Toplotna izolacija kuce

Država subvencioniše zamenu kotla na gas a od januara 2025 uvode akcizu na prirodan gas ko ovde ne poludi taj nije normalan. Bolesna smo mi zemlja...
 
Sto se tice izolacije, vrucine, hladnoce, nasi stari nisu bili ludi sto su oko kuca sadili drvece.
Udjite sada u neku catmaru ili tuglaru(ceprici) videcete razliku. Jos ako zidovi i plafoni imaju trsku, nema tog stiropora, vune koja moze da bude bolja izolacija.
 
Imam pitanje... U jednoj sobi mi se pojavljuje buđ u ćošku i gore i dole, takođe je ima malo i u donjem delu zida (izbija odmah iznad lajsni laminata) kao i u gornjem delu zida (pojavljuje se iza stiropor lajsni koje su postavljene u uglovima). Kuća nema nikakvu izolaciju a grejanje je centralno. Da li je možda baš to uzrok što nema vanjske izolacije pa imam onaj, kako kažu hladan most? Odnosno dolazi do kondenzacije? Jer buđ mi se pojavljuje samo na spoljnim zidovima, na unutrašnjim nema problema. Mada mi je zanimljivo da samo ta jedna prostorija (spavaća soba) ima problem sa buđi a ostale nemaju a sve imaju jednako stavljene gore stiropor lajsne a dole laminat i te ukrasne lajsne za laminat.
Neki predlog, sugestija, mišljenje?
Jel imaš trotoare?
 
Jel imaš trotoare?
Nemaju trotoari nikakve veze sa tim, samo izolacija.
Kod mojih identicna situacija, kuca od pune cigle, prizemlje renovirano 2020. obijen malter, nov malter, uradjena hidroizolacija, novi trotoari oko kuce ali nema izolacije, budja se javlja na spoljnim zidovima, na severnom zidu iza koga se nalazi na metar udaljenosti supa ceo zid je pod budjom. Iako je namenski provedena mreza grejanja po celom tom zidu tj. cevke su namerno stavljene do poda. Nema efekta, tek kada se uradi izolacija resice se problem.
Kuca se greje bude prevruce 28C je bilo zimus.
 
Imam trotoare.
Tako i kod nas. Severni zid, buđ u tom ćošku koji je na metar, metar i po od druge zgrade.... Pokušali lsmo i sa odmicanjem kreveta od zida kao i mosta koji je iznad kreveta ali isto je.
Ne mogu da se setim kada se tačno pojavila buđ, a znam da je pre nije bilo. Nekako mi se čini da je počeo problem od kako su stavljene te lajsne. I kontam, topao vazduh unutra spolja hladan a ispod lajsni nema cirkulacije vazduha pa zato možda kondenzuje. Nzm.
 
Možda rešenje bude odvlaživač koji može sam da se pali kad "detektuje" da se % vlage povećao. ima ih na kp i sam sam razmišljao da uzmem jedan ako % vlage bude preko 60% u grejnom periodu. ima odvodno crevo a ima i posudu za vodu gde se skuplja višak vlage iz vazduha.
 
Nemaju trotoari nikakve veze sa tim, samo izolacija.
Kod mojih identicna situacija, kuca od pune cigle, prizemlje renovirano 2020. obijen malter, nov malter, uradjena hidroizolacija, novi trotoari oko kuce ali nema izolacije, budja se javlja na spoljnim zidovima, na severnom zidu iza koga se nalazi na metar udaljenosti supa ceo zid je pod budjom. Iako je namenski provedena mreza grejanja po celom tom zidu tj. cevke su namerno stavljene do poda. Nema efekta, tek kada se uradi izolacija resice se problem.
Kuca se greje bude prevruce 28C je bilo zimus.
Nema to veze sa izolacijom,pogotovo što se javlja klasična kapilarna vlaga u dnu zida.Topao vazduh ide na gore i kad se javlja podhladjivanje vlaga se javlja u gornjim zonama zidova i to sa unutrašnje strane.Da bi se cigla toliko zagrejala da vlagu pokaže sa spoljne strane treba da greješ kao lud :D Uz to spoljne temperature nemaju oscilacije kao grejana i negrejana soba.

Objekat uz objekat je idealan scenario za kapilarnu vlagu.Zato trotoar sa dobrom drenažom je jedino rešenje, a ne izolacija.

Da je tako 80% stare gradnje bi se odavno raspao.
 
Dodao bih i dobro provetravanje, posto keva od kad znam z asebe uvek zatvara vrata cak i kada nije tu, verujem da kada bi se sva vrata drzala otvorenim a prozori na kip da bi problem bio manji
 
Sto se tice izolacije, vrucine, hladnoce, nasi stari nisu bili ludi sto su oko kuca sadili drvece.
Udjite sada u neku catmaru ili tuglaru(ceprici) videcete razliku. Jos ako zidovi i plafoni imaju trsku, nema tog stiropora, vune koja moze da bude bolja izolacija.
Naboj je imao velik toplotni kapacitet (velika masa).
 
Naboj je imao velik toplotni kapacitet (velika masa).
Da da zivim u takvoj kuci, renovirana 2020. zidovi od 40 do 50cm. Skinut karatavan, stavljena betonska ploca i onda leta 2021. sok koliko je bilo toplije unutra u odnosu na ranije jer je kaartavan bio napravljen od letvica debljine od 3 do 5cm i onda blato preko, blato ispod pa trske ispod nakucana.
U planu da stavim stiropor preko betonske ploce
 
Šta ce se videti ako se zakopa oko temelja? Ja imam slican problem vec dosta dugo. Razbio i unutra u sobama ploce pa ih izolovao od temelja jer su bile spojene sa temeljom. Opet isto,u uglovima i skroz do poda se javlja vlaga i bela plesanj preko zime,leti nema problema. Sobe tj ploca mi je izdignuta od ulice i trotoara oko 50 cm. Na spoljnom zidu imam 5 cm stiropora. Taj deo temelja tim 50 cm mi nije nicim izolovan,neki kamen je na njega zalepljen. Jedino jos ne znam da li je sa spoljne strane ispod tog stiropora razdvojen kondorom temelj i zid ili je kondor odsecen ravno i premalterisano sve zajedno jer je tako bilo sa unutrasnje strane u sobama. Trotoari mi nisu razdvojeni tj izolovani od temelja.
 
Videće vlažan temelj.

Ne može kondez od toplo/hladno da se javlja na spoljnim zidovima, a pogotovo ne u donjoj zoni zida.

Kad se vlaga javi u donjoj zoni onda je to školski primer kapilarne vlage jer se ona jedina širi na gore.

Tu pomaže samo drenaža ako nije mnogo načela temelj, ako je temelj načet onda mora da se zaseca temelj i da se ubacuje neki vid hidroizolacije.
 
Provetrava se kuca redovno i zimi. Primetio sam da kada se u sobi igra 5-6-7-oro dece ta vlaga u ćošku se popne na metar od poda za kratko vreme. Čim se širom otvore prozori ta vlaga iz ćoška brzo nestane sa zida. Šta mi je tu činiti?
 
Da li je ta vlaga od temelja ili zato što nema kondora između cigle i temelja?Ako je vlaga od zemlje oko temelja postoji rešenje.
Baš neki dan mi pričao jedan što radi u našem vodovodu.Jedan naš zajednički drugar imao problem sa vlagom od temelja.On mu doneo neku tečnost koja je kao gel i koja se injektuje u zemlju oko temelja i rešava vlagu prema betonu od temelja.
Mogu ti se raspitati kako se zove to sredstvo za vlagu ako te interesuje.
 
Postoji Sikino sredstvo a i neka jeftinija, koriste se kada nema termoprekida između temelja i zidova. Buši se spoj temelja i cigle, ide na 1cm od kraja širine temelja i ide to sredstvo, to je zamen aza sečenje temelja.



Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Ma provetravamo kuću svaki dan, koliko znam i kondor je postavljen.... Al u toj sobi buđ je jača i od Save.
 
To je oko 350 hiljada, ako sam dobro sabrao na brzinu...
Znači, to je cena da sve bude priključeno na postojeći sistem grejanja u kući?
A na šta se dobija 50% povraćaja?
Odgovor na prvo pitanje: Da, tj. otprilike toliko jer zavisi od kućne instalacije - veličine i kvaliteta ugrađenih komponenti. Npr. metar dužinski instalacije gasa (cevi i ugradnja istih) se naplaćuje dodatno na pomenutu cifru i iznosi 2400 din/m, onda razlike mogu biti u ceni (kvalitet, brend) ugrađene opreme, dalje razliku čini da li se ugrađuje krovni (vertikalni) ili zidni (horizontalni) dimnjak za usis i izduv iz gasnog kotla... Pomenuta cifra je neki minimum, ili skoro minimum jer je u nju uračunat kondezacioni bojler a ne obični, samo jedan gasni priključak (kotlarnica)...

Odgovor na drugo pitanje: Na zamenu kotla, znači kotao i ugradnja kotla. Uvođenje gasa, izvođenje gasne instalacije, radijatora i sl. ne spada pod subvenciju.
 
Nazad
Vrh