Pogon na zejtin

Hladno cedjeno ulje (suncokretovo I sojino), jos uvek je od 80 do 85 din.
Manje se trosi zbog mnogo vece gustine od eurodizela, I nema problema oko loseg podmazivanja bos pumpe.
Samo ga treba dobro zagrejati, kao I zejtin uostalom...
Mislim da je kg 80 din u Pioniru Srbobran sirovo sojino ulje sto bi trebalo da je oko 60 din L .
 
Možda je već bilo o tome ali samo kratko:
Jutros na RTS 1 u jutarnjem Dnevniku gostovao profa sa mašinca ... ovamo-onamo (nije za moderne, nije svakako ... kod starih može ali ne preporučujem, a guta knedle ... i na kraju "politički" (prarafraziram) "ako neko misli da će uštedeti (kod starih motora) ... ali ne bih preporučio" ITD.
Naravno BD dolazi u obzir (što jest', jest') ali ima drugi sastav (i to je tačno), u svaki motor do 7% a u neke i 100% (to je sve tačno ali nije direktno tema).
I naravno: zimi bar pola dizela inače ne valja (tako nešto) ...
Nisam gledao od početka ali može se verovatno izguglati.
 
Pa naravno da nece reci :
"LJUDI SIPAJTE ZEJTIN, DA TAKO SJEBETE NAFTNU INDUSTRIJU I VIKTORIJU KOJA PRAVI BIO DIZEL"

Naravno!
Uzevši to u obzir (da nije smeo to da kaže) SKORO da je rekao (baš to). To sam hteo reći (al' se izgubilo "u prevodu" ... ko je gledao njemu je jasnije ... skoro da je čovek gutao knedle pokušavajući da izbegne odgovor ... ne sipati u "moderne" (Euro 4 i Euro 5) je naravno "opšta preporuka" i vrabci na grani je znaju ... ne treba profa sa Mašinca da to kaže ...)
 
Orao sam ovih dana sa nekih 40% zejtina u rezervoaru i nimalo mi se nije svidelo.U kabini je stalno nesnosan smrad od sagorevanja zejtina.Traktor mi osetno teze pali izjutra.Cini mi se da mu je rad motora drugaciji.Auspuh mu se trese na velikom gasu i kao da brljavi.
 
Meni se činilo ove godine na oranju za zejtinom (pola-pola), kad je hladan, motor čuka na 1000 obrtaja, a kad se zagreje onda na nešto preko 1600. Kao Vladimirca da sam vozio.. Završio sam sa zejtinom što se mene tiče...
 
Ja sam bogami mislio da ga sipam u kombajne i tako nekako barem malo povecam letos zaradu jer evo gorivo nastavlja poskupljenje a nafta u svetu pada.To mi nikako nije pa jasno.Ali me ovo iskustvo zabrinjava.Na kraju cu nesto da sjbm pa ima da mi se obije o glavu.
 
Možda leti na većim dnevnim temperaturama se poveća viskozitet i bude bolje, čekaj prvo da dodje žetva.. Meni u silažu ode preko 1000 evra na gorivo, tako da se i ja razmišljam...
 
Nazad
Vrh