Soja 2023

Unatoč ovogodišnjem negativnom rezultatu sa sojom, ove godine zauzima gotovo iste površine. Ne planiram ju (još) izbacivat iz plodoreda.
Kakvi su planovi što se tiče roka sjetve? Jesu li stavovi isti kao i prije ili se rokovi sjetve pomiču? Kod mene dolazi u dio atara di je bolja i toplija zemlja tako da razmišljam malo ranije posijat nego ove godine (ove godine sijao 30.04. i 01.05.). Naravno, sve ovisi kakvo će vrijeme biti, ali plan je malo uranit nego inače.
 
Ми планирамо да га померимо за крај Априла...Оне соје које су касниј код нас сејане стицајем околности су имале колико толико бољи принос, оне раније су тотално пукле...тако да се сеје следеће године крајем Априла...ове године је сејано средином...10так дана много значи....па куд пукло да пукло
 
Ja sam ove godine imao apolo ali smo ga dosta kasno ovršili. Razmišljam se da sada predjem na nultu grupu (valjevka, galina i slično).
Mogu li one da se seju u optimalnom roku (druga polovina aprila) kako bih ovršio pre?
 
Ne postoji mogućnost tačnog prognoziranja klimatskih kretanja sledećeg proleća. Iks puta sam planirao setvu određenog datuma a kada on dođe padne velika kiša ili se desi da nema vlage ni na 10 cm ili bude suviše hladno, ima gomila faktora koje sada ne mogu da predvidim. Sejaću kao i do sada u optimalnom roku kada vreme i uslovi dozvole. Dešavalo se da posejem 5. aprila a bivalo je i 28-29-og aprila. Rezultat je uvek zavisio više od rasporeda padavina i kretanja temperature preko leta a manje od datuma setve u proleće.
 
Ми планирамо да га померимо за крај Априла...Оне соје које су касниј код нас сејане стицајем околности су имале колико толико бољи принос, оне раније су тотално пукле...тако да се сеје следеће године крајем Априла...ове године је сејано средином...10так дана много значи....па куд пукло да пукло
Ja sam sejao sve oko 10 og Maja,pa sam pukao kao zvecka na soji...
 
Kod mene ide na nekih 15-ak hektara sledece godien. Seme ostavljeno,maximus,gorstak i apolo. Setva oko prvog maja!
 
Planiram neka 5ha da posejem, videcu koju sortu nisam ostavljao seme nije mi se bas svidelo. Verovatno cu opet neku Deltinu sortu 0 ili 1 grupu uvek ih bude vise u ponudi od NS. Sve njive su dobro djubrene zadnjih godina a zaorao sam na jednu Euronatur P26 jer po analizi od pre 2 godine je fosfor bio u blagom deficitu druge dve su bile tada OK, pa osnovno djubrivo preskacem. Dacu nesto azota u prolece videcu koliko i sta. Ne vezujem se za datum sejem kad zavrsim suncokret i kukuruz videcemo koji ce datum biti.
 
Poslednja izmena:
Ukinuo sam 50 % u korist zita. Popizdeo sam na soju opasno, zadnje 3 godine nikakve. Najbolje mi se pokazala beluga ove godine tako da ce najverovatnije ona ici u ranom roku setve.

Послато са M2102J20SG помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh