"Chat u Povrtarstvu"

Čitao sam u novinama pre neki dan da Turska daje svakom kamionu koji izvozi robu iz zemlje gorivo u vrednosti od 600 evra.
 
Kamo lepe sreće da nadležnosti u agraru pređu na lokal ! A kako će onda stanovnici najužih beogradskih opština, da dobiju basnoslovne subvencije, a toga ima, po rečima kolega sa foruma onih dana traktorskih protesta.
 
Ako predje na lokal mi opet necemo imati nikakvog boljitka.
Siromasna opstina, a vodeci ljudi kopija ovih iz Bg.
Mora se gledati u globalu, a ne deliti ljude.
Pisao sam u temi, oko ovih zadnjih protesta.
Tako su onda razdeljeni na jednoj strani ovi sa preko 30 ha, a na drugoj svi ostali.
Ako se subvencionise nesto, nemojte uslovljavati ljude, uslovima koji se nemogu ispuniti.
Realnije je izaci i reci to mora tako, ovi nam naredjuju iz EU, nego ovo sto se radi.
Ljudi bih se okretali drugim poslovima, pa nek jede Turski paradajz, Spanski krastavac, Grcku lubenicu, Vijetnamski kornison,,,
ko god hoce, nemam nista protiv.
Na zalost vecina tih potrosaca su isti kao i ovi sto donose zakone i dozvoljavaju uvoz.
U to se mozete veoma lako uveriti.
Da nebude zabune.
 
Bilo bi boljitka ako bi opštine imale solidan agrarni budžet, a to znači uzeti prestonici pare. A prestonicu diraj u sve i psuj, samo joj ne diraj pare. Makar bi u opštinama svako muvanje na ovu temu, moglo pre da se otkrije i prozove. A do tada - ultra divlji kapitalizam i prestonički novčani centralizam.
 
Pod hitno na jesen moraju se povrtari organizovati i izaci pred ministarstvo pojoprivrede sa uslovima za subvencije,jer opstanak proizvodnje bez subvencija u buduce nece moci da bude zamisliv.Trzisna utakmica koja se sad igra nije fer i pravila morace da se menjaju,gospoda iz ministrstva morace saslusati probleme koje povrtari imaju,a ne davati im obecanja koja nista neznace.Znaci morace da se uozbilje ili ce nasi ljudi jesti uvoznu hranu koja je sumljivog kvaliteta i trovati svoju decu...
Povrtlari moraju izaći na tržište zajedničkim snagama i velikom količinom robe džabe prva klasa kad nije dosta niti za jednu isporuku a treba ići svaki dan kod mene zadruga svaki dan isporučuje po dvadeset tona robe a druga još više. To je Topaloviću vaš problem organizirati zadruge povrtlara i saditi samo planski. Ja dobivam poticaja za proizvodnju 300 e a kad budemo u eu bit će kažu duplo vaši političari vas polako jebu pa vam nedaju a teško sa poticajem a bez njega još teže.
A kad pogledaš robu kaja se prodaje u trg. centrima nije niti sluga onoj koju si predao u otkup naša kavalitetna roba ide u izvoz a uvozi se smeće. Lidl trg. lanac ima ugovor sa državom da samo 20% mora biti domaće robe a 80 % uvoz (misli se na cjeli asortiman u trgovini) Kauflad ima nešto drugačiji odnos ali i dalje veoma nepovoljan za domaće proizvođače a deset godina su oslobođeni poreza na dobit tako da mogu da rade šta god hoće. U zadnje vreme se pojavljuje roba bez porekla samo piše proizvedeno za toga i toga a ko je to proizveo samo bog zna. I dok se ne maknu pokvareni političari neće biti ništa bolje niti nama niti vama.
 
pozdrav za sve.interesuje me posto sam plastenik tretirao sa totalom 10.avgusta planiram tu da rasadim salatu oko 1. oktombra dali smem zbog karence,i sa cim bi mogao malo dezinfikovati plastenik upitanju je 1 ar:ppozdrav:
 
Total deluje folijarno.
Biljka ga usvaja preko lista, a ne preko korena.
Tako da nema bojazni.
Mi takodje pustimo da odstoji, pre iznosenja sledeceg useva, kada tretiramo totalom.
Sto se tice dezinfekcije, zatvorite plastenik par dana na ovim visokim temperaturama, i dobicete
najbolju dezinfekciju.
Mozde i hemiski.
 
Dobro jutro ! Hajde da oživimo ovu temu, ako već ne možemo da oživimo stanje naših povrtarskih kultura. Kod nas ove počeo otkup paprike za ajvar. Cene se kreću od 28 do 40 dinara, zavisno od klase, a kupci su sa svih strana EX YU. Tako govore prijatelji i kolege iz okoline Trstenika. Na okolnim pijacama cene su od 35 do 50 dinara.
 
Evo današnje situacije. Spojen najbolji i najgori deo parcele od 3o ari. Ožegotine sa štetom od 50 posto.
dscn4163.jpg
[/IMG]
dscn4163.jpg
 
Jel ima neko informacije kako se na pijacama krecu kornisoni, ajvarka i babura?

Sad citam ponudu Metro-a, babura na akciji 129 din/kg.. Jel to pocela nestasica od ovih susa?
 
Eh moj druze da je bila ta cena sa paradajizom,sad bi mirnije spavao.....
Izgleda da nemamo ozbiljnu konkurenciju u proizvodnji ajvarke, ne znam kakva je situacija u Makedoniji i na Kosmetu, i da li ta roba dopire na ovo tržište. Što se tiče paradajza i krastavaca, tu će nas CEFTA još puno godina stavljati na poslednje mesto. Daj Bože da se nešto promeni, ali sam pesimista.
 
Povrtlari moraju izaći na tržište zajedničkim snagama i velikom količinom robe džabe prva klasa kad nije dosta niti za jednu isporuku a treba ići svaki dan kod mene zadruga svaki dan isporučuje po dvadeset tona robe a druga još više. To je Topaloviću vaš problem organizirati zadruge povrtlara i saditi samo planski. Ja dobivam poticaja za proizvodnju 300 e a kad budemo u eu bit će kažu duplo vaši političari vas polako jebu pa vam nedaju a teško sa poticajem a bez njega još teže.
A kad pogledaš robu kaja se prodaje u trg. centrima nije niti sluga onoj koju si predao u otkup naša kavalitetna roba ide u izvoz a uvozi se smeće. Lidl trg. lanac ima ugovor sa državom da samo 20% mora biti domaće robe a 80 % uvoz (misli se na cjeli asortiman u trgovini) Kauflad ima nešto drugačiji odnos ali i dalje veoma nepovoljan za domaće proizvođače a deset godina su oslobođeni poreza na dobit tako da mogu da rade šta god hoće. U zadnje vreme se pojavljuje roba bez porekla samo piše proizvedeno za toga i toga a ko je to proizveo samo bog zna. I dok se ne maknu pokvareni političari neće biti ništa bolje niti nama niti vama.
Kod nas postoje razna udruženja,od stočara,svinjogojaca do udruženja pčelara i golubara.Samo mi povrtlari nemamo nikakvo udruženje,i ko će nas zastupati i organizovati pa makar to bili i protesti.
Siki2 imamo i mi zadruga i one otkupljuju dosta robe .Zimus malo malo pa zadruge organizuju zajednička okupljanja na kojima se povrtlari vrbuju da povećavaju površine zasijanog povrća.Kao imaju oni u planu povećati svoj promet i izvoz.Još ima ljudi kojima duguju za prošlu godinu a za ovu se ništa ne zna.Evo i jedan primjer:pred poslednje ljetošnje zahlađenje i kišu od par dana otkupili su veće količine bostana.Naravno da nisu prodali ništa jer je zahladilo.Taj isti bostan je stajao u njihovim skladištu 7 dana dok nije sagnjio i procurio_Od tog bostana niko više ne očekuje ni dinara,nikada.
Interesuje me samo jedno:300 evra dobijaš po hektaru ili...
 
Kod nas postoje razna udruženja,od stočara,svinjogojaca do udruženja pčelara i golubara.Samo mi povrtlari nemamo nikakvo udruženje,i ko će nas zastupati i organizovati pa makar to bili i protesti.
Siki2 imamo i mi zadruga i one otkupljuju dosta robe .Zimus malo malo pa zadruge organizuju zajednička okupljanja na kojima se povrtlari vrbuju da povećavaju površine zasijanog povrća.Kao imaju oni u planu povećati svoj promet i izvoz.Još ima ljudi kojima duguju za prošlu godinu a za ovu se ništa ne zna.Evo i jedan primjer:pred poslednje ljetošnje zahlađenje i kišu od par dana otkupili su veće količine bostana.Naravno da nisu prodali ništa jer je zahladilo.Taj isti bostan je stajao u njihovim skladištu 7 dana dok nije sagnjio i procurio_Od tog bostana niko više ne očekuje ni dinara,nikada.
Interesuje me samo jedno:300 evra dobijaš po hektaru ili...

Kod nas ti je to malo drugačije plaćanje je kod jednih 30 dana i to sigurno a kod drugih 60 isto sigurno. Vaše zadruge su drugačije kod nas zadruga svu robu prodaje trgovačkim lancima kao šta je Kaufland, Plodine, Merkur i drugi i zadruge su u vlašništvu proizvođača a ne trgovaca i nema otkupa robe koja nema svog kupca a svake godine se pravi plan sadnje tako da nema iznenađenja .
O ovoj temi bi se moglo dugo pisat ali ukratko to je to.
300e od ove godne dobijamo svi po jedinici površine (ha) do ove godine je bilo po kulturi i povrćarima se više isplatilo dobivali su 400e po kulturi sada eu zahtjeva ovako po površini.
 
Samo da vam kažem da je prije nekoliko dana kod nas počela stizati roga iz Makedonije pošto je kod nas berba paprike pri kraju a kvalitet i nije baš nešto zbog prejakog sunca
 
Može li mi neko odgovoriti kako to da makedonci imaju tako dobru rogu ako znamo da je tamo sunce još žešće.
 
Ni meni nije jasno ali roga je strava po veličini i nije nimalo od vrućine smežurana. Ali mogu ti reći da roga koja tamo uspjeva kod nas neće moj kolega probao uzet sjeme od njihove velike roge i dobio je veličinu industrijske paprike.
 
Nazad
Vrh