Guske - kako se gaje u praksi

Davno nisam javio u ovom forumu.. Poceli su i moje guske da snose.. Druga tura je vec u inkubatorima.. Broj jaja ce biti zadovoljivo ove godine.. Za procenat izlegavanja cemo jos videti..
 
I jedna moja guska je snela 9 jaja,a ja joj ih ostavljam da se razlegne.

Mutave šotke(mošusne) su snele za tri nasada ali se ništa ne razleže još:sta:
 
Plovak i feeder ne mora da znaci da kriju jaja jer moja mladja guska je snela 6 jaja i nalegla se a starija jos nosi a ima prekide od 6-7-8 dana kako kad.
Ovoj mladjoj je stara upromastila jaja jer ju je stalno dizala sa gnezda i jaja se skroz ohladila. Sada sa uspeo nekako da je odvojim i stavio sam joj 3 jajeta od ove starije i pre par dana sam proveravao jaja pod sijalicom i sva 3 su oplodjena. Za guske nije potreban pazen nego obicna bara sa vodom ili plasticna posuda. Ja imam neku plasticnu kadicu od oko 80l i jednu od oko 40l tu se i gaze.
 
Sinoc se nalegla i moja luda patka, posle 2 nedelje... Ali dobro bolje ikad nego nikad.

- - - - - - - - - -

Jel zna neko zasto guska hramlje? Vec oko 10 dana, malo teze ustaje i teze hoda. Hranim ih travom koje nemam kod kuce ali im berem svakodnevno, od zrnaste hrane dobijaju jecam, kukuruz, ovas, psenicu, suncokret i tritikale. U vodu im dajem vitamine "Oligovit plus" i dobijaju voce i povrce.Dajem joj sada vitamine u vodu a ne znam da li bih mogao da joj dam jos nesto ili da dodam jos nesto ishrani?? Normalno jede i pije samo teze hoda, a prekjuce je ponovo snela jaje. Obicno kada ih pustim napolje pocnu da skacu pa nekad skoce i 1.5-2 metra u vis pa se mozda nezgodno prizemljila?
 
Poslednja izmena:
Stvarno nemam pojma vise. Skroz normalno jede i jutros je snela ponovo a gusana sam sad odvojio jer mozda on pokusa da je gazi pa je samo povredi.
 
Imam jedno pitanje.Da li je tacno da potomci labudaste i domace guske nisu plodni tj. da deca labudaste i domace guske nece moci da izvode guskice?Da li bi u jato od dva gusana i dve guske domace da ubacim jos dve labudaste guske?:
 
....totalno,netacno,ta dva tipa gusaka se bez problema mogu krizati/ukrstati,i imati poboljsane osobine kod potiomstva,domaci tip gusaka ili pak evropska rasa gusaka poboljsava kvalitet mesa kod labudastih/cije meso nije u kategoriji ukusnih/,dok labudaste prenose bolju nosivost na evropski tip gusaka,jer kod domacih je nosivost ne veca od 15 kom. jaja u sezoni. mnoge rase ruskih gusaka su usavrsavane sa kin.labudastom, kao,linda gusi,pskovska,holmogorska,a i poznata dzambo guska africka/engl. poreklo/,tuluska#labudasta...itd.
 
Mogu da se ukrstaju. Ima moj drug mesance ali nece da legnu a jako puno nose. I po meni su ove domace guske mnogo lepse od labudastih.


Milutinovic hvala vam na odgovoru, prijemno sanduce vam je puno, pa nisam mogao preko poruku da vam posaljem.
 
Mojoj guski su na kraju ostala samo 2 jajeta i danas sam video da ima samo jedno. Gusku sam izbacio napolje i nece da lezi vise a jaje je oplodjeno i stavio sam ga pod patku koja vec lezi na jajima. Zanima me posto gusce treba da se izlegne 2 aprila a pacici 23 aprila da li ce patka nastaviti da lezi na jajima ako bude videla gusce, jer ima 13 njenih jaja i sva su oplodjena?

Jel ima neko ideju zasto bi patke prekinule da nose? Od kako se ova patka nalegla snele su jos 3-4 jajeta i samo prekinule.
 
Poslednja izmena:
Postavicu sliku kada se izlegne gusce. Kada se bude izlegao kupicu mu jos 1-2 gusceta da ne bude sam. Ma ja sam mislio da od patkinih jaja nema nista jer su bila skoro 1.5 mesec stara a kad sam proverio pod sijalicom sva jaja oplodjena.
 
Sutra je guskinom jajetu 28 dan ali se nista ne cuje a obicno se pilici i pacici dan-dva pre izleganje cuju unutra kako grebu i piste a ovde nista. Jel to normalno ili je mozda gusce uginulo??
 
Nemora da znaci da je gusce u jajatu uginulo , izleganje zavisi od puno okolnosti , rase ,temperature ,gnezda , dok jedne se legu na 28 dotle labudaste znaju i na 31 ,guska nije dobro napravila gnezdo nije je napunio sa perijem niza temperatura u gnezdu normalno da se produzava vreme izleganja sto opet nije zdravo ali se desava zato jos nebrini nista a guscici se tek cuju na dan izleganja mozda dan ranije , STRPLJENJE.
 
Od jajeta nema nista a danas je 28 dan i razbio sam ga a jaje je eksplodiralo. Unutra je bilo gusce ali mrtvo vec neko vreme i ubudjalo se .
 
Dok sam cistio jednu patku primetio sam da ima neke crne tufne po plucima. Ne znam da li je to od krvi ili posto sam od skoro pustio I pacice sa njima I jeli su prekrupu da joj se to nije stvorilo od praha dok su jele, jer su uvek jako halapljive. Nisam primetio da ima neke promene u ponasanju. Pitam zbog toga sto guske necu klati, a one su sa guscicima pa se plasim da im nesto ne bude jer su do skoro I one zbog toga sto su sa guscicima jele prekrupu, a pre par dana su pocele da jedu zrnastu hranu. Jel imao neko ovakav slucaj?
 
Ne verujem da iko ima sada guščiće za prodaju. Ja sam proleros kupio ali su to sada već guske. Ne znam kako patak da poubija pačiće. Ovaj moj je dobar prema pačićima i čuva ih.
 
Stvarno ludak. Ovi moji su uvek mirni. Ja cu ove godine da ostavim 3 stare guske i jos 3 mlade, ne mogu da im presudim. 2 sam prodao a ostale ce ostati, samo ne znam jos kog su pola ali se polako vidi raazlika u glasu i mislim da ce ukupno biti 3 guska i 3 guske.
 
Nazad
Vrh