Podrivači

Nemam nameru da bilo koga učim da misli svojom glavom.
Prvo morate da znate šta znači ,,pod", nemam dalje komentara.
I na tarabi je pisalo nešto, znaš kako je prošao onaj mo je poverovao.
I još hiljadu činjenica da to nije podrivanje, nego razrivanje ( nije bitno da li dubolo ili plitko) !
 
Poslednja izmena:
Lepo. Amo to moraš sam odlučiti.
I, šta je to po tebi : razrivanje ili podrivanje ?
Ne bih ponavljao definicije jedne i druge operacije, njihov smisao i svrhu.
 
Nisam nikad posebno razmišljao o tome i definirao, kod nas svi ovakve strojeve zovu podrivač, naravno isto zovu takve i vi što navodite, i sam imam sličan, ali sa 3 tijela na ravnoj gredi, ne u V. Po meni je podrivanje sve što razbija plužni đon, ali kužim poantu što želite reć. I jedan i drugi stroj imaju svoju svrhu, osobno mislim da ovaj kakav vučem na snimku ima širu namjenu..
 
Nije šira namena ali je učestalija, on može samo da razriva, ne može da podriva (razbija kvalitetno plužni đon), ne može da seje i td.
Podrivanje se vrši kada je optimalna vlažnost za taj posao, a kada bi ušao sa tom mašinom u takvo suvo zemljište i na potrebni dubinu traktor bi stao, a efekat posla nikakav. Ne znam da li me razumeš ?
Nemam ja ništa protiv upotrebe te i takve mašine ali to nije podrivač i ne može da podriva, može samo da razriva (kako-tako).
Prouzvođač ga je namenio za drugu namenu ali no.
 
Ne, nemogu sto puta da ponavljam i ne želim. Kome je bitno neka nađe šta sam pisao ili neka plati koka-kolu sa ledom. Nisam uobražen i svakom žemim da pomognem. Ja po savete idem sa sveskom ispod miške.
Sutra je SPIT i ja ću raditi demonstraciju sa podrivačem u neadekvatnim uslovima za podrivanje. Imam zamerke za moj podrivač i rešiću ih.
 
Nije šira namena ali je učestalija, on može samo da razriva, ne može da podriva (razbija kvalitetno plužni đon), ne može da seje i td.
Podrivanje se vrši kada je optimalna vlažnost za taj posao, a kada bi ušao sa tom mašinom u takvo suvo zemljište i na potrebni dubinu traktor bi stao, a efekat posla nikakav. Ne znam da li me razumeš ?
Nemam ja ništa protiv upotrebe te i takve mašine ali to nije podrivač i ne može da podriva, može samo da razriva (kako-tako).
Prouzvođač ga je namenio za drugu namenu ali no.
Kako misliš ne može da razbija plužni đon ako mu radni organ na radnom telu ide na dubinu na kojoj postoji plužni đon? Naravno, pričamo o odgovarajućim uslovima za rad mašine (optimalna vlažnost zemljišta). Jedina razlika po meni između pomenuta dva tipa mašine je u tome što tip podrivača sa radnim telima koja su pod uglom više izdiže zemlju i razbaciva je sa strane dok podrivač sa pravim radnim telom vrši znatno manje razbacivanje zemlje, samo blago izdigne zemlju. To da podrivač sa radnim telima pod uglom vadi mrtvu zemlju na površinu ja nisam video. Nemam ja mnogo iskustva u ovoj operaciji tako da nisam baš kompetentan, to je samo neko moje zapažanje od prethodnih par dana koliko sam probao podrivač...Ima ovde mnogo iskusnijih ljudi od mene koji podrivanje rade godinama pa mogu izneti svoja iskustva.
 
Samo nedovoljno razbija (proseca) plužni đon i nemoguće ga je vući zbog velike širine nosača radnog organa u optimalnim uslovima za podrivanje jer je otpor stravičan. Gurao bi celu ploču zemlje što ni jedan traktor na svetu nebi mogao da vuče ali će prvo pući sistem vuče-kačenja. Da li ste vudeli pravo podrivanje sa pravim podrivačem u pravim uslovima ?
I sve sam to malo pre napisao ali no.
 
@badeljica
da li se slažeš sa sledećim:
- podrivač se na engleskom zove soil loosener. On ima vertikalne, tanke, nosače radnih organa i na dnu široki špic koji je skoro horizontalan. Služi za razbijanje plužnog djona i poboljšavanje vodopropusnosti zemljišta. Kod njega nema mešanja zemljišta između slojeva. Koriste se na srednjim dubinama rada (40 - 60 cm). Kod HE-VA-e postoji slična mašina koju oni zovu sub-tiller, ali ona ima blago zakošene nosače radnih organa
- podrivačima se kod nas zovu tzv. subsoil-eri. Oni imaju jako zakošene, debele, nosače radnih organa, imaju duge radne organe koji prate ugao radnog tela. Kod nas su najviše zastupljeni razni Dondi, Maschio, Alpego, itd.
- dekompaktori su podrivači sa tankim, blago zakošenim nosačima radnih organa, pri čemu su radni organi uži nego kod soil loosener-a. Namenjeni su za rad na većim dubinama (ponekad i više od 100cm).Tipičan predstav predstavnik je stari pobedin "podrivač" koji je imao član foruma Minđušar
 
Ne slažem se. Dođi da pričamo pa ću ti nacrtati. Uopšte me ne zanima šta ko piše i kako ko zove, već šta mašina radi, za čega je namenjena. Imamo naksavršeniji i najprecizniji jezik na svetu i komuniciramo na njemu. Nije nigde određena dubina rada da bi bio ovo ili ono, bitno je šta i kako radi.
 
Nije Kać preko sveta, sutra je SPIT. Skupi društvo, dođite i pričamo. Ja častim
 
danas sam zavrsio sa prepravkom mog podrivaca i probao sa ga na strnjiki. Radi se o mom 'frankenstajnu' kojeg vuce rus 82.
imam jedno radno telo debljine 3 cm sa izmenjivim krilcima i vrhom. Na materijalu se nije stedelo , krila su 1 smm debela. Dubina rada je do 75 cmm .vukao sam ga prvom i bome mu je bilo taman.Nema mesanja slojeva, vidi se kako se pluzni djon dize i lomi nekih 50 cm sa svake strane radnog tela. planiram raditi na nekih 1,5 metara razmaka ,procitah negde da je optimalno ici na 2,5 x dubina rada...
 
Kada se razbija plužni đon ide se 2-5cm dublje od donjeg dela plužnog đona. Krilca u radu treba da stoje koso, prenji deo niže, zadnji deo višlje. Srećno
 
Из ког разлога се иде само 2-5цм,испод плужног ђона? Ја сам мислио да ако може 70 цм у дубину да иде да се толико и подрива? Код нас је Сава Ковачевић задруга имала дондера 80цм је ишао у дубини Клас велики онај од 330кс је једва 5км/х ишао са њиме.
 
ide tek tek ispod pluznog djona kako bi ga krilca lepo podigla i polomila. ako ides na vecu dubinu efekat podizanja pluznog djona se drasticno smanjuje a samim tim nema ni zeljenog pucanja istog...
 
danas sam skinuo soju pa sam isao malo da isprobam podrivac. bas sam zadovoljan kako radi. brzo dostigne radnu dubinu oko 60 cm jer ga malo 'poguram ' sa hidraulikom. Rus se momacki muci ali zato se tacno oseti u radu traktora kako puca pluzni djon. Isao sam na razmak od 1,5 m i hektar sam odradio relativmo brzo. moracu jos neke stvari da promenim jer su mi se bolcne za vucu pocele kriviti od velikog opterecenja prilikom vucenja. na ovratinama rus stane kao ukopan pa moram malo smanjiti dubinu. ova operacija nikad pre nije radjena u nasem domacinstvu pa predpostavljam da ce trebati par prolaza u godinama koje dolaze kako bi se to malo 'razmrdalo'. Iza mene ostane lepa linija sa blago uzdignutim ivicama kao posledica izdizanja pluznog djona. Nema mesanja slojeva i jedva cekam oranje...
 
svidja mi se doza sarkazma u pitanju:)
jednostavno traktor povremeno u prilicno podjednakom ritmu radi u razlicitim brojem obrtaja. jednostavno kada treba da slomi djon trpi veci otpor do god ne dodje do tacke na kojoj puca ta zbijena masa zemlje. kada vucna sila savlada silu otpora djona dolazi do pucanja zemlje. lomi se kako iza radnog tela tako i sa strana (min pola metra sa svake strane sto se vidi golim okom) . usled drobljenja zemlje na izvesnom odstojanju ispred radnog tela radno telo ulazi u zonu smanjenog otpora kada radi u drugacijem rezimu. ovo se ciklicno ponavlja ... inace sam jos veca budala jer dubinu pluznog djona odredjujem kopanjem profila na svakoj njivi i u odnosu na nju pokusavam odrzavati idealnu dubinu.
 
Nazad
Vrh