Terminska prodaja ratarskih useva

Mislim da će ta cena biti i u otkupu prilikom vršidbe. Jel neko ugovarao ovih dana terminsku prodaju kukuruza.
 
Ajd da neka razmisljanja izbacim . Mnogo govorimo o cijenama zadnjih godina, od ugovora ,terminskih , trenutnih ,cekanja itd. Zadnjih evo skoro desetak godina nema nekih ogromnih promjena cijena ratarskih proizvoda od terminskih do npr avgustovskih . Ima , ali nije to nesto enormno. Zato kontam , kad zavrsimo proizvodne probleme , dodje do zetve , mozda da malo vise razmislimo o nekim drugim aspektima ekonomije osim cijene , a to su npr , kombajnisanje , tj troskovi skidanja , rasip u zetvi , troskovi susenja , skladistenje, maloprodaja i neka vrsta ugovorene prodaje kasnije , npr nadjemo kupca kome pase isporuka robe pomalo tokom cijele godine itd . To kad saberemo nosi daleko vise od same cijene.
 
Naravno,i po kolicini i po datumu
Kocka,kao i druge stvari u zivotu.
Naivni su verovali da ce i ove godine pobediti terminska,kao sto je i dve prethodne zaredom,na trzistu ne postoje pravila,pogotovo nasem.
Da ne bude da pametujem,pisao sam i ja nesto na terminsku
 
Ja svake godine "uhvatim" prosek cene kukuruza jedan deo prodajem terminski-jesen , drugi deo preko zime i treći deo na proleće . Skladišteno kući .... I uvek sam zadovoljan.
 
Terminska prodaja je kocka.Tačno.ALI imaš garantovanu cenu za svoju robu koju si prihvatio.
A kako se može nazvati odnošenje robe nekome ko ti daje neku "akontacionu cenu"?! /'*#_() =+?, pa će za mesec-dva dana da razmisli da li će ti dati još koju paru čime će te kupiti i za sledeću sezonu jer si ti srećan što si dobio doplatu??
Ni jedan jedini kg.svoje robe ne prodajem na taj način(akontacione cene) .Niti ću.

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Dogovorim cenu po kojoj hocu da ga prodam i drzimo se dogovora, i kupac i ja.Bez obzira na krajnju "konačnu cenu preradjivača". Imao sam priliku ove godine terminski da prodam suncokret po 37 dinara sa 8%pdv. Nisam na to pristao, i ispalo je dobro sto nisam. Ali sam zato prodao jedan deo kukuruza po 15,7 din sa 8%pdv.Jbg,ceo ovaj naš posao je kocka i najmanje jedno kajanje nam ne gine svake godine.

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Idemooo žurka! Lepo sam rekao da će zbog prošlogodišnjeg cirkusa sa cenama ove godine terminske cene biti zanimljive:danasnja ponuda za suncokret rod 2021: 42 din/kg (cena sa 8%pdv).I ako seme još nije prodato cena merkantile se ugovara.
 
Jos zanimljivije je što Rusija nastavlja da diže takse na izvoz svoje robe. Svakako tema koju treba pratiti i o kojoj treba razmišljati.
 
Nazad
Vrh