Pšenica 2022-2023

Kolega da li ti shvatas da kada pises(nesto kao ovaj post iznad) 90% clanova foruma prozivas i smatras glupim ljudima koji ne znaju da rade posao?
 
Kolega da li ti shvatas da kada pises(nesto kao ovaj post iznad) 90% clanova foruma prozivas i smatras glupim ljudima koji ne znaju da rade posao?
Sit gladnom ne vjeruje..... Dok ne dozivi na svojoj kozi pa ce se zapitati sto se dogodilo..... Pravovremenom zastitom naravno da se spasi prinos ali potencijal kod nas od blizu 11 tona, po ha prskano u idealno vrijeme je dalo max 8.5 tona i nista vise. A ostale njive i po 6. 5tone davale kako, gdje.....
 
1ed1b3294dd97456361a65dcd5883cb2.jpg

Овршено пре две недеље, јуче сам предао све и на крају се свело на 4200кг/кј 74хл 12.5 влага 12,9 протеини, предусев кукуруз, сетва крајем октобра, рађена и основна и н мин анализа земљишта и ђубрено по њима, две заштите, сорта Апилко оригинал. Све у свему велико разочарење, дато јој је све и на око је изгледала да ће лагано пребацити 5т/кј, али су кише у цветању одрадиле своје.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kolega da li ti shvatas da kada pises(nesto kao ovaj post iznad) 90% clanova foruma prozivas i smatras glupim ljudima koji ne znaju da rade posao?
Da, ne znaju da rade !!!! O tome pišem od početka. Objasni mi zašto moji poznanici iz raznih krajeva Srbije imaju najbolje prinose, a pri tome imaju isti pogled na proizvodnju ? Verovatno im neke više sile pi ažu ili im pomažu njihova dela koja postižu razmenom iskustava ?
Pokušao sam da vas usmerim u kojem pravcu treba da razmišljate ali vidim da je većini lakše da mrzi.
Tvrdim da bar 50% južno od Save i Dunava nisu radili nikakvu zaštitu, kao i kod nas velik procenat kolega ili su radili kada je bilo kasno.
Toliko od mene na ovu temu. Ajd' zdravo.
 
1ed1b3294dd97456361a65dcd5883cb2.jpg

Овршено пре две недеље, јуче сам предао све и на крају се свело на 4200кг/кј 74хл 12.5 влага 12,9 протеини, предусев кукуруз, сетва крајем октобра, рађена и основна и н мин анализа земљишта и ђубрено по њима, две заштите, сорта Апилко оригинал. Све у свему велико разочарење, дато јој је све и на око је изгледала да ће лагано пребацити 5т/кј, али су кише у цветању одрадиле своје.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Koliki ti je fosfor u zemljištu ?
 
Verovatno oni koji su imali oko 10 t/ha su bili u vezi sa nekim višim silama 🤣🤣🤣🤣, a to što su primeni pravovremeno agrotehničke mere je nebitno. I to baš slučajno oni koji su radili kada je trebalo, a ne kada se njima htelo ili im se nije htelo.
To je moje zapažanje. Naravno da će se odmah neki naći prozvanim ali neće razmisliti i primeniti u svojoj proizvodnji za svoju korist.
Нас пар у селу се сваке године такмичи ко ће бити рекордер и сваке године је неко од нас, ове године смо просеке сви имали од 39-43 сорте Апилко, Солензара и Целуле, једино је другар имао Арнову једну њиву 49, а све је радио исто као и код Апилка. Тако да те теорије падају у воду, наш неки закључак је да је ове године на приносе утицала највише киша приликом цветања.
 
Нас пар у селу се сваке године такмичи ко ће бити рекордер и сваке године је неко од нас, ове године смо просеке сви имали од 39-43 сорте Апилко, Солензара и Целуле, једино је другар имао Арнову једну њиву 49, а све је радио исто као и код Апилка. Тако да те теорије падају у воду, наш неки закључак је да је ове године на приносе утицала највише киша приликом цветања.
Upravo tako kolega, cveta je bilo ali polena nije jer ga je kisa isprala
 
Kod mene na dve parcele ima manjka fofsfora i nisam prebacio 6t/h.A na ostalim parcelama gde je sve u redu imao sam preko 8t/h.
 
Najbolja pešinca ove godine mi je bila na njivi koja je dobila prihrane koliko i ječam na njivi preko puta.. predsetveno oko 100kg 15:15:15 i oko 90-100kg kg An-a..
 
Kod nad najveci prinos imaju oni koji imaju svoj kombajn a posle ih traktoristi ofiraju, imamo 4 coveka u selu prvi je reko 5120 kg drugi 5180 kg treci 5200 kg a cetvrti 5300 kg po jutru i svi im se smeju niko im ne veruje, ja imam naviku dok sam radio arende da govorim dosta manje prinose od onog sto sam dobio . Ova godina je specifična slama zelena kombajn se davi ali zita nema, kisa led polog prosek 3400 kg po jutru.
 
Kod mene na dve parcele ima manjka fofsfora i nisam prebacio 6t/h.A na ostalim parcelama gde je sve u redu imao sam preko 8t/h.
Ove godine nije bas tako bar kod mene, izgleda da ima do rokova setve i sto je rekao radoslav adamov na njive loseg meh sastava je bolja psenica od one gde je dobra zemlja ...
 
Danas skidao jednu njivu, mešavina, Avenue, NS40,Renesansa,Apač i Aneri.Najgora ubedljivo Avenue u svakom pogledu.Apač me prijatno iznenadio kao i NS40, nikada ih nisam probao, Renesansa standardno vrhunska, Aneri blago kasnio sa vegeracijom pa ima po malo šturih zrna ali mnogo malo dok kod avenue mnogo, sve je jedn njiva isti dan setve razlike ogromne, prinos oko 4.5t/h ukupno.Sve u svemu katasteofa
 
Ti sto su bacali gnojivo prije sjetve i tijekom vegetacije napamet su odavno kod nas propali jos prije 10g ili oni s onom metodom ‘tako je i moj deda radio pa bilo dobro’…ima ih jos nekih 5-10% al to su sve male povrsine i bave se ratarstvom uz stalan posao al to su male povrsine (gospodarstva s 10-15jutara max)

Ima koji su odradili sve u fulu, i po 4fungicidna tretmana neki, i prskanje u jesen prosle godine mjesec dana nakon sjetve pa opet je prosjek 4,5t/ha u okolici…jednostavno godina kod nas nije bila za psenicu/jecam (nema smisla sad tu izmisljati toplu vodu), previse magle, rose, idealne temperature za razvoj bolesti itd, pa kad je trebalo u zetvu kisa/led otukli i odnijeli prinos

Da je do ‘nas’ i da smo sami ‘najveci krivci’ jer nemamo prosjecne prinose ove godine za nas kraj od 8t/ha kako se ovdje pise onda nemoguce da ljudi koji su uvijek godinama imali prosjek 8,5-10t/ha uz min Hl 78 sad odjednom imaju 4,5t/ha i prosjecan hl 68..Ispada da su ljudi kroz pola godine ‘zaboravili/izgubili’ svo znanje i iskustvo koje su dobili godinama i ‘poglupavili i poblesavili’ sto se tice uzgoja psenice

U selu blizu mene, citav 5mj bilo jutarnje magle i velike rose, sredinom 6mj klasovi su se crnili kao da ih netko poprskao crnom bojom..a u takvim slucajevima/uvjetima ne pomaze ni kasna sjetva, ni Nmetoda, nit analize zemljista za gnojidbu, nit razno razni biostimulatori/folijarci, niti pravovremeni tretmani niti redovni (svakidašnji!!!!) obilasci usjeva u sezoni prskanja i zastite psenice!!!

(*Pomoglo je sve ovo u odredenoj mjeri, ali da se ima max 5-6t/ha ove godine a ne prosjecnih 8+t/ha, koji nisu to odradili imali su 2,5-3t/ha)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh