Dali je isplativo prodati jutrio zemlje da bi se platile tekuće obaveze

  • Začetnik teme Tijana022
  • Datum pokretanja
dukej je napisao(la):
@Tijana022

Ok, ako ne razumeš poljoprivrednike, ne razumeš ih. Ali navedi mi bar jednu ozbiljnu delatnost u modernom svetu koja posluje na kešu. Šta misliš zašto ova finansijska kriza drma ceo svet i poprima domino efekat? Zato što je svaka proizvodnja vezana za kredite a zbog zajebancija američkih banaka i gubitka njihovog međusobnog poverenja došlo je do prekida kreditiranja i nestanka efektive za privredu i po domino efektu dolazi do krize. (Istina, nije baš ovako jednostavno (ima tu još svega, npr. količine dolara u opticaju u svetu ...) ali je to suština.) Da privreda radi na kešu kriza ne bi bila tolika, ili je čak ne bi ni bilo. Ali nigde se ne radi na kešu, pa tako ni u našoj poljoprivredi. E sad, što su kod nas kamate zelenaške je druga priča...
I, molim te, nemoj odmah napuštati forum, forumi i služe da se ukrste mišljenja i razmene iskustva pa je sagledavanje svačijeg gledišta na neki način značajno za sve. I tvoj stav ima itekako logike ali nije na odmet čuti i tuđa viđenja. Iako se ne slažem sa tvojim stavom o prodaji zemlje za finansiranje troškova setve, donekle se vladam tvojom logikom - nikad nisam uzimao kredit da nešto kupim već sam uvek čekao da prištedim i onda to uradim (mislim na kupovinu zemlje i mehanizacije) baš zbog enormne kamate. (Ali je činjenica i da evidentno zaostajem za onima koji rade suprotno od mene, doduše ja bar mirno spavam.)
Pozdrav, i bez ljutnje, ništa ovde nije lično, prirodno je da o svemu ne moramo imati isto mišljenje.
I još nešto, ovo je uglavnom muški forum i gubitak bi bio da ostanemo bez jedne od malobrojnih dama.
ok.Stoji mnogo toga sto si rekao.Bolje da napustim forum,nego da dozvolim da me napadaju bzv,pogotovo indirektno i tipa ,,prepoznavanja"(mada se ne prepoznajem u nicemu sto su naveli,ali znam da su ciljali na mene) i pogotovo izvrtanja mojih postova ,bukvalizovanja ili pogresnog shvatanja.Pojedinci su me docekali ovde tako kao neka sekta,kao da sam ih napala ili ne znam ni ja sta vec.Sta cu ja ovde i koji ce meni to?
 
Jos jednom podvlacim da NIKOG nisam hteo da uvredim pisanjem ali nije pravo da se svi obezbedjuju i svi se ograde od proizvodnje! I onda kad je neki kiks strada paor! A i ono malo njih sto pomazu proizvodnju ulaganjem postave takve uslove da oni NEMOGU da budu u gubitku! Psenicu na zeleno racunaju 10 dinara a kukuruz racunaju 7.5 dinara!Ispadne seme kukuruza za jedan hektar treba da das vise od 1000 kila! Pa da posejem iz cardaka seme pa nece biti toliko losije! A psenicu racunaju 1:3 seme i 1:3.7 za ureu! Ako na to dodam arendu vec sam na gubitku a jos nisam ni racunao naftu i moj rad, pa prskanje pa NPK jednostavno nema sanse da ispasne pozitivna racunica!
 
North ARMY je napisao(la):
pa evo budi nam prosvetitelj i reci sta da uradimo :sta:
svi nesto filozofirate,niko da daa konkretan odgovor :nono:
nisam ja Agro-Sveti Sava :haha: aj sad me optuzite i da sam antihrist :osmeh: salim se naravno.Ne mogu ti ja pomoci u tom smislu.Nemam ja uvid u tvoj novnacik i u to sta radis itd.Niti me to i zanima.Neki ljudi se snalaze tako sto ustekaju lovu od poslova koje rade usluzno masinama koje imaju,neki prodaju kukuruz koji im je ostao,neki nesto od stoke,pa posle kupe kad dodju do love...i na sve ovo moze svako da me demantuje,tipa da kaze da ne radi drugima usluzno,da nem,a kukuruz,da nece da ga da za tu lovu,da nece niko da kupi,da nema stoku,da nema....i milion drugih rzloga.Za sve to mene bas briga.Ja sam samo htela da kazem da mi nisu jasni ljudi koji imaju pare i cuvaju,stoje dzabe,a ovamo uzimaju na odlozeno.Naravno da ima i ljudi koji nemaju i koji su osudjeni.U svakom slucaju privatnici koji se bave s tim i imaju svoje silose uglavnom daju bolji paritet nego zadruge i vise placaju ratarske proizvode.
 
Tijana022 je napisao(la):
Ja sam samo htela da kazem da mi nisu jasni ljudi koji imaju pare i cuvaju,stoje dzabe,a ovamo uzimaju na odlozeno.Naravno da ima i ljudi koji nemaju i koji su osudjeni.

Bravo, slažem se s tobom u potpunosti.
Samo izgleda da je surova stvarnost da je mnooogo više ovih što nemaju.
Takođe ne treba prevideti činjenicu da je svako gospodar svog novčanika (kao što i sama primećuješ) i da svako za sebe procenjuje šta mu je bolje. Ko bolje proceni, bolje će proći - to je surovi zakon tržišta. Možda neko kalkuliše sa propašću kursa dinara u skorijoj budućnosti pa ne želi da ostaje bez efektive (tu mislim na devize jer ne znam nikog ko još čuva dinare), možda vidi neku drugu bolju priliku gde da investira novac, a možda jednostavno i ne zna drugačije jer je tako celog veka radio. Uglavnom, svako će se nositi sa posledicama svojih odluka.
Ja još jednom potenciram da ne shvataš ništa lično i ne napuštaš forum zbog toga. Sto ljudi sto ćudi, bilo je ovde na forumu i drugih varničavih diskusija pa ništa. Sutra je novi dan i prilika za neku novu temu i zanimljivu diskusiju...
 
dukej,naravno da ne cuvaju dinare,toliko svako zna i to su nauceni jos devedesetih.Ima dosta u tome da su tako navikli,jer tako rade citav vek i ne znaju drugacije.Raditi zemlju,pogotovo kukuruz je neisplativo,ili tek malo isplativo.LJudi se pate nevidjeno,a samim tim nekim svojim postupcima jos manje im se isplati,ali njihova muka. ::namigivanje::
 
Neshasba, uze mi rečenicu sa tastature.

Tijana, nemoj shvatati previše lično pojedine postove. Većina paora muku muči da obavi kvalitetno setvu, sve je skuplje nego prošle godine a ono glavno šta skoro svi imaju za prodati, kukuruz, je duplo jeftiniji. Pa ko onda ne bi bio kratkih živaca?

Naravno, odavno sam shvatio da se mora biti i korak ispred i korak iza običnog ratarenja, pa usput i trgujem a i prodajem poluprerađevine od ratarskih kultura koje uzgajam i tako uvek ostvarim barem još 30-50% zarade preko toga. :cao:
 
Narednih dana idem kombijem u okolinu Slankamena. Kupio bi oko 1000 kg. kukuruza. Ako neko ima i u blizini neka mi se javi.
::novac::
 
Bilo bi lepo da kažem da ste malo otišli u offtopic, međutim mnogo ste otišli u offtopic. Neznam dali ste primetili da je naslov teme Kukuruz 2009, :haha:

Ima još nekih tema o kalkulacijama i o isplativosti poljoprivrednih radova, pa tamo možete nastaviti o toj veoma bitnoj temi, a da se ovde ipak piše o kukuruzu. Mislim ima da se piše dosta još dok se ne obere.
 
branko je napisao(la):
Neshasba, uze mi rečenicu sa tastature.

Tijana, nemoj shvatati previše lično pojedine postove. Većina paora muku muči da obavi kvalitetno setvu, sve je skuplje nego prošle godine a ono glavno šta skoro svi imaju za prodati, kukuruz, je duplo jeftiniji. Pa ko onda ne bi bio kratkih živaca?
Poenta i jeste u tome da sam samo htela da kazem da treba da pokusaju na neki nacin da se snadju,da ne dozvole da ih deru. Ali ajde da ne spamujem temu vise,pa ujedno i napisem nesto vezano za temu...Kukuruz je pao jos vise,mislim na 7din sada,sto je gadno za one koji ga imaju i sto je za vise nego duplo jeftiniji u odnosu na proslu godinu.
Naravno, odavno sam shvatio da se mora biti i korak ispred i korak iza običnog ratarenja, pa usput i trgujem a i prodajem poluprerađevine od ratarskih kultura koje uzgajam i tako uvek ostvarim barem još 30-50% zarade preko toga. :cao:
 
malo ste nam dame naljutili a to nije lijepo.
sve to stoji što kaže Tijana022 samo što je većini ratara teško ili nikako izvedivo u praksi :ppozdrav:
 
Pošto vidim da se nastavilo u raspravi koliko je rentabilno prodavati zemlju da bi se platile tekuće obaveze, odvojio sam taj deo od teme o kukuruzu.
 
Zemlju ne treba prodavati,treba naci neko drugo resenje-zemlju pravi paor nikada ne bih prodao ne daj boze neke bolesti u porodici ili tako nesto jedino onda :sta:
 
ja poznam čovjeka koji je do sad prodao 4 traktora u sezoni sjetve.
svaki puta kad mu zapne za cehs on proda traktor da kupi gorivo i gnojivo,otrove i drugo.
ALI ZEMLJU N I K A D. :zli:
onda kad dobije lovu opet kupi drugi traktor i tako u krug
 
Traktor je samo mashina i moze se zameniti drugom, jos ako znas da popravis sam, onda moze i zaraditi! Ali zemlju :nono: Kad jednom zemlju dovedes u red, nadjubris, ocistis od korova, to se vise ne prodaje! Pogotovo jer je opsti grabez za zemlju pa nemozes ni naci da neko prodaje zemlju!
 
Nazad
Vrh