Sistem pdv-a?

Subvencije kao podsticaji ne ulaze, kako to da premija ne ulazi u promet?

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Proveri opet al na pravom mestu. Nije podsticaj ide u promet.

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
U poreskoj upravi u Sr.Mitrovici, Brankica sa trećeg sprata mi tako rekla.Ako ona ne zna šta upada u promet onda niko ne zna.
 
Premija za mleko ne ulazi u promet.Subvencije ne ulaze u promet.Novčane transakcije sa računa na račun ne ulaze u promet.
Како не улазе у промет? Мислиш промет којим се постиже пореска основица за ПДВ-а или нешто друго? Субвенције су накнада у промету. Иначе, могу и субвенције да уђу у основицу...зависи ко их даје.

Član 17 (Закон о ПДВ)

Subvencijama iz stava 1. ovog člana smatraju se novčana sredstva koja čine naknadu, odnosno deo naknade za promet dobara ili usluga, osim novčanih sredstava na ime podsticaja u funkciji ostvarivanja ciljeva određene politike u skladu sa zakonom.


И трансакције могу ући у основицу за обрачун ПДВ...мислим да се постигне оних 8 милиона...ако се не пази како се са њима поступа.

Subvencije kao podsticaji ne ulaze, kako to da premija ne ulazi u promet?

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
И једно и друго је накнада у промету. Ако си мислио исто да ли улазе у основицу за обрачун ПДВ... Ако су премије за млеко подстицаји у складу са политиком подстицаја развоја односно законом онда не улазе у основицу.

Значи да улазе у промет (чине накнаду за промет добара и услуга) али нису повезане а ценом добара и услуга (као што је било раније) него су у функцији развоја...ваљда...



ПС

Иначе премија за млеко јесте врста подстицаја...као директно плаћање:

Vrste podsticaja

Član 3

Vrste podsticaja jesu:

1) direktna plaćanja;
2) podsticaji merama ruralnog razvoja;
3) posebni podsticaji;
4) kreditna podrška.

Član 14

Direktna plaćanja obuhvataju:

1) premije;

Итд
 
Subvencije i premije se ne racunaju
Mrzi me da se raspravljam po 100ti put.
U pdv-u sam preko 10godina,dobro poznajem taj deo zakona.
Matic je pre par postova napisao sta ulazi,sta ne ulazi i sve je tacno je rekao.
 
Struja voda komunalije pio socijalno benzin registracija kola i troskovi oko auta, odeca obuca itd da li i to moze da se placa sa tog racuna koji je u pdv
 
Subvencije i premije se ne racunaju
Mrzi me da se raspravljam po 100ti put.
U pdv-u sam preko 10godina,dobro poznajem taj deo zakona.
Matic je pre par postova napisao sta ulazi,sta ne ulazi i sve je tacno je rekao.

Član 17 (Закон о ПДВ)

Poreska osnovica (u daljem tekstu: osnovica) kod prometa dobara i usluga jeste iznos naknade (u novcu, stvarima ili uslugama) koju obveznik prima ili treba da primi za isporučena dobra ili pružene usluge od primaoca dobara ili usluga ili trećeg lica, uključujući subvencije i druga primanja (u daljem tekstu: subvencije), u koju nije uključen PDV, ako ovim zakonom nije drukčije propisano.

Subvencijama iz stava 1. ovog člana smatraju se novčana sredstva koja čine naknadu, odnosno deo naknade za promet dobara ili usluga, osim novčanih sredstava na ime podsticaja u funkciji ostvarivanja ciljeva određene politike u skladu sa zakonom.



Онда које субвенције не улазе у промет...односно основицу? Има разних субвенција...Значи, реч је о субвенцијама које су део политике подстицања развоја или производње које држава уређује законом* (мислим да се неко не „затрчи“ на неке рекламне „субвенције“ које дају трговци...или можда и оне мађарске субвенције ту спадају као субвенције које не даје наша држава по свом закону за подстицање развоја).

Проблем можда може бити када се субвенције дају одлуком нижих нивоа власти, а не проистичу из закона републике, програмом мера нпр. уредбом покрајине или локалне власти...онда субвенције улазе у основицу за ПДВ. Тако да ту изгледа постоји „мали проблем“.

Ако си користио само државне субвенције у складу са законом онда ниси имао проблема...



Матић можда није све тачно рекао:

Трансакције могу ући у основицу ако се направи пропуст.

Član 45

Osnovica ne sadrži:

1) popuste i druga umanjenja cene, koji se primaocu dobara ili usluga odobravaju u momentu tog prometa dobara ili usluga, odnosno u momentu izdavanja računa za taj promet;

2) iznose koje obveznik PDV naplaćuje u ime i za račun drugog, ako te iznose prenosi licu u čije ime i za čiji račun je izvršio naplatu i ako su ti iznosi posebno evidentirani;

3) iznose koje obveznik PDV potražuje za izdatke koje je platio u ime i za račun primaoca dobara ili usluga, ako su ti iznosi posebno evidentirani.

Obveznik PDV posebno evidentira iznose iz stava 1. tač. 2) i 3) ovog člana tako što u svojoj evidenciji propisanoj ovim pravilnikom obezbeđuje podatke o tim iznosima.

U računu koji obveznik PDV izdaje za promet dobara ili usluga posebno se iskazuju iznosi iz stava 1. tač. 2) i 3) ovog člana

Тако да новчане те трансакције могу бити урачунате у основицу ако нису посебно исказане у рачуну за промет добара и услуга.

Значи, ако си правилно радио нема фрке...:)
 
Zakomplikova ga ti totalno. Ono što mi je rečeno ja sam preneo.Nisam dobio informacije na pijaci niti u pekari već u ozbiljnoj instituciji i meni je njihova reč dovoljna.Toga dana kada sam dobio čestitku otišao bih i na Kilimandžaro po informacije, da je trebalo. 😂
 
Ja sam imao pre par godina 2 gazdinstva koja su presla 8mil.
Ali kad su izvukli u poreskoj sve stavke ostalo je samo 7 mil.
A upravo su odbili subvencije po ha,prebacivanje sa drugog racuna itd.
 
A kad si u sistemu pdv da li subvencije mogu da se podizu i koriste za placanje kao poseban novac van sistema pdv
Moze naravno. Udjes u pdv kao fizicko lice,nisi preduzetnik,pravno lice ili doo. Sve radis normalno kao i do sad,bitno je da vodis racuna o pretplati da ne bi mora posle da placas pdv iz svog dzepa na prodatu robu.
 
Subvencije u sistemu PDV-a ne možeš da koristiš kako hoćeš, bar tako kažu moje knjigovođe. Moraš da ih koristiš na isti način kao i sav ostali novac na računu.
Samo moraš da plaćaš knjigovođu mesečno 50-100e, samo moraš da plaćaš veće doprinose, porez na zaradu i td. Ako se ne kupuje nova mehanizacija i ako se ne prave troškovi samo boli stomak.
 
И треба озбиљна механизација да би имали вишак,ситна скоро ништа не значи на велики обрт новца. Значи наравно али ни близу као трактор,приколице комбајн итд. ПДВ је велика обавеза и трошак генерално ако немаш намеру да се шириш али у будућности ће све више и више људи из ове бранше бити у њему,без даљњег.
 
Subvencije u sistemu PDV-a ne možeš da koristiš kako hoćeš, bar tako kažu moje knjigovođe. Moraš da ih koristiš na isti način kao i sav ostali novac na računu.
Samo moraš da plaćaš knjigovođu mesečno 50-100e, samo moraš da plaćaš veće doprinose, porez na zaradu i td. Ako se ne kupuje nova mehanizacija i ako se ne prave troškovi samo boli stomak.
Menjaj knjigovodju🤣
 
Nazad
Vrh