Pšenica 2023-2024.

Danas sam gledao moja žita...tuga božija. Suše se samo tako bez kiše. Poslednji atom sbage guraju u zrna što imaju malo a stabljika i list se suše samo tako.
Po neka izgledaju odlično spolja dok se ne zagazi unutra i vidi katastrofa
 
Neki dan sam dobio poziv od osiguranja, kod nas u HR isplaćuju odštetu za sušu na žitu. Realno neku štetu nisam primijetio, ali imali smo prva tri mjeseca ove godine s manjkom oborina, i procijenili su da postoji osnova za isplatu. Baš me zanima koliko će to para biti.
 
Pa 2020-te kod nas ovde se vrsilo i po 2t/ha psenice,pitanje je ove godine koliko ce biti bolji prinos,psenica izgleda bolje nego tad,ali evo sad kad naliva zrno vlage nema,na sta ce to liciti sve videcemo.
 
Evo kako izgledaju rane sorte psenice u nasem ataru na gornjoj zemlji. (psenica nije moja)



A evo i mog Marvela,mislim da sam promasio sa izborom sorte samo tako... ali videcemo sta ce reci vaga.



 
Dobrinčan gledajuci slike izgleda da je dobar sklop i ima gustine. Lep je i klas. Ako dobije neku kisu ovaj Marvel ce lepo da donese prinos. Msl da nisi pogresio sa njim. Zna zrno da mu bude jako krupno i tesko. Naravno kao i za svaku kulturu na kraju mutavi kaze sta i kako jeste.
 
Ne znam sta bih rekao, propast teska....ovo je ritska zemlja i sve su u gotovo istoj situaciji, pozutele haos, sad pada kad je kasno za nju....
 
Tako je kod mene bilo pre jedno 3g mogao si moj šrafciger od 30cm da pustiš u taj rascep na zemlji i da ga više ne možeš izvaditi toliko je bilo suvo. Strašno. Evo tek jučer je malo grmelo i palo malo kiše. Neće bre da grmi i seva a bez toga nema ni kiše. Hebeš našu poljoprivredu.
 
Neke od mojih parcela pšenice, slikano u prethodna dva dana.

LG Asterion
GtSdfuE.jpeg


LG Alkantara
XYZdlI7.jpeg

v79uevz.jpeg

LtPTeD7.jpeg

r6jZAdG.jpeg


Evo na primer jedna parcela Alkantare koja je okrenuta ka severu, parcela na bregu, dužine 190 metara.
Ovako izgleda pšenica na vrhu parcele:
VeEHoR4.jpeg

NFePoDP.jpeg

d9S4FJ6.jpeg


Kako se ide niz parcelu prema potoku pšenica je sve bolja.
Ovo je negde pri sredini njive:
V473npH.jpeg


A ovako u donjem delu:
0WZZaQf.jpeg

4wesvLt.jpeg



LG Avenue

dZ60xZI.jpeg

gvLDRRd.jpeg

NR9gejp.jpeg

nLKifse.jpeg

Hc2vnMg.jpeg



Na svim parcelama je radjeno dva fungicidna tretmana. U prvom Duet turbo, a u drugom negde Elatus era a negde Revycare.
 
Nazad
Vrh