Pokrovni usevi

Imam samo jedno pitanje. Grozimo se nekih zapadnih vrednost i licno sam konzervativan i protiv kojekakvih sranja koja nam se namecu namerno ili nenamerno u skolstvu, kulturi, drustvu pa sve do porodice. Sad hocemo da uvodimo nesto za nas novo od raznih vrsta obrade zemlje do odmaranja zemljista pa do obaveznog dvopolja u istoj godini. Samo upijamo i upijamo i tonemo li tonemo. Ili sam mozda ja zaosto??
 
To sto placaju da se ne obradjuje vec da se zalivadi i samo kosi je najopasnije...
Time nestaje osnova poljprivrede - proizvodnja...
Dugorocnije i stoka i smisao...jer se zivot oslanja na subvenciju...dokle je bude
 
Ja sam slušajući par puta Bila Gejtsa počeo da razmišljam da oni za široke narodne mase planiraju sintetičko meso i ko zna šta još, dok će bogataši jesti zdravu hranu, bez pesticida, koja će zbog cene biti nedostupna za obične smrtnike.
 
Imam samo jedno pitanje. Grozimo se nekih zapadnih vrednost i licno sam konzervativan i protiv kojekakvih sranja koja nam se namecu namerno ili nenamerno u skolstvu, kulturi, drustvu pa sve do porodice. Sad hocemo da uvodimo nesto za nas novo od raznih vrsta obrade zemlje do odmaranja zemljista pa do obaveznog dvopolja u istoj godini. Samo upijamo i upijamo i tonemo li tonemo. Ili sam mozda ja zaosto??
Mene zanima da li je to ,,novo" korisno za mene, njivu i celo društvo. Ono protiv čega sam je ped.rluk, parovi, razvrat, cinizam, laganje i sve ostalo što šteti društvu i meni, a možda i njivama. Nije ništa crno-belo. Nije da tamo ništa ne valja ali nije ni da sve valja. Mi treba da prihvatimo samo ono što je za nas korisno.
 
Slazem se. Samo dok mi uklavirimo staje za nas dobro, a sta ne, prodju vozovi da ne kazem zivot.
 
Лаки, па и сад се тако хране поједини. Имају мале баште, воће, поврће се не прска. Мало живине и по које свињче. Само за такве кажемо да не знају шта раде и да то није економски исплативо.
 
Slazem se. Samo dok mi uklavirimo staje za nas dobro, a sta ne, prodju vozovi da ne kazem zivot.
Zato postoje dobronamerni, obrazovani ljudi, patriote, sposobni da razmišljaju i donose odluke. 95% građana nije ni blizu sposobno i to je tako. Problem je jer su neki od tih 95% najgrlatili jer nisu svesni svog ne znanja.
 
Ne koristim fungicide, a herbicide minimalo, samo u kukuruzu i to špricanjem u trake širine 20 cm, a ostatak međuredno frezam. Do prije godinu dvije niti kukuruz nisam ničim tretirao, uz frezu ostalo odradila motika, no malo su me pritisnule godine pa mi motika više ne legne dobro u ruke. Od insekticida jedno špricanje krumpirove zlatice. U vrtu koristim isključivo stajnjak. Povrća i voća, osim južnog, na taj način proizvedemo koliko nam je u obitelji potrebno. Ako je baš loša godina onda ponešto kupimo. Možda nema ekonomske računice, ali ona mi je kod proizvodnje za vlastite potrebe najmanje bitna. Znam što jedemo.
 
Још једна ствар код баште, поента је да се једе сезонско поврће. Како шта стиже. Ту има празног хода али има зимница. Има ту још што шта да се напише али није тема.
 
Stanje u R Hrvatskoj, ciljam na snimak između 14,5 i 36,5-og minuta. Molio bih kolege iz Hrvatske da nam objasne ,,zelena plaćanja" i ,,eko sheme", razlike, sličnosti, dobit i gubitak. Hvala.
Uvjetovanost za dobiti uopće bilo kakav poticaj ->
Uz one prethodne od prijašnjih godina (zabrana paljenja....) dodano je još:
-plodored za sve iznad 10ha (nema soja na soju npr)
-5% neproizvodne površine svake godine uz redovno održavanje (tanjurača, malčer tj mehaničko uništavanje korova)
-EZP (ekološki značajne površine) npr oranice koje su uz rijeke, vodotokove, kanale, šume itd ne smiješ ništa proizvoditi 5-10m širine minimalno uz čitavu dužinu kanala/šume, samo mehaničko održavanje bez upotrebe herbicida i umjetnih gnojiva na tih 5m širine
-ako su nagibi oranice veći od 9% nema obrade tla, npr možeš posijati na tom dijelu travne trake ili ostaviti zetvene ostatke zbog erozije tla itd...

Također uvjetovanost je trebala biti da oranica od 15.11 do 15.02 ne smije biti gola....npr zimska/jesenska brazda i onda posijati neki pokrovni usjev preko zime al to u ovom ciklusu zajedničke europske poljoprivredne politike nije prošlo jer je još nezamislivo u europi bez pluga i zimske brazde pa su nam to 'progledali kroz prste'

Ako to ostvariš imaš pravo na poticaj:
osnovni poticaj: 130 E/ha
preraspodijeljeno plaćanje (samo za prvih 30 ha): 110 E/ha
mladi poljoprivrednik (samo prvih 5g, za prvih 50ha): 85 E/ha

Tko radi 100ha i poštiva sve uvjetovanosti ostvaruje 130 E/ha, još 110 E/ha za prvih 30 ha, i ako je mladi još 85 E/ha za prvih 50 ha!!

Prednosti eko shema: dobrovoljne + jednogodišnja obveza
Nedostaci: more njih 😂 (npr ispada da se baviš poljoprivredom samo zbog poticaja, posebno kod velikih jer zbog obrta novca/veličine će velika većina moći iskoristiti puno eko shema (npr interpolacija voćarstva + ratarstva na istim parcelama)
Npr možeš također kao voćar kombinirat e eko shemama i drugim mjerama
Npr interpolacija usjeva, npr sadnja leguminoza između redova voćnjaka...Pa veliki bez problema mogu doći do 1500 E/ha i više ako sve iskombiniraju (poticaj za voćarstvo, prijaviš eko, prijaviš leguminoze između redova, travne/cvjetne trake uz rubove nasada, pa mjere za klopke i mehaničko uništavanje korova itd.....)
A sudeći po situaciji s terena velika je potražnja za sadnicama lijeske/oraha tako da ćemo imati sve više voćara :)
Sve to vodi k beskonačnoj papirologiji, kontrolama, inspekcijama itd....

Što se tiče konverzacijske i pokrovnih usjeva od sljedeće godine zabrana korištenja glifosata...
+ za svaki pokrovni usjev/postrni (soja mislim min 80kg/ha), ako hoćeš prijaviti poticaj nema više vlastitog sjemena, moraš imati račun o kupnji sjemena i da nije gmo sjeme (npr u mom kraju su skoro svi sijali postrnu soju s vlastitim sjemenom)
I mislim da solidan broj pesticida gubi dozvolu od 2024g.....

Npr kod eko sheme Minimalni udio leguminoza 20% ukupne površine ne smiješ bacati nikakvo umjetno gnojivo (npr na soju)....
I za svaku eko shemu za koju prijaviš potporu vođenje evidencije kad je šta urađeno (Npr travne/cvjetne trake kad je izmalčirano a imaš msm 2 perioda u godini kad je dozvoljeno, ili kad si bacio stajnjak koji moraš u roku 48h potanjurati/zaorat) jer se parcele snimaju svakih 5dana pa preko monitoringa/satelita oni provjeravaju jel si poštivao pravilnik...
+ prijava na agronet aplikaciji tj evidencija koliko si čega godišnje proizveo za svaku kulturu (kila/litara itd) (ovo je mislim već na snazi 3g)
+ za svaku ekoshemu/mjeru koju si prijavio minimalno 6h godišnje predavanja/edukacija vezano za tu shemu

Za stočarstvo je tek posebna priča, u prijevodu PROPAST.
Npr stajnjak ne smije biti u dvorištu ni na oranici nepokriven...
+ obavezna analiza stajskog gnojiva i zeolit, i ako prijavljuješ poticaj za telad mislim da ih smiješ prodati tek nakon 6mj starosti...pa propisane minimalne kvadrature po grlu....
+ more drugih propisa....

2/3 OPG-ovaca do 50ha (posebno do 30ha) mislim da će imati odsada manji poticaj po hektru za 30%, dok će se velikima većinom povećati...

P.S Kolega na 17:15-17:30 objasnio ukratko 'glavni uvjet' no till obrade..
Te reportaže i demonstracije konverzacijske obrade prikazuju samo iz područja s redovnim padalinama i većom količinom vode u tlu, zanimljivo.... 😂
 
Šta je sa prskanjem njiva po novom ?
Otrova imamo jako malo kvalitetnih jer zabranjuju sve bolje aktivne tvari, herbicide isto idu u što veće suzbijanje. Dobili smo kodove mi koji imamo završen tečaj za pesticide i sada strogo ministarstvo prati što kupujemo, koliko itd, kontrole će biti puno strože. Već imamo monitoring preko satelita, a pročitao sam da će nabavljat i dronove za kontrolu.

Evo, kolega je fino u postu gore objasnio stvar sa potporama.
 
Pa to se već radi godinama, a i ministrica je javno rekla da su joj bitni veliki kompleksi, tako da mi ostali dokle ćemo ne znam, ja recimo radim cca 55 ha, proizvodim sve u fullu i sa čistim ratarenjem na toj površini slab bi bio napredak. Sve zabranjuju, sve uništavaju, uzimaju se eko poticaji, a proizvodnja nula.
 
Imam samo jedno pitanje. Grozimo se nekih zapadnih vrednost i licno sam konzervativan i protiv kojekakvih sranja koja nam se namecu namerno ili nenamerno u skolstvu, kulturi, drustvu pa sve do porodice. Sad hocemo da uvodimo nesto za nas novo od raznih vrsta obrade zemlje do odmaranja zemljista pa do obaveznog dvopolja u istoj godini. Samo upijamo i upijamo i tonemo li tonemo. Ili sam mozda ja zaosto??
Да ли је је тај начин поправљања земљишта западни изум. Колико ми је познато у старом завету пише да се земља одмара седме године. Е сада што си читао Манифест комунистичке партије а не Стари завет, ко ти је крив.

Zato postoje dobronamerni, obrazovani ljudi, patriote, sposobni da razmišljaju i donose odluke. 95% građana nije ni blizu sposobno i to je tako. Problem je jer su neki od tih 95% najgrlatili jer nisu svesni svog ne znanja.
Нажалост код на се „конзервативан“ (како @coci064 каже за себе) претвори у: ја сам у души комуниста и чекам да ми партија каже. Ако не каже ништа онда ништа, није добро мислити својом главом.

Комунизам је уништио све, од задругарства до ума и размишљања. Зато те колега пита (а питање није искрено, него је провокација) зашто прихваташ нешто са запада а не верујеш у „западне вредности“.

Наравно да треба радити оно што је боље за земљиште...а колега @coci064 је заборавио „народну мудрост“ – није „клоња“ далеко него си ти куме касно кренуо.:)

Зато колега @baderljica ради свој посао како си наумио...пусти @coci064...он разуме али му партија није рекла шта треба (да не буде неке забуне – не нека партија...КПЈ).
 
Још једна ствар код баште, поента је да се једе сезонско поврће. Како шта стиже. Ту има празног хода али има зимница. Има ту још што шта да се напише али није тема.
Preživelo je čivečanstvo 100.000 + godina bez piljarnica, zamrzivača i hipermarketa
 
Nikakve ili jako malo slobode. Ako se ne traže subvencije, treba u agenciji za poljoprivredu upisati što se nalazi na njivi, a i ako se zaobilazi agencija, to su obično ovi baš mali mali po hektar dva (a njih ima malo jer su dali zemlju u zakup), oni ni nemogu kupiti pesticid. To se sad radilo da su ti manji kupili pesticid na nekog drugog, ali do sad su uglavnom kontrolirali manje više trgovce, a sad sa ovim kodom direktno prate nas što kupujemo. Uglavnom stežu se obruči sa svih strana.
 
Otrova imamo jako malo kvalitetnih jer zabranjuju sve bolje aktivne tvari, herbicide isto idu u što veće suzbijanje. Dobili smo kodove mi koji imamo završen tečaj za pesticide i sada strogo ministarstvo prati što kupujemo, koliko itd, kontrole će biti puno strože. Već imamo monitoring preko satelita, a pročitao sam da će nabavljat i dronove za kontrolu.

Evo, kolega je fino u postu gore objasnio stvar sa potporama.
Za dronove sam i ja cuo i da se planira nekih 3-4 tisuce dronova... ( https://www.agroklub.com/poljoprivr...-zemljista-apprrr-kupuje-flotu-dronova/85386/ )

Zbog tih svih zabrana kod nas skoro nitko više ni ne sije uljanu repicu npr...

Najveci apsurd kod nas je, čak i osobno poznam par ljudi koji rade 200-300ha i od toga je 75-80% pod eko pašnjacima a nemaju ni grla stoke 🤷‍♂️ a poticaji za eko pašnjake kod nas se zadnjih godina kretali 500-700 E/ha...nije ni čudo što je cijena hektra livade od 2019 skočila za 50% haha
 
Nazad
Vrh