Tovni pilići

Ljudi znam da ste pisali dosta na ovoj temi, 150 strana,svaka cast ! Elem, da ne bih butao po 150 stranica ove teme,da li neko moze da mi napise sta treba da radim ,tj. na sta da obratim paznju kod uzgoja tovnih pilica u narednim vrelim danima. Sad imaju 8 dana , i ima ih 90 komada. Inace sam voćar , pa sam u ovoj oblasti tako-reci beba . Svaki savet mi je dobrodosao, oko hrane , napajanja,vetrenja.... Hvala u napred!!!

Ништа не треба да радиш.Само прочиташ тих 150 страна које је написао неко - ко није имао кога да пита за разлику од тебе сада.
 
Ok. Tako cu i ja kad me pitate nesto na temama za vocarstvo. Svakome sam izlazio u susret. Samo sam pitao da mi se najsazetije kaze,u par tacaka. Nisam trazio doktorsku disertaciju. Hvala puno u svakom slucaju. Pozdrav.
 








Jutros stiglo 30 komada. Prvi put ih samoinicijativno držim, ono što znam sam naučio u ovoj temi i od pokojnog dede, pošto sam uvek bio pored njega kad je radio nešto oko tovnih pilića. Na jednoj od slika vidite pile koje stoji i kunja, ono mi se ne sviđa. Ostali su vrlo aktivni, piju vode, jedu, beže od moje ruke itd.. A na jednoj slici se vidi i kako smo im otac i ja napravili smeštaj za prvo vreme. :)


Postavio sam 2 iste slike slučajno, pa sam sad dodao još jednu.
 
Da li je puno da beli pilići, 60 komada,stari 23 dana popiju 20 l. vode za 24 h.?Nešto mi to puno!
Svakodnevno moram ubacivati po malo slame u prostirku jer je stalno vlažna.U prošloj turi slamu sam ubacivao svakih 3-4 dana.
Dobro napreduju,nemaju proliv.
Do juče su jeli potpunu smešu 22% od hrane-produkt,od danas im dajem dopunsku smešu 40% od hrane-produkt uz dodatak 18 kg. kukuruza.
 
Nisam neki poznavalac ali da im nije mnogo toplo pa piju mnogo vode pa onda se povećava vlažnost okolnog vazduha... da li se udaljavaju od sijalice ili od izvora toplote koji imate....
 
Poslednja izmena:
Ja sam danas malo podigao mojima kvočku. Primetio sam da leže sa strana i po neko dahće. Imali su malo tečniji izmet, kontam zbog viška vode koju su pili zbog toplote. Svaki dan menjam novine ispod njih, a za jedno 5-6 dana prelazim na slamu i proširujem prostor.
 
Mnogi prave gresku i ususkavaju pilice sa padom temperature.Toboz da ne nazebu.U takvim slucajevima se ne vodi racuna o dotoku svezeg vazduha,koji je neophodan.Po meni tu lezi problem.Ponavljam.Pilici su ziva bica i sve sto godi,tj ne godi vama,isto je i sa pilicima.Treba im suvo,provetreno,toplo itd itd.
 
Ja sam moje ušuškao jer su vrata od kočine tanka, ima malo lufta kad se zatvore, a na desnom zidu do vrata ima prozor od druge kočine na kom je samo šperploča, tu su domaće koke.
 
Da li je puno da beli pilići, 60 komada,stari 23 dana popiju 20 l. vode za 24 h.?Nešto mi to puno!
Svakodnevno moram ubacivati po malo slame u prostirku jer je stalno vlažna.U prošloj turi slamu sam ubacivao svakih 3-4 dana.
Dobro napreduju,nemaju proliv.
Do juče su jeli potpunu smešu 22% od hrane-produkt,od danas im dajem dopunsku smešu 40% od hrane-produkt uz dodatak 18 kg. kukuruza.

Moji su ljetos pili i preko 20 litar al tad su bile velike vrucine...provjeri da ti pojilica negdje ne pusta.Ja nikad ne ubacujem slamu pilicima..poredam stiropol od 2 centa,malo piljevine i to im je do klanja.Sto prospu i useru ne diram a zbog tog oni ne diraju stiropol koji bi inace kljucali kad odrastu
 
@smiljan123 To sam prvo proverio,ne pušta nigde pojilica.
@vuxsd Mislim da im nije toplo jer su udaljeni od sijalice.Skoro svi su po ćoškovima.Sijalica je podignuta oko 1,5m. od poda tako da im služi samo da vide.Sijalica je 60 w.
Takodje mislim da imaju dovoljno svežeg vazduha jer je prostorija velika i nema kondenza.
Razmišljam da probam da promenim hranu,ili da je razblažim sa više kukuruza.Kaže mi jedan ''stručnjak'' u selu da možda ima malo više soli u hrani pa zato piju toliko vode?
 
Skontah danas da imam jedno pile više. Majka je išla 21-og u vet.stanicu da ih pokupi, i prodavačica ih je pakovala, naplatila 30 komada, sve fino. Danas brojim piliće dok su spavali, kad ono 31.. Verovatno se prodavačica zabrojala.. Ali bolje jedno više nego manje :osmeh:
 
Obično daju jedno pile na poklon.
Svojevremeno kad sam izbacivao na dve nedelje po sto komada uvek sam dobijao dva komada na poklon po turi.
 
Danas sam izmerio 5-6 pilića, 10. im je dan, pojeli su oko 9-10 kg jedinice, ne znam tačno jer je džak od 20kg. Vagica kaže da najkrupnije pile ima 300gr. Nekoliko komada srednje veličine imaju oko 200-220gr, a najsitnije pile svega 100 i nešto grama. Lepo jedu i piju vode, rastur je minimalan. Kako vam se čine ove težine? :)
 
Pozdrav pokušo bi hranit 50 pilića za svoje potrebe. Zanima me sljedeće koja hrana, cijena hrane i cijelog tova koliko me to košta na kraju tova?
 
Pozdrav pokušo bi hranit 50 pilića za svoje potrebe. Zanima me sljedeće koja hrana, cijena hrane i cijelog tova koliko me to košta na kraju tova?
Ubedljivo jeftinije ti je da kupujes na akcijama sveze ili vise puta odmrznuto.Sve detaljnije je davno vec napisano.Uz svo postovanje,molio bih vas da sve sto vas interesuje procitate.Hvala na razumevanju.
 
Nazad
Vrh