Bergamo

Zeliobi da pitam kolegu Tomo HP o njegovom iskustvu sa Bergamo ovcama i da nam stavis koju novu sliku:haha:
Samo da te potsjetim Culi smo se veceras i nadam se da ce mo se i vidjeti uskoro
 
moje Blago na snegu
5u3j2f.jpg

Post je spojen: [time]1299318298[/time]
_________________________________________________
Maestro,probao sam po upustvu da postavim sliku,ali izgleda da opet nisam postavio kako treba
pozzzd
 
Molim iskusnije kolege da mi kazu,dali ovo moze da prodje kao bergamo.Kupio sam ga kao jagnje na jednoj klanici u Curugu imao 33kg.Sada ima godinu dana 100kg.Neznam dali je to odlika ove rase ali svi jaganjci sto su tamo bili imali su zalomljen rep.
 
Komsija,mislim da bi ovo trebao biti cist bergamo,pogledaj malo slike u ovoj temi,pa uporedi sa tvojim ovnicem,a imam informaciju da u Curugu postoji jedno domacinstvo koje gaji bergamo u cistoj krvi,moguce da je bas od njega poteklo jagnje koje si ti kupio.inace,tacno je da bergamo sto duze usi ima to je bolji,to sam cuo od ljudi koji su kupovali bergamo ovnove da traze duzinu usiju 35cm,pa i vise.pozdrav :ppozdrav:
 
izgleda da je ovan dobar ali mislim da ima i jos neke rase u njemu,izgled mu je kao bergamo ali zbog cuperka na glavi mislim da ima jos neku rasu u sebi,
 
ovakvu slicnu ja imam ovcu mladu gde je otac bergamo a majka melez od IDFa i Virtemberga
videcu da ubacim sliku pa da vam pokazem
Post je spojen: [time]1299417178[/time]
_________________________________________________
evo je i slika
lici malo na bergama

 
:sta:Mesanjem Idf a. i bergama dobija se nesto slicno vitembergu.
Post je spojen: [time]недеља, 06. март 2011. 07:44:06 CST[/time]
_________________________________________________
Uz ekstra ishranu bergamo ovaca ,mislim da se moze postici mrkanje i posle 40 dana,pa cak i pre,dok jagnjad jos sisaju.U mom mestu jedan deda drzi 30 kom. ukrstenih sa bergamom,i u koje god doba godine prodjem,pored njegove livade,uvek ima malih jagnjadi,razgovarao sam sa njim i on kaze da mu se uglavnom pare posle 40 dana,od jagnjenja.Imaju dobru ispasu.Mislim da su bergamo ovce,zanimljive za ukrstanje.Dok mi je drugi dedica rekao podatak da se u njegovom stadu, ovce pare posle25-40 dana od jagnjenja,ali mu nisam bas poverovao.
 
prijatelju bergamo drzati u cistoj rasi ovce jer mozda kaze ko sta hoce ali sigurno trece jagnjenje,ja ih imam,ranije sam imao dosta vise i mogu reci da sto se tice parenja dosta njih se parilo posle 15-21 posle jagnjena,dobra plodnost zadnje jagnjenje 4 ovce 7 jagnjeta,misljenje moje je da posle ramovog dolazi bergamo sto se parenja tice,danas mesam sa tovnom rasom pacemo videti i rezultate
 
juce sam bio kod jednog uzgojivaca Bergamo ovaca.Ima lepe ovce i rasne naravno.Podatak koji mi je rekao za dostizanje kilaze jagnjadi za 2,5 -3 meseca jeste od 40-47 kg.Mislim da je za pohvalu ako je istina
 
moze se postici ali koncetrat i granule stim da su jedinice jagnjad,ja imam bergamo pa zato i govorim,realno je dosta manja kilaza jer ovo je moguca kilaza ali u pojedincima a ne u proseku,pozdrav
 
Stvorena je u pokrajini Lombardija u Italiji. Rasprostranjena je u Podalpskom podrucju.
  • Smer proizvodnje meso-vuna
  • Ulazi u priplod sa 12 - 18 meseci starosti
  • Jagnji na 100 ovaca 150 jagnjadi
  • Prosecna masa jagnjadi pri rodjenju je 5-6kg
  • U tovu sa 90-100 dana postizu masu od 40 kg
  • Randman mesa je 55%, kvalitet mesa odlican
  • Krupna rasa snazne konstrukcije za proizvodnju mesa
Iz literature,selekcijom plodnost moze biti i veca.Meni licno se svidjaju ove ovce i izgled i karakteristike.Jedino sto kod mene jagnjad najvise kupuju Pazarci,a oni izbegavaju bergamo jagnje,ali kad je debelo i kad ima malo jagnjadi(vansenzonsko parenje) ide svako jagnje.
 
znam sve to i da ga u alpskim krajevima zovu bersaf krupne kosti ovnovi preko 120 kg ali me zanima koliko je plodnost i najcesce koliko ojagnje ima li neki cesci slucajeva sa troje
 
ovce se jako retko teoretski mogu mrkati i ostati sjagnjene pre 40 dana posle jagnjenja(toliko treba telu da se dovede u stanje potrebno za to)
bergamo je plodna i policiklicna ovca kao i njena bliska srodnica jezerrsko solcavska
najveca joj je mana kod nas sto nedostaje sveze kvalitetne krvi
 
Nazad
Vrh