Slobodna diskusija o žitnim kombajnima

Tx 34 ga pojede. Isto je 5 slamotresa.
Ali NH ima bubanj 600mm, treći bubanj, veću površinu sita ima pred sita sa dodatnom sabirnom ravni, veći bunker, veće gume, sa 6 rednim sklopivim adapterom se igra čak i u brdovitom terenu.
Daleko je komforniji jer mu motor nije iza kabine, plus motor je vrlo pristupačan sa svih strana, hidro pumpa mu je direkt na motoru nema kaiša.
Ima blokadu diferencijala.
4 brzine mjenjača
Remenje i lanci svi u standardima itd............

A rekoh pričam o mašini kao mašini.
Što se tiče dijelova za Claasa u Srbiji su dostupni u svakoj zlatari.
Recimo za IMT 539 ili Zetora ima baš baš dijelova, ali imta je sve manje, Zetora samo 2 u selu i ta dva ne rade ništa

Imali smo TX34 nekoliko godina, znam ga u dusu. Nisi u pravu, sa moje tacke gledista. Cela TX serija ima nekoliko problema, ali i nekoliko dobrih resenja. Necu ulaziti u to sta je plus, a sta minus, ali ja moje kombajne odrzavam pa znam. Moj TX je jos imao i 3D ladju. Dosta jace konstrukcije od obicnog.
Velicina bubnja nije presudan faktor. Bitni su uglovi, prilazni izlazni itd.
Ono sto se retko spominje jesu pripadajuci hederi za zito,soju.... Claas je tu daleko ispred svih. NH ima strahovitih problema u soji. JD starijih serija tipa 9, 10 i 11 ima jako lose resenja pogona i nosenja sita, kretaca, silen blokovi. Problematicna izlazna osovina, to jest zvono motora i o tom se mora voditi racuna. Da ne pisem dalje :)
 
Си ти радио са 800 серијом житних хедера на ЏД комбајну?

Ајде пиши даље да видим шта не ваља на 11 серији, интересује ме да бих то могао да отклоним, ако је икако могуће?
 
Ти мислиш да други нису радили кмбајне са два доба, који су имали исте могућности као и мега?
Koji? Koliko znam u toj generaciji JD je imao 1188,1075 itd.
BIlo ih je dosta u nasem kraju,po meni nisu imali neki ucinak. JD kombajnima skidam kapu ali tek posle 2003-2004 god. Wts je masina.
Ali povela se polemika generacije 90ih i tu mislim da je mega bila bez premca,a da ne govorim kad se 96. pojavio Lexion.
 
Ali kvar je resen za jedan dan kako kog okrenes. Zamenskih delova ima gde hoces, Almeks ima 90% delova, sto budi realan nema niko, cena je velika i jaka ali sta bi mi sad? Ako hoces jeftino odrzavanje treba uzeti zmaja. Ja se vodim politikom kao Paor-a odrzavam sam i sve u Alemsku uzimam, racunam ne placam majstora, a kalabudzotine to ne radim cak ni dan da zavrsim.
Zašto nije kao u Mađarskoj, u kojoj je definitivno veći standard, a delovi dostupniji i mnogo jefiniji ? Meni je skoro vremenski isto Panćevo ili Segedin, a cena neuporediva. Koliko je taj gazda mogao profitirati čak i da je jedan dan više vro a nije sa razliokom od 260.000 dinara. Samo bi bio u debelom minusu. A o gazdi Almeksa ne bih komentariso, vatali smo se za gušu on i ja pred njegovim zadriglim celavcima 2005-te u Temerinu pri predaji dokumentacije za licitaciju državne zemlje. Hteo je preko reda, svi su se sklonili osim mene, posle mi govore da li znam ko je on. Rekao sam da me ne zanima, da samo znam da je iza mene. Na licitaciji je izlicitirao 1ha zemlje okrižene sa nekoliko diži privatne zemlje po ceni 340.000 ili 370.000 i komentarisao kako mu baš taj hektar treba. Naravno da ništa nije platio.
 
Imali smo TX34 nekoliko godina, znam ga u dusu. Nisi u pravu, sa moje tacke gledista. Cela TX serija ima nekoliko problema, ali i nekoliko dobrih resenja. Necu ulaziti u to sta je plus, a sta minus, ali ja moje kombajne odrzavam pa znam. Moj TX je jos imao i 3D ladju. Dosta jace konstrukcije od obicnog.
Velicina bubnja nije presudan faktor. Bitni su uglovi, prilazni izlazni itd.
Ono sto se retko spominje jesu pripadajuci hederi za zito,soju.... Claas je tu daleko ispred svih. NH ima strahovitih problema u soji. JD starijih serija tipa 9, 10 i 11 ima jako lose resenja pogona i nosenja sita, kretaca, silen blokovi. Problematicna izlazna osovina, to jest zvono motora i o tom se mora voditi racuna. Da ne pisem dalje :)
I moja predhodna dva NH su imala 3D lađu, trenutni nema.
Lično sa njima nisam vršio soju, jednostavno je slabo ko kod nas sije, ali znam ih par u drugim selima gdje se sije soja, niko nije imao problema u vršidbi soje.
Ne znam šta je problem sa hederima, NH hederi rade super, imam i obični i fleks za soju, u žitu sam koristio oba, oba rade perfektno.
Po Italiji baš masovno koriste NH fleks hedere za soju.
Na jednom NH sam imao sklopivi Geringhoff heder, takođe odlična stvar.
 
Moj je konkretno 91. Godiste, ali to uopste nije bitno. Ne ulazim u raspravu oko cena delova, samo dostupnost istih. Almeks od svih uvoznika ima najveci lager delova, u Agrostatu nema na stanju nicega, a uvoznik Dajca.
Probaj za Klasa iz 91-prve, isto bi prošao. Danas je dobra dostupnost svih delova zbog organizovane trgovine preko neta. Tvrdim da si u Mađarskoj mogao naći isto kao u primeru o osovinama. Preterano je Almeks glorifikovan. Ni ja ne pričam o cenama nego o dostupnosti delova. A mnogo je bitno koje je godište. Kada zovem za Axosa za neku sitnicu, neki deo. Komentariše, sumnjam da imamo jer je to stari traktor. A traktor je tada bio star 7-8 gidina. I uvek sam čekao desetak dana. Preko neta bi bilo jeftinije i brže ali se mi bojimo.
 
Ja sam oduvao Megu 204 u prljavoj soji, čim je ušao u njivu zagušio je da su dva dana odgušivali, vozio je gazda, a ne radnik. A ja sa NH 8040 bez kabine sam odradio skoro bez zaustavljanja. Za Klasove sam čuo da su traktorima odgušivali, za druge nisam. Tvrdim da su Klasovi do Mege bili skloni prosipanju zbog malog prečnika doba i jakih motora.
 
Zašto nije kao u Mađarskoj, u kojoj je definitivno veći standard, a delovi dostupniji i mnogo jefiniji ? Meni je skoro vremenski isto Panćevo ili Segedin, a cena neuporediva. Koliko je taj gazda mogao profitirati čak i da je jedan dan više vro a nije sa razliokom od 260.000 dinara. Samo bi bio u debelom minusu. A o gazdi Almeksa ne bih komentariso, vatali smo se za gušu on i ja pred njegovim zadriglim celavcima 2005-te u Temerinu pri predaji dokumentacije za licitaciju državne zemlje. Hteo je preko reda, svi su se sklonili osim mene, posle mi govore da li znam ko je on. Rekao sam da me ne zanima, da samo znam da je iza mene. Na licitaciji je izlicitirao 1ha zemlje okrižene sa nekoliko diži privatne zemlje po ceni 340.000 ili 370.000 i komentarisao kako mu baš taj hektar treba. Naravno da ništa nije platio.
U potpunosti se slazem sa tobom. Moje vidjenje je da kada mi nesto stane u sezoni cilj mi je da opravim sto je pre moguce u danu ili za noc, zato je to jedan od razloga zasto sam uzeo Megu i Ariona. Da je bezobrazno skupo jeste, jedini su i imaju monopol, ne branim nikog neutralan sam, skupi su svi, i za Jd kod nas je original isto dosta skuplji nego preko, to sam Galiciju hteo da kazem svi se hvatamo bezobraznosti Almeksa ali nista drugi nisu bolji. Ja kada sam traktor gledao prvo sam gledao Deutz svidjao mi se, isao video, provozao okrenuo se i otisao iako mislim da su to manje vise okej masine, ali malo precenjene.
 
Prici nikad kraja,ja imam megu pa mi je glupo da hvalim.
Samo par jednostavnih cinjenica. Skidam sa njom oko 700kj godisnje u kukuruzu moze da ide koliko mozes pravac da drzis,prevoz kapaciteta 48t sa 3 traktora ne moze da me isprati.
U Psenici mi je rekord 45kj u tabli za dan,prinos je bio 3.7/kj. Kad je 5t prinos skinem 35 kj lagano,ali ne u tabli. Kombajn radi perfektno cisto uz minimalan rastur,kosio sam ljudima sve i svasta,od njiva gde se ne vide redovi suncokreta od ambrozije do divljeg suncokreta od 3m. I nikad je zagusio nisam.
To sto si ti "video" i "oduvao" su price za malu decu ili ti ljudi nemaju blage veze sa stelovanjem i vozenjem kombajna.
 
Meni smeta nadmenost većine trgovaca mehanizacijom i delovima. Zato sarađujem sa istima koji su prema meni OK. Neki su zaista preopterećeni i nemaju vremena da posvete meni. Takvih iskustava najviše imam u Almeksu ili me pošalju kod trhovca koji nema pojma. Iznosi mi podatke iz kataloga koji sam prvo proučio pre odlaska kod njih, još ga ja ispravljam.
 
Prici nikad kraja,ja imam megu pa mi je glupo da hvalim.
Samo par jednostavnih cinjenica. Skidam sa njom oko 700kj godisnje u kukuruzu moze da ide koliko mozes pravac da drzis,prevoz kapaciteta 48t sa 3 traktora ne moze da me isprati.
U Psenici mi je rekord 45kj u tabli za dan,prinos je bio 3.7/kj. Kad je 5t prinos skinem 35 kj lagano,ali ne u tabli. Kombajn radi perfektno cisto uz minimalan rastur,kosio sam ljudima sve i svasta,od njiva gde se ne vide redovi suncokreta od ambrozije do divljeg suncokreta od 3m. I nikad je zagusio nisam.
To sto si ti "video" i "oduvao" su price za malu decu ili ti ljudi nemaju blage veze sa stelovanjem i vozenjem kombajna.
Radio sam ja pšenice sa Zmajem 125 30kj na dan razbacane njive. Tako da je besmisleno da nastavljamo priču. Da je bio dobar prečnik doba od 450mm, ne bi sada stigli do 750mm i stalno ga povećavaju. Trebalo im je mnogo decenija da pronene tu manu.
Sigurno je proizvod iz Nemačke bolje urađen nego iz Hrvatske ili Srbije.
 
Radio sam ja pšenice sa Zmajem 125 30kj na dan razbacane njive. Tako da je besmisleno da nastavljamo priču. Da je bio dobar prečnik doba od 450mm, ne bi sada stigli do 750mm i stalno ga povećavaju. Trebalo im je mnogo decenija da pronene tu manu.
Sigurno je proizvod iz Nemačke bolje urađen nego iz Hrvatske ili Srbije.
Знаш зашто га повећавају, тај пречник доба?
 
Radio sam ja pšenice sa Zmajem 125 30kj na dan razbacane njive. Tako da je besmisleno da nastavljamo priču. Da je bio dobar prečnik doba od 450mm, ne bi sada stigli do 750mm i stalno ga povećavaju. Trebalo im je mnogo decenija da pronene tu manu.
Sigurno je proizvod iz Nemačke bolje urađen nego iz Hrvatske ili Srbije.
Bubanj od 450 je i dan danas na Tucanu. Za tu sirinu slamotresa je sasvim dovoljan taj bubanj,pogotovo kod modela koji imaju Aps koji vec izvrsi masu 30% dok ne udje u gllavni bubanj.
Sad prave Eviona sa bubnjem 600 ali nema Aps,i nema teorije da moze da se uporedi sa Tucanom 430 koji ima bubanj 450+Aps.
 
Bubanj od 450 je i dan danas na Tucanu. Za tu sirinu slamotresa je sasvim dovoljan taj bubanj,pogotovo kod modela koji imaju Aps koji vec izvrsi masu 30% dok ne udje u gllavni bubanj.
Sad prave Eviona sa bubnjem 600 ali nema Aps,i nema teorije da moze da se uporedi sa Tucanom 430 koji ima bubanj 450+Aps.
Мешаш бабе о жабе...Евион је нижа класа и у рангу је тукана 330, који нема АПС и од ког је потписујем бољи управо због већег доба, самим тим и веће пропусне моћи...
 
Nazad
Vrh