Obrada vinograda

2014 ubedljivo najgora godina sto se tice kise..prskano ja nez 13puta i nije pomoglo niko nije uspeo da sacuva rod.. Prepolovljen bio svuda
 
Ja za vikend rezem.

Imam pitanje, par pitanja. To je sada po meni visi kurs.

Rezem na luk i kondir.
Da li ako ako imam situaciju da pored luka i kondira ostavim jos jedan kondir sa dva okca kao rezervni.

Drugo pitanje citao sam na netu , ako se hoce jalovak da iskoristi u narednom periodu. Pise ostavi se da izraste jalovak. Iduce godine se reze na jedno okce. A onda tek druge godine ladtar iz tog okca se reze na kondir sa dva okca. Pitanje zasto se odmah druge godine jalovak ne reze na dva okca.

Pitanje za Sokola jesi li bio ove godine na vinijadi u Berkasovu. Prosle godine si osvojio medalje ....
 
Meni režu rezači vinograd jer to nikad nisam voleo da radim ali da probam...
Nema potrebe za dva kondira (zamene), jedan je sasvim dovoljan, praviš gužvu bez potrebe.
Može jalovak na dva okca odmah, bar mi tako radimo...
 
Nemam pojma iskreno ja kad imam luk a nemam kondir ostavim taj iz glave odmah na 2 oka i gotovo ako nema ostavim bez kondira samo luk zavisi od visine duzine trenutno sam u delu gde jos uvek izbacujem izduzene cokote posto su prethodni rezaci izduzili sve nesto sad to eliminisem evo vec trecu godinu se bakcem sa isecanjem debelih delova a da imam luk i zamenu koliko toliko izmedju prve dve zice.. Negde sam cak uspeo ispod prve zice da supustim jel nije bilo nista malo vislje a luk i zamena bili iznad druge zice.. Pa ti zavezi luk kako treba nema teoretske sanse
 
Dobro, bar smo i ovo razjasnili.
Jalovak na dva okca odmah .
A rezervni kondir po pravilu ne treba sem ako ovaj nije sumnjiv....ili ti sta ja znam.
 
Nemam pojma iskreno ja kad imam luk a nemam kondir ostavim taj iz glave odmah na 2 oka i gotovo ako nema ostavim bez kondira samo luk zavisi od visine duzine trenutno sam u delu gde jos uvek izbacujem izduzene cokote posto su prethodni rezaci izduzili sve nesto sad to eliminisem evo vec trecu godinu se bakcem sa isecanjem debelih delova a da imam luk i zamenu koliko toliko izmedju prve dve zice.. Negde sam cak uspeo ispod prve zice da supustim jel nije bilo nista malo vislje a luk i zamena bili iznad druge zice.. Pa ti zavezi luk kako treba nema teoretske sanse
Jao i meni su pre dve godine tako podigli sve maltene na drugu žicu. I sad su rezači ostavljali patrljke to ću voćarskim dvoručnim makazama da prodjem. A te godine je jedan od njih ostavljao lukove toliko kratke da je baš bilo problema u povijanju. Stvarno rezači mogu da veliki problem naprave.
 
Ko je uopste taj? Jedino sto gledam na yt je griple, anker sidra, poneka zalamacica, predrezac sto mi treba.. A ove nepratim i negledam..sve je to lepo al praksa je mama
 
Pitao si me gde sam to video, dva reznika i jedan luk, pa sam ti dao link.

A ko je konkretno ne znam .
Ima na you tubu vise snimaka gde objasnjava rezanje vinograda , od sadnje do redovnog rezanja formiranog oblika cokota. Zamolio sam te pogledaj.
TO sto prikazuje meni se svidelo, zato sam i pitao. Verujem da nije diletant.
 
Pa ako ti se svidi uzmes i uradis tako, ne mozes da pogresis sa rezanjem. Sledece godine rezi drugacije ili ga spremaj za onu tamo godinu da rezes drugacije.. Ja sam odgledao par snimaka na youtube i poceo sam da rezem, nikog nisam pitao sta i kako.. Evo vec nekoliko godina sve rezem sam i nema nikakvih problema, sta mi se ne svidja ja promenim.. Pazi kad sam 6 godina staru lozu prepravio na kordon, znaci moze sve i nema pravila..
 
To je oponasanje, kopiras stvari, medjutim ja sam pre za varijantu ovo radim zbog toga i zato ja cesto pitam
sta je to to zbog cega se radi.
 
Nisam razumeo poruku mozda su slucajno obrisane neke reci.
Ja radim vinograd radim jer volim lozu, grozdje i vino, radim ga kako mogu i mislim da treba a da mi ne oduzima previse vremena, na kraju sve ispadne super.. Ko ne veruje nek svrati da proba vino ;)
 
Da kad nesto rezes da znas zasto tako rezes, to je sustina mojih pitanja i sve price.
Naravno kada nema zive reci i primera na licu mesta, onda ima malo vise price.

Prava stvar je ovaj poziv .
 
Nazad
Vrh