Vremenske prilike u 2024-oj godini

Sad baš gledam. Nema ništa od nedelje. A stojalo za svaki dan kiša...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Да могу до копа или воде или конаке... обнове празилук...
 
Vala, i meni je zanimljivo kako tako nekad krene da se desi ciklus da se svaka promena daje ili ostvari kao npr. tako za dane vikenda. Takvi obrasci bi trebalo da budu baš netipični za atmosferu jer je njena glavna odlika neperiodičnost (atmosfera nije ciklus Meseca npr.).

Takođe i one činjenice da gotovo u 80-90% slučajeva pravo uvek ima model koji ucrta najmanje padavina? Ili da se padavine obično "potcene" u situacijama kad je kiše ranije ionako već bilo dosta pa je i totalno svejedno? Ili da se prva kiša tj. prve litre nakon dužeg suvog perioda muče i muče kao Sizif.

Na ovakva "zašto" pitanja teško da je dati precizan "zato" odgovor.

Vreme dugoročno ostaje nestabilno dokle god ide, padavinski ensebmli su za moju Banju aktivni maltene svakodnevno, ali severnije iznad Dunava i Save tj. dublje u kontinentu očito da to nije nikakva garancija više da svi dobiju kakve takve pristojne padavine.

Pogledajmo današnji satelit, upravo sada- kako se lepo vidi uticaj košave...odakle ona nastaje i gde najjače duva nema ni oblačka u Banatu, dok u istom tom Banatu u Rumuniji i na istoku Mađarske gde Karpati prave zavetrinu ima razvoja i grmljavine:

Screenshot-2024-05-15-145041.jpg
 
Zanimljivo je da je bilo dobrih najava padavina za maj. Za celu zemlju. Evo prolazi prva polovina maja kod nas je palo 10ak lit pocetkom maja. Ako je ovoliko palo a najavljivali je bas mnogo sta ocekivati kad je nema u najavi? :) a dolaze jun i jul kada je mnogo kise potrebno…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sinoc prskam soju na jednoj parceli 5 km od Alibunara. Stvorio se oblak ni iz cega i krenuo strahovit pljusak po Alibunaru da se selo nije video, kraj tog oblaka je dohvatio na skoro 500 m od ove moje parcele.
Cekao sam oko 40 min, razislo se i krenuo sa prskanjem! To su te letnje kise, ni od cega i za par minuta!
 
Meni stoji kisa za veceras i sutra pre podne. A sledece nedelje 9 dana kise :) podavicemo se


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh