Motori sa i bez turbine prednosti i razlike

on i vrača izduvne gasove na ponovno sagorevanje ukoliko ima potrebe za tima to sve zavisi od pritiska u usisnoj grani u kojoj se nalazi senzor ger ventila :cao:
 
Nije GER, vec EGR... to sam te ispravio...

Ispusne plinove na ponovno sagorijevanje ne vracaju sve turbine, ali neka istrazivanja su pokazala da se na benzinskim motorima potrosnja u nekim idelanim slucajevima mogla smanjiti na taj nacin i do 30%. em je turbina trebala usisati manje zraka, em je dio tog "zraka" jos uvijek zapaljiv...
 
Bobo je napisao(la):
Tek sad sam vidio da si napisao da imaju promjenjivu geometriju lopatica na turbini, sto nije istina, nego se vanjsku rub kucista otvara i na tjanacin se smanjuje pritisak koji turbina salje u usisnu granu. promjena geomatrije lopatica na turbini "u hodu" znaci pokretni djelovi... Pokretni djelovi na 100 000 i vise okretaja na osovini bez lezajeva koja "pliva na ulju" bas i nije pametna ideja. da ne pricam o tome kako bi to bilo za izbalansirati.





Druze, turbina ima fiskan oblik lopatica, dok se kuciste prilagodjava potrebama motora. ako je kuciste skroz zatvoreno, 100% zraka ide u usis i tu je najveca snaga, kad nema potrebe za tom snagom, kuciste turbine se otvori tako da se dio zraka "izbacuje" kao visak, a dio koji je potreban ide u motor...

Promene na tom vanjskom delu, zakretanje tih profila dovodi do promene geometrije. ( ugla lopatica u odnosu na te profile).Možda zahvat nije najsrećniji termin, u svakom slučaju dolazi do promene geometrije. Ako se razumemo.

:ppozdrav:
 
pazi ovako... tocno se da procitati sto je napisano...

Geometrija lopatica se ne mjenja niti na koji nacin, nit njhov oblik, nit njhov zahvat. uvijek ostaju iste, jedina njima promjenjiva velicina je brzina vrtnje. otvaranje i zatvaranje kucista turbine samo ispusta visak stlacenog zraka koji se tamo u zadanom trenutku nalazi i nista vise...

Nema tu nikakvih kompliciranih stvari, turbinu svatko ziv moze otvoriti, ocistiti, prepakovati i sastaviti. nije to nikakva znanost, koliko ljudi misle da je to slozeno.
 
@ Bobo
Ti turbo punjači ili turbo kompresori se upravo nazivaju turbo punjači promenljive geometrije.
Inače to je vrlo stari pronalazak eksploatisan u WW2 na avionskim motorima.
:ppozdrav:
 
North ARMY je napisao(la):
Hmmm ko je sad malo ... ja ili profesor... :sta:
Profesor fizike kaze da su bolji americki motori od 3000ccm nego evropski od 1500-2000ccm,ja sam zastupao nase sa turbinama a on atmosferske.
On kaze ovako da turbina trosi vise goriva od obicnog ubrizgavanja,navodno sa turbinom se ubrizga manje vazduha a vise goriva,te je on dosao na zakljucak da turbine nikako ne valjaju.
Moja vizija je da turbina jos vise kompresuje vazduh tako da motor bolje sagoreva smesu(vazduh + gorivo) i da manje trosi za X predjenih km.Rec je o autima,a isto se odnosi i na radne masine.

ja sam zavrsio poljoprivrednu tehniku na polj. fakultetu tako da mi je to struka a profesoru reci da sam mi ja porucio da nema pojima i da ga sram bilo sto tako lupeta...i naravno da vise nikako ne dolazi do zakljucaka...........

sad nemam vremena da objasnjavam ali vidim da je to @Goran IHC gore lepo objasnio...
 
Vidim da se tema lepo razvila .Nisam nesto strucan oko turbo motora ali princip rada mi je dobro poznat .Ali iz konkretnog mogu da izvucem zakljucak a to je.Ja imam mtz 82 sa obicnim motorom a drugar 952 sa turbinom , kubikaza motora je ista ali se moj vrti na 2200 obrtaja a njegov na 1800 obrtaja na istoj parceli sa istim plugom jatrosim 15 do 16 l a on trosi 11 l ,pa vi sad vidite sta je bolje
 
meeker je napisao(la):
@ Bobo
Ti turbo punjači ili turbo kompresori se upravo nazivaju turbo punjači promenljive geometrije.
Inače to je vrlo stari pronalazak eksploatisan u WW2 na avionskim motorima.
:ppozdrav:

Znam ja kako se to zove, uzalud se pokusavas izvuci, ili ne znas objasniti preko tastature ono sto zapravo zelis reci ;)

Sve u svemu, pisao si da se mjenja geometrija lopatica, sto nije istina. Drugo me ne zanima nista, jer znam na koji princip radi i turbo kompresor i mehanicki kompresor. Koliko se sjecam da je mahanicki kompresor stariji izum i da su se mahanicki koristili u avionima, ali ne za svrhu povecanja snage, vec zbog toga da mogu vislje letjeti gdje je rijedak zrak. Slucajno su otkrili da to podize snagu motora u normalnim uvjetima, gdje zraka ima dovoljno. Turbo kompresor je kasnije dosao u cjelu pricu i na kraju krajeva u potpunosti izgurao mehanicke kompresore iz igre.
 
tema se bas lepo pokrenula ovih dana,sad bi trebalo da probate sami da ugradite turbinu na svoja vozila :D
 
Razmisljao sam o ugradjivanju turbine na neki od mojih traktora, ali samo radi zvuka, ne bih ju spajao na motor, nek puse u prazno, samo neka ficuka ;)

Prevelika je komplikacija ugradjivati turbinu na motor. Po meni je to neisplativa operacija, ako motor kojim slucajem nije prethodno za to pripremljen, sto je rijedak slucaj...
 
moj traktor vec ima turbo ali nema interkuler pa cu probati da mu dogradim
skinuo sam na otpadu sa kamiona i malo sam ga skratio da mi stane pod masku jos samo da kupim creva i selne
 
bolje mu stavi K&N filter :haha: :haha: :haha:
4hdzko.jpg
 
EGR ventil je :D za ekologiju, a za motor i dugotrajnost motora ::lose:: ::lose::
sta mislite na koji nacin su uspeli da smanje zagadjenost izduvnih gasove dizela,tako sto su pomocu egera deo izduvnih gasova vracali u usis i smanjili zagadjenost,i tim se pocelo dobijati nanosenje masnih naslaga mesanjem izduvnih gasova i ulja u usisnoj grani sto je cesto dovodilo do zagusenja usisne grane ,ko je mehanicar zna o cemu pricam,i dan danas sva vozila imaju taj problem(dizeli)
egr se kod starijih dizela blokirao kako bi motor duze trajao i smanjilo se zagusivanje grane,a sad nema blokade jer nemoze da radi bez EGR,tako je konstruisano
sto se tice turba sa promenivom geometrijom,niko nije rekao da su lopatice promenive geometrije,vec zakrilca pomocu kojih se regulise obrtaji rotora turbine,zakrilca su pomerljiva i usmeravaju izduvne gasove na lopatice i samim zakretanjem se dobija veci-manji obrtaju a to regulise membrana koje je preko osovine povezana na zakrilca i elektro ventil koji upravlja membranom,zavivsi od auta radi na vakum ili pritisak,e posto izduvni gasovi idu preko tih zakrilca,zakrilca znaju od garezi da se speknu i turbo ostane u max punjenju i sad.....ili ce ti se razvaliti kuler,puci neko crevo ili daj boze da je konstruktor mislio na to pa je putem senzora pritiska turbine preko racunara ustrojio dizne i auto samo se ulenji,stanes ugasis ga upalis i nastavis i sve normalno dok opet ne osolis,neki auti imaju tu zastitu a neki nemaju,koji nemaju ili se raspadne turbo,pukne rotor ili kuler se naduva i pukne i tako..................
 
Danger, ti izvini, ja na bih dizao toliku prasinu bez veze, a da nisam 3 puta procitao sto je covjek napisao... Ako je u medjuvremenu popravio svoj komentar, u to ne ulazim, ali je pisalo krivo...

Povrat ispushin plinova u usis motora je dobar i za performanse i za motor i za turbinu, ALI (Uvijek ima "ALI") ako se taj auto, traktor, kamion ili sto vec, vozi kako se treba voziti. Ako ga tusis ispod 2 000 okretaja, jasno da ce se zagusiti sve zivo i nezivo, ali takvi turbodizel motori trebaju raditi u okretajima i treba ih zivlje voziti i nikad nece biti problema ni s turbinom ni motorom... jasno, prije stajanja i gasenja motora dati turbini vremena da se uspori i ohladi, da ne bi zaribala kad ulje prestane cirkulirati kroz sistem...
 
E sad mi ništa nije jasno.Pasata vozim skoro uvek ispod 2000 obrtaja pošto nebi da sam meta radarima.Po Bobi ja treba da vozim trećom i gas na 2500-3000 obrtaja.
 
Nazad
Vrh