Startovanje uzgoja šampinjona - kako početi

Ako si odneo 3 prikolice po 150komada to je kod mene 450 no to nije bitnio. Ali sa 7kg malo preterujete jedino ako briketi nisu od 25-30kg komad pa je toliko rodilo. Inace briketi od 18-20 kg nece ti nikad toliko roditi. To ti je preko 30% sto je malo preterano. Zato sam te pitao koliko je tona bilo u briketima.

Pozz.
 
ninica je napisao(la):
Evo ovako....Vidim ja oglas na netu pise: Bavite se uzgojem gljiva dobra zarada,siguran plasman,vas prostor i rad sve ostalo na nama.Znaci daju mi i police i micilijum,kompast,klimu,hemiju itd...Nazovem ti ja taj broj,javi se covek 53 godine i poce pricu sledecu koja je trajala jako dugo mada sam imao osecaj kao da pricam sa masinom a ne covekom.Uglavnom mi rece sve ovo ali da kad se ugovor napravi i overi u sudu,naravno imaju i pib i firmu mada mi ne rece naziv firme uglavnom da se stavlja pecat od te D.O.O placa ucesce od 20 do 30% zavisno od kolicine porudzbine.Navodno ta firma se nalazi u Pozarevcu to je neko Madjarsko predstavnistvo. Uglavnom da ne duzim previse rece mi da na prostor od 25m2 moze dobro da se zaradi pa cak i do 1500 eura.Sve mi to lepo izgleda i zvuci da bi bila istina poa sada nemam pojma sta raditi jer vidim da je bilo dosta slicni prevara.
Dakle prostorija 5x5m,police sirine 120cmx4m mozes stati 120+70+120+70+120 dakle staje 3 uduz sa hodnicima dakle u jednu policu staje 20 briketa od 20kg=400 kgx3=1200 kg pa i da ides u 4 nivoa to je jedno 2,5 metara visina prostorije minimum to je cca 5000 kgx20%prinos =1000 kg pecuraka x150 diinara prosecna cena jeste cca 1500 evra ALI BRUTO REALIZACIJE A NE CISTE DOBITI tako da te rekleamne price padaju u vodu
 
@ Rabadzija

I ta kombinacija sa stelazama je malo zavrnuta i malo rizicna, prvo ova prva i zadnja stelaza do zida od 120cm je malo nezgodna za branje jer se neznam kako uvuci na tu sirinu sa jedne strane u drugi red briketa. Jos ovaj sredni red mozes brati sa dve strane a ove samo sa jedne strane bice malo problematicno. A da za zaradu i ne govorimo koliko moze da se obere i koliko se ulaze u sve to sa preparatima igde je pokrivka i sam kompost koji je negde oko 120 jevreja tona pa onda racunaj ko ce ti obrati na vreme da se ne otvore i prostor za lagerovanje , hladnjaca dok ne krene na pijacu ili dale nekom nakupcu. a i cene variraju pa se nemozes osloniti da ce cena biti 150 dinara. Sve u svemu na pairu je tako a u stvarnosti je mnogo drugacuje.
 
Nije preterivanje rade na lejama bez onih okovratnika na kesi. Moram da pogledam papire kad sam koju praznijo nesto sam pomesao
 
Ma kakvi okovratnici to je pocelo kada su presli na briket, pa ti se svaka peta pokida. Snalazljiv smo mi narod pa se i to resilo.
 
peto1 je napisao(la):
@ Rabadzija

I ta kombinacija sa stelazama je malo zavrnuta i malo rizicna, prvo ova prva i zadnja stelaza do zida od 120cm je malo nezgodna za branje jer se neznam kako uvuci na tu sirinu sa jedne strane u drugi red briketa. Jos ovaj sredni red mozes brati sa dve strane a ove samo sa jedne strane bice malo problematicno. A da za zaradu i ne govorimo koliko moze da se obere i koliko se ulaze u sve to sa preparatima igde je pokrivka i sam kompost koji je negde oko 120 jevreja tona pa onda racunaj ko ce ti obrati na vreme da se ne otvore i prostor za lagerovanje , hladnjaca dok ne krene na pijacu ili dale nekom nakupcu. a i cene variraju pa se nemozes osloniti da ce cena biti 150 dinara. Sve u svemu na pairu je tako a u stvarnosti je mnogo drugacuje.
Slazem se druze moj , ja sam onako ofrlje pokusao da napunim takav objekat ucinilo mi se malo bajkovito tolika zarada na 25m2 :sta: :sta: i to je maximum na papiru a u biti je nesto drugo i zalosno realno ::lose::
 
Dobar dan i pozdrav forumasima,
zovem se Živan i hteo bih da zapocnem uzgoj sampinjona,da kapne neki dinar.ima veliki podrum pa tamo planiram da krenem sa uzgojem.Procitao sam dosta toga na internetu u zadnjih dva meseca ali...naime ,sto se tice vlazenja vazduha svi pricaju o tome da se poliva pod.E sad,jedva sam se sa mojim matorim dogovorio oko uzgoja u podrumu (zbog vlage) pa sam ga ubedio tako sto cu svuda da polepim stiropor ali prosipanje vode na beton to je vec nemoguce :) , Peto1 je spominjao prskalicu...gledao sam na netu neke uredjaje od po 8000 din. i td.sve u svemu bilo bi super ako bi mogao da saznam jos neke nacine za vlazenje vazduha.
 
Prvo da pozdravim sve članove, sada prvi put pišem ovde na forumu, gajim šampinjone već neko vreme pa da odgovorim Žixiću i možda pomognem.

Žixić, bez obzira da li imaš zamagljivače ili ne, pod mora stalno da bude mokar osim 3 dana pre pokrivanja. Vlažnost vazduha u gajilištu je preko 90% tako da ćeš sve jedno imati problema sa vlagom i mislim da ti je jedino rešenje da dobro izoluješ prostoriju mada ne znam koliko je izvodljivo da objekat iznad gajilišta ostane suv.
 
@ Zixic

Kakav je to podrum stari vinski u luku ili novi betonski? Koliko je to u kvadratnim metrima ima tu sto koje cega koje se treba pre znati da bi se nesto odredeno moglo reci. A stiropor ne bi da stavljam jel je tesko da se odrzava higijena u takvom objektu. U sastave se uvlace musice i spore zaraznih bakterija pa sve ode u propast.
 
Veliki pozdrav za petla, čitao sam mnogo tvojih postova i to mi je puno pmoglo kada sam počinjao, svaka čast
 
Podrum je ispod kuce,omalterisan.Moja i striceva kuca su spojene tako da je cela povrsina podruma preko 100 kvadrata,ima i prozore koji su u nivou zemlje.Podrum je konstrisan tako da ima pregradne zidove a ''hodnik'' je celom duzinom.Namerno stavih navodnike na hodnik jer sa te strane ne postoji zid.Znaci tri strane,jedna do zemlje i dva pregradna zida.tako da bi za cetvrtu stranu napravio pregradni zid sa vratima.
Soba sa kojom bi hteo da pocnem je 3.7m x 3m X 2.2m.
Ja stiropor moram da stavim inace od svega ovoga nema nista.Da stavim najlon na njega?Da uradim mrezicu jednu ruku?da ga premazem smesom laka i voska?
planirao sam da na pod stavim deblji najlon.Mnogo sam razmisljao o tom vlazenju a da pod bude prekriven najlonom.
jedno moje razmisljane:
ne znam koliko ste culi za pravljeno podno grejanje od bakarne zice?razvuce se bakarna zica u odredjenom obliku,prekonje selotejptraka pa sa jedne i sa druge strane najlon,na krajevima se veze za struju.Ne trosi mnogo pogotovo sto bi ja stavio tanju zicu.Moj drug je to pravio nekada pa mi je zato to palo na pamet.E sad,stavim to na pod a preko toga limeno koritance plitko a velike povrsine.Voda se polako greje i isparava.A sta mislite?
P.S ta spravice je recimo 1m x 0.5m,na podu najlon pa grejac na najlon
 
Poslednja izmena:
Ako mene pitaš ja bih ti savetovao da pogledaš kod nekoga ko već ima gajilište i da pitaš za savet kako šta da uradiš. ovo prvo za stiropor bi trebao da uradiš zbog toplotne izolacije (naravno sa mrežom i lepkom), preko toga može najlon ali je to veliki posao pored svega što te očekuje kada počneš sa uzgojem pošto bi svaki put morao sve to da poskidaš zbog dezinfekcije a i smetaće ti dok radiš. Ta površina, oko 11 m2 ja mala, tu će u zavisnosti od rasporeda stati oko 80 džakova u tri sprata. Ta količina nije isplativa jer već moraš da opremiš gajilište kao i kada bi bilo 3 puta veće. To za podno grejanje mi ne izgleda kao pametna ideja, kako ćeš da podesiš temperaturu? u ovom poslu nema velikih odsupanja, šampinjonima se mora dati sve tačno i na vreme. Toliko za sada, pitaj šta treba. Poz
 
Sa tom sobicom sam mislio da startujem,da vidim kako cu da se snadjem,pa ako krene lako je prosiriti se.
Upoznao sam momka koji gaji pecurke nedaleko od mog mesta i bio kod njega da vidim kako sve to izgleda,nismo zalazili u detalje.Mada sam ga pitao za vlazenje i on kaze isto,polivanje poda mada mu nisam izneo ovu svoju ideju sa grejacima.Nismo puno pricali,samo u kratkim crtama i video sam njegovo uzgajaliste.ponudio mi je pomoc kad god mi zatreba i na 10-km je od mene a i internet ima.velika prednost za mene,moram priznati.
Ja imam spremnu klimu za regulisanje temperature a ti grejaci bi samo dogrevali vodu kako bi pospesili isparavanje a klima je ta koja je zaduzena za regulaciju.
Razmisljao sam o 4 reda.Prvi na 15-20 cm od poda a police na visini od 50 cm.Znam da bi mi zadnji red bio na 170cm (visina prostorije 2,2) sto bi mi malo otezalo uzgajanje ali sam spreman i na to.
na sve sam spreman u prvoj turi,opet kazem,da vidim da li mogu da se snadjem u tome i po cenu da se malo pomucim u toku pokusaja
Inace, ja radim na naplatnoj rampi kod Smedereva.Taj kraj je poznat po vocarstvu pa dosta ljudi vozi robu u Beograd.Oni su mi sad glavna meta da se raspitam za prodaju.Znam da se radi otkup u Velikoj Plani i u Smederevu ali jos nisam nasao broj.Ako neko moze da pomogne bicu veoma zahvalan
P.S i momak kod koga sam bio kaze da sad zali sto i on nije stavio stiropor i on savetuje da se stavi
 
Spusti prvi sprat na 10 cm da bi dobio gore tih 10 cm, značiće ti puno kada budeš radio, pod ionako moraš da pereš sa šmrkom pa ti nije mnogo važno koliko je od poda prvi sprat, poz. Za otkup ne vredi da ti dajem kontakt pošto si daleko. Poz
 
.
Razmisljao sam o 4 reda.Prvi na 15-20 cm od poda a police na visini od 50 cm.Znam da bi mi zadnji red bio na 170cm (visina prostorije 2,2) sto bi mi malo otezalo uzgajanje ali sam spreman i na to.

To ti je jako visoko i nemas mesta za ventilaciju i cirkulaciju vazduha. imaces samo problema. ostani na 3 reda i imaces lepse gljive. A i za branje ti je lakse da beres stojeci na zemlj a ne stalno ici gore dole po nekoj stelazi. Ako pretrpas prostoriju kod pocetka branja ventilacija treba dosta da radi i imaces na gljivama crepove. Ima tu sto sta i zasto.
 
Mogli bi da otvorimo novu temu vezanu za probleme (bolesti i ostalo) prilikom uzgoja, možda i neku vezanu za cene u raznim krajevima?
 
Postovani, imam jedan problem vezan za trajnost pecurke nakon branja. Naime, kada uberem sampinjone i posaljem ih na pijacu ili u neki obliznji market, desava mi se da brzo pozute, a nakon 3 dana nisu za upotrabu. Dok recimo kod nekih proizvodjaca u Crnoj Gori traju dosta duze. Ovdje vlada velika konkurencija u proizvodnji i zato niko nece da otkrije tajnu. Dali neko zna sta bi moglo da bude uzrok tome? Dali se radi neko dodatno prskanje pa su oni beliji i trajniji ili nesto slicno?? Unaprijed hvala :)
 
Mozda bi mogli pomoci ali nam napisi u kakom se stanju isporucuje gljiva. Ako rifuzno u gajbama ili na tacnama sa samolepljivom folijom jako je bitna stavka da gljiva stoji na hladnom mestu, frizideru. A ako se drzi na sobnoj temperaturi svaka ce pozuteti.
 
Nazad
Vrh