Plasman sirove šljive 2013.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Šta je realna a šta nerealna cena je skoro nemoguće definisati.
Svi mi imamo neke svoje repere šta je po nama realno.
Ono što možemo komentarisati sa kakvim takvim argumentima je da li neka cena pokriva troškove i ostavlja neku zaradu, ili ih ni ne pokriva.
Cena je data veličina bilo da je formira tržišni mehanizam bilo da je formiraju lobiji monopolista u saradnji sa državom.

Svaki proizvođač na svetu, bilo čega, nastoji da smanji troškove proizvodnje, pa mi je baš čudna Mirkova zamerka ljudima koji koriste totalni herbicid i tako, po njemu, smanjuju troškove.


Ne ulazeći sad u to da li se tako zaista smanjuju troškovi proizvodnje baš bih voleo da objasni šta loše vidi u tome kad kaže

Znaci samim tim i cena od 10 dinara za sljivu takvima je dobra jer nemaju troskova.

Ako je tačno da postoji način da se zaradi i na 10 dinara onda je to realna cena.
Onoga ko ne ume da proizvede šljivu kao neko drugi, koga proizvodnja košta više, toga će tržište neminovno uništiti, i taj treba da radi neki drugi posao ili da uči od onih koji umeju da jeftinije proizvode.

Da se razumemo, ja ne smatram cenu od 10 dinara realnom, mislim, bolje reći nadam se, da će ove godine biti viša (dženarika je već 12 dinara, neće valjda šljiva biti jeftinija) ali mi žao što se Mirko isključio pa neće objasniti šta zamera pojeftinjenju proizvodnje.

I kad se već pominje cena višnje....
I tu je bila zadata cena duplo niža od prošlogodišnje. Neki su, i ja među njima, smanjili troškove kako bi zarada bila što je moguće veća.
Ja sam po prvi put ove godine tresao višnju jer je tako dosta jeftinije tj smanjuje troškove.
Šta u tome loše, tj šta je loše koristiti total ako se njime smanjuju inputi?

Nije valjda da proizvodimo poštujući logiku.....ja ću ovako da radim jer sam tako naučio, a ti imaš da mi platiš koliko ja kažem jer mi se samo tako isplati, ako nećeš ja ću da prisilim državu da te natera na to....

Ako nam je to filozofija poslovanja propašćemo garant
 
E i to je problem, ja imam oko 1500 litara rakije ispečene prošle i pretprošle godine bez grama šećera i sa izbijenom koščicom pre pečenja, nosio sam 3 uzorka na ispitivanje na Poljopr. fakultetu u Prokuplju, dobio sam crno na belo da je dobra, ali nema kupaca, dao bih je sada za 400 ali nema ni toga jer na pijaci kupuju za 250, a nemam još uvek prijavljenu destileriju da mogu da uđem u kafane i td. I zato moram ove godine da prodam šljivu, nemam ni vremena a ni tržišta za domaću rakiju. Ako cena bude oko 20 dinara ili 15 sa njihovim branjem ja dajem. Doduše videćemo kod stenleja, ovo je za lepoticu i to je neka cena za konzum, ali uradio sam sve kako treba pa može sva šljiva 100% da ode u konzum tj. prvu klasu.

Dok je radila GOSA(fabrika sinskih vozila) u toj fabrici nekad se pilo cisterna rakije dnevno :osmeh:
Kako puce fabrika puce i trziste za domacu rakiju. Inace fabrika je imala 12000 radnika kad svako popije casicu a neko i flasicu rakije ispadne velika kolicina.
Kaficima i restoranima uvek moze da se proda dobra rakija...
 
Evo neka slika sa branja kod mene od juče. Brali smo Čačansku lepoticu za konzum što podrazumeva da na 25 kg po stablu otpada po 1 do 2 kila dvojanke oštećenih i sl.Beru se sa peteljkom, mada prođe i bez ali je bitno da ima neka količina sa peteljkom. Kupac je iz Blaca, cena je bila 15 dinara i njihovo branje tj. sve u svemu oko 20 dinara ako bi je brao sa mojim beračima. Dolazi njihova grupa od 14 čoveka kombijem i bere, njihova hrana i kupac ih plaća. Grupa je sačinjena isključivo od Roma ali su stvarno maksimalno korektni i mogu da kažem jako brzo beru. Nabrali su 800 gajbi po 8.5 kg i imali su vremena da beru još 2 sata ali nam nestalo gajbi. Inače šljiva plaćena odmah po skidanju u hladnjaču - sve korektno. Šljiva ide isključivo za konzum i mora da bude iznad 37mm prečnika, štićena neoštećena i sl. Prednost su mladi zasadi jer beru samo ono što dohvate sa zemlje, mada su kod mene po 5 kg po stablu iz vrha skidali i sa merdevina. Sve u svemu cena je loša ali nisam našao bolju tj. za sečenje i brano refuz su mi nudili 12 13 dinara za lepoticu i to da je ja oberem.


picture-304.jpg


picture-299.jpg


picture-306.jpg


picture-307.jpg
 
Cacanska najbolja danas brana pqa se rusi nesto mrste -zezaju i na kraju otisla za Crnu goru po 30 dinara zezancija sa sljivom se nastavlja
 
cacanska najbolja kod nas 30din. druga klasa od 38 do 50mm. a prva 50din. preko 50mm. precnik.
 
Poslednja izmena:
Ma meni to nešto sumnjivo, pa kod mene sve stiže mnogo kasnije nego u Topoli a rana je prošla pre 20 dana. Sada se beree samo lepotica, mada sam je ja za konzum prodao još pre nedelju dana.
 
Najbolja je kod nas 30-35 dinara,nisam se raspitivao za klasu jer je jos nemam ali od jeseni imacu je.Koliko imam uvid u situaciju Rodnu nece uzimati,jedino ko hoce za rakiju.Stenlej branje za oko 7 dana,danas bio visegodisnji kupac da pogleda vocnjak i uzme uzorak.Cena oko 14 dinara za cepanje ako se sutra dogovorimo.Postoji i mogucnost da ce ici za ruse jer je ekstra krupna ali to ce sutra da vidimo koliko mogu da plate.Inace ista je hladnjaca u pitanju.
Hladnjacar najavljuje cenu stenleju 8 dinara ako nema jaku krupnocu.Takodje sam se informisao i kod susare,najavljuju 8 dinara.Strasno.

- - - - - - - - - -

Svaki proizvođač na svetu, bilo čega, nastoji da smanji troškove proizvodnje, pa mi je baš čudna Mirkova zamerka ljudima koji koriste totalni herbicid i tako, po njemu, smanjuju troškove.

Da se razumemo, ja ne smatram cenu od 10 dinara realnom, mislim, bolje reći nadam se, da će ove godine biti viša (dženarika je već 12 dinara, neće valjda šljiva biti jeftinija) ali mi žao što se Mirko isključio pa neće objasniti šta zamera pojeftinjenju proizvodnje.


Ja sam po prvi put ove godine tresao višnju jer je tako dosta jeftinije tj smanjuje troškove.
Šta u tome loše, tj šta je loše koristiti total ako se njime smanjuju inputi?
Nisam se ja iskljucio,tu sam ja citam i vidim da u temi o ceni sljive ima samo pravih istinskih sljivara koji pisu kretanje cena na trzistu i njihove muke.
Nije tema ali cu ukratko odgovoriti(zamolio bi moderatore da ovo premeste u odgovarajucu temu:off_topic:),zameram totalu to sto ako sam prskao vocnjak sa njim nece da mi kupe sljivu,bar moj otkupljivac i hladnjacar,zato dodje u vocnjak i uzme uzorak.Total ostavlja tragove kao i sto Dimetoat ostavlja tragove u sljivi.Jednostavno u mom kraju je jako tesko videti vocnjak poprskan totalom.Ustvari moze da se poprska ali posle tu sljivu hladnjacar i otkupljivac placa 8 dinara a ne 14.Vise se meni isplati skuplja proizvodnja nakvasena znojom.Mozda u drugim krajevima srbije to ne predstavlja problem ali u mom kraju se bas gleda na to.
I jos nesto,bas zanimljiv ovaj komentar za visnju,pa rece da je uopste nemas.Kad vec poraste:haha:
Nemislim da se svadjam tako da je ovde kraj,nastavljam komunikaciju samo sa ozbiljnim sljivarima koji aktivno ucestvuju u temi o ceni sljive i svoj trud i rad dokumentuju u slici i reci.
 
Nisam se ja iskljucio,tu sam
Baš mi je drago

as zanimljiv ovaj komentar za visnju,pa rece da je uopste nemas.Kad vec poraste
Znaš Mirko, ne mogu svi sve pratiti. Ne ljutim se ja na tebe što ne pratiš ono što ja pišem, naravno.
Samo je malo (ili malo više?) debilno tvrditi da si nešto pročitao ako nisi.
Ti, npr, nigde nisi pročitao da ja nemam višnje, jer ih imam. Ima na temi višnja i slika mojih višanja, i to ne samo ove godine.
A ti, jer bi nešto eto da kažeš, kažeš da ih nemam.
Zašto Mirko lupaš gluposti kad ne moraš?

Evo i ovo o tome kako otkupljivači neće da kupuju šljive ako je površina tretirana herbicidima?
Opet, Mirko, bez ikakve potrebe praviš budalu od sebe.
Ili su ti tvoji otkupljivači neke budale.
 
Ljudi ja za početak odmah da se ogradim da nemam najbolju u nekoj ozbiljnijoj količini, a kolebao sam se da je zasadim naredne jeseni, a možda čak i ove. Kod mene nema otkupa za tu sortu, ali sam evo primetio da se udrugim krajevima otkupljuje po, koliko vidim, boljoj ceni nego lepotica koja je kod mene ove godine bila 12 do 20 dinara. Kažite mi, kod vas gde je tu šljivu moguće prodati, da li je otkup stabilan ili otkupljuje samo jedna hladnjača za neke trenutne potrebe, i kako se u proteklim godinama kretala cena ove šljive u odnosu na lepoticu a kasnije na stenlej. Inače bere se baš u ono vreme kad postoji mala rupa tj. između lepotice i stenleja i rodne.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh