Razne mere za površine zemljišta

Seljaćki rečeno -lanac je jutro i frtalj.
Izgleda da koliko god ja ne verovao da će prinos biti oko vagona(u zrnu).Iz vaših usta u Božije uši.Videću kad počnem da berem.Ovi prinosi se verovatno odnose na parcele gde ih vremenske neprilike nisu pogodile ali biće i gde će prinos biti apsolutna nula :udri:
 
pa u evropi nema lanaca i jutara :haha: :haha: :haha: kako cete se tamo snaci dajte to sve u arima i hektarima :D
 
Koliko je meni poznato ovo su neke mere za povrsinu zemljista.

01. AR 100.00 m2
01.KVADRATNI HVAT 3,6 m2
01.DULUM 1000.00 m2
01.JUTRO 5754.642 m2
01.LANAC 7192.00 m2
01.HEKTAR 10 000.00 m2
 
galki je napisao(la):
pa u evropi nema lanaca i jutara :haha: :haha: :haha: kako cete se tamo snaci dajte to sve u arima i hektarima :D
i ja sam za to da se daju mjere u hektrima lakse je 1 ha = 10000 m2
i tako se mjeri u vecini zemalja u okruzenju :D
 
galki je napisao(la):
pa u evropi nema lanaca i jutara :haha: :haha: :haha: kako cete se tamo snaci dajte to sve u arima i hektarima :D
Neznam da li znaš koje mere koriste Englezi a i oni su Evropa.
Možda je za nekog lakše ali mnogi su naučili na lokalne mere pa onda kada pišu moraju da preračunavaju u ha.Konkretno ja sve moje njive znam u KJ i lakše mi je da pišem u tim merama nego da držim digitron pored sebe.
 
Zabuna je jedino sto kolege iz dela banata (pancevo, opovo) jutro zovu lanac, dok kod ostalih je lanac=5/4 jutra ili jutro i frtalj. Meni je svejedno u cemu cete da napisete, jedino kad pisete lanac naglasite da li lanac od 57,5 ari ili od 72 ara!
Vojvodjanima je teze da pisu u hektarima jer su nam njive dimenzionisane na jutro.
 
zna se šta je lanac zemlje (valjda),nemožete pod lanac dimenzionisati KJ.više raščistite šta je lanac a šta KJ jer to nemože biti isto.uglavnom svi iz južnog banata neznaju mere za lanac-pa samo druge zbunjuju sa svojim merama
 
Inakče mera K.J. odnosno katastarsko jutro potiče još iz vremena Austo-Ugarske. Ovde kod nas, a verujem i u mnogim drugim mestima širom Vojvodine, je problem usklađivanja tzv. gruntovnih brojeva parcela koje se vode u sudskim spisima (gruntovima, koji su ustanovljeni 1880. godine) i novijih tzv. katastarskih brojeva parcela koje su uvedene 1946. godine u vreme FNRJ, a koje se koriste u opštinskim "manipulacijama".
 
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
zna se šta je lanac zemlje (valjda),nemožete pod lanac dimenzionisati KJ.više raščistite šta je lanac a šta KJ jer to nemože biti isto.uglavnom svi iz južnog banata neznaju mere za lanac-pa samo druge zbunjuju sa svojim merama
Prosvetli ti nas iz juznog banata :spavam:
 
Pa ja mere znam veoma dobro ali takođe znam kako je kod mene u ataru.Ne obećavam ali potrudiću se da okačim neki cenovnik sa zadruge koji će potvrditi moju priču.
 
peto1 je napisao(la):
Koliko je meni poznato ovo su neke mere za povrsinu zemljista.

01. AR 100.00 m2
01.KVADRATNI HVAT 3,6 m2
01.DULUM 1000.00 m2
01.JUTRO 5754.642 m2
01.LANAC 7192.00 m2
01.HEKTAR 10 000.00 m2
@peto ovo su najtačniji podatci o merama koje se koriste kod nas ali problem je u izražavanju i kod mene kažu lanac a u stvari je jutro.
 
pa zar nije tacnije hektar i nema zbune.
Kako se pise u gruntovnici ili katastru kod vas?
odosmo mi u :off_topic:
kad ministarstvo prica zasijano je toliko i toliko naprimjer soje dali je u lancima,arima, k jutrima ili je u hektrima :cao:
 
Lala iz Banata je napisao(la):
diklofen je napisao(la):
Kod mene je jutro i lanac jedno te isto od vajkada i tako će i ostati :ppozdrav:
potpisujem.
Ala ste vi tvrdoglavi.....u narodu je mozda isto,a na papiru nije,sto vam je lepo i @Ganga objasnio.
Ma nema veze,to je isto kao i ovo:cokanjica,coka,sapurina,coke,kocanka itd,itd....... :cao:



Prijatan rucak svima..... :ppozdrav: :cao:
 
Mladene od kada sam na njivi , to je bilo pre poprilicno godina nisam cuo rec hektar osim kada je neko govorio koliko radi zadruga zemlje sve je u kj pa je taj naziv deo mene , po narodski 20 - 21 red kukuruza na 70 cm i puta duz duzine ( obavezno stavis ruke na ledja i tada ti je korak 70 ravno ) . Snasao bi se ja i sa novim ali ...
 
Nazad
Vrh