Strašne mašine !

strasne masine!!! :bravo:
 
Dali znate kako su izgledali prvi kombajni za zito na svetu?ovaj kombajn je negde iz 1902 godine i bio je pravljen od drveta i metala ali nije mi jasno od cega su dobivali pogon sta mislite?




evo detaljnije
The first combine was invented by Hiram Moore in 1834. It took many decades for the combine to become popular. Early combines often took more than 16 horses to drive them. Later combines were pulled by steam engines. George Stockton Berry joined the combine into a single machine using straw to heat the boiler. The header was over 40 feet (12 m) long, cutting over 100 acres (0.40 km2) per day.


Old Style Harverster found in the Henty, Australia region.Early combines, some of them quite large, were drawn by horse or mule teams and used a bull wheel to provide power. In 1902, a combine could harvest enough grain in one hour to make 10 loaves of bread[citation needed]. Tractor-drawn, PTO-powered combines were used for a time. These combines used a shaker to separate the grain from the chaff and straw-walkers (grates with small teeth on an eccentric shaft) to eject the straw while retaining the grain. Tractor drawn combines evolved to have separate gas or diesel engines to power the grain separation. Newer kinds of combines are self-propelled and use diesel or gasoline engines for power. A significant advance in the design of combines was the rotary design. Straw and grain were separated by use of a powerful fan. "Axial-Flow" rotary combines were introduced by International Harvester "IH" in 1977. In about the 1980s on-board electronics were introduced to measure threshing efficiency. This new instrumentation allowed operators to get better grain yields by optimizing ground speed and other operating parameters

_________________________________________________Post je spojen: [time]1241162484[/time]_________________________________________________
preuzeto sa sajta http://en.wikipedia.org/wiki/Combine_harvester
 
Evo teme o neobicnim traktorima koji se ne vidjaju svaki dan i vredni su paznje pa pogledajte ili ako imate nesto zanimljivo napisite nesto o njima! :ppozdrav:
ovo je najveci ikada napravljen americki traktor na svetu model BIG BUD 747 iz 77 godine koji ima V16 motor 900ks i masu od 50 tona i vredan je paznje evo ga!



a evo i video klipovi :ppozdrav:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3Q06ZcO2F3I[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Sdr4dkt5c0s[/youtube]
 
da konji su vukli i ja sam mislio tako ali to je tad bilo revolucija u kombajnima kao danas sto je claas lexion 600 :D
 
Todore otvori okice lepo je napisano :cool:
Inace je u pitajnu (gotovo) sam pogranicni pojas. :cao:
Naselje ime dobilo po partiji karata posle se lokalni bogatas obesio jer je i zenu izgubio protiv Roza Sandora.(Istiniti mitski lik poput Marka Kraljevica)
phoenixfendt Duzjanca ti je praznik novog hleba!
Odrzava se posle zetve. Sastavni deo proslave je i izlozba starih alata i masina ispred Gradske kuce
 
uuu dosta mora da trosi oko 50 litra na sat a mozda i vise to je 16 cilindara i 900ks :D
 
user12022355123307706657.jpg

Raba 500 sa dva motora,napred i nazad (SG Forum)
 
ma to su prave masine za velike parcele :ppozdrav:
evo i jedan video sa raznim traktorima pocevsi od starih oldtimera pa sve do traktora buducnosti
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5uPtM626wVk[/youtube]
 
Ovaj Johnny me poceo iznenadjivati...

"...najjaci americki traktor na svijetu..."


Na ovim slikama ima oko 750ks, jos nije bio modificiran... Kako prepoznajem, na vama je da prokuzite, a na meni da znam ;)

Izmedju dva tada najjaca motora u americi, odabran je dvotaktni dizel firme DETROIT. Traktor je napravljen u dva primjerka, a u originalu su pravljeni po narudzbi za neku ogromnu farmu negdje na Floridi samo da vuku velike podrivace, jer s dotadasnjom mehanizacijom nisu stizali sve napraviti, posto su previse zemlje imali. Nakon propadanja farme, traktori su vraceni u tvornicu, cjeli su pretreseni i sredjeni. Jedan dan danas stoji pred njom, a drugi su kupila dva brata za svoju farmu pamuka. Oni su ga uz pomoc ljudi iz DETROIT tvornice na turbinama odvrnuli do 900KS, a najjaca snaga na kojoj sigurno moze raditi je 1100KS. Ovoj dvojici je 900ks bilo dovoljno, a ako se u medjuvremenu napravi traktor koji je jaci od njihovog, odvrnut ce ga do kraja ;).

meni je jos zanimljiv podatak da su na njemu originalne gume koje su pravljene negdje u kanadi od posebno tvrde gume i zamisljene su da nadzive traktor ;) Tako ce i biti, a da zele i zamjeniti gume na njemu, zamjenskih nema nigdje, mozda u rumagumi ;)
 
Nazad
Vrh