100 ovaca - Šta je sve potrebno za dobar start ?!

  • Začetnik teme Monty
  • Datum pokretanja
Kupuj alat pa u vodoinstalatere,ja kad kazem da sam hobista svi nesto kao da,da a ovamo zaradjujes pare.e ma..u im zaje...sku
 
Ti ljudi ne mogu da shvate koliko vremena,rada,truda treba uloziti +rizik na svakom cosku,da bi dobio obicno konzum jagnje,a tek neko extra priplodno..?!
 
imam ja jednog u selu,sedimo pecemo rakiju,on sat vremena kuka kako propade,nista se ne isplati,a ima pet bikova, deset krava,50 svinja,deset ovaca,dvesta kokosaka,radi petnest hektara kupio drugi nov traktor,uplacuje PIO,gledam ga i misao mi bila sto on meni sve to prica kad zna sta hocu i sta sam poceo,jedini odgovor koji sam naso u glavi je da me slatko zajebava,umesto da me kao mladog coveka bodri,posavetuje,on direktno u moral,tako ste ti Deki i Mirko poceli
 
Somi bratac,probaj,imas moju podrsku,zelim ti srecu,ali ja ti kazem realno kako stwari stoje,od ovaca da ZIWIS,pristojno,skromno u danasnje vreme ne mozes,a dal' ce moci za 2,3,5god ja ne znam,ali od zanata gore navedenih mozes ziveti lepo!
 
ja to posmatram ovako,sa sto ovaca cu imati pristojnu platu,a ovako cu morati kod italijana u fiat,za trideset hiljada,ili kod gazde za dvadeset,da mi prica kad da sednem,kad da jedem,kad da pijem,nisam ja Deki taj tip,probo sam ne ide,plus me zivot u gradu mnogo kosta vise nego u selu,izdacu kucu tim istim italijanima i pijem,jedem,spavam,pusim kad god se meni prohte brate,sa mojim blagom odo ja na livadu. . .nekazem da sam u pravu,al lepo zvuci jel?
 
Vidis tu te j..be Italijan,a kad ti npr.stigne roba za prodaju onda te j.be neki nas,e sad ti Italijana ne smes da bijes,a ovaj ti dodje u avliju pa te k..ca u zdrav mozak,tebi pukne film,ti ga olesis i önda ispadnes Grbav.Ja mislim da ti nemas predstavu koliki je rad na 100ovaca,ja sam radio 30,i to samo owčarstwo,bez hrane!
 
Lepo zvuci.Ima ona stara epska ORAH NJIVU,POGAZISE TURCI,CUVAH OVCE IZJEDOSE VUCI,UZEK BUDAK(PUSKU) ODOH U HAJDUKE.Ako od mene ocekujes da te lazem samo reci ima da ti pricam bajke tri dana.ako imas dovoljno pasnjaka,i dovoljno njiva i livada( a povrsine su veoma velike za 100 ovaca) i ako si spreman da sluzis ovce,jer ovcama treba ni manje ni vise nego SLUGA 24h 365 dana godisnje,zelim ti svu srecu ovog sveta.Dok ne probas niko te ne moze ubediti u suprotno,nisam ni pokusavao samo sam iznosio svoje misljenje,a ono se bazira na vec vidjenom tj oprobano u praksi.Pricu sa nekim jeftinim nus proizvodima odmah batali ako mislis da ih tako hranis.Ni jedan moj komentar napisan na ovom forumu nije bio upucen nekome direktno mozda je to nekad tako zvucalo,samo sam pokusavao preneti neko moje vidjenje i da kazem nekakvo iskustvo,e sad ako je nekome vredelo a ko nije boze moj i na tudjim(tj mojim)glupostima mozda neko nesto nauciti bar kako ne treba.
Sto rece Miladin ja ne poznajem nekoga ko iskljucivo zivi od ovaca,lazem poznajem ali taj ne zivi covecijim zivotom
 
To pijem,pusim,spavam kad hocu,ZABORAVI ODMAH,hej,pa zamisli kad samo krene jagnjenje,jao brate nemoj me podsecati..Ti pricas pricu koju su meni pricali ovi sto su me zaovcarili i prodali prve ovce za dobre pare..ja tako nikad ne mogu da pricam pocetniku,jer to je greh!
 
Laku noc drustvo,u poslednje vreme puno pricam/pisem iscrpecu se intelektualno:haha: rece cobanin i ode da spava
 
Dejane drži se veterine! Primer. U priznanici za veterinarske usluge prevoz 500 din a taxi 400 Ub -Šarbane. Sreća što otvoriše privatnu pa ima konkurencije. Al za markice i bilete nemožeš da biraš. Miloše šta da ti kažem. Ako te žabar dribla za 300evra onda čuvaj ovce. Napravi plan kako i šta. Uzmi preračunaj koliko ti hrane treba na god nivou. Šta možes da proizvedeš. Forsiraj pašu. Uzimaj u kiriju pašnjake. Računaj da je jagnje 2,3 evra kg godišnji prosek. Po nekom mom računu može se navući nekako 50evra po ovci čisto za svoj rad. Sa 100 ovaca mesečno bi zaradio negde oko 400evra mesečno. Al taj obim posla teško da možeš obaviti bez povremene pomoći.
 
epa svrljiska je mozda jedina rasa kod koje se gleda eksterijer u smislu rasporeda sara. kako da sortiras recimo virtemberg po tome kad je skroz beo ?
Upravo taj raspored sara odredjuje i ekonomsku stranu, jer ono sto se idealno uklapa u definiciju rase mozes da prodas skuplje, a i mnoge proizvodne osobine mogu da se sagledaju u tome. Recimo, svrljiska ovca mora da ima crno po licu (oko usta i ociju) i crne usi, da je dugacka i da vuce rep po zemlji, da je obrasla vunom po celom telu (ne da je gologlava kao cigaja recimo).... Ako nije takva, ovde niko nece da je pogleda...

Kolega ima i drugih rasa kod kojih se gleda eksterijer pri odabiru rasplodnih grla a mislim na vlasicku ovcu koju ja drzim najcesce se ostavljaju ovce sa cistom crnom glavom ili sa pola bjele njuske. :D
 
imam ja hrane dosta,i pasnjaka,prvo sam pet godina na tome radio,nisam hteo da mislim o ovcama bez vrhunske hrane,sad radim jos jedan objekat,a ovce paraleno sa tim sirim,pratim ja ovaj forum dugo,dosta sam od vas naucio,mada su moji imali vrhunske domace ovce i pre,ja sam hteo virtemberg i umaticena grla,i tako je sve krenulo prosle godine,i da prvo sam prodao svu stoku,i kokoske cak,jer sam odlucio ovcama da se posvetim sto posto, , ,
 
ja iskreno mislim da si na dobrom putu i ako jos to iskombinujes sa vocarstvom ili povrtarstvom da ces moci pristojno da zivis od toga jer kragujevac je veliki grad pa samim tim i veliko trziste. drzi se grla u cistoj rasi registruj gazdinstvo pa ces imati i subvencija , a koliko znam kragujevac ima i dobar agrarni budzet, srecno
 
imat ces robiju od zivota sa 100 komada druze
100 ovaca ako ide na pasu treba im bar 15 ha dobrih pasnjaka
za zimu 3 kg sena po ovci svaki dan plus zito pa racunaj....
sve to treba nahranit podgajit i na kraju prodat

---------- Poruka napisana u 07:41 ---------- Prethodna poruka je at 07:36 ----------

idi kod ovcara koji imaju po 100 grlai ne rade nist dr pa vidi kako zive....
 
ne mora 100 nek bude 50 i ako radi silazu imace manje posla, uostalom on ne planira da bude u nekoj firmi, pa ima dnevno na raspolaganju 8h pa moze sve da stigne
 
svaki pasnjak sam preorao sejao kukuruz pa patosao osokom iz bliznje farme opet preorao i posejao vestcku travu za pasnjake za ovce,prvu sam kosio da se ubokori i ovce ne pocupajutako da svaki taj hektar hrani 12 ovaca na pasi u fulu,i takvih je dovoljno 10 h za sto ovaca,plus imam pristup osoci koja cudo pravi travi,kod mene se uveliko zelenelo kad je svuda bilo zuto
 
Pozdrav Drugu Montiy i svima na forumu ,
Od oca i striceva sam nasledio nepregledno prostranstvo na istocim obroncima Kopaonika sa kompletnim domacinstvom , stotinama pasnjaka i potoka i izvora , i planiram da obrazujem farmu ovaca i koza .
Monty , pitali momka da li bi zveknuo Lepu Brenu ili 2 plavusice , on malo razmisljao i kaze Brena je Brena ali 2 su 2. Daj 2 . E pa tako i sa ovcama i kozama . Onaj ko ima 3 livade i 3 ara zemlje neka bira rasu i mleko i druge stvari a kada imas nepregledna prostranstva bitno ti je da imas sto vise jedinki i da se stvar jednostavno otme kontroli . Novi Zeland nema toliko ovaca zato sto su ovce bolje a oni pametniji nego zato sto je klima blaza , ispasa duza i nema prirodnih neprijatelja osim coveka. Tamo ih ne interesuje ni da li ovca ima mleka ni da li je slomila nogu , ,predvece 1 radnik pik apom prodje za stadom pokupi sve sto je zaostalo i to sutra ide u mesaru ili to vece na astal. Njih interesuje samo broj . Odabir Zlatibora ti je potpuno pogresan jer je to turisticka destinacija i tamo je sve skupo pa i zemlja trebao si ici u krajeve gde je i bog rekao dovidjena i gde je i drzava zainteresovana da se nesto pokrene onda ima i fora sa fondom itd, itd.
Ja cu sigurno uzeti Romanovsku kao osnovnu jer kazu da ona baca najvise , i za pocetak mislim da je to najbolje , mada i pored svega sto sam naveo ipak cu pretresti ceo forum i uvaziti i misljenja kolega koji su iskusniji ali mislim da mi je velika prednost sto imam ipak veliku povrsinu i vec obrazovano domacinstvo., ako je to uopste neka prednost
Molim komentare kao pomoc
Hvala pozdrav Dusan Filipovic

dobar dan,
listao sam malo forum pa dodojoh do ove price. Da se predstavim..Ja sam Aleksandar i iz Beograda sam.
Takodje sam nasledio dosta zemlje u okolini Kursumlije, pa bih ako moze da razmenimo telefone jer i ja bih polako krenuo u ovu pricu oko gajenja ovaca ili prosirio cak delatnost i na neke druge stvari.
pozdrav
 
Pozdrav kolege zao mi je sto ja uvijek moram kontrirati ali izgleda neki ljudi na ovom forumu bez da su to dozivjeli u praksi ubijaju volju u covjeku cast izuzecima ako neko ima 100 ili vise komada ja imam cca 220 s jagnjadima i vjerujte student sam i radim praksu u jednom preduzecu u knjigovodstvu ubijam se po citav dan a kod stada ja disem uzivam u zivotu kao sto neko gore kaze ne moze mi niko reci kad cu lec kad cu zapalit cigaretu sam sam svoj gazda a covjek koji ima pasnjake za 100 komada moze zivjeti vrlo dobro od svog stada eh sad ako nema ni hektara nek ne pomislja o nabavci ovaca....kolege cobani po sljedecim video klipovima proslijedite gdje je ljepse

View My Video kod ovaca u miru i ne strepis da ce ti ko sta pametovati ili

View My Video voditi knjige

ne znam mozda sam za neke ljude glup ali jednostavno sam uvjeren i znam da se moze zivjeti dobro od 100 komada
 
Ako si mislio na mene,doziveo sam i te kako,u istinu najvise do 70 ovaca,al zlatibor je drugo pustim ih izjutra i u vece dodju same(dok vukovi nisu poceli da haraju 2004 kad su mi zaklali 52 ovce)pasnjaci dokle vidis ocima sve drzavno i seoska zajednica,tako da ne pricam napamet.Ja licno da imam u Pozegi 15-20 ha zemlje obradive drzao bih 10 krava.Ti na Vlasicu takodje imas na raspolaganju zemlju za dz" tako da je to glupo porediti,pa ovciji sir itd.pozzzzz,DA ne pominjem petogodisnji rad na farmi gde je postojalo knjigovodstvo,tako da nije bilo lazi i prevare,svaki ulozeni dinar i zaradjeni su bili na papiru,nije se nagadjalo od prilike
 
Nazad
Vrh