba u avgustu", tako da sad kad znam zašto se to radi znaću ubuduće i kad i kako treba da se radi :)
Slomljenih grana nemam, nema ni bolesnih :svinja: pa prosto ne znam dal šta i da orezujem

a i uostalom, ovih 50 drveta kajsije mi je za vežbu, ove godine sam od njih uzeo ni 200 eur kad odbiješ i rashode, gde su dani rada u voćnjaku, a prosečna cena za kilo mi je bila 79 dinara što nije loše, tako da će da mi služe da se vežbam dok mi trešnje ne porastu, ne gledam ih kao neku zaradu...
 
Evo snimio sam video, pomagajte dok još ima vremena da rodne malo rastu, jel valja ovo šta, čini mi se kao laiku da ima laičkih grešaka :D


 
Ajde ljudi nisam pitao ne znam šta majku mu, već sam pitao i za trešnje pre mesec dana, uredno okačio snimke i ama baš ni jedan komentar...

Znači da li treba sve 3 ove debele da se seku, da li su to sve vodopije ili samo ona središnja, kao nastavak na granu, da li se krošnja formira tako što se dve te bočne ostave ali se skrate ili će mi to ostati gola grana jer tu nema roda? Kapiram da sam pre mesec dana orezao, mogao sam sve pa bi ove male rodne bočne narasle i uspravile se...
 
Ne izgledaju ti loše tvoje kajsije, mogu ti reći. Malo su grane "nabacane" po krošnji, al za početnika je prihvatljivo i da se dovesti u red. Što se tiče rezidbe u junu, koju si pre mesec dana trebao da obaviš, ona se izvodi iz razloga da bi se potencirao kratak bočni porast. Zašto u junu? Jer ako se uradi kasnije novoformirani porast neće imati vremena da sazri do kraja i u toku zime ćeš imati dosta izmrzavanja. Na vreme ako je urađena zelena rezidba za posledicu ima dobijanje kratkog bočnog porasta koji će par dana kasnije da cveta, tj izbeće se na neki način opasnost od prolećnih mrazeva. Konkretno u tvom slučaju, ja ti ne bih preporučivao da skraćuješ za trećinu ili polovinu, već šta želiš da izbaciš. Izbaci samo ono što ti baš smeta, ukršta se ( toga, kolko sam uspeo da vidim nema, pa ne treba ništa ni da izbacuješ). Kratkog porasta imaš dosta, tako da bi i potencijalni rod za nerdnu godinu trebao da bude dobar. One koje su ti otišle previše uvis, njih ćeš pred kretanje vegetacije da odradiš, izbacujući nešto celo, a negde samo deo. Ako nešto nije jasno, javi mi se, pa ti objasnim!
 
Hvala brate, nije mi samo jasno još to sa ostavljanjem nekih grana na dve trećine, ako bih sve ove bočne što liče na vodopije isekao, ovo mlado drveće što raste bih opet doveo na visinu od proletos pa se pitam kad će da poraste i kako...zato sam ostavljao malo da se formiraju još neke noseće grane, jel to OK?

Juče sam komšinici ispred kuće jednu krušku orezao, kruška je čini mi se jednostavnija za laika, jasno se vide vodopije i samo sam to poseckao...ostavio sam na dve trećine tek poneku koja ide malo i bočno a ta noseća grana je prazna da tako kažem, a sve koje idu samo bočno sam ostavio do jesenas...jel to valja?
 
Dobro je, ništa više ne moraš dirati, tako je kako je. Zimska rezidba ti zapravo služi za formiranje uzgojnog oblika, a zelenom samo popravljaš zimsku!
A za ovu krušku! Pa ok je i to što si uradio, svejedno bi te vodopije trebalo izbaciti na zimu. Ovako smanjen im je dužinski porast, a prostala lisna masa biće dobra "mašina" za proizvodnju hrane fotosintezom. Ako si hteo na neki način te vodopije da upotrebiš za bočnu granu, trebao si je saviti. Zavisi opet, nisam video sliku, pa ne znam šta je u pitanju!
 
Dobro sam shvatio problematiku onda, to mi je najbitnije, ne volim da sečem kad i kako kaže Pera iz sela koji je čuo od Žike a ne zna ni sam poentu tog orezivanja :osmeh:

Videću onda te vodopije nečim da savijem, mada ih nema puno, bilo je 20ak onih ogromnih i 20ak sitnijih koje idu blago bočno, te sam ili skroz uklonio jer je grana već puna grančica novih i plodova a kažem ti nekoliko sam ostavio jer mi je ta grana nekako prazna...ću da slikam, a videću i da ih malo povijem nekako...
Reci mi samo još jedno, sam vrh te kruške koji ima tragove orezivanja vodopija mnogih je krenuo da se suši, pa sam ga capnuo do zdravog dela i ostavio jednu bočnu vodopiju na dve trećine da malo ide na gore ipak...jel sam dobro razmišljao kad sam capnuo taj vrh?
 
Narode, napravio sam veliku grešku, bio mi je skoro rođak kalemar i malo pregledao...naime, nisam sekao vodopije i ostalo u samom korenu, tj pri glavnoj grani tako da se vremenom ta rana zatvori, već sam uglavnom ostavljao neke patrljke pa tu kreće sad smola, to se uostalom vidi i na samom početku video snimka u prethodnom postu, a kaže mi rođak da će tako to da smoljavi i da kupi bolesti...

Pa me zanima pošto sad još ima lista i ne mogu sve što sam odsekao jasno da vidim, kada da odsečem te patrljke, da li je bolje kad opadnu listovi tj sad na jesen zimu, ili u kasnu zimu tamo pred proleće? I da li je to uopšte toliko bitno?
 
Odseci to kad budeš orezivao kajsiju, pred samo kretanje vegetacije i to sve zamaži voskom ili fitobalzamom!
 
Nazad
Vrh