Berba kupina 2012,otkup,cena,problemi,itd.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pomenuste + 44! ...... ima li sanse na malini i drugim vocnim vrstama da prezive rodni pupoljci koji se sad formiraju za sledecu rod.god. ...... sto znaci da ovih dana se zavrsava berba (na nekim vocnim vrstama) za sledecu rodnu godinu....!!! ??

Voleo bih ako neko od Exsperata cita nase postove(muke) da nam na ovom forumu ili vestima da sugestije ....sta bi bilo dobro da nasim biljkama damo ...mozda Amino kiselina,humsni kisel. ili nesto sl. da bi im ublazili stres od ovih toplotnih udara.....? HVALA ...
tako jutros cuh na tv.
a ovo veceras videh na netu
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/33...udi-u-Beogradu-padali-na-ulicama-zbog-vrucine
prezivece sigurno.ali ce se to odraziti malo na rod.
zar ti pole jos verujes tim ,,exspertima" pitam jednog jedan jedno kaze,drugi drugo kaze,treci trece i tako sam prinudjen sam traziti resenja.sto rece zoki dobro bi dosla zasena sa mrezama,a neznam kakvi suti lastari,posto mi se cini da imas kap po kap pa po ovoj susi i malo vode.a prskanje tim sredstvima nebi komentarisao.
neki exsperti dobili i otkaze
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/...ra-poljoprivrede-SMSom-otpustio-1658-agronoma
 
stanje kupine, cena

prvo o ceni, Vitosevac i okolina veceras 150 za cacanku. Kvalitet je dobar, nema ozegotina. E sad sto se tice kvaliteta: Imate na mom profilu slike mog i komsijinog zasada pod mrežom za sunce. Mogu vam reći da imam vrlo dobra iskustva sa mrežom, ovo je 5 god. kak je upotrebljavam. Glavna stvar kod nje je da yaklanja sunce i smanjuje njegovo dejstvo za 30%. Onda se ne stvaraju ožegotine.Ja ih nemam već par godina. Ove godine sam mrežu postavio oko 1 jula.Drugo, kupini treba dosta vode, a najbolje se pokazao sistem kap po kap. Recimo, kupinu kada nema kiše polivam svakog trećeg dana. Recimo. danas berem, sutra polivam, pa dan pauze, pa opet berba, pa polivanje itd. Kod mene se taj ritam pokazao kao najbolji sto se tice kvaliteta i produktivnosti. Naravno i djubrenje preko sistema , djubrivo sa 36% kalijuma.U svakom polivanju 1 sadnica kupine dobije oko 60-70l vode. Takodje treba blagovremeno orezati i izdanke za sledeću godinu, kako ne bi odvlačili dragocenu hranu, naročito skratiti vrhove i bočne lastare. Postoji sredstvo kojim se kupina može prskati, a koristi se kako bi kupina prebrodila stresne situacije i nagle temperaturne šokove, nema karencu, znači može i u toku berbe. Sredstvo se zove DRIN, koristio sam ga pre 4-5 god, nije se loše pokazalo, tada još nisam imao mrežu. problem je što ove vrućine dugo traju ove godine.
Što se tiče roda za narednu godinu ,neverujem da će suša mnogo uticati, sem ako nije došlo do sušenja ili zakržljavanja mladih izdanaka, tj ako nisu dobili punu veličinu, mada rastu oni do zime. Kupinu je posle berbe potrebno orezati, one izdanke koji su radjali, još u septembru. Posle toga sledi prskanje bakarnim preparatima i insekticidom, kako bi se biljka zaštitila za zimu i kako bi izdanci sazreli i pripremili se za zimu. Djubrenje najesen ne bih preporučio. pokazalo se da zima može da bude blaga u januaru i početkom februara, pa kupina krene, a krajem februara udari mraz , pa izmrzne. Ako ima djubriva više će da krene, pa je opasnost od izmrzavanja veća. Iskustveno sam došao do toga da ju je bolje nađubriti krajem februara, obilno, pa makar i na sneg. Naravno i na proleće dolazi prskanje bakarnim preparatom i insekticidom itd....
eto nešto malo o zaštiti, za kraj ove i početak naredne sezone. Inače proizvodnjom kupina se bavim već 25 god. Ostvarivao sam i rekordne prinose od 16.5 kg po sadnici. Pozz svima, a ako imate još neka pitanja, vrlo rado ću svoje znanje i iskustvo podeliti sa vama.
 
ZA Fruit 150 +10 za prevoz.

Kazu kvalitet,ozegotine fleke,manja cena.....ne gledaju oni nista na to,sva kupina se melje.Bar u ovoj u koju vozim kupinu.Licno sam video u hladnjaci,direktno iz kamiona na paletu, sa palete u neku skalameriju za mlevenje i odvajanje toza.Izneli napolje pa samo gruvaju.Unutra ista pesma.
Zavrcu nas sa cenom jer im se moze.Danas manje sutra vise a razlozi smesni.
Ono sto je preteklo mrazu,sredila je susa,sto je preteklo susi dotukao je grad.U odnosu na proslu godinu kolicine kupine su smesne,a kvalitet nije nista ni bolji ni gori.

Sad o savetodavcima....vecina ih nema pojma sta treba da posavetuju proizvodjaca.Konkretno za kupinu pitao sam jednu savetodavku po struci zastitarku,cime zastiti od trulezi i cime prihranjivati.Na moje pitanje dobio sam odgovor(posle pogleda ispod trepavica):"Pitacu kolegu sa fakulteta,znate mi to nismo ucili u skoli,pa cu se raspitati"....Drugi put sam je posetio i zamolio da mi na netu(posto svi imaju sluzbeni laptop) pogeda folijarna djubriva...rekla je da nema vremena ima nesto prece da uradi a na ekranu je bio otvoren Fejs,a na fejsu cipele sa visokom stiklom...treba cura da lajkuje fotku...a druge dve savetodavke su gledale na svojim lap topovima Noleta......Hteo sam da proverim znaju li sta ili bad badava primaju plate.Dobio sam najbolji moguci odgovor.Nemaju veze sa onim za sta su primale 40000.
Sto bi nas narod rekao " U se i u svoje kljuse".
Radicemo u kupini sto znamo i umemo.
Zaliv,folijarna prihrana,naravno i mreza.Ko nema mrezu dobar zaliv i prihrana.
Folijarna djubriva na bazi kalcijuma,kao i na bazi aminokiselina,ali ih ne mesati vec jedna prihrana jednim drugi put drugim.
Toliko od mene za Tv dnevnik.:ppozdrav:
 
cena 150 din za sad, priča se da ce da pada ali to me više ne zanima, ostalo je možda oko tone da podberem i to je to, ja sam zadovoljan sto se tiče cene ove godine i daj bože da svaka naredna bude ovakva
 
@ Vladan Spas
Ne odgovori ti meni. Cena kupine divlja li divlja, kad ce to otreznjenje? Cacanka se opasno priblizila 200 din dok torn fri pojedinci placaju 200+. A jos malo ce kraj, za 10-ak dana... Pa jos cak sklapaju ugovore za berbu 2013... :sta:
 
::novac::
@ Vladan Spas
Ne odgovori ti meni. Cena kupine divlja li divlja, kad ce to otreznjenje? Cacanka se opasno priblizila 200 din dok torn fri pojedinci placaju 200+. A jos malo ce kraj, za 10-ak dana... Pa jos cak sklapaju ugovore za berbu 2013... :sta:

zoki za tebe je isti odgovor kao i za vilameta sa nesto nijanse (znas i sam da je tacno je da je u pocetku berbe kupina "dogurala do skoro 200 -220 dinara za svezu pa je onda vec 10 dana pala na 150 dinara -160 dinara.... tacno je ne onoliko koliko sam ja napisao, pretpostavio,... ali tendenciju pada sam vam dao tada i tu nisam pogresio ) uostalom otreznjenje oko kupine krece kada krene njen izvoz u svet po ceni nizoj od otkupne (ali to tebe ne treba da brine to je briga hladnjacara koji kupuju,utrukuju se u ceni odnosno takmice se bez glavnog igraca preko puta ....svetskog kupca-trzista kojem nedostaje roba ali se se uopste ne interesuje za kupinu od preko 2 eura u ovom trenutku) zato sam napisao da odmah predate robu kao svezu i ne cuvate zamrznute orginale kupine (kao kod maline) jer nikada nece biti skuplja nego danas prodata kao sveza (iako ima ozegotina od sunca i na mnogim mestima je suva i sarena ali ko o tome sada misli "cesace se za glavu hladnjacari , kasnije kad krene izvoz")

zoki ti si mlad proizvodjac kupine ...pa te potsecam da je svaka slicnost ove berbe kupine 2012 sa sa berbom 2004(ili 2005 godinom nemogu sada da se setim) nije namerna ali nije ni slucajna ....tada je isto u otkupu sveza kupina bila oko 1.6 eura pa su je na kraju sezone hladnjacari prodavali kao zamrznutu konfituru po 1 euro i manje (godinu posle kupina je bila 15 dinara u otkupu) ekonomija je sistem spojenih sudova kao pescani sat koji se okrece i uvek na jednoj strani pretekne a onda u sledecem cugu otekne .....kad poslednje zrno peska iscuri....za mene je ovaj fenomen "vec vidjen" stvar iskustva i opreza i nemam nikakvu dilemu da ce se ponovo slicno desiti...

........ pricu o agrobanci iz mog prethodnog teksta procitaj ponovo ona vazi i za kupinu (ocito da ove godine ima mnogo "jeftinih para-dinara" ... uostalom napisao sam da je ova "unutrasnja pometnja na trzistu" normalna stvar jer je ovo bila izborna godina (a jos dosla promena vlasti)tako je svake godine....a treci talas krize u svetu (loma na monetarnom trzistu) blizi se u septembru.. oktobru ove godine ...po tome se ova prica razlikuje od onih prethodnih do sada na svake 4 godine....no o tome cu u nekom sledecem tekstu ..bice to tema-post koji je namenjen "hladnjacarima" naslov posta: "kako skupo placenu svezu kupinu "jeftinim parama -dinarima kojih je ove berbe na sve strane u kesu imalo po otkupnim mestima u srbiji i kojima su se mnogi utrkivali u podizanju cene" ........ prodati zamrznutu konfituru kupine na svetskom trzistu "u bankrotu" i to sa proizvodnom marzom izvoznika.... za skupe eure ili dolare ....kojih sve manje ima ..... ja mislim nikako.....

postovani zoki ...sve jedno ko je u pravu, ti ili ja ......proizvodjacima maline i kupine, bez obzira na sve muke u ovoj berbi, ovo ludacko sunce i manji rod ...(zahvaljujuci i utrkivanju hladnjacara i nakupaca "ko ce vise da plati" svezu robu ) bar cenom je svanulo....nesto parica slilo se u djepove proizvodjaca.....bilo je vreme zaista.....::novac::
 
Poslednja izmena:
berba

Berba pri kraju, jos malo je ostalo, cena 150.

---------- Poruka napisana u 01:19 ---------- Prethodna poruka je at 01:10 ----------

tako stoje stvari u jednoj nesredjenoj drzavi. Nama proizvodjacima najvise odgovaraju stabilne cene svake godine. Recimo 0.9 evra po kilu, ili 0.8 . Bitno je da znamo koliko kupina kosta ove i narednih 10 godina, pa cemo znati koliko da radimo i koliko cemo da zaradimo. Medjutim, neznamo. Sledece godine moze biti cena 15 din., one tamo 20, a za tri god 300. Luda kuca.A veliku odgovornost za to snose hladnjacari. Prave monopole i dogovore svake godine, kako bi sto vise zaradili na teret proizvodjaca. A kada je situacija kao ove godine, kada kupine u konkurentskim zemljama proizvodjacima nema, predpostavljaju da ce cena biti visoka, pa teraju inat jedni drugima i podizu cene. Naravno sledece godine ce ih ispeglati i popraviti, tako sto ce je oboriti preko nasih ledja. A mi cemo raditi za dzabe, par godina, dok se oni ne oporave....
 
Nazalost kizo potpuno si u pravu a i ja nazalost znam sve sta se desavalo od razlaza sa slovencima pa do dana danasnjeg i o monopolu koji tu vlada.kao sto sam pisao jedini je spas da nova vlada donese dugorocne mere i razbije monopol koji tu vlada.i da se makar mesec dana pre branja zna neka akotna cena(mislim i na malinu).ali se plasim da se ne ponove prethodne godine kada se nista konkretno do sredine branja ne zna i onda protesti i na kraju pojeo vuk magarca.
a sto se tice zakona trzista,nekada mi je i milo zbog onih hlapljivih koji bi na desetine hektara i preko noci dase obogate.videces koliko cese samo iduce i sldece godine nasaditi kupine.i to sadice je na veliko oni kojima je novac najmanje potreban.
iz nekog svog poznavanja globalnih odnosa,nece me zacuditi kada se uskore desi da i neki hladnjacari propadnu.
ja polako svodim racune,cinimi se da sam bolje prosao nego prosle godine zahvaljujuci kupini,a i sljiva je bolje rodila.jedva cekam da se zavrsi branje kupine i do iduce godine zaboravim na sve.a posle sdnem i vidim sta dalje.
smorilo je ovo pakleno leto.
dok se nisam bavio ovim bio sam svake godine na moru,a sada ne pamtim kada sam video more.
a i tebi bi kizu preporucio da se sto manje nerviras oko ovog.koliko vidim iz vaseg profila vi ste profesor,a i vidim da niste zagazili u neku vecu proizvodnju tipa hektara.najpametnije je kada ovo bude samo hobi.mada opet vidim da imate veliku strucnost u ovome.pa onda sami odlucite sta dalje.ja bi najsrecniji bio kada bi se iz svega povukao i cisto voce radio iz hobija,ali se plasim da me ova kriza ne natera da se cak i mnogo ozbiljnije pocnem ovim baviti.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja opet mislim da ce se ipak sve ovo stabilizovati i da vise nece biti ogromnih odstupanja sa cenom kupine, bar tako mi je rekao jedan od izvoznika. Rekao mi je da je cena na duzi period od oko 80-90 eurocenti prihvatljiva za sve i da se tezi ka tome.... Sto se tice ovogodisnjeg roda rekao mi je da ce malo sta ostati da prezimi u hladnjacama i da hladnjacari nisu trenutno nikako na gubitku za ovu berbu.
 
sta da se radi

da, jesam profesor u osnovnoj skoli, ali sam takav da uvek trazim pored posla jos neki dodatni. Mada kupinu porodicno gajimo skoro 25 god. Svi smo u dilemi da li da nastavimo sa time, ili sta drugo da zapocnemo. Na pamet mi padaju rane sorte sljiva. Imam sljivik sa dosta sorti sljiva, ali to je za licne potrebe, mada pretekne nekad i za trziste.Kupinu imam na 20-tak ari, imao bih i hektare , da trziste nije nestabilno. Ulaganja i rad su ogromni, to svi znamo. Ali, sve se svodi na to da mi nije zao sto ove godine nisam mnogo zaradio, ali mi nije ni zao sto ranijih godinanisam mnogo izgubio. Takoreci , kupina i voce mi dodju kao porodicni hobi, od kog moze nekad i da se zaradi. Mada ne bi bilo lose kada bi bilo isplativo svake godine, ne u ovoj meri. Opet kazem 80-90 centi bi bila pristojna cena. Znam koliko bih mogao da posadim, obradim, ulozim i zaradim. sad ce, tacno opet poceti da sade kupinu neradnici i pohlepni koji misle da novac pada sa neba, pa jos ako i sledece god. cena bude dobra.... A onda kad im stigne na rod, cena niska, pa vadjenje. Isto ce to da se desi i sa jagodom. Mnogi se sada napalise na jagodu, a pitanje je dokle ce da ima cenu.
Uzgred zavrsavam berbu za par dana, godina sto se tice kupine mi je bila uspesna, nesto manje nego 2006 i 2007. ali ipak dobra. Cekamo sledecu da vidimo sta cemo. Pozdrav za sve....
 
ukratko da se osvrnem na par prethodnih postova,i da se polako pripremam na zasluzeni odmor
koliko sam informisan kupina ce i sledece godine ici.nezahvalno je sada prognozirati sledeceu sezonu.makar do pocetka sledece godine dok se nevidi kakva je izvozna cena,koliko je prodato,kako je ko prosao i kolike su jos zalihe..
npr sada u jednoj vecoj hladnjaci odmah prebiraju kupinu,dokim malina stoji.
hladnjacari izmedju sebe mnogo dobro poznaju podatke o njima tj koje koliko otkupio,kome je prodao,koliko je zaradio,koliko ima na lageru...
sto se tice vremenskih prilika nista ne bi bilu cudno.cini mi se da ljudi jos uopste nisu svesni koliki je danak ove godine uzela susa.tek ce se uskoro odraziti na ceni pasulja,krompira koji ma ce rod biti umanjen 40-90%
a i kulturama sa stocnu ishranu tako da je ocekivati da do nove godine cena mesa pada a onda posle tog paprene cena mesa.jer mnogi na ovim cenama nece moci da odrze svoj stocni fond.
koliko vidim dugorocnu vremensku prognozu i sledecih mesec dana ce biti ovako.a ne bi se zacudio ako se dosta njih ne opameti da se i ovo nastavi.jer stvarno je se bilo mnogo loseg uvuklo u celu ovu pricu.pocev od monopola,manipulacije pa do same srpske komsijske zavisti i ljubomore.a i primitivizma koji sam imao prilike videti i ovde na forumu.
a vi dragi kupinjari,opustite se i uzivajte u ovoj dobroj godini za kupinu.:veseljak::dugorocno je ne moguce ocekivati stabilnu cenu.ali opet mnogo znaci kada je dosla godina kada se moze naplatiti sva muka,znoj a i zivci koji su utroseni prethodnih godina.a i po svim sadasnjim nagovestajima kupina ce i sledece godine ici.ne dozvolite sledece godine da neko rastera nakupce jer i njima treba dosta zahvaliti sto je cena kupine i maline isla navise.npr prosle godine je kupina sigurno mogla biti vise placena od 50-55 din.ali sto bi je neko platio ako nemora.svak gleda svoj interes i bori se da sto vise zaradi.
polako se pripremam na zasluni odmor,ako nekom budem potreban bicu privremeno dostupan na pp.
pozdravljam sve a posebno one sa kojima sam se dopisivao na pp:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh