Pšenica 2008/09

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.402
Lokacija
Apatin
Vreme je da se već otvori tema o pšenici za narednu sezonu. Plus što je i ja planiram je dodatni razlog da je sada pokrenem. :D

Za sada još kukuruz na njivi, ali čim ga skinem imam u planu da odradim dobru pripremu, i da posejem najverovatnije *Rapsodiju*, mada ću se još raspitivati.
 
Kako da izvršimo dobru pripremu. Pošto će biti veštak i koliko ga baciti po ceni kojom se sad barata od preko 5.000,00 dinara/metru, i na kraju čime to platiti. A opet ako bacimo malo, šta ćemo žeti.
 
Vestak 3x15 30 e vreca 50/1 za kes i 32 e vreca 50/1 na ugovor jos neznam ciji je , 2.350 -2.400 / 1 semenska psenica , 560-570 din / l Glifosan .

Iz gore navedenog moze se izvuci matematika
 
ovo je ja mislimprelomna godina i sledeca i ovo ko prezivi bice dobro.
oce da nas navuku da sada uzmemo po nerazumno visokim cjenama gnojivo i sjeme pa da nam otkupe po minimalnim cjenama cak mozda manjim vec i sto su ove godine ,
tako da cu ja u sjetvu psenice bacit maksimkalno 100kg /hektaru 15ke to samo da malo posolim da se kaze dasam nesto bacijo :zli: :zli: :zli: :zli: :zli: :zli: :zli: :zli: :zli: :zli: ::lose:: ::lose:: ::lose:: :udri: :udri: :udri: :udri: :udri:
 
Moja verovatno neće ništa dobiti do prihrane, s' obzirom na kvalitet zemlje i dosadašnje đubrnje i obradu, mislim da neću mnogo izgubiti u prinosu, u svakom slučaju gubitak će biti manji nego koliko bih "pukao" da đubrim predsetveno kao do sada.
 
ja ću izostaviti setvu pšenice. više ću da posejem soju barem tamo netreba da bacim ništa od đubriva
 
Ја ћу да је сејем на 8-9 к/ј ,то неће бити ни Новосадска "рапсодија" ни Nickerson-ov "APACHE". Већ стара добра ТАВАНКА коју боли глава ако јој се баце 15:15:15 а од азота хоће да је заболи и стомак.Шалим се мало,али заиста ћу сејати семе са "тавана".Пред усев ја био пасуљ,већ сам спремио земљиште тањирачом (4,5 литре нафте=1к/ј) ових дана селектирам семе (1 кг/16 дин. пута 140кг=1к/ј) још само да је третирам видећу са чим ?? и чекам 5.октобар.А на пролеће(150 кг Ан-а/1кј)и то је то.
>У ратара црне руке ал`је бела погача<
 
nikt je napisao(la):
Ја ћу да је сејем на 8-9 к/ј ,то неће бити ни Новосадска "рапсодија" ни Nickerson-ov "APACHE". Већ стара добра ТАВАНКА коју боли глава ако јој се баце 15:15:15 а од азота хоће да је заболи и стомак.Шалим се мало,али заиста ћу сејати семе са "тавана".Пред усев ја био пасуљ,већ сам спремио земљиште тањирачом (4,5 литре нафте=1к/ј) ових дана селектирам семе (1 кг/16 дин. пута 140кг=1к/ј) још само да је третирам видећу са чим ?? и чекам 5.октобар.А на пролеће(150 кг Ан-а/1кј)и то је то.
>У ратара црне руке ал`је бела погача<

Hoces da kazes da je selektiranje semena 16 din po kilogramu:haha:?? :sta: :sta:
ako je tako ja cu moje zito sa tavana izmesati u mesalici i odma sipam u sejacicu. to je proverena tehnologija :D
 
На него да сам га могао продати са осталом пшеницом за 16 дин.Селекрирам семе да бих добио уједнаћено зрно,одвоијо лом и примесе.Са овим триером могу да одрећујем и крупноћу зрна тако да од 100кг из комбајна добијем 70кг за сетву.Оно што отпадне дајем стоци.
 
Извињавам се очигледно ме нисте разумели или нисам добро написао.Ја сам само хтео да кажем да ћу покушати на ову високу цену репроматеријала(15:15:15-100кг од 4800-5100дин,семе од 4000-4600дин итд...) да смањим производну цану пшенице на нај мању могућу,па колико роди роди мени доста. А за прехрамбену сигурност у држави нек мисли онај ко за то прима плату.
 
Juce smo ja i moj ujak (kod njega) zavrsili setvu na oko 20 jutara! zaboravio sam telefon pa nema slika ... jbg.
 
sejali smo rusiju ! jedino smo to imali to je ovogodisnji rod selektiran i zaprasen ... ove godine je ujak imao prinos 4000 kg po jutru!
 
Ja cu sejati za koji dan ali nemam para da bacam vestak sada, planiram da na prolece bacim nesto vestaka.
Zanima me da li bi taj vestak bio korisniji sada nego u prolece? Predusev je bio suncokret.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh