sveža detelina i trava ili suva detelina i seno???

Zbog toga sam ja prestao da im dajem detelinu jer se pola baci propadne kroz dno odnosno resetke i nikakve vajde od deteline.
 
ja sam se mnogo nadao u detelinu, imamo skoro pola stoga deteline suve , ali kada sam zadnjih meseci video da oni jedu od deteline samo cvet a stabljiku ne jedu, to jest prostija racunica 80 posto otpada i baca se , ja sam se mnogo razocarao, i za sledechu godinu se spremam da baliram seno. detelina je dobra samo za neke veche zivotinje, one pojedu i stabljiku , ali za zecove je to samo da im se malo promeni ishrana. covek se uci na greskama.
 
Ja neznam, moji jedu verujes ili ne i stabljiku! Znaci to tako krcka pod zubima kad im dam, daa ceo kunicarnik odzvanja od njihovog grickanja kad jedu stabljiku deteline. :haha: Poenta je u tome da ne sme toliko deteline da stoji ispred njima, samo kolko oni pojedu za kratko vreme toliku malu kolicinu das, pa da vidis kako ce sve pojesti. Svakako i ne sme da pred njima stoji ceo dan detelina...
 
I najbitnije je da je detelina na vreme bila pokošena.... Ja imam više lucerke, pa uvek za zecove ostavim zadnje košenje u godini, a ovo ostalo prodajem(lucerku i inače baliram za prodaju)
 
u vezi da detelina bude pokosena na vreme mislio si da joj ne bude stabljika debela pa da se nemoze pojesti? pa je zato treba kositi na vreme dok je jos mlada.?
Post je spojen: [time]1277364528[/time]
_________________________________________________
Gabesz20 je napisao(la):
Ja neznam, moji jedu verujes ili ne i stabljiku! Znaci to tako krcka pod zubima kad im dam, daa ceo kunicarnik odzvanja od njihovog grickanja kad jedu stabljiku deteline. :haha: Poenta je u tome da ne sme toliko deteline da stoji ispred njima, samo kolko oni pojedu za kratko vreme toliku malu kolicinu das, pa da vidis kako ce sve pojesti. Svakako i ne sme da pred njima stoji ceo dan detelina...
probachu tvoj sistem, moja logika je bila da zekonje koje se u tovu trebaju da imaju sto vishe hrane ispred sebe, pa i deteline. ali izgleda da sam ih previshe razmazio. morachu da ih malo "spustim na zemlju" i probam da ih nateeram da jedu bolje detelinu. :bravo: ::svaka cast::
 
to je i moja greška, detelina im stoji po ceo dan na izvolte! ali oni gospoda koliko pojedu a ostalo izmokre!!! moraću pod hitno da uvedem sankcije i poslušam vas, deteline samo onoliko koliko treba za jedan obrok a ostalo zrnasta hrana tokom celog dana, samo mi još pomozite ako neko ima slike svojih hranilica da bacim pogled,
 
Tako je... suva hrana je najbitnija za njih, detelina kao supja hrana vam nece tolko pomoci u uzgoju, a i ima je dovoljno u granulama, ako ne koristite granule to je onda druga stvar. Drugo je to da je dobro... zato das im samo malo ujutru i to je to, a posle celog dana neka oni jedu granule, ili pak vec domacu hranu kako cime oce da hrani, i cista sveza voda uvek i to je to. Ako ima neku dobru suvo livadsko seno, e to moze malo u vecim kolicinama da stoji ispred njima, to im naskoditi nece.
 
sad izvini možda pitam glupost, dali postoje više vrsta granula i koje su po vama medju boljima!? šta reći POČETNIK!!! :udri:
 
Sto se tice sijena ja sam od bake sa sela uzeo pun dzak moji zecevi ga obozavaju slamke su duguljaste ,tvrde i imaju jak miris boja nije skroz zuta nego ima pomalo iz zelene bash je super odlicno troshe zube na njemu :D
 
Evo da ispricam jedan mali experiment koji sam napravio. Prosle godine sam svojim zekama davao svezu detelinu a i suvu. Pre negoli sam poceo sa zelenom svezom detelinom hranio sam zeke suvom detelinom koja je bila pomalo budjava-zbog vlage i kishe koja je te godine bila izvan proseka za godinu. Zecevi su mi poceli crkavati od kokcidoze. Priznajem tada nisam imao automatske pojilice i zecevi su pili iz posuda. Higijena je bila na nivou. Svaki put kada bih im dao svezu detelinu oni bi dobijali proliv i crkvali. To je bilo prosle godine. A sada imam automatske pojilice i ne ndajem suvu budjavu detelinu.
Ove godine sam poceo od samog pocetka davati sveze pokosenu detelinu sa namerom da experimentisem. I gle chuda, zecevi i stari i mladi jedu svezu detelinu bez ikakvog problema i bolesti. Cekao sam par nedelja da proverim dali che se neki problem javiti. Na moju srecu sve je ok i nikakvih naznaka od kokcidoze. Eto ovo sam zeleo da podelim s vama pa vi prosudite sami.
 
ja uvijek mojim kunicima dajem svezu detelinu ...nikad kvasnu i na gladan stomak ali po saku sveze deteline umjereno svaki dan nista im ne hvali samo ne treba prenaglit .
 
Jel sme da im se daje prekrup mleveni kukuruz jecam i ostalo mleveno posto sam cuo da moze da im udje u njuskicu ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne smije nista prasinasto...jer moze da im udje u nos a zecevi znaju samo kroz nos da disu ,tako da mogu umrijeti od toga..
 
Vidim da dosta odgajivaca imaju lose iskustvo sa suvom detelinom,neznam kako to moze da bude jer licno ja a i moji kolege kunicari nemozemo bez deteline nikako!Ja svaki dan dajem zecevima ujutru zrnastu hranu(granule naravno)a uvece kad ih ocistim natrpam pune jasle suve deteline i po malo prosusene livadarske trave,i da vidis kako do ujutru nema ni trunke ostataka deteline sve polizu sa kaveza :)
 
Da, upravu si ,dosta njih daje samo granule.Seno je zahtevno za ciscenje,zaglavi se na kavezima pa pravi probleme kod ciscenja.Ja dajem seno i detelinu u izobilju koliko zele.Sada je sezona kosnje trave.Uskoro cu ici da okrenem seno a sutra da donesemo pre kise i sadenemo.Neka kunici uzivaju u senu...
 
Tako je,barem sada ce biti dosta lepe deteline!Kod mene nema tih problema sa zaglavljivanjem deteline i sena po kavezima ja sam napravio jasle na delu kaveza koji je od drveta i tu samo paden dole i zekani ga pociste :),a drugu polovinu gde je zica to mi je uvek cisto i lako se odrzava!!!
 
Pozz svima nov sam u oveme. Interesuje me koja je najkrupnija rasa i do koje tezine dostizu,gde ih mogu nabaviti. Hvala unapred
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh