Plasman mlade jagnjadi i svih ostalih kategorija (siljezad,ovce,ovnovi)..

`Opa djurdjo" znaci pala trgovina,jel ti ja rekoh polako tiha voda breg roni,Ima bre za jedno dve godine da prividjaju jagnjad,drvo zamotano u jagnjecu kozu ce da uzimaju.Samo polako,sda je prava situacija da se kupi mrsavih ovaca,jos ovaca sa malim jagnjadima,uh to bi bilo ko kec na deset,ja veceras idem da pogledam neke pramenke od 40-45 kg na 100 dinara.
 
jos je to nisko samo sam smanjio malo da smanjim guzvu nadam se za sv iliju da ce ici na 250 minimum teskasi
problem je sto na ovim vrucinama slabo napreduju...
 
Jel ti rekoh sta ce da bude za 2-3 godine,pa ne prelazim ja za dzabe 4000-5000 km mesecno,druze moj samo da jos malo padne stocni fond-a hoce i to rapidno,ima da se okrene tocak malo iz vode.Onda cemo mi odredjivati cenu.Samo mora da se proizvode zitarice jer vise koncetrat nece biti nikad jeftin,lucerke i nesto senaze.Ziv bio pa video,osim ako Lampek ne poveca broj stoke:haha:
 
pa Mirkane velika je verovatnoca da budes 100% u pravu
lampek ne moze biti gori od prethodnika nikako
plan za senazu sam skovao za sad zitarice cu kupovati, na ovim susama i sa nasom zemljom ne isplati se sejati ipak...
 
O kakvim pramenkama :sta: ????? Pramenka ko pramenka-teska 40kg i ima pramenastu vunu-nemam pojma ako mislis kog je soja(niti ko zna) -Domaca:haha:,uzimam po selima u okolini,a sluze za klanje kad se utove.
 
Poslednja izmena:
Danas sam načuo da Univerexport, Novi Sad otkupljuje jagnjad do 35 kg po 240 RSD + PDV, razmišljam da prodam svu jagnjad koja su od 30~35 kg, većina je u tom uzrastu, treba da zovem čoveka 16.07.
Matijević od sutra otkupljuje jagnjad do 35 kg po 260 RSD.
JER ta informacija proverena i gde su otkupna mesta. Kolega ima jagnjadi jedan turnus pa me zamolio da pitam za otkupno mesto.
 
Napisao sam da sam načuo, kada sam pozvao čoveka rekao mi je da se javim 15, jer će verovatno 16. otkupiti manje količine, otkupno mesto je u Novom Sadu, tačnu adresu ne znam jer kada sam zvao čovek je imao dovoljno jagnjadi za klanje.
Matijevića nisam zvao posle, jer je to ipak niža cena, ima ne internetu broj klanice pa možete da pozovete.
Da li je moguće kolega balkanac da u Subotici nema tržišta za jagnjad već da morate da ih dovezete u Novi Sad, prevalite put od 200 +km ?
 
stada zlatibora

Kolega Mirko slazem se sa vama,kao i sa kolegom Ovcarom!
Nekada je Zlatibor i okolina bila preplavljena belim stadima pramenki.Gde god biste se okrenuli ugledali biste stado i cobanina,I to bas pravo stado,od 50kom pa do nekoliko stotina.Toga sada nema!Nema stada,a najgore nema ljudi!Za 30god.90% sela sa Zlatibora bice pusta,izumrla ili na samrti.Ovo odgovorno tvrdim,jer cesto obilazim neka mesta,a i moje malo stado obitava u jednom od sela koja donekle pripadaju Zlatiborskom kraju,ili bar se granice.
Poznajem i veliki broj prekupaca iz okoline kao i onih koji su odavde poreklom a zive u Bg i sl.Oni prvo kupuju najeftiniju robu,kvalitet nije bitan,to su uglavnom sitna jagnjad,neuhranjena do 25kg starosti,uglavnom i bolesna vise ili manje,ucenjuju stare i iznemogle ljude itd.Kada se to pokupi,onda dodju kod mene i jos nekolicine ljudi koji imaju ekstra klasu i tada moraju platiti trzisnu cenu.Tu onda nastupa cenjkanje i ubedjuvanje o kvalitetu.Kako zaboga moje jagnje od 41kg i 95 dana je prestarilo i preraslo(kakva budalastina?) a ona od 25 i tri meseca su ok!?A ja im onda kazem da smem da se kladim u 500eura da vise pecenja ima od jednog mog od 40kg,nego od njihova 2 po 25.I naravno da ne smeju da se klade...I sve tako...
Samo velika je sreca sto ovi Beogradjani i Novosadjani nemaju pojma sta je jagnjetina pa im cesto podvale i sitne zakrzljale i mrasave ovce stare i 2-3god,prodju kao jagnjad.Ja sam ovo doziveo u jednoj kafani na putu prema Zlatiboru,kada smo svratili na veceru ja i par drugara iz Cacka.Tu onda izbije incident,malo sam jos i popio,ali sve se dobro zavrsilo.A najace je ubedjivanje gazde samnom kako sam ja u zabludi,idiot jedan.
Sto se tice govedjeg mesa toga na Zlatiboru nema ili ima ali manje od 5%.Sve ostalo je uvoz Juzna Amerika.Znate za onu foru koji je glavni grad Brazila?Pa Mackat!
icon7.png
Dakle savrseno mi je jasno odakle govedje meso,ali jos nisam provali gde nabavljaju jagnjad?
Konkretno u mom komsiluku ima dvadesetak domacinstava i ukupno 3 krave.Ljudi vec odavno dobavljaju sir i kajmak sa pijace ili udaljenih sela.Ovace imamo ja i dvojica komsija po 15-ak komada,i jos par kuca po 5-6,to je za sopstvene potrebe.Manje vise tako je i u svim okolnim selima koja sam obilazio.
A sad pazite ovo,covek koji otkupljuje od mene jagnjad od 31 decembra do 7maja je ukupno plasirao 700kom samo jaganjaca,bez ovaca,ovnova i sl.Pitam se gde ih je sve kupio?Od jeseni kaze da ce mu trebati jos oko 500kom.Znam da snadbeva Bg,zatim Priboj,Prijepolje,nesto cak i u Bosni.
I da dodam da ce se stocni fond sigurno smanjivati,narocito ove godine jer je susa,sena nema i zito nije nesto_Ovaca ce jos nekako i biti,jer se oko njih kod nas najmanje brine pa to mogu i stari da rade,puste ih i dovidjenja a sto se goveda tice broj grla se smanjio i to nepovratno.Sa ovcama ce se to desavati postepeno sa izumiranjem velikog broja starackih domacinstava,koja nemaju nikoga da nastavi sa tim.A onda boze zdravlja kolega Miro ce biti 100% u pravu!
Puno pozdrava za sve kolege ovcare!
 
E ovo je ziva istina,evo drugar vozi hladnjacu,prekljuce dotero meso u Zlatiborac,meso je pise na najlon dzaku 4 klasa,porekloBrazil,decko je ozbiljan,nije lazov,nemam razloga da mu neverujem,sinoc mi prica u kafani,ko me vidi da kupim Zlatiborac nek mi opali samar,a za ovo je kriv licno ministar i potpis koji je stavio da bi odobrio taj uvoz,dok nas stocni fond umire,polako al sigurno.
 
Sticajem okolnosti i prirode poslova u zadnjih 7-8 godina mnoge stvari su mi prilicno poznate.Npr. trenutno Jagnjadi ima dovoljno za potrebe naseg trzista-Zasto- broj jagnjadi koji je potreban pecenjarama/kafanama je takodje rapidno smanjenj tj njihova prodaja,mesta koja su tradicionalno bila poznata po uzgoju ovaca(Zlatibor) su sada pusta nema stada,ali zato prigradske mesne zajednice e tu skoro svaka kuca koja ima 0,5 ha i vise ima bar 5 ovaca pa i do 20kom.Posto su ovce sada plodnije i bolje se hrane jagnjad i nisu loseg kvaliteta.Npr na pijaci u Arilju skoro uvek bude dobra ponuda jagnjadi,pecenjari(usluzno pecenje) u Pozegi uvek mogu da vam obezbede jagnje,dvisku,ovcu-prosto i jednostavno pecenje se kupuje na kilo za potrebe slavlja koja se sve vise obavljaju u najuzem krugu porodice.Danas na vasaru u Pozegi(stocni deo vasara u oci Petrovdana) bilo je ovaca i jagnjadi i ostalo-meni izmakle ispred nosa dve ovce sa po jednim jagnjetom za 110 evra(ovce 47-48 kg jagnjad po jedno 12-13 kg) inace jagnjad onako lepa ovce prilicno mrsave.Jeste off al da pomenem krave za klanje 0,8-1,4 evra,junad debela(uglavnom radna u paru) 2 evra.Nit losije ponude nit gore kupovine u zadnjih nekoliko godina.E sve ovo je posledica LOSE PLATEZNE MOCI i jeftine Matijeviceve salame(ni Bog ne zna sta je u njoj).Da ne pricam o govedarstu Zlatibora oticicu debelo u OFF.(moram da pomenem da su bikovi i volovi tovljeni na pasnjacima nekada bili licna karta Zlatibora sto se tice mesa u evropi a sada klanicari kazu ma kakvi to samo suvi tov::samo bes:spavam:Kad pricam o ovakvim stvarima uvek sam subjektivan tako da je bolje da prekinem i jezik za zube.

Da pomenem jednu stvar gde pecenjari i kafedzije nisu krivci,a to je po pitanju kilaze jagnjeta koje traze-kada ispeku jagnje od 25 kg brze ga prodaju tj. ne hladi se pecenje,a kada ispeku jagnje od 40 kg dok prodaju polovinu druga polovina se vec debelo ohladila i imaju problem,ne vezano sta je bolje dal vece il manje jagnje,e tu jedino im se ne moze zameriti-jednostavno nema narod lovu odnosno musterije su sve redje.

---------- Poruka napisana u 18:47 ---------- Prethodna poruka je at 18:40 ----------

Soumi druze,kad sam cuo i saznao da se roba iz evrope uvozi ne deklarisana i kod nas prepakuje po skladistima i deklarise kao domaca ja sam prvo zanemeo a onda ostao u soku(firma registrovana za proizvodnju npr. keksa uveze rinfuz upakuje kao svoj proizvod i prodaje),to je prica prevoznika i vozaca kamiona,a pojedini su mi i familija tako da nek je 50% tacno ovo je za smrtnu kaznu.A meso stize potpuno legalno i tek ce jedino se kupuju telad jer u evropi se to ne prodaje,a meso je od trece kategorije pa gore,ZATO SLUZE ZEMLJE U TRANZICIJI,PRIDRUZENJU I TAZE CLANICE.Ko bolje poznaje prilike u Rumuniji i Bugarskoj(narocito sa mlekarama) znace o cemu pricam----:off_topic::off_topic:
 
Sticajem okolnosti i prirode poslova u zadnjih 7-8 godina mnoge stvari su mi prilicno poznate.Npr. trenutno Jagnjadi ima dovoljno za potrebe naseg trzista-Zasto- broj jagnjadi koji je potreban pecenjarama/kafanama je takodje rapidno smanjenj tj njihova prodaja,mesta koja su tradicionalno bila poznata po uzgoju ovaca(Zlatibor) su sada pusta nema stada,ali zato prigradske mesne zajednice e tu skoro svaka kuca koja ima 0,5 ha i vise ima bar 5 ovaca pa i do 20kom.Posto su ovce sada plodnije i bolje se hrane jagnjad i nisu loseg kvaliteta.Npr na pijaci u Arilju skoro uvek bude dobra ponuda jagnjadi,pecenjari(usluzno pecenje) u Pozegi uvek mogu da vam obezbede jagnje,dvisku,ovcu-prosto i jednostavno pecenje se kupuje na kilo za potrebe slavlja koja se sve vise obavljaju u najuzem krugu porodice.Danas na vasaru u Pozegi(stocni deo vasara u oci Petrovdana) bilo je ovaca i jagnjadi i ostalo-meni izmakle ispred nosa dve ovce sa po jednim jagnjetom za 110 evra(ovce 47-48 kg jagnjad po jedno 12-13 kg) inace jagnjad onako lepa ovce prilicno mrsave.Jeste off al da pomenem krave za klanje 0,8-1,4 evra,junad debela(uglavnom radna u paru) 2 evra.Nit losije ponude nit gore kupovine u zadnjih nekoliko godina.E sve ovo je posledica LOSE PLATEZNE MOCI i jeftine Matijeviceve salame(ni Bog ne zna sta je u njoj).Da ne pricam o govedarstu Zlatibora oticicu debelo u OFF.(moram da pomenem da su bikovi i volovi tovljeni na pasnjacima nekada bili licna karta Zlatibora sto se tice mesa u evropi a sada klanicari kazu ma kakvi to samo suvi tov::samo bes:spavam:Kad pricam o ovakvim stvarima uvek sam subjektivan tako da je bolje da prekinem i jezik za zube.

Da pomenem jednu stvar gde pecenjari i kafedzije nisu krivci,a to je po pitanju kilaze jagnjeta koje traze-kada ispeku jagnje od 25 kg brze ga prodaju tj. ne hladi se pecenje,a kada ispeku jagnje od 40 kg dok prodaju polovinu druga polovina se vec debelo ohladila i imaju problem,ne vezano sta je bolje dal vece il manje jagnje,e tu jedino im se ne moze zameriti-jednostavno nema narod lovu odnosno musterije su sve redje.

---------- Poruka napisana u 18:47 ---------- Prethodna poruka je at 18:40 ----------

Soumi druze,kad sam cuo i saznao da se roba iz evrope uvozi ne deklarisana i kod nas prepakuje po skladistima i deklarise kao domaca ja sam prvo zanemeo a onda ostao u soku(firma registrovana za proizvodnju npr. keksa uveze rinfuz upakuje kao svoj proizvod i prodaje),to je prica prevoznika i vozaca kamiona,a pojedini su mi i familija tako da nek je 50% tacno ovo je za smrtnu kaznu.A meso stize potpuno legalno i tek ce jedino se kupuju telad jer u evropi se to ne prodaje,a meso je od trece kategorije pa gore,ZATO SLUZE ZEMLJE U TRANZICIJI,PRIDRUZENJU I TAZE CLANICE.Ko bolje poznaje prilike u Rumuniji i Bugarskoj(narocito sa mlekarama) znace o cemu pricam----:off_topic::off_topic:

Hteo bih da se nadovezem na vasu pricu sto se tice mesa iz uvoza.Radi se o izuzetno jeftinom mesu,prema pricama sa jednim od ljudi iz te branse i do nekoliko puta u odnosu na nase.A to sto je meso zamrznuto pre 10-15god.nikoga nije briga.Tako da tim ljudima nije problem da plate i po nekoliko kazni,opet im se isplati,bitno je samo da mogu da nastave sa tim.A i drzava se ovde lepo ovajdi.Meso koje se uvozi uglavnom je iz robnih rezervi Brazila,Argentine i sl.koje nije utroseno.To su neka moja saznanja.Da ne pominjem sto vecina tih zemalja trpi sankcije od SAD-a zato sto koristi nekontrolisano u ishrani genetski modifikovanu hranu.To mozete svugde proveriti.Jednostavno neke zemlje brinu o zdravlju svog stanovnistva,a neke ga samo pljackaju.Ali nas narod je neobrazovan,namucen,osiromasen i verovatno da nema izbora.Zar im nije bolje da dodju kod mene,ili nekog od vas kolega,da kupe jagnje,ili nebitno prase,tele,da ga podeli njih nekoliko i da hrane sa tim sebe i svoju decu?!Ali to je vec neka druga prica...

A kolega Mirkopozega,sto se tice vecih i manjih jagnjadi,ja sam vise govorio o kvalitetu mesa,na tom od 25kg na rebrima imas ukupno 100g mesa kada se ispeku,A rebarca su zakon.A to da im se ohladi,ohladi im se i jedno i drugo,retke su kafane koje za par sati prodaju 10kg pecenja,mada ja znam i one koje prodaju 30 i vise.

Pozdrav kolege
 
Napisao sam da sam načuo, kada sam pozvao čoveka rekao mi je da se javim 15, jer će verovatno 16. otkupiti manje količine, otkupno mesto je u Novom Sadu, tačnu adresu ne znam jer kada sam zvao čovek je imao dovoljno jagnjadi za klanje.
Matijevića nisam zvao posle, jer je to ipak niža cena, ima ne internetu broj klanice pa možete da pozovete.
Da li je moguće kolega balkanac da u Subotici nema tržišta za jagnjad već da morate da ih dovezete u Novi Sad, prevalite put od 200 +km ?
zvao samMATIJEVICA i placa 220 din sto mi ne odgovara. Trziste postoji ali je ipak i bolje i lakse prodati odjednom dvadesetak komada i uzeti pare na gomili nego ici komad po komad:ppozdrav:
 
Kolega Goranue,ne verujem da je meso zamrznuto 10 god jer Zlatiborac uvozi meso iz zemalja EU,nego je to meso 3,4 kategorije i problem sto je kod njih kraci rok za zamrznuto meso samim tim ga pred istek prodaju jeftinije.Drugi deo koji ide za Rusiju pa preko komsijskih zemalja ne legalno stigne kod nas(bez carine i poreza) sto ga takodje cini jeftinijim.Odakle se Ameri zigaju za mod hranu,kad je i oni koriste uz hormone rasta itd.Moja saznanja su da je Argentinsko meso kvalitetno,bar ispasu koriste veci deo godine,problem je sto je kod nas ulaz mesa i samo meso ne kontrolisano(pa je pitanje sta dobijemo) da mi legalno uvozimo iz Argentine sigurno bi to bilo kvalitetno meso.Secas se kad su oduzeli nekih 2000 kg mesa i oterali beloglavim supovima na Uvac,e iste noci je to meso neko UKRAO jadnim pticama,i naravno osuseno je i posluzeno mozda bas u mesari gde ja i ti kupujemo_Od tada je bila jos jedna zaplena i nijedna vise.

A za ovo da se skupe njih vise i kupe necije tele,jagnje:haha: Zaboravio si onu staru"ne daj boze da se Srbi sloze"-vazi i za ostale balkance.
 
Kolega skupa hrana jeftina stoka,uvek bilo.Jedino nece biti izrazeno kao do sad u tim slucajevima jer stoke nema puno,ali niko ne haje za to,ni potrebe nam nisu neke.Zato ce cena ipak padati,jer ce biti rasprodaje(3 in 1) E zato sledece godine i narednih dolazi ono o cemu sam pricao,tad cemo da ih zezamo jer posle ovogodisnjeg pokolja stvarno ce stocarstvo biti totalno ugrozeno,nece valda uvoziti i jagnjetinu,o tome nisam razmisljao:sta:
 
Na to sam ja isao,stocni fond je vec u najavi da se smanji drasticno,u mom kraju ljudi su razocaranji ovom godinom.Ja cu nastaviti kao i do sad,pa kako bude.
 
Hteo ne hteo moram da smanjim. Prošle god u ovo doba imo sam blizu 90grla. Sad ispod 60. Neračunam jagnjad. Kako stoji stvar zbog uzastopne suše zimu nesme sačekati više od 40 plotkinja. Bolje manje pa da hranim kako treba da ih ne mučim i da nekidam sebi živce.
 
Nazad
Vrh