Cepači i svrdla

dejan 351

Zaslužan član
Učlanjen(a)
18 Dec 2010
Poruka
5.453
Lokacija
Smederevo
Sve više u ponudi ima raznih cepača za drva, hidraulični, električni, kao priključak za traktor.Postoje oni za metarska drva, za kotlove i peći kao i kombinovani cepači. sve u svemu jedna opšta tema namenjena za razmenu iskustva u korišćenju, pravljenju u kućnoj režiji.Dakle iskustva koja će pomoći u izboru pri kupovini, kako ovih za domaćinstvo, tako i za profesionalni rad u šumi.
 
Vidim da su u poslednje vreme jako popularni cepači Alamunja.
Ja odavno imam onaj mali horizontalni cepač, ali generalno mislim da je cepanje sekirom skoro brže od njega.
 
Ja sam letos kupio jedan kao traktorski priključak "kućni" cepač sa svrdlom...Dosta sam zadovoljan sa njim...dve manje zamerke bi bile prenos, tj. kardan traktora mora malo po gasu, na normalnom leru je jako spor i druga premali radni sto.Mnogo puta panj bude veći, pa na stolu nema mesta za sve pocepane delove, pa mora na zemlju i tada se već dva puta podiže na sto.Sve u svemu zadovoljan sam kada je u pitanju cena-kvalitet-rad u praksi.

https://freeimage.host/i/pb4d5x]
pbtkba.md.jpg
[/URL]
pbDlrN.md.jpg
[/URL]
pbbnZG.md.jpg
[/URL][/url]
 
Vidim da su u poslednje vreme jako popularni cepači Alamunja.
Ja odavno imam onaj mali horizontalni cepač, ali generalno mislim da je cepanje sekirom skoro brže od njega.
Sve zavisi koja količina, vrsta drveta (tvrdoća i broj čvornovatih panjeva), kao i stanje leđa rukovaoca ;) .Da, često puta bude brže, ali na duže staze cepač je pravi spas.O šumskim i profi radu ne bih.
 
Dejane, kakav je taj traktorski cepač za drva koja su čvornovata i ona koja ne pucaju ravno kao bukva na primer?
 
Što se čvorova tiče treba biti oprezan...vrh svrdla NIKAKO direktno u čvor...takav panj treba posmatrati kao da ga cepaš sekirom.Za slučaj "unutrašnjih" čvorova, dakle onih koji se ne vide spolja postoji ova mala sekira ispod svrdla koja sprečava da panj ne ošteti držače svrdla.Za sam početak rada sa njim prvo raditi "lakša" drva dok se ne uđe u rutinu, za još sigurniji rad preporučuje se i lamelni kardan.Lično, radi sa običnim kardanom, ali svako drvo treba posmatrati kao novo iskustvo, da ne bi bilo iznenađenja, lomova, pa i povreda.
 
Ja sam letos kupio jedan kao traktorski priključak "kućni" cepač sa svrdlom...Dosta sam zadovoljan sa njim...dve manje zamerke bi bile prenos, tj. kardan traktora mora malo po gasu, na normalnom leru je jako spor i druga premali radni sto.Mnogo puta panj bude veći, pa na stolu nema mesta za sve pocepane delove, pa mora na zemlju i tada se već dva puta podiže na sto.Sve u svemu zadovoljan sam kada je u pitanju cena-kvalitet-rad u praksi.

https://freeimage.host/i/pb4d5x]
[/URL]
pbtkba.md.jpg
[/URL]
[/URL]
pbDlrN.md.jpg
[/URL]
[/URL]
pbbnZG.md.jpg
[/URL][/url]
Imam i ja cepac sa svrdlom od "Ognjenog zmaja". Radi na trofazni motor od 4kw. Platforma je veca nego tvoja i dovoljna je.
Nego ta sekirica ispod svrdla je napravljena od previse mekanog materijala i lako se iskrivi u radu. To bi za sada posle druge sezone koriscenja bila jedina zamerka.
 
Evo slike istog ovog cepača sa nadograđenom platformom...radni sto ima više mesta i radi se lakše i brže.

https://freeimage.host/i/pmkILu][/url]
Ovakvi cjepaci su proslo vrijeme , ovdje su bili aktuelni prije 10 godina i nestali. Radio sa takvim , vrlo opasna stvar , da bi bio upotrebljiv treba kardan preko 1000 o/min , recimo zetor ima tu mogucnost kardan preko mjenjaca vrti a traktor u neutralu , mislim na leru oko 1000 o/min.

Za neka drva je ok a neka je jako opasno raditi , cerovinu ne voli , hoce da podvuce vlakna od nje izmedju spirale i siljka na stolu , onda iskrivi stol i podvuce jos dio cepanice i ako je traktor u leru ugasi ako nije i nemoze da to istera spirala otkine citavo kuciste lezajeva ili iskrivi kompletan stol.
A hoce ako je tanja cjepanica da je okrene , ne smije se drzati rukama , osim ako to vrti elektromotor koji nema tu snagu , kod pogona traktorom nema pardona.
Taj se tako raspao posle 50 tak metara ili vise iscjepanih drva. Da imao dublje kanale na spirali nego ovaj na slici, nije busio vec momentalno cijepa.

Batalili to davno , hidraulika je zakon , malo sporija ali sigurnija.
 
Imam 4 pumpe razlicitih kapaciteta, jednu 'two stage' sam doneo iz slovenije, 3 motora - elektro i dva benzinska. Za sve sam pravio prirubnice i spojke. Narucio cilindar da se napravi... I opet mislim da mozE bolje
 
Razmišljam da uzmem Alamunja cepač drva. Za domaćinstvo, godišnje oko 15 kubika. Ne verujem da bih radio uslužno jer se ne isplati. Znam da cena od skoro 2000€ ne opravdava potrebe za tih 155wk kubika godišnje, ostalo vreme bi cepač ležao besposlen. Čitam ovde da neki govore da.nisu nešto zadovoljni. Gledao sam samo reklame na YouTube.
 
To je ok cepač, nema tu ništa loše.
Ako ti je za utehu, hidraulični agregat bi mogao iskoristiti i za druge stvari, recimo za presu sa ceđenje voća, radionička presa itd.. pa time da dobiješ malo više za plaćene novce..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
To je ok cepač, nema tu ništa loše.
Ako ti je za utehu, hidraulični agregat bi mogao iskoristiti i za druge stvari, recimo za presu sa ceđenje voća, radionička presa itd.. pa time da dobiješ malo više za plaćene novce..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
To je dobra ideja. Imam aroniju, svakako plaćam ceđenje sirupa.
 
Vrede cepaci,imam jedan i dosta je olaksano i brze se zavrsi posao,treba ti eventualno jos jedan covek ako su veca da pomogne.Nije problem ako su neka lepa kratka drva koja nisu cvornovata da se cepa sekirom(jos ako te ne ceka drugi posao mozes polako) ali veca i komplikovana su druga prica...cisto radi primera-ja sekirom i maljom da se cimam 3 dana a da nece neko ko danas nema ni pare za cigare da dodje da radi...nije mi bas moranje.
 
Nazad
Vrh