Stelovanje pluga

Kod mog ćaleta su sva rešenja privremena, a sva privremena trajna. Nema tog problema što ne reši sa ciglom, paljenom žicom i čekićem. A ako čekić ne pomaže on uzme veći čekić. :). kad ga čujem da lupa nešto trčim napolje da spasim šta se spasiti da jer svaki sledeći udarac je više posla za mene posle. :)
Shvati da je ćale pravi majstor.
 
Pa vi čitavu radionicu vozite. Nisam ja mlad, radim sa mehanizacijom od 1978g ali pratim u kakvom je stanju mašinerija, nisam još nijednom imao kvar ni na njivi ni na putu. Održavao sam jednoredni berač kukuruza od rođaka godinama i nijednom se nije pokvario na njivi. Mislim da kvarovi najviše zavise od vozača rukovaoca, osjećajan vozač predvidi većinu kvarova.
 
Mislim nemo se ljutis ali ti se izgleda nisi mnogo bavio po njivama,krsevi su mi dzigericu pojeli, odrzavanje je jedno a kvar i defekt su nesto drugo. Ja ne znam da nesto popravim dok se ne pokvari tako da ne moze sve da se spreci predvidi, i novo se kvari a kamoli staro
 
Pre dve nedelje sejem u susednom selu i ispadne jedna mala čivijica,da nismo bili pored sele morali bi kući.Sva mehanizacija nova novcata.Aj sad ti predvidi da pukne čivijca.
 
@Miladin
Za sve postoji prvi put.Ne radiš ti puno zemlje i hvala bogu da nisi imao defekte.
Meni pre neki dan puklo crevo što ide prema hladnjaku ulja,od hidraulika.Ajd znaj kad će da se desi.Samo podigao plug i šlepaj kući
 
Prije dosta godina sam vidio u Badovincima čovijek vozi traktor a na zadnjoj gumi bajlag stegnut sa šarafima. Pa vi sad vidite dali je to provociranje kvara. Ja nemam puno zemlje ali berač koji sam održavao je radio svake godine oko 30 ha bar 15 g. bez kvara na njivi.
 
Bravo osećajni,svaka ti čast! Znači mi bezosećajni ne znamo da održavamo svoju mehanizaciju jer imamo kvarova u toku rada.
Neznam šta da ti kažem, neki neznaju o održavanju ništa već plate majstora ali oni nisu krivi što neznaju. Ja ovdje više stavljam upitnik na neodgovorne, kako naš narod kaže aljkavi, ima ih oko mene koliko hoćeš.
 
Evo vam primjer moj rođak radi oko 100 ha zemlje. Mašinerije puno dvorište. Nerazumije se baš puno u kvarove ali ima majstora koji to održava. Majstor preko zime dođe uradi šta treba i on završi sezonu sa veoma rijetkim kvarom. Hoću da kažem da je čovijek jako pedantan i nevoli da se vraća sa njive kući zbog kvara.
 
I ja isto ne volim da se vracam kuci zbog kvara pa popravljam na njivi, ja jos nisam cuoda se nekome na kombajnu ili beracu nije raspao zapalio ili zaribao lezaj,pokidao remen ili lanac,pukla osovina,polomio dupli prst nije nabo gumu,nije mu crkla lamela i jos 100 djavola
 
Sve je to receno u dobronamernom smislu,da ne svatis pogresno - naravno da najbolje ako do toga ne dodje ili moze da se spreci ali ako dodje imas kako da resis...ne radis u sopstvenom dvoristu i ako se pokvari mozes da biras izmedju 5 kljuceva istih dimenzija sa kojim hoces da odvijes.Kad nemas ni jedan kod sebe nista ne mozes da uradis.
 
Nazad
Vrh