Gajenje pataka - saveti

Zamolio bi nekoga ko se razume da mi obljasni neke stvari oko pataka. Naime prosle godine u aprilu mesecu sam kupio pacice domace patke. Sad sam skapiro da imam dva para jedan je kao divlje patke a jedan su bele. Patke su pocele da nose jaja pretpostavljam da ce uskoro da legne. Tu sad imam par pitanja za ljude koji se razumeju.

Kolko patka otprilike snese jaja pa legne?
Dal se moze videti seme u jajetu? vidim da patani gaze ali kad razbijem jaje ne vidim onu crnu tackicu da je oplodjeno.
Kako jaja da cuvam za nasadjivanje patke?

Molim vas ako imate jos neke savete napisite mi jer neznam bas nesto o njima uzo sam ih kao ljubimce da ukrasavaju dvoriste ali bih teo da povecam broj.

- - - - - - - - - -

Dal je moguce da niko nema da mi odgovori na moja pitanja.
 
Ma dobices odgovor,svakako,ali razumite da mi odgajivaci zivine,sada u jeku sezone imamo pune ruke posla,pa jedva stizemo da ispratimo forumske poruke.

Shodno,mom iskustvu,a patke sam jos kao dete zatekao u dvoristu naseg imanja,i pored tih domacih formi,preko hit mosusnih osamdesetih,pa potom,ruanskih impozantnih razmera,preko hibridnih belih ceri veri,i potom plavih pomeranskih,morao sam ih udaljiti sa imanja. Razlog,one zahtevaju izolovan teren,van osetljive zivine,jer ih i zovu vodenim pacovima,medju zivinom,a zbog strahovitog nagona da prljaju vodu gde stignu i raznose od bakterija sve od fekalnih/stajnjak,do kokcidioze i drugih parazita.

Da napomenem da u crevnoj flori,kao saptrofita imaju uvek salmonelu i stafilokoku,iz tog razloga minimum 10 min.kuvajte u kljucaloj vodi njihova jaja. Nisu dobre dadilje,i ako pokazu nagon za lezanje rizikujete da u tou inkubacije ustanu i ne haju za jaja,i to zavisi od jedinke do jedinke,osim mosusnih/koje mogu biti i dadilje za druge vrste pataka,jer imaju izrazen nagon.

Nemoze se nasumice rci da je patka domaca,jer vise kod nas nema autohtonih oblika pataka,vec su kroz mnoge prosle novije standard vrste,pa se i nosivost povecava,kao i gubljenje roditeljskog instikta,nose sa nekoliko duzih prekida i preko cele godine,a indijske trkacice,posebno bele boje i do 260 kom.godisnje jaja.

Napr.ruanske mi nikad nisu lezale na gnezdu,dok pekiske tek svaka 4ta,tako da ih vi sada tek upoznajete u prvoj sezoni sa njihovim sklonostima.

Jaja u konstantno hladnoj prostoriji skladistite,do 30dana najvise starosti,i svaki drugi dan okrenite ih da se zumance zadrzi na sreistu,i nikako uspravno u kornet,vec horizontalno,i to se odnosi na jaja svih plovusa,bilo kultivisanih ili divljih. Mnogo srece sa vasim ljubimcima.
 
Moje stado

Pozdrav svim članovima,evo i mojih par pataka , a uskoro stize i podmladak.


10268653_749552488398720_6148849609579628862_n.jpg
1010888_749552431732059_7978503458707186338_n.jpg
10320550_749552298398739_5969210428880944971_n.jpg
 
Poslednja izmena:
IMT Sveta
I ja sam drzao patke jer mnogo su mi se svidele zbog nosivosti lepo su nosile a nisu jele koncetrat vec ispasa i malo zitarica.Lepo je drzati patke pogotovo ako imas vremena da ih gledas kakve gluposti prave po drvoristu. :)
Sad drzim samo Tuluze.
 
Imam mutave patke (pacice) starosti 1.5 mesec i 3 stara 4 nedelje. Pitanje je: zasto ovi mladji cupaju starije za krila i raskrvare ih, a medjusobno se ne cupaju. Odvojio sam ove male od starijih, ali je jedno pokusavalo da mi pobegne iz ruke pa mi je isklizlo i palo na neku gvozdenu sipku (prag od vrata) na ledja sa visine cca 20 cm i lezi pa me je strah da ne ugine. Povremeno ustaje ali opet legne, ne znam moze li se oporaviti ili ne?
 
Neznam dali ce oporaviti?!
Cime hranis ove mlade?
Sve ih hranim koncentratom za pilice II pomesanom sa prekrupom 1:1 + dobijaju svakodnevno hleb, travu, ostatke od rucka i razno povrce.
Koji moze biti razlog tog ujedanja i cupanja do krvi?

- - - - - - - - - -

Ima li nesto za odvikavanje od krvi, posto jedno pace sad cupa i ova dva i njima pije krv, ja znam za jedan lek, ali suvese je mali za to.. ::lose::::pomoc:;
 
Poslednja izmena:
Umesto kani stop sam koristio nesto jednostavnije! Ako ih zatvoris da nemaju mogucnost da pasu, i ubacujes im korove da bude sto debja stabla.. onda imaju da se muce stim!! Provereno! :D
 
Kupio sam danas "VetaDerm", kaze da je za patke on najbolji, da ima gadan miris(nisam proveravao :osmeh:) i da onda nece da ujedaju. Veceras cu da ih poprasim sa tim, sad sam uhvatio i poprasio samo jednog za probu, jer koce to da pohvata :osmeh:
 
Pa sad sam gledao onog patka sto sam danas poprasio i rana mu je zarasla, a sada sam poprasio i ostale koji imaju rane, a veterinar je rekao da ima gadan miris, ali na pakovanju pise da dezinfikuje ranu i cisti i ima neki blag miris. Poprasi se malo po rani (u ovom slucaju po krilima, a to su verovatno klucali jer je opna od pera bela pa su mislili da je za jelo pa su grizli i cupali, ali sad kako im raste perje, jedna koju su juce izujedali nema rane nego samo malu krasticu). Hvatao sam ih za noge jedom rukom, a drugom ih poprasio mi istrljao ranu i to je to :osmeh:

- - - - - - - - - -

Rane su lepo zarasle, ja zadovoljan ::namigivanje::
 
Imam mutave patke stare oko 3 meseca i kada dostizu tezinu patke oko 2-3 kg a patkovi 4.5-5 kg, tako sam cuo, a moji imaju patkovi 2.1 kg, a patke oko 1 kg?
Hranim ih pokvasenim prekrupom, hlebom(namocenim i suvim), jedu kad udju kod kokosaka koncentrat za nosilje i svaki dan jedu travu. Imam jos 3 paceta(muska) stara oko 2 meseca imaju oko 1 kg.
Da li se oni raskrupne kada skroz porastu ili se sada odmah formiraju?(video sam na drugim mestima patke(zenske) i nekako i meluju da su vece?)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh