Isplativost i zarada gajenja povrća u plastenicima!!!

Posto je ovo najcitanija tema, stavio sam i ovde pitanjca, nadam se da se niko nece ljutiti....Pozdrav svima, zelim sam da sejem paradajz, od nicanja do stavljanja u plastenik,imam nekoliko totalno pocetnickih pitanja
1.da li postoji mogucnost da se kontejneri sa zasejanim semenom (4000 sadnica)drze u stanu?
2.da li postoji mogucnost da napravim vertiklano police sa metar razmaka izmedju njih, da bi ustedeo na prostoru?
3. da li se koristi neki alat prilikom sadnje semena u kontejnere ili se bukvalno rucno sadi seme?

Ako mozete da mi preporucite neku litearuturu ili clanak o postupku sadnje semena i periodu do sadnje u samom plasteniku...hvala unapred i izvinite ako su pitanja banalna......
 
vlada201 je napisao(la):
Posto je ovo najcitanija tema, stavio sam i ovde pitanjca, nadam se da se niko nece ljutiti....Pozdrav svima, zelim sam da sejem paradajz, od nicanja do stavljanja u plastenik,imam nekoliko totalno pocetnickih pitanja
1.da li postoji mogucnost da se kontejneri sa zasejanim semenom (4000 sadnica)drze u stanu?
2.da li postoji mogucnost da napravim vertiklano police sa metar razmaka izmedju njih, da bi ustedeo na prostoru?
3. da li se koristi neki alat prilikom sadnje semena u kontejnere ili se bukvalno rucno sadi seme?

Ako mozete da mi preporucite neku litearuturu ili clanak o postupku sadnje semena i periodu do sadnje u samom plasteniku...hvala unapred i izvinite ako su pitanja banalna......
sto se tice literature poslacu na pp,nesto o paradajzu
re pitanje 1. u pocetku /kontejner / moze i u stanu do 15 dana / a posle stan treba da je veci i osvetljen , treba ti oko 35 m/2 prostora.
2. te police mogu biti dobre ali treba dovoljno svetla i okretati rasad bar jedno 2 meseca
3. sadi se rukom komadno , a postoje i masine koje sade ,
ali cini mi se da je to u stanu komplikovano odraditi /cini mi se , a mozda i gresim
 
Kurkela
Veliki plastenici su za profesionalce,a ne za hobiste,tako da je to prica za iste.
Veliki plastenid= jedna sadnja a ne dve nema prekida u berbi jednom se vezuje biljka moze se raditi preko celog dana.
mi nismo konkurentni Turcima i ostalim juznim zemljama tako da i nije neka prednost sto ranije stici.Nasa glavna sansa je jul avgust tada ga nema u okruzenju.Paradajz od napolje i nema bas neki kvalitet tako da i nije bas konkurentan i profitabilan.
Cini mi se da je na B92 u nedelju bio jedan slican prilog o tome sto ti pricas.Berbu covek zavrsava u novembru ali prodaju tek krajem januara sto je ekstra dobro.
 
JuRa je napisao(la):
Kurkela
Veliki plastenici su za profesionalce,a ne za hobiste,tako da je to prica za iste.
Veliki plastenid= jedna sadnja a ne dve nema prekida u berbi jednom se vezuje biljka moze se raditi preko celog dana.
mi nismo konkurentni Turcima i ostalim juznim zemljama tako da i nije neka prednost sto ranije stici.Nasa glavna sansa je jul avgust tada ga nema u okruzenju.Paradajz od napolje i nema bas neki kvalitet tako da i nije bas konkurentan i profitabilan.
Cini mi se da je na B92 u nedelju bio jedan slican prilog o tome sto ti pricas.Berbu covek zavrsava u novembru ali prodaju tek krajem januara sto je ekstra dobro.
Jedno su price i teorije a drugo je trziste ,pa sta ti mislis da je nekom stalo krajem jula ipocetkom avgusta za tvoj paradajiz kada je napolju 40C i kada moze da ga svako odgaji i u saksiji.
 
Ne zelim da se ubedjujem sa vama.Svako od nas ima svoje stavove i zna sta mu je najbolje ciniti i radimo svi kako znamo i umemo.Merilo tog svog rada svi znamo za sebe i za svoje okruzenje ali podjite malo po Srbiji i vidite rezultate kod drugih a ja cu vam to sve rado pokazari uzivo kod sebe i mojih kolega,pa uz pivo da svako od nas vidi gde je u toj nekoj savremenoj proizvodnji. :ppozdrav: :D
 
JuRa je napisao(la):
Ne zelim da se ubedjujem sa vama.Svako od nas ima svoje stavove i zna sta mu je najbolje ciniti i radimo svi kako znamo i umemo.Merilo tog svog rada svi znamo za sebe i za svoje okruzenje ali podjite malo po Srbiji i vidite rezultate kod drugih a ja cu vam to sve rado pokazari uzivo kod sebe i mojih kolega,pa uz pivo da svako od nas vidi gde je u toj nekoj savremenoj proizvodnji. :ppozdrav: :D
Ne sumljam ja u tvoju proizvodnju ,ja zelim drugarski da te posavetujem jer ja sam u ovoj prici o proizvodnji povrca vec dugo i znam kad sta ide i kad ne ide :nono:.Pa pogledaj malo postove jesenas o karfiolu,ko je ga prodao do 10 oktobra upecao je dobru cenu a kod koga je stigao posle 15 oktobra mogao je samo da ga baci i ako godina nije bila naklonjena njemu(po logici trebo je da bude skup).Ja kazem i stojim iza toga da karfiol pocinje cena da mu raste od 15 septembra do 10-15 oktobra i onda pada to se ponavlja svake godine.Sto se tice paradajiza cena mu je dobra u maju,junu i mozes ga prodati do PETROVDANA(12 jul) posle toga mozes samo da ga ostavis na pijaci i da se vratis kuci ma kakav kvalitet imao.Ko prodaje na kvantasu i zelenim pijaca zna o cemu pricam a tako je sa svakom robom svaka ima period kad ide a kad ne.
 
@ Jura

Neznam gde je granica izmedju hobista i profesionalaca.
Sa 15 - 16 plastenika mozda smo hobisti, mada je to u celoj prici nebitno. :ppozdrav:
Bitno je sledece.
Zasto bih gajio paradajz i prodavao tokom celog leta, kada mogu ranije zavrsiti
sa berbom i, u iste plastenike zasaditi kornison, ili jesenji paradajz.
Svako ima svoju racunicu.
U nasim plastenicima u toku godine skida se tri kulture.
1. Salata ili mladi krompir
2. Paradajz ili krastavac salatar
3. Jesenji paradajz ili kornison
Bio konkurentan ili ne njivski paradajz (po kvalitetu), kada stigne na trziste obara cenu.
U julu, avgustu, mozda ga nema u okruzenju, ali zato ga ima kod nas po kvantasima
i cena mu je daleko od dobre.
Svaki proizvodjac radi razlicito, sto je :D neko vise, neko manje zaradi.

Vazno je da rinta. :ppozdrav:
 
Ma nema ljutnje ja samo iznosim svoje misljenje i stavove.Od 1-ogjanuara stupa taj bescarinski sporazum i ja mislim da ce se nesto promeniti(nazalost).Kod mene su u tom letnjem periodu glavni problem hobisti i sitni proizvodjaci koji popunjavaju budzet na pijaci i obaraju cenu.
Na karfiol su najvise uticale hladne noci u septembru i debelo su ga unazadile ali sta je tuje.Ja se polako orjentisem prema marketima jer pijace mi postaju male a do Beogradskog kvantasa ima 100km.
U svakom slucaju puno srece i PARA ::novac:: sledece godine svima nama i dobra prodaja pa cemo da rintamo jer ako nista drugo bar je uvece pivo lepse :ppozdrav:
 
Tako je jura slažem se sa tvojom izjavom i podržavam je.
Ja sam za varijantu piva leti a kuvano vino i rakija zimi :ppozdrav:
 
Ma bice piva ali da pojasnim ovo:Nisu hobisti ljudi koji imaju plastenike godinama izive od toga.Ali poceti sa plastenikom od 12 ari je po meni vrlo smelo.
Topalovic i Kurkela to mogu ladno da urade jer znaju posao,ima na forumu jos takvih da ne nabrajamo
sada.Hiljadu stvari zna da podje naopako
Ostajem pri tome da u takav plastenik ide jedna sadnja i bere se od 15 maja do 15 novembra (recimo)
Tu imate razne cene ali nema prekida stalno stizu ::novac:: a posle na :ppozdrav: :D
 
1200 mkv bez iskustva je smelost jer sam se uverio hiljadu puta kod drugih a i kod sebe da je rizično krenuti u tako nešto.i ja spadam u neku vrstu hobiste sa svojih 700 kvm jer mi to nije osnovna delatnost ali je već 11 godina iza mene pa sam se malo i okožio na svojoj muci.
Pozdrav za sve plasteničare i uspešno i planiranje i početak proizvodnje :ppozdrav: :ppozdrav:
 
:D

Nije toliki problem uloziti, pa i raditi.
Ali zato je veliki problem prodati. Znaju svi koji se bave proizvodnjom povrca o cemu pisem.
Ranu proizvodju ne narusava toliko domaca konkurencija koliko uvoz.
Nesto kasniju proizvodnju prati sto Jura navede gore "hobi" proizvodjaci i proizvodjaci koji
sade vece povrsine a, stizu kasnije na trziste.
Konkretno mislim na cenu finalnog proizvoda kod proizvodjaca.
Sto se tice ulaska u ovaj posao.
Najveca investicija za pocetnika pored finansija je ZNANJE.
Ne bih trebalo, da bude greski, jer ovaj posao ne dozvoljava popravni.
To znaci od sejanja do zavrsetka branja, da se odradjuje sve u ROKU.
Mozda sam malo vise mudrovao, ali tako je to u ovom poslu. :cao:
 
Zelela bih svima na forumu Srecnu i rodnu 2011 godinu, sa zakasnjenjem bi pitala i prokomentarisala isplativost rada u plastenicima jer niko ne pominje HASAP I GLOBAL GAP a prica se o izvozu da li MARKODANUBE koji zivi u Evropi nije upoznat sa time. Prisustvovala sam edukaciji o povrtarstvu i ratarskim usevima u Vrscu dva dana u septembru mesecu gde je predavanje drzao gospodin D J iz Makedonije i upoznao sa uslovima i zakonima koji nam donosi kandidatura Srbije u Evropsku uniju. Niko nece moci da izadje na trziste bez sertifikata o proizvodnji povrca po GLOBAL GAPU ili HASAPU.
To podrazumeva kontrolu zemljista u svakom plasteniku, kontrolu svake vrste proizvoda ( paradajaz, karastavc, paprika itd), kontrolu vode za zalivanje, ugovor sa zastitarom koji prati koriscenje svih vrsta pesticida, fungicida i prehrane, odrzavanje higijene gde nista nesme biti izbaceno bilo gde vec samo na odredjeno mesto, misli se na odbacene plodove, suve listove i drugo. Mora postojati posebna prostorija za odlaganje hemije i spriceva kao i prostorija za pakovanje gotovih proizvoda gde svaka gajba mora biti obelezena sa datumom branja, brojem plastenika tj parcela odakle je ubrana. Vodjenje knjiga o svakom danu sta je odredjeno u plastenicima ili na otvorenom polju. Po Evropskim cenovnicima koji nam isti donose svaka analiza svakog proizvoda ima cenu od 100 eura izlazak strucnog lica za davanje licence takodje 100 eura, ugovor sa strucnim licem takodje 100 eura pa ako im jos nesto nije po volji novih 100 eura a o ispravnosti da i ne pricamo jer sa tim se zabranjuje svaka prodaja a ko ne bude posedovao HASAP ili GLOBAL GAP nesme da prodaje proizvode jer sledi enormna kazna. Dali cemo imati isplativost proizvodnje u plastenicima jer to nas sve neminovno ceka. Ko zeli rado cu mu posltai CD sa predavanja gde je do najsitnijih detalja sve objasnjeno sta nam sledi.
Pozdrav svima
 
HEEE......majko mila a ja taman mislo da pocnem sa plastenickom proizvodnjom povrca a ono evropska unija umesa prste......PA ONI NISU NORMALNI......ko hoce u evropu neka ide ja necu!!!!!!!!!!!!!!!
 
ma mogu oni da se..ru koliko hoce a ni kod njih ne cvetaju ruze,to sistem hasarp ili global su price za malu decu i da se sitnima uzme koja para tj da krupna riba pojede malu pa sta mislite sto se protestvuje u svetu (a najvise u evropi) zbog globalizacije
 
Ovo je sramota sta se, sve uvodi.
Ako ovako nastave, ja cu moje plastenike da pocupam i popalim folije.
Metalnu konstrukciju cu da spakujem da ceka bolje vreme (koje sumnjam da ce ikada doci).
Mogu oni da uvode za male proizvodjace sta hoce, za koju godinu nece ni biti na
trzistu zdravog povrca.
Imam primer jednog velikog plastenika kod mene u okolini, kako proizvodi "ZDRAVU HRANU"
a, radnici mu se truju svake sezone.
Za takve ni sada ne vaze ova pravila, niti ce vaziti ova nova.
Dovojno je sto su pustili bez carinski uvoz, netreba nista vise.
I ovako je sve manja zarada, na plastenickoj proizvodnji, jos kada uvedu dodane troskove
proizvodjacima, neznam ko ce ulagti u proizvodnju.
 
Izgleda nerazumno i previse komplikovano. Na seminaru je bilo dosta proizvodjaca koji su pitali predavaca da li je sve to moguce, a on je odgovorio da nas to neminovno ceka. Isto su pitali Bugari i Rumuni kad je kod njih drzao seminar i sa nepoverenjem to prihvatali, ali po prijemu kandidature svi su radili sta Evropa zahteva. Ne znam kako ce biti kod nas, jedino da molimo Boga da nas ne prime u EU.
 
Nazad
Vrh